Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nieodwracalność czynności

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
02-05-2016 00:41krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Nieodwracalność czynności
Ocena 1 na 1
Zdaje się, że każdą zmianę jaka zachodzi w naszej rzeczywistości można odwrócić, oczywiście nie może uczynić tego człowiek lecz wydaje się to możliwe. Pierwotny stan sprzed zmiany/zdarzenia można odczynić.

Odwrócenie czynności jest czasem proste czasem bardzo trudne. Wyobraźcie sobie wybicie szyby w oknie, uderzenie samochodem w drzewo czy zrobienie szkicu na kartce papieru.

Uderzenie jedną bilą w drugą bilę na stole bilardowym jest łatwe do odczynienia.
Uderzenie jedną bilą w połączenie dwóch bil jest już bardzo trudne do odczynienia.
Mam przy tym na myśli czynność odwrotną tj. uderzanie bilami w odwrotnym kierunku.

Czasem łatwo jest jedno ciało rozbić na części lecz ciężko części na powrót połączyć w jedno ciało, czasem jest łatwo połączyć części w jedno ciało lecz ciężko ciało na powrót rozbić na części.

Skąd ta asymetria, którą znamy już przecież z matematyki?

Czy znacie czynność, co do której nie macie wyobrażenia nawet jak można byłoby ją odwrócić?
Nie musi być fizyczna, może być abstrakcyjna?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)

>Czy znacie czynność, co do której nie macie wyobrażenia nawet jak można byłoby ją odwrócić?

Znamy - twoj belkot
02-05-2016 09:24 
 0 na 2
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>>Czy znacie czynność, co do której nie macie wyobrażenia nawet jak można byłoby ją odwrócić?
>Znamy - twoj belkot

Rafale to nie jest żaden bełkot. Naprawdę nie dostrzegasz różnicy stopnia trudności w uczynieniu czegoś a odczynieniu tego co uczyniłeś?
Nie widzisz różnicy w stopniu trudności ustalenia konsekwencji i ustalenia przyczyn?

Nie myśl sobie, ze rzeczywistość fizyczna jest bez związku z matematyką naszych umysłów.
W abstrakcji niektóre funkcje, niektóre implikacje, niektóre przekształcenia nie mają swojej odwrotności to nie jest przypadkowa zbieżność ze światem fizycznym.

Choc ja twierdzę, ze odwrotność zawsze jest możliwa tylko czasem prowadzi do wartości rozproszonej.
Rova (234 punktów)
>Uderzenie jedną bilą w połączenie dwóch bil jest już bardzo trudne do odczynienia.
>Mam przy tym na myśli czynność odwrotną tj. uderzanie bilami w odwrotnym kierunku.

Czyli poprzez odwrotność masz na myśli stworzenie sytuacji, która by była jakby puszczeniem filmu od tyłu, prowadząca nas do imitacji zapamiętanego stanu początkowego? Albo przynajmniej prowadziłaby do jakiejś formy podobieństwa obiektu ze stanem początkowym, niekoniecznie w chronologiczności i/lub zgodności procedur.

>Czy znacie czynność, co do której nie macie wyobrażenia nawet jak można byłoby ją odwrócić?
Nie musi być fizyczna, może być abstrakcyjna?
Tak - "linia czasu", zakładając, że jest tyko jedna (jako, że odwrócenie w tym przypadku oznacza doprowadzenie do stanu, który już istniał, to po odwróceniu linii czasu, nie będzie istnieć pamięć o tym zdarzeniu, więc odwrócenie nie jest zaobserwowalne)
Pan X żyje w roku 1000 ze swoją żoną w roku 1001 jego żona umarła
Czas się cofa do 1000 roku - jego żona żyje, ale odwrócenie nie nastąpiło, bo nie nastąpiło jeszcze zdarzenie, które ma zostać odwrócone za pomocą linii czasu.

Jednak prawdziwy problem z odwróceniem czegoś wiąże się właśnie z brakiem tego, co potrzebne do odwrócenia procesu. Dostatecznej kontroli nad rzeczywistością, wiedzy jak wyglądało zjawisko. Jeśli posiadasz te dwie rzeczy, nie ma rzeczy, której nie jesteś w stanie odwrócić, z wyjątkiem rzeczy sprzecznych logicznie z definicją odwrócenia oraz ZZZzzz...
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Wg mnie nie ma takiego wyniku, którego nie można odprzeksztalcic do czynników.
Z tym, ze jezeli przekształcenie czynników w wynik dzieje się w pewnym wymiarze, odprzeksztalcenie, odczynienie przechodzi do innych wymiarów.

Potęgować można wyłącznie w zbiorze liczb naturalnych.
Pierwiastkować juz nie.
03-05-2016 12:04Nie na temat 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Potęgować można wyłącznie w zbiorze liczb naturalnych.

JEZUS MARYJA!!!!!
PODOBNO STUDIOWAŁEŚ NA EKONOMICZNEJ AKADEMII!!!!!!!!
ILE GĘSI TWOI RODZICE DALI ZA TWOJĄ MATURĘ ????????????????
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>>Potęgować można wyłącznie w zbiorze liczb naturalnych.
>JEZUS MARYJA!!!!!
>PODOBNO STUDIOWAŁEŚ NA EKONOMICZNEJ AKADEMII!!!!!!!!
>ILE GĘSI TWOI RODZICE DALI ZA TWOJĄ MATURĘ ????????????????

Rzeczywiście wadliwie użyłem połączenia pojęć "wyłącznie i może" ale to przez to, ze mi się znaczenia pojęć kiełbia we łbie.

Powinno być - potęgowania ze zbioru liczb maturalnych nie można odwrócić wyłącznie w tym zbiorze.
Irracja (4721 punktów)
>Czy znacie czynność, co do której nie macie wyobrażenia nawet jak można byłoby ją odwrócić?
>Nie musi być fizyczna, może być abstrakcyjna?

... spłodzenie dziecka... 😂


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>>Czy znacie czynność, co do której nie macie wyobrażenia nawet jak można byłoby ją odwrócić?
>>Nie musi być fizyczna, może być abstrakcyjna?
>... spłodzenie dziecka... 😂
>
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...


Niełatwo jest z części rozbitego kryształu uzyskać na nowo pierwotny kryształ lecz czy niemożliwe.

Sądzisz, ze nie dałoby się odtworzyć rodzica materii potomka?
Odwrócić narodzin? Może nie na możliwości człowieka ale skoro cokolwiek da się odwrócić to wszystko można odwrócić.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365