Racjonalista - Strona głównaDo treści
Drenaż mózgów - inna metodologia badań

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
17-05-2016 10:00VonM (709 punktów)Drenaż mózgów - inna metodologia badań
Badania dotyczące tego zjawiska podają jedynie odsetek osób (zazwyczaj młodych), którzy chcą opuścić miejsce zamieszkania. Myślę jednak, że badanie dostarczało by o wiele bardziej soczystych wniosków, gdyby uwzględniano w nim także odsetek osób chcących zmniejszyć skalę zjawiska/wcześniej krytykujących osoby wyjeżdżające.

Przykładowy wynik: miasto/kraj X chce opuścić 40% osób w wieku 25-35 lat, z czego 15 p.p. stanowią osoby, które wcześniej krytykowały drenaż mózgu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Brzostowski (7067 punktów)
>Badania dotyczące tego zjawiska podają jedynie odsetek osób (zazwyczaj młodych), którzy chcą opuścić miejsce zamieszkania.
Są różne badania, a ich wyniki są uzależnione od zdefiniowanego problemu. Generalnie, to co się uważa za drenaż mózgów dotyczy emigracji najlepiej wykształconych (wyspecjalizowanych) i jest to właściwe wg mnie podejście.

Podawanie samego odsetka (lub innego wskaźnika) tylko osób młodych jest zafałszowaniem zjawiska. W drenażu chodzi o wykształconych/ specjalistów, czyli najlepszych z określonego punktu widzenia (najczęściej rozwoju regionalnego/ kraju).

Mało kto wie, że tzw. konkurencyjność gospodarki wykazuje niską korelację z liczbą absolwentów szkół i uczelni, a wysoką z liczbą absolwentów najlepszych szkół i uczelni.

>Myślę jednak, że badanie dostarczało by o wiele bardziej soczystych wniosków, gdyby uwzględniano w nim także odsetek osób chcących zmniejszyć skalę zjawiska/wcześniej krytykujących osoby wyjeżdżające.
Nie rozumiem, jakie wnioski można by z tego wyciągnąć. Objaśnij bardziej.

BEKA z LEMINGÓW!

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365