Racjonalista - Strona głównaDo treści
Legalny i nielegalny wypływ kapitału z Polski

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
30-12-2015 09:40Mariusz Agnosiewicz (moderator)Legalny i nielegalny wypływ kapitału z Polski
Ocena 6 na 14
Ukazał się nowy raport o nielegalnym wypływie kapitałów "Illicit Financial Flows from Developing Countries: 2004-2013". Zgodnie z nim nielegalny wypływ kapitału z Polski sięgał około 90 mld dol.

Należy pamiętać, że poza raportowanymi tutaj nielegalnymi transferami zagranicznymi, istnieje także ogromny drenaż legalny, czyli zgodny z aktualnym prawem. Jak podaje wicepremier Morawiecki drenaż legalny wynosi obecnie 90 mld zł rocznie.

Polska dysponuje potencjalnie wielkim kapitałem. Nie ma potrzeby szukania środków budżetowych w kieszeni Jana Kowalskiego, trzeba jednak obciążenia te przenieść na koncerny, które czują się w III RP jak pączki w maśle - i pilnować, by nie drenowały one zwykłych ludków. Niestety proces ten nie odbędzie się bezboleśnie. Krzyku będzie co niemiara.

Dlaczego temat drenażu Polski i omawianie takich raportów nie jest tematem dnia w krajowych mediach?

Nie dajmy się nabrać na "obronę mediów przed zawłaszczeniem". Krajowe media są niemal totalnie zawłaszczone, tyle że przez reklamodawców korporacyjnych, przez tych, którzy drenują nasz kraj i nie chcą utracić tych konfitur.

Wypływ nielegalny: www.gfinte(*)5/12/IFF-Update_2015-Final.pdf
Wypływ legalny: www.nowako(*)yli-ile-jeszcze-polak-zaplaci/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Matix (5786 punktów)
Nowoczesne niewolnictwo polega na tym, że będziemy straszeni konsekwencjami prób zatrzymania tych pieniędzy w kraju.
30-12-2015 11:01 
 Ocena 3 na 3
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)
>Nowoczesne niewolnictwo polega na tym, że będziemy straszeni konsekwencjami prób zatrzymania tych pieniędzy w kraju.

Dlaczego tylko straszeni? To już nie ma innych sposobów urabiania opinii publicznej?
fakty.inte(*)z-z-przyzwoitoscia,nId,1946616



"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
dr_an (254 punktów)
>Nie dajmy się nabrać na "obronę mediów przed zawłaszczeniem"
Co ma piernik do wiatraka?? !!!!. Narodowe, tfu "rządowe" media pomogą w zmniejszeniu oszustw podatkowych, po nocnej ustawie napisanej na kolanie. Pomóc może mądre, przejrzyste prawo podatkowe i fachowcy w organach, które to prawo egzekwują, a nie tuba propagandy sukcesu .
PS Szczerze życzę PIS sukcesu w walce z oszustami, ale nie zgadzam się na zawłaszczenie mediów .
PSII. Zabrakło zdjęcia, najlepiej KOD-u , Bo Petru, TUSK, Komorowski już byli
Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
>nielegalny wypływ kapitału z Polski sięgał około 90 mld dol.
Co to znaczy nielegalny? Jeśli niezgodny z prawem, to jest to sprawa odpowiednich służb.

>Polska dysponuje potencjalnie wielkim kapitałem. Nie ma potrzeby szukania środków budżetowych w kieszeni Jana Kowalskiego, trzeba jednak obciążenia te przenieść na koncerny, które czują się w III RP jak pączki w maśle
Czyli ten rzekomy kapitał polski, to de facto kapitał zagraniczny, a żeby był polski, to trzeba go ukraść właścicielom.

>Nie dajmy się nabrać na "obronę mediów przed zawłaszczeniem".
No jasne, bo procedowane dziś w sejmie przejęcie mediów publicznych przez rząd PiS-owski, to nie zawłaszczenie.
30-12-2015 14:32 
 Ocena 9 na 9
szarley (54911 punktów)
>Czyli ten rzekomy kapitał polski, to de facto kapitał zagraniczny, a żeby był polski, to trzeba go ukraść właścicielom.

1 Polska firma rejestruje się na Cyprze.
2 Tam rejestruje towarową markę
3 Firma przynosi w Polsce 1 mld złotych zysku, ale
4 .....cypryjska spółka "matka" za prawo stosowania marki bierze 999 999 999 zł
5 zysk firmy w Polsce to 1 zł i od tego płaci w Polsce podatek
6 od reszty płaci podatek na Cyprze

Zgodne z prawem ?
Zapewne!
Uczciwe?
NIE!

Ciekaw jestem czy w przypadku pożaru właściciel wezwie polską czy cypryjską straż pożarną? Bo płaci cypryjskiej.
30-12-2015 15:50 
 Ocena 5 na 5
Celecrin (6386 punktów)
>Zapewne!
>Uczciwe?
>NIE!
Zgodne z prawem powinno wystarczyć. Jakie prawo taka uczciwość, prawda?
Numer z marką to trochę inna sprawa, wystarczy popatrzeć na Orange. Francuzi zdzierają bajońskie sumy z znak towarowy "orange" z byłej TP S.A.i płacą podatek u siebie we Francji.

Podatek CIT to inna kwestia. Wystarczy zmienić prawo (w Polsce płaci się gdzie jest siedziba a nie produkcja, tak Polska finansuje Warszawę) i wtedy firma musi płacić u nas CIT.

W każdym razie problem jest, ale proszę zwrócić uwagę, że Europa ma system podatkowy oparty na PIT i VAT. CIT praktycznie nie istnieje nigdzie, w Irlandii firmy w zasadzie nie płacą podatku. Od nowego roku Irlandia (CIT 12%) obniża podatek do 6% dla wszystkich firm posiadających intelektualne prawa własności, chodzi o przemysł informatyczny, myzyczny, filmowy itd. Symboliczny podatek, ale specjaliści w Irlandii zarabiają powyżej średniej w drugim progu podatkowym i jeśli zatrudnią dzięki takiej promocji kilka tysięcy ludzi to rządowi zwróci się to z nawiązką. (W Irlandii jest 23% VAT plus próg podatkowy 41%), do tego wlicz ruch na uczelniach.

Wrzaski Mariusza o opodatkowanie kapitału są śmieszne,dałem mu minusa, choć wiem i zgadzam się, że za dużo kapitału ucieka z Polski. Jednak to (zatrzymywanie inwestycji, kasy) się robi mądrze a nie sierpem i młotem. Na przykład niech ta polska firma (LPP tak? nie płaci w Polsce podatków ale niech te pieniądze INWESTUJE dając pracę ludziom, przypominam, Polska ma system europejski VAT i PIT.
Wczoraj wszedł podatek od kredytów i ubezpieczeń 0,44% BARDZO WYSOKI dzięki poprawkom posłów, ale przecież rząd za te pieniądze sypnie groszem na dzieci. Już widzę jak gospodarka pikuje w górę.
Dobrze, że nie mieszkam w Polsce, życzę Wam powodzenia na drodze do bogactwa. Pozdr.
30-12-2015 16:04 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>>Zapewne!
>>Uczciwe?
>>NIE!
>Zgodne z prawem powinno wystarczyć. Jakie prawo taka uczciwość, prawda?
>Numer z marką to trochę inna sprawa, wystarczy popatrzeć na Orange. Francuzi zdzierają bajońskie sumy z znak towarowy "orange" z byłej TP S.A.i płacą podatek u siebie we Francji.
W Czeskiej republice ten numer nie ma szans. opłata za znak towarowy jest obłożona akcyzą, a wiele firm zostało sprzedanych bez praw do towarowego znaku (np Škoda)

>Podatek CIT to inna kwestia. Wystarczy zmienić prawo (w Polsce płaci się gdzie jest siedziba a nie produkcja, tak Polska finansuje Warszawę) i wtedy firma musi płacić u nas CIT.
To wiele wyjaśnia. Nie doczekacie w takim razie zasady "gdzie produkcja tam podatek"
31-12-2015 09:30 
 Ocena 2 na 2
Celecrin (6386 punktów)
Czechów podziwiam za ich niezależną politykę i nie tylko, zresztą, mój dom był 'czechofilski', ojciec nawet uczył się czeskiego, uważał go za najczystszy zachodniosłowiański (no nie ma się co dziwić, Czesi tworzyli go od zera), ale przede wszystkich wychowano mnie w wiedzy, że Czesi są techniczną potęgą. Polityka niezależności wynika z głębokiej rany jaką Czesi mają po Białej Górze, a z kolei Niemcy Czechów doceniają za technikę, Skoda zachowała swój znak, bo sobie zasłużyła, zarówno en.wikipedia.org/wiki/Panzer_38(t) ale najbardziej tym en.wikipedia.org/wiki/Hetzer. Sądzę, że VV zrobił świetny interes, zachowując czeską markę, choć być może musiał.
Pozdr
31-12-2015 12:09 
 Ocena 3 na 3
szarley (54911 punktów)
> mój dom był 'czechofilski',
To nas różni

>ojciec nawet uczył się czeskiego, uważał go za najczystszy zachodniosłowiański (no nie ma się co dziwić, Czesi tworzyli go od zera),
Nie, nie tworzyli go od zera, ale XIX-wieczni puryści językowi tworzyli go na podstawie chłopskich gwar starając się oczyścić je z niemieckich głownie naleciałości czasem nawet wymyślając jakieś słowo lub zapożyczając z słowackiej gwary (słowacki nie był wtedy widziany jako język). Zwyczaj wymyślania czeskich nazw jest do dziś używany, choć ubolewam nad tym że już nie tak rygorystycznie.
Czeski język odtworzono w miastach i wśród "wyższych sfer" bo tam już nie mówiono po czesku. Za to przyznać trzeba że wymyśloną w XIX czeską ortografię zapożyczyło kilka innych europejskich narodów nie tylko słowiańskich.

>Skoda zachowała swój znak, bo sobie zasłużyła, .. Sądzę, że VV zrobił świetny interes, zachowując czeską markę, choć być może musiał.
Musiał. Oczywiście gdyby nie musiał to by chciał Marka ma sporą wartość ale nie jest własnością VW. Pod tą marką wytwarza się sporo innych wyrobów
>Pozdr
Wzaj
04-01-2016 23:15 
 Ocena 1 na 1
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Czechów podziwiam za ich niezależną politykę i nie tylko, zresztą, mój dom był 'czechofilski', ojciec nawet uczył się czeskiego, uważał go za najczystszy zachodniosłowiański (no nie ma się co dziwić, Czesi tworzyli go od zera), ale przede wszystkich wychowano mnie w wiedzy, że Czesi są techniczną potęgą. Polityka niezależności wynika z głębokiej rany jaką Czesi mają po Białej Górze, a z kolei Niemcy Czechów doceniają za technikę, Skoda zachowała swój znak, bo sobie zasłużyła, zarówno en.wikipedia.org/wiki/Panzer_38(t) ale najbardziej tym en.wikipedia.org/wiki/Hetzer. Sądzę, że VV zrobił świetny interes, zachowując czeską markę, choć być może musiał.
>Pozdr
>
Czesi są wg mnie najbardziej racjonalnym słowiańskim narodem. Wyniki per-capita też mają najlepsze. Nie są jakimś ideałem ale Polacy mogliby się od swoich południowych sąsiadów wiele nauczyć.
30-12-2015 16:16 
 Ocena-1 na 1
Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
>Zgodne z prawem ?
>Zapewne!
>Uczciwe?
>NIE!
A co to znaczy (nie)uczciwe?
30-12-2015 16:19 
 Ocena 5 na 5
szarley (54911 punktów)
>>Zgodne z prawem ?
>>Zapewne!
>>Uczciwe?
>>NIE!
>A co to znaczy (nie)uczciwe?

Przykro mi, tę definicję wynosi się z domu
30-12-2015 17:13 
 0 na 2
Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
Żenada.
30-12-2015 17:47 
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)
>Żenada.

Gdybyś miał zwyczaj rozmawiać z użyciem argumentów bez kończenia rozmowy pouczaniem ex cathedra, byłaby rozmowa a nie żenada

Przykro mi, choć zauważywszy Twoją inteligencję i przemyślane poglądy rozmowa z Tobą mogłaby być interesującą
Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
Zadałem proste pytanie, od którego uciekłeś, więc nie pouczaj mnie odnośnie rozmów z argumentami lub bez.
30-12-2015 19:33 
 Ocena 4 na 4
szarley (54911 punktów)
>Zadałem proste pytanie, od którego uciekłeś, więc nie pouczaj mnie odnośnie rozmów z argumentami lub bez.
>
Nie uciekam, ale przypomnij sobie własną wypowiedź 21-12-2015 20:04 i pouczenia przed nią

Nie uciekam
Pytasz:
Cytat:
A co to znaczy (nie)uczciwe?

więc odpowiem , choć patrząc na Twój styl kończenia rozmów moja odpowiedź może być daremna

Nieuczciwym jest korzystanie z państwa/społeczeństwa do czasu kiedy się tego państwa/społeczeństwa potrzebuje, a kiedy można być dla niego produktywnym i oddać długi, płacenie podatków za granicą
Nieuczciwym jest ukończyć szkoły na koszt polskiego podatnika,korzystać z wykształconej przez podatnika kadry i płacić podatki za granicą

Nieuczciwym jest być polskim obywatelem i w Polsce mieszkać, a podatki płacić za granicą
30-12-2015 15:44 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>nielegalny wypływ kapitału z Polski sięgał około 90 mld dol.
>Co to znaczy nielegalny? Jeśli niezgodny z prawem, to jest to sprawa odpowiednich służb.
Służb? Może jak ja czy Ty będziemy kup/sprzed. mieszkanie to odchyły od PCC US szybko to wyłapie.
Tyle że to nie batonik a inżynieria finansowa. Może gdzieś tam w świecie ktoś tam się nie boi dowalić takiemu DB kilka miliardów ale nie tu.



>Czyli ten rzekomy kapitał polski, to de facto kapitał zagraniczny, a żeby był polski, to trzeba go ukraść właścicielom.

Nie. Wystarczy że na "chwilę" staniesz się właścicielem akcji pod dywidendę zassiesz zysk a potem wysypiesz akcje.
Recepcjonista (424 punktów)
(zablokowany)
Co to jest PCC US i DB?
30-12-2015 16:27 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>Co to jest PCC US i DB?

podatek od czynności cywilno-prawnych

którym zainteresowany jest Urząd Skarbowy....na nic gadanie że poszło po tyle "oni mają tabelki".

DB....
....Deutsche Bank zapłaci 2,5 mld USD kary za manipulowanie stopą Libor

też..
Niemiecki Deutsche Bank pomagał rosyjskim oligarchom prać brudne pieniądze. Teraz dochodzi nowy zarzut: wielu klientów banku było objętych sankcjami międzynarodowymi - twierdzi dziennik "Financial Times". Bank zapewnia, że zrobi wszystko, żeby oczyścić się z zarzutów. Kara finansowa dla DB może sięgnąć miliardów euro.

Read more: wyborcza.b(*)h-sankcjami.html#ixzz3vomCmyHD

Czasem inni coś tam wyłapią.
Ale nie sądzę że będą to nasze służby.
30-12-2015 19:07 
 Ocena 3 na 3
Marian Forewa (906 punktów)
>>nielegalny wypływ kapitału z Polski sięgał około 90 mld dol.
>Co to znaczy nielegalny? Jeśli niezgodny z prawem, to jest to sprawa odpowiednich służb.

Chodzi o to że często jest legalny, zarówno w kraju z którego wypływa jak i na Mauritiusie, dlatego nazywają to illicit a nie illegal.

Ciekawostka, jako główny składnik zjawiska raport przedstawia mechanizm, w którym wypływu dokonuje lokalny importer, a więc nierzadko, a może zazwyczaj, nasz ziom.

Walka z tym zjawiskiem w drodze wygrażania piąstkami imperialistycznym siłom zgniłego Zachodu to walka z wiatrakami, a zwiększanie zadłużenia i podatków to dolewanie oliwy.

> Czyli ten rzekomy kapitał polski, to de facto kapitał zagraniczny, a żeby był polski, to trzeba go ukraść właścicielom.

To się raczej nie uda, najprawdopodobniej skończy się na tym, że po to by zapobiec wypływowi 10mld trzeba będzie się pozbawić 20mld wpływów.
01-01-2016 16:23 
 Ocena 3 na 3
dr_an (254 punktów)
>>>nielegalny wypływ kapitału z Polski sięgał około 90 mld dol.
mises.pl/b(*)dzi-drenazu-kapitalu-z-polski/
Nieco dziwić może, że osoby, które powołują się na raport GFI, zupełnie milczą o jego drugiej części - czyli o badaniu handlu zagranicznego. Wedle wyników GFI z Polski kapitał tym kanałem praktycznie nie odpływa. Wręcz przeciwnie - masowo napływa! Według tabeli 6 na stronie 44 raportu w latach 2003-2012 do Polski NAPŁYNĘŁO 382,6 mld dolarów poprzez błędne fakturowanie. GFI wśród przyczyn stosowania błędnego fakturowania wymienia takie czynniki jak restrykcyjna polityka wymiany kursowej czy inne obostrzenia w przepływie towarów i kapitału. Można więc powiedzieć, że według GFI Polska jest bezpieczną przystanią - czymś w rodzaju Szwajcarii - dla kapitału, który chce uciec przed opresyjnymi dla obywateli reżimami.

Kwota 52,7 mld dolarów, która miała wypłynąć z Polski na mocy dowodu z salda błędów i opuszczeń, nie robi przy napływie 382,6 mld dolarów większego wrażenia. Można by wręcz zasugerować następujący scenariusz. Do Polski masowo napływa kapitał w poszukiwaniu lepszych instytucjonalnie warunków. Z tego jedynie niewielka część, bo ok. 14%, wypływa potem do innych krajów, co widać w ujemnym saldzie błędów i opuszczeń. Taka interpretacja jest zupełnie zgodna z danymi GFI, jednak, jako że brzmi mniej sensacyjnie niż alarmy o masowym wywozie kapitału z Polski, nie pojawia się w polskich mediach.

Wypada tu jednak zaznaczyć, że metodologia GFI w przypadku handlu jest równie wątpliwa, co w przypadku tez o saldzie błędów i opuszczeń. Żeby nie zanudzać już technikaliami, odsyłamy jedynie do artykułu Volkera Nitscha
mises.pl/b(*)dzi-drenazu-kapitalu-z-polski/
01-01-2016 16:29 
 Ocena 3 na 3
dr_an (254 punktów)
>>>>nielegalny wypływ kapitału z Polski sięgał około 90 mld dol.
Żeby pokazać, do jak dziwnych wniosków może prowadzić stosowanie metodologii GFI, zobaczmy, jak kształtowały się salda błędów i opuszczeń w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii i Norwegii w okresie, którego dotyczy raport GFI[5]. W tabeli 1 mamy dane o saldzie błędów i opuszczeń w latach 2003-2012 wyrażone w mln euro. Następnie mamy dane o sumie sald w tych latach i o sumie ujemnych sald - czyli wskaźniku, który stosuje GFI. Dane te są przyrównane do wielkości PKB poszczególnych krajów w 2012 roku. Na zielono zaznaczone są wyniki dla Polski. Na czerwono zaznaczono wyniki "gorsze" niż Polska - czy to w milionach euro czy w procencie PKB - czyli takie, które miałyby wskazywać na silny nielegalny odpływ kapitału. Okazało się, że nominalnie większe ujemne salda ma 6 badanych państw: Francja, Włochy, Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania i Norwegia (a ujemne niemieckie salda osiągają praktycznie wielkość tego samego wskaźnika w Polsce). Jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość PKB, to gorzej od Polski wypada aż 10 krajów: Bułgaria, Dania, Irlandia, Chorwacja, Węgry, Słowacja, Finlandia, Szwecja, Islandia, Norwegia[6]. Z kolei za wzór do naśladowania w unikaniu nielegalnych odpływów kapitału może uchodzić np. Grecja. Wobec takich danych pozostają nam chyba dwie możliwości:

1) uznać, że następcy Egona Olsena wprowadzili skandynawską przestępczość zorganizowaną na szerokie, światowe wody;

2) ?? wyrzucić raport GFI do kosza

mises.pl/b(*)dzi-drenazu-kapitalu-z-polski/
finerbijk (17282 punktów)
To jest problem wielopłaszczyznowy, gdzie nie ma prostych rozwiązań. Firma jest od tego, aby zarabiać. Czy korporacje kierują się patriotyzmem, czy zyskiem? Czy wolą płacić większe podatki, ale w swoim rodzimym kraju, czy może mniejsze lecz zagranicą? Świadomie wzmacniają swoje "metropolitalne" gospodarki, aby pośrednio zyskać na zwiększonym popycie u siebie - kosztem obniżenia doraźnych korzyści - czy też szukają każdej luki, byle tylko płacić mniej a zarabiać więcej? Jak zapobiec, aby nie przerzucali zwiększonych kosztów na końcowego klienta? Lepsze są większe wpływy do budżetu, czy więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli? Czy pożądany efekt daje stwarzanie przyjaznego środowiska fiskalnego, czy dokręcanie śruby? Jak będę znał odpowiedzi na te pytania, to nie omieszkam dać znać.
Paolo Monstro (6146 punktów)
Nielegalny transfer to osobny temat - jak go skutecznie i opłacalnie ścigać.

Co do legalnych transferów to warto pamiętać, że gospodarki europejskie główny dochód czerpią z VAT.
Korporacje płacą VAT ale manipulują CIT, dzięki wsparciu krajów takich jak Luksemburg czy Cypr i dzięki swobodnemu przepływowi kapitału. Jak mawiał mój profesor makroekonomii "pieniądze nie potrzebują paszportu". Pytanie więc czy skuteczna metoda walki z tym procederem nie musi być globalna lub przynajmniej ogólno-europejska i czy wdrożenie jej nie kosztuje więcej niż uzyskany zysk?

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365