Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jest szansa, ale czy zostanie wykorzystana ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
03-06-2016 02:11Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Jest szansa, ale czy zostanie wykorzystana ?
Dużo ostatnio mówi się o Nowym Jedwabnym Szlaku. Dla zorientowanych w sprawach geopolitycznych było to już wiadome od kilku lat, w mainstreamie od wizyty czcigodnego prezydenta Dudy w Chinach.
I tu powstaje pytanie.
Co mamy niby eksportować do Chin ?
Przecież nasza gospodarka ani nie jest innowacyjna, ani nie mamy specjalnie złóż surowców mineralnych. Węgiel Chiny mogą kupić w Rosji i to dużo taniej. Co robi nasz super-rząd, by zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki ? Nie słychać o deregulacji, obniżce podatków etc. Szlak powstanie (jeżeli wszystko pójdzie zgodzie z planem) do 2050 roku. Gdybyśmy teraz wystrzelili gospodarczo, to może byśmy tę sytuację wyzyskali, ale - patrząc na tendencje prosocjalistyczne - wątpię. W przeszłości Kazimierz Wielki potrafił wyzyskać to, że szlaki handlowe omijały łuk Karpat, przechodząc przez Małopolskę, dzięki czemu ten rejon kwitł. Fatalne położenie geopolityczne często wiąże się z dużymi możliwościami gospodarczymi (w czasach pokoju).
Chyba nie wykorzystamy tej szansy... Dzisiaj jest 500+, ale w następnych wyborach może być obietnica 1000+ (być może, że za 3 lata 1000 zł będzie warte tyle co dzisiejsze 500 zł...) Ahhh...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Grzegorz (5685 punktów)
>Co mamy niby eksportować do Chin ?
Kurze łapki na przykład U nas to odpad który może co najwyżej być zużyty w karmie dla psów czy czymś w tym stylu, a tam jak rozumiem coś całkiem jadalnego.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
albo pieski ze schroniska
Celecrin (6386 punktów)
>>a tam jak rozumiem coś całkiem jadalnego.
Jako przekaska, w sklepach pelno tego jest
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Co mamy niby eksportować do Chin ?
Może nadwyżki reprodukcyjne powstałe wskutek polityki 500+?

Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
>>Co mamy niby eksportować do Chin ?
>Może nadwyżki reprodukcyjne powstałe wskutek polityki 500+?
Ewentualne, aczkolwiek wątpliwe nadwyżki są już zarezerwowane na zachodni rynek pracy
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Co mamy niby eksportować do Chin ?
>>Może nadwyżki reprodukcyjne powstałe wskutek polityki 500+?
>Ewentualne, aczkolwiek wątpliwe nadwyżki są już zarezerwowane na zachodni rynek pracy
Nie cieszmy się, tam Chińczycy nas wyprzedzą.

Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
Hrihorij (1723 punktów)
>Dużo ostatnio mówi się o Nowym Jedwabnym Szlaku. Dla zorientowanych w sprawach geopolitycznych było
>to już wiadome od kilku lat, w mainstreamie od wizyty czcigodnego prezydenta Dudy w Chinach.
>I tu powstaje pytanie.
>Co mamy niby eksportować do Chin ?
>Przecież nasza gospodarka ani nie jest innowacyjna, ani nie mamy specjalnie złóż surowców
>mineralnych. Węgiel Chiny mogą kupić w Rosji i to dużo taniej. Co robi nasz super-rząd, by zwiększyć
>konkurencyjność polskiej gospodarki ? Nie słychać o deregulacji, obniżce podatków etc. Szlak
>powstanie (jeżeli wszystko pójdzie zgodzie z planem) do 2050 roku. Gdybyśmy teraz wystrzelili
>gospodarczo, to może byśmy tę sytuację wyzyskali, ale - patrząc na tendencje prosocjalistyczne -
>wątpię. W przeszłości Kazimierz Wielki potrafił wyzyskać to, że szlaki handlowe omijały łuk Karpat,
>przechodząc przez Małopolskę, dzięki czemu ten rejon kwitł. Fatalne położenie geopolityczne często
>wiąże się z dużymi możliwościami gospodarczymi (w czasach pokoju).
>Chyba nie wykorzystamy tej szansy... Dzisiaj jest 500+, ale w następnych wyborach może być obietnica
>1000+ (być może, że za 3 lata 1000 zł będzie warte tyle co dzisiejsze 500 zł...) Ahhh...

Patrząc na rozwój Azji śmiem twierdzić, że może to być przyczółek pod chińskie montownie np. Huawei
Celecrin (6386 punktów)
My mamy glownie zarabiac jako wielki sklad celny chinskich produkow.
>Węgiel Chiny mogą kupić w Rosji i to dużo taniej.
Duzo taniej i wiecej wydobywaja u siebie bo maja kopalnie ODKRYWKOWE nie maja ropy i gazu.
>Dzisiaj jest 500+
Niestety sprawdzaja sie przepowiednie na co pojda pieniadze z tego programu.

"Rodzinna libacja we Włocławku. Córka, matka i ciotka w areszcie"

i jeszcze na stare samochody z Niemiec i inne niespelnione marzenia rodzicow

Pamietaj! Ciagle czekamy na tajemniczy program gospodarczy ministra Morawieckiego!

Tymczasem niedawno rzad oglosil iz pracuje nad "Mieszkaniem Plus", cos podobnego do TBS. Mieszkania czynszowe z mozliwoscia dziedziczenia i odkupienia. Czyli PiS konsekwentnie macha kielbasa (za nasze pieniadze).

>za 3 lata 1000 zł będzie warte tyle co dzisiejsze 500 zł...) Ahhh...
Naprawde jestem ciekaw czy 500+ poprawi troche sytuacje rzadu i zlikwiduje deflacje. Na razie r/r -1% 500+ wystartowalo i zobaczymy za rok! Jakos czuje ze juz deflacji nie bedzie Usmieje sie po pachy chyba jak wzrost PKB nie wyjdzie poza 4%.
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Dużo ostatnio mówi się o Nowym Jedwabnym Szlaku. Dla zorientowanych w sprawach geopolitycznych było to już wiadome od kilku lat, w mainstreamie od wizyty czcigodnego prezydenta Dudy w Chinach.
I tu powstaje pytanie. Co mamy niby eksportować do Chin ? <<

Raczej należy pytać: co robić, żeby nas nie zadeptano, gdy ten szlak ruszy?
Brzostowski (7067 punktów)
>Co mamy niby eksportować do Chin ?
>Przecież nasza gospodarka ani nie jest innowacyjna, ani nie mamy specjalnie złóż surowców mineralnych...

1. Po pierwsze mamy szansę zarobić jako kraj tranzytowy, na wielu płaszczyznach i w wielu branżach powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z obsługą transportu. To ogromna kasa.

2. Po drugie, dzięki położeniu, obecności w UE i potencjałowi rynku krajowego mamy szanse ściągnąć chińskie inwestycje (fabryki).

3. Po trzecie wreszcie, mamy duże szanse w eksporcie w branżach:

- przemysł motoryzacyjny, przemysł AGD,
- przemysł lotniczy i jachtowy,
- maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy,
- przemysł stoczniowy,
- rynek energii odnawialnej,
- przemysł chemiczny,
- rudy metali,
- budownictwo ekologiczne,
- wybrane dobra luksusowe (np alkohol, biżuteria, inne),
- kauczuk i wyroby,
- niszowa odzież (dzieci, ciążowa, inne)
- technologie ochrony środowiska,
- produkty spożywcze, w tym branża mleczarska,
- przemysł meblarski,
- i rozliczne usługi.

Jedwabny Szlak to nie tylko Chiny, ale wszyscy na szlaku, czyli tak ok. 4 mld ludzików!

A tym wszystkim kwękałom powyżej i nowym poniżej zalecam deprim.


BEKA z LEMINGÓW!

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365