Racjonalista - Strona głównaDo treści
Socjalizm korporacyjny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
03-07-2016 23:29krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Socjalizm korporacyjny
Wyobraźcie sobie system społeczny oparty na kilkudziesięciu, kilkunastu, być może kilku potężnych przedsiębiorstwach prywatnych należących pokoleniowo do kilku rodzin pod kontrolą dwóch partii, różniących się postulatami politycznymi w ten sposób, iż jedna postuluje podniesienie podatków prywatnym koncernom z przeznaczeniem ich na cele społeczne a druga postuluje obniżenie podatków koncernom co ma skutkować podniesieniem płac pracowników tych przedsiębiorstw.

Wg mnie to jest wizja przyszłości, do której zmierza współczesny świat, w którą idealnie wpisuje się "plan Morawieckiego".

Chciałbym zapytać jakie konsekwencje dla ludzkości mogłaby przynieść realizacja takiej wizji przyszłości?

Sam chciałbym zaproponować następujące:
1. Niepodważalność funkcjonowania koncernów a zatem i niepodważalność określonej organizacji życia.
2. Nieupadalność koncernów traktowanych jako dobro wspólne.
3. Zanik wszelkiej rozmaitości w myśleniu i zachowaniu ludzi, bardzo wysoka specjalizacja.
4. Kształcenie ludzi pod określone funkcje społeczne już od dzieciństwa.
5. Brak możliwości zmiany funkcji społecznej człowieka w wyspecjalizowanym świecie.
6. Rywalizacja społeczna przesunięta do wieku szkolnego.
7. Potężna dyscyplina i silna kontrola społeczna.
8. Życie ukształtowane wg licznych formalnych norm zachowań.
9. Silna agresja społeczna wobec osób niezgodnych z systemem społecznym.
10. Liczne i krwawe ataki terrorystyczne organizowane przez niezgodnych.

Liczne filmy przestawiają taką właśnie wizję przyszłości i nie sądzę aby te pomysły były pozbawione sensu.
Między innymi "Gattaca - Szok przyszłości"
www.filmwe(*)rzyszłości-1997-5787
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Degre (752 punktów)
Krystykon, krystykon, popatrz co narobiłeś:
Nikt już nawet nie ma siły Ci odpisywać!

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>Krystykon, krystykon, popatrz co narobiłeś:
>Nikt już nawet nie ma siły Ci odpisywać!
>
>

Ja za to mam ogrom siły i 1000 pomysłów.
Aż moje przekonania zwyciężą.
04-07-2016 16:38 
 Ocena 1 na 1
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Ja za to mam ogrom siły i 1000 pomysłów.
Aż moje przekonania zwyciężą.<<

Lenin ze Stalinem też mieli pomysły, ale już, na szczęście, ani Leniwego, ani Stalowego nie ma.
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
>>>Ja za to mam ogrom siły i 1000 pomysłów.
>Aż moje przekonania zwyciężą.<<
>Lenin ze Stalinem też mieli pomysły, ale już, na szczęście, ani Leniwego, ani Stalowego nie ma.

Ja akurat jestem zagorzałym przeciwnikiem socjalizmu i gorącym zwolennikiem dzikiego kapitalizmu, więc z Leniwym i Stalowym Trójcy Świętej nie stworzylibyśmy.

Ci dwaj reprezentują to, czego dla siebie i innych nie chciałbym.

Ja kręcę się wokół koncepcji "Robta co chceta" dlatego też jestem przeciwnikiem korporacji, bo ich istnienie wyklucza spełnienie tej koncepcji.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365