Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nurty ekstatyczne w chrześcijaństwie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
21-12-2015 20:31Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
Nurty ekstatyczne w chrześcijaństwie
Chrześcijańska mistyka kojarzy się powszechnie przede wszystkim z ascezą posuniętą do autoagresji i wyniszczenia organizmu. Niewiele mówi się o nurtach chrześcijaństwa będących wyrazem zgoła przeciwnych tendencji, a przecież w historii było ich chyba niemało? Będę głęboko wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, źródła i sugestie. Najmilej widziane będą - co oczywiste - soczyste anegdoty, intrygujące życiorysy sekciarzy i przenajbliższe szczegóły z życia ich uczniów i naśladowców, oraz wszelkie inne, a wielce wymowne przykłady.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)Starowierstwo
Polecam bezwzględnie niezgłębiony obszar rosyjskiego prawosławia - do poszukiwań wszelkich najbardziej skrajnych, najbardziej alternatywnych herezji i sekt względem ortodoksji.
Podrzucam link do tekstu o sekcie osławionego proroka Ilji - założyciela Wierszalinu, bohatera kultowego onegdaj spekktaklu "Prorok Ilja" Teatru "Wierszalin".
A potem czeka Pana bajeczny i straszny świat rosyjskich starowierów i ich następców.

www.anywhe(*)n--tam-gdzie-konczyl-sie-swiat
21-12-2015 23:40 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)Odp: Starowierstwo
>Polecam bezwzględnie niezgłębiony obszar rosyjskiego prawosławia - do poszukiwań wszelkich najbardziej skrajnych, najbardziej alternatywnych herezji i sekt względem ortodoksji.
Chyba jedna z najbardziej skrajnych sekt działających do dzisiaj.
www.parano(*)542-skopcy-religijni-kastraci/
Jacholek (5699 punktów)Odp: Nurty ekstatyczne w chrześcijaństwie
>wszelkie inne, a wielce wymowne przykłady.
W 17-wiecznej Anglii proliferowały ponoć różne sekty a wśród nich także takie o charakterze hedonistycznym jak opisane w tej monografii www.cathol(*)ish-sect-that-simply-vanished/
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Chrześcijanie hedoniści. Widać - jak się chce, to można. Bardzo smakowite.


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Duch Prawdy (14787 punktów)
Jam - nie Osjan! W zmyślonej postaci ukryciu
Bezpiecznie śpiewam moją ze światem niezgodę!
Tarczą złudy obronny - zyskałem swobodę,
Którą on by zapragnął, gdyby tkwił w tym życiu.

Za niego dźwigam brzemię należnej mi sławy
I za niego o przyszłość mych pieśni się trwożę -
Żyję tak, jakbym jego życia był ciekawy -
Ginę, jak on by ginął, choć zginąć nie może!

Ten go uczci, co będzie na moim pogrzebie,
Gdy moja mgła się z jego spokrewni tumanem.
Nikt się nigdy nie dowie, czym byłem dla siebie -
Dla innych chciałbym zawsze być tylko Osjanem.

Tak rzekł śpiewak, lecz własnym smutkom nie podołał,
I nagle: Boże, Boże! - do Boga zawołał.

Jam - nie Bóg! Twarzy mojej spragniony zatraty,
Maskę Boga przywdziałem - zdradziecko pokrewną,
I za Niego stworzyłem bezrozumne światy,
Tak, jak On by je stworzył... Na pewno! Na pewno!

Za niego w mrok się wdarłem, by trwać w obłąkaniu,
Tak jak On by to czynił, gdyby chciał się wdzierać!
Za Niego mrę na krzyżu, w bolesnym przebraniu
Tak właśnie, jak On marłby, gdyby mógł umierać!

Za Niego, jakby rozpacz gnała Go po niebie,
Płacząc - w próżnię uchodzę, by marnieć - odłogiem!
Nikt się nigdy nie dowie, czym byłem dla siebie!
Dla was, co się modlicie, jestem tylko - Bogiem.

B. Leśmian


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
23-12-2015 15:12Nie na temat 
 Ocena 3 na 3
Quetzalcoatl (2779 punktów)
(zablokowany)
Plus dla Leśmiana. Przekaż mu go ode mnie (myślę, że jako praktykujący Duch czegoś tam nie powinieneś mieć z tym problemów).
23-12-2015 15:53 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
Przekazany...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
23-12-2015 18:31 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
>Przekazany...

youtu.be/iOmBPgpK--g

Cytat:
O nie śpij druhu nocy tej
Tyś jest Duch, a myśmy chorzy nocy tej
Odpędź z oczu Twoich sen
Tajemnica się rozwidni
Tyś jest Jowisz na niebiosach
Wśród gwiazd krążysz firmamentu
Bohaterem jest Twój Duch nocy tej
Ach - jak cicho inni śpią
Ja i Bóg jesteśmy sami nocy tej
Jaki szum - schodzi szczęście
Prawda skrzydłem opromienia
Nie śpij druhu
Gdybym przespał aż do ranka
Jużbym nigdy nie odzyskał nocy tej
Targowiska już ucichły
Patrz na rynek gwiezdnych dróg
Lew i Orion
Andromeda i Merkury krwawo lśni noc
Wpływ złowieszczy miota Saturn
Wenus płynie w złotym dżdżu nocy tej
Nad otchłanie orła pędź
Bohaterem jest Twój Duch nocy tej
Zamilknięciem wiąże język
Lecz ja mówię bez języka nocy tej!



"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
23-12-2015 21:59 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
Zagadka, kto napisał ten wiersz.., fragment:
"Mars, Wenus, Jupiter, Saturn,
zagubione w pustym oceanie,
orbitujące., orbitujące,
w podróży bez przeznaczenia.
To nic, że stworzyło mnie co innego.
Tam w dole płynie życie we wszystkich kierunkach,
zagubione w pustym oceanie,
orbitujące, orbitujące,
w podróży bez przeznaczenia..."


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
24-12-2015 11:09 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
>Zagadka, kto napisał ten wiersz.., fragment:

Nie mam najmniejszego pojęcia, ale mam różne skojarzenia:

youtu.be/Vp_LmmxZFWQ
youtu.be/ohs0a-QnFF4

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
29-12-2015 09:15 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
Tego wiersza nie napisał człowiek, lecz maszyna...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
29-12-2015 11:57 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
>Tego wiersza nie napisał człowiek, lecz maszyna...

Nie ważne, na co patrzysz, ale co widzisz.
youtu.be/I7HahVwYpwo



A tak w ogóle, to ciekawe, kto programował tę maszynę...


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365