 |
Jest szansa, ale czy zostanie wykorzystana ? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-06-2016 02:11 | Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Jest szansa, ale czy zostanie wykorzystana ? | Dużo ostatnio mówi się o Nowym Jedwabnym Szlaku. Dla zorientowanych w sprawach geopolitycznych było to już wiadome od kilku lat, w mainstreamie od wizyty czcigodnego prezydenta Dudy w Chinach. I tu powstaje pytanie. Co mamy niby eksportować do Chin ? Przecież nasza gospodarka ani nie jest innowacyjna, ani nie mamy specjalnie złóż surowców mineralnych. Węgiel Chiny mogą kupić w Rosji i to dużo taniej. Co robi nasz super-rząd, by zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki ? Nie słychać o deregulacji, obniżce podatków etc. Szlak powstanie (jeżeli wszystko pójdzie zgodzie z planem) do 2050 roku. Gdybyśmy teraz wystrzelili gospodarczo, to może byśmy tę sytuację wyzyskali, ale - patrząc na tendencje prosocjalistyczne - wątpię. W przeszłości Kazimierz Wielki potrafił wyzyskać to, że szlaki handlowe omijały łuk Karpat, przechodząc przez Małopolskę, dzięki czemu ten rejon kwitł. Fatalne położenie geopolityczne często wiąże się z dużymi możliwościami gospodarczymi (w czasach pokoju). Chyba nie wykorzystamy tej szansy... Dzisiaj jest 500+, ale w następnych wyborach może być obietnica 1000+ (być może, że za 3 lata 1000 zł będzie warte tyle co dzisiejsze 500 zł...) Ahhh... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Grzegorz (5685 punktów) | > Co mamy niby eksportować do Chin ?Kurze łapki na przykład  U nas to odpad który może co najwyżej być zużyty w karmie dla psów czy czymś w tym stylu, a tam jak rozumiem coś całkiem jadalnego.
|
|
 | Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | albo pieski ze schroniska
|
|
 | | Celecrin (6386 punktów) | > >a tam jak rozumiem coś całkiem jadalnego.Jako przekaska, w sklepach pelno tego jest
|
|
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Co mamy niby eksportować do Chin ? Może nadwyżki reprodukcyjne powstałe wskutek polityki 500+?
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
 | Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | > >Co mamy niby eksportować do Chin ?> Może nadwyżki reprodukcyjne powstałe wskutek polityki 500+?Ewentualne, aczkolwiek wątpliwe nadwyżki są już zarezerwowane na zachodni rynek pracy
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >>Co mamy niby eksportować do Chin ?> >Może nadwyżki reprodukcyjne powstałe wskutek polityki 500+?> Ewentualne, aczkolwiek wątpliwe nadwyżki są już zarezerwowane na zachodni rynek pracy  Nie cieszmy się, tam Chińczycy nas wyprzedzą. 
Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
|
|
| Hrihorij (1723 punktów) | >Dużo ostatnio mówi się o Nowym Jedwabnym Szlaku. Dla zorientowanych w sprawach geopolitycznych było >to już wiadome od kilku lat, w mainstreamie od wizyty czcigodnego prezydenta Dudy w Chinach. >I tu powstaje pytanie. >Co mamy niby eksportować do Chin ? >Przecież nasza gospodarka ani nie jest innowacyjna, ani nie mamy specjalnie złóż surowców >mineralnych. Węgiel Chiny mogą kupić w Rosji i to dużo taniej. Co robi nasz super-rząd, by zwiększyć >konkurencyjność polskiej gospodarki ? Nie słychać o deregulacji, obniżce podatków etc. Szlak >powstanie (jeżeli wszystko pójdzie zgodzie z planem) do 2050 roku. Gdybyśmy teraz wystrzelili >gospodarczo, to może byśmy tę sytuację wyzyskali, ale - patrząc na tendencje prosocjalistyczne - >wątpię. W przeszłości Kazimierz Wielki potrafił wyzyskać to, że szlaki handlowe omijały łuk Karpat, >przechodząc przez Małopolskę, dzięki czemu ten rejon kwitł. Fatalne położenie geopolityczne często >wiąże się z dużymi możliwościami gospodarczymi (w czasach pokoju). >Chyba nie wykorzystamy tej szansy... Dzisiaj jest 500+, ale w następnych wyborach może być obietnica >1000+ (być może, że za 3 lata 1000 zł będzie warte tyle co dzisiejsze 500 zł...) Ahhh...
Patrząc na rozwój Azji śmiem twierdzić, że może to być przyczółek pod chińskie montownie np. Huawei
|
|
| Celecrin (6386 punktów) | My mamy glownie zarabiac jako wielki sklad celny chinskich produkow. > Węgiel Chiny mogą kupić w Rosji i to dużo taniej.Duzo taniej i wiecej wydobywaja u siebie  bo maja kopalnie ODKRYWKOWE nie maja ropy i gazu. > Dzisiaj jest 500+Niestety sprawdzaja sie przepowiednie na co pojda pieniadze z tego programu. "Rodzinna libacja we Włocławku. Córka, matka i ciotka w areszcie" i jeszcze na stare samochody z Niemiec i inne niespelnione marzenia rodzicow  Pamietaj! Ciagle czekamy na tajemniczy program gospodarczy ministra Morawieckiego! Tymczasem niedawno rzad oglosil iz pracuje nad "Mieszkaniem Plus", cos podobnego do TBS. Mieszkania czynszowe z mozliwoscia dziedziczenia i odkupienia. Czyli PiS konsekwentnie macha kielbasa (za nasze pieniadze). > za 3 lata 1000 zł będzie warte tyle co dzisiejsze 500 zł...) Ahhh...Naprawde jestem ciekaw czy 500+ poprawi troche sytuacje rzadu i zlikwiduje deflacje. Na razie r/r -1% 500+ wystartowalo i zobaczymy za rok! Jakos czuje ze juz deflacji nie bedzie  Usmieje sie po pachy chyba jak wzrost PKB nie wyjdzie poza 4%  .
|
|
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Dużo ostatnio mówi się o Nowym Jedwabnym Szlaku. Dla zorientowanych w sprawach geopolitycznych było to już wiadome od kilku lat, w mainstreamie od wizyty czcigodnego prezydenta Dudy w Chinach. I tu powstaje pytanie. Co mamy niby eksportować do Chin ? <<
Raczej należy pytać: co robić, żeby nas nie zadeptano, gdy ten szlak ruszy?
|
|
| Brzostowski (7067 punktów) | >Co mamy niby eksportować do Chin ? >Przecież nasza gospodarka ani nie jest innowacyjna, ani nie mamy specjalnie złóż surowców mineralnych...
1. Po pierwsze mamy szansę zarobić jako kraj tranzytowy, na wielu płaszczyznach i w wielu branżach powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z obsługą transportu. To ogromna kasa.
2. Po drugie, dzięki położeniu, obecności w UE i potencjałowi rynku krajowego mamy szanse ściągnąć chińskie inwestycje (fabryki).
3. Po trzecie wreszcie, mamy duże szanse w eksporcie w branżach:
- przemysł motoryzacyjny, przemysł AGD, - przemysł lotniczy i jachtowy, - maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, - przemysł stoczniowy, - rynek energii odnawialnej, - przemysł chemiczny, - rudy metali, - budownictwo ekologiczne, - wybrane dobra luksusowe (np alkohol, biżuteria, inne), - kauczuk i wyroby, - niszowa odzież (dzieci, ciążowa, inne) - technologie ochrony środowiska, - produkty spożywcze, w tym branża mleczarska, - przemysł meblarski, - i rozliczne usługi.
Jedwabny Szlak to nie tylko Chiny, ale wszyscy na szlaku, czyli tak ok. 4 mld ludzików!
A tym wszystkim kwękałom powyżej i nowym poniżej zalecam deprim.
BEKA z LEMINGÓW!
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|