 |
Dlaczego szkoła winna być nieobowiązkowa, prywatna i płatna? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-10-2016 17:57 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Dlaczego szkoła winna być nieobowiązkowa, prywatna i płatna? 0 na 4 | Jest wiele powodów ja chciałbym wymienić tu kilka: 1. Nikt nie szanuje darmowego. Cokolwiek jest za darmo to nie ma żadnej wartości, nie budzi pozytywnej motywacji, nie wytwarza ambicji, hamuje rozwój zamiast go stymulować. Za kasę, za pracę, za trud, za wyrzeczenia natychmiast nabiera wartości i jest szanowane, doceniane. 2. Co jest z przymusu i z gróźb a nie z wiary w wartość i z chęci uczestnictwa to jest automatycznie złe i jak zło jest traktowane. Przemoc wobec jednostek nie jest czynnikiem ich rozwoju a dobrymi chęciami narzuconymi innym z zaciśniętymi zębami droga do piekła jest wybrukowana. 3. Nikt poza nauczycielem nie wie w jakim kierunku powinna rozwijać się nauka a ci, którzy jednak wiedzą próbują jedynie siłowo narzucić innym własną interpretację/wizję świata. To nauczyciel, właściciel szkoły powinien wybrać czego będzie nauczał i sprzedać swoim uczniom, rodzicom uczniów, własny wybór, własną interpretację za kasę. Tworzenie centralnych systemów nauczania i centralnych programów nauczania jest próbą narzucenia wszystkim przemyśleń, wniosków, wartości dominującej w społeczeństwie grupy. Z tego wywodzi się potem agresja społeczna wobec wszystkich myślących inaczej, wobec nienormalnych. 4. Nikt poza uczniem nie wie w jakim kierunku powinna rozwijać się jednostka a ci, którzy jednak wiedzą próbuję jedynie przemocą manipulować czynnościami umysłów innych ludzi. To uczeń, rodzice ucznia powinni wybrać nauczyciela i jego naukę i na taką naukę powinni łożyć własną kasę, odpracować trud nauczyciela, odwdzięczyć się, docenić go. 5. Nikt nie wie czego potrzebuje doznać, doświadczyć człowiek, żeby rozwinąć się i nauczyć najwięcej. Nierzadko doznania traumatyczne, stresujące, popełniane błędy rozwijają bardziej, uczą więcej niż przymusowa nauka. Powinno pozwalać się ludziom popełniać błędy, aby samodzielnie mogli je naprawić. Powinno przekazać się ostrzeżenie o zagrożeniach przy zejściu z wyznaczonej ścieżki ale w żadnym wypadku nie powinno grozić się karą za zejście z niej. Niektóre zejścia prowadzą na manowce i konieczny jest powrót na wytyczony szlak ale inne prowadzą do nowych odkryć, nowych myśli, nowych wniosków, nowych emocji, nowych interpretacji, nowych wizji, nowych działań, prowadzą do nowego świata. 6. Nic nie unieszczęśliwia człowieka bardziej od narzucenia mu podziału na dobro i zło oraz zmuszania go do działania dla jego, narzuconego mu, „dobra”. Każdy człowiek samodzielnie musi określić tę różnicę i działać zgodnie z własnym sumieniem. Próba narzucenia człowiekowi jedynie słusznego/uniwersalnego sumienia kończy się zazwyczaj wybuchem potężnej frustracji.
Nie widzę sensu w: - obowiązku szkolnym - darmowej edukacji - państwowej szkole - centralnym systemie nauczania - centralnym programie nauczania innego niż urabianie ludzi na jednolitą masę. Żeby wszyscy nie tylko wyglądali jednakowo ale żeby także czuli i myśleli jednakowo. Takie mrowisko jednakowych ludzi wg mnie nie może być dobrym światem. Dla mnie to zły świat. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
5 na 5 | Duch Prawdy (14790 punktów) | >1. Nikt nie szanuje darmowego. Nieprawda, ludzie dobrze wychowani szanują bez względu, czy zapłacili czy nie. Ponadto dzieci mają za darmo szkołę, to rodzice płacą w podatkach, lub czesne w szkołach prywatnych.
Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
1 na 1 Curtiss Helldiver (966 punktów) (zablokowany) | Od groma mamy prywatnych, płatnych uczelni, i co?
Moje wątki nt. PiS nie są wynikiem zdziwienia, powstają w celach kronikarskich.
|
|
 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >Od groma mamy prywatnych, płatnych uczelni, i co? > Moje wątki nt. PiS nie są wynikiem zdziwienia, powstają w celach kronikarskich.
Uczelnia to nie szkoła podstawowa a w podstawówce nabierasz najwięcej życiowych manier. W szkole wyższej to już musztarda po obiedzie. Czy właściciele tych uczelni nauczają czego chcą i jak chcą? Pewnie mogą ale to już bez żadnego tytułu dla ucznia.
A to, że kolejny przymus i obowiązek i cale takie społeczeństwo zbudowane z nakazów, zakazów, gróźb i kar. A nie daj Bożku okażesz się nieprzystający do woli dominującej w społeczeństwie grupy a zaraz określą cię nienormalnym i w najlepszym przypadku wykluczą bo w gorszym ukarzą
|
|
|  | Curtiss Helldiver (966 punktów) (zablokowany) | Chodzi o to, że prywatne i płatne nie gwarantuje jakości. Zaś co do braku przymusu edukacji - zastanów się ile wówczas dzieci nigdy by do szkoły nie chodziło? Mało to u nas rodzin patologicznych? Na jakie życie skazałbyś dzieci z takich rodzin?
Moje wątki nt. PiS nie są wynikiem zdziwienia, powstają w celach kronikarskich.
|
|
| |  | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >Chodzi o to, że prywatne i płatne nie gwarantuje jakości.
Kto określa tę jakość? Kto ją weryfikuje? Nie wierzę w żadną jakość która ma swoje źródło w kontroli społecznej.
>Zaś co do braku przymusu edukacji - zastanów się ile wówczas dzieci nigdy by do szkoły nie chodziło? Mało to u nas rodzin patologicznych? Na jakie życie skazałbyś dzieci z takich rodzin?
Wierzę w ludzi i w ich wolny wybór. Z moją wiarą w ludzi jestem w zupełnej opozycji do wierzeń ludzi władzy. Uważam, że człowiek niezależnie od systemów edukacji będzie podążał w pewnym właściwym dla siebie kierunku. Uznaję niskie klasy społeczne za pełne ludzkich wartości w odróżnieniu np. od wyższych klas społecznych. Jeśli chcemy już szukać patologi szukajmy jej w zakłamaniu klasy średniej.
> Moje wątki nt. PiS nie są wynikiem zdziwienia, powstają w celach kronikarskich. Nie cierpię PiSu ale także modelu społecznego, w którym możemy mówić o tym, że coś takiego jak PiS ma władzę. Amerykański model społeczny jest mi wielokrotnie bliższy od europejskiego ale nie cierpię tajemnic, nie cierpię nieopodatkowanego kapitału, nie cierpię emisji pieniądza poprzez dług i jeszcze wielu rzeczy nie cierpię, które powodują, że model amerykański mimo dużej bliskości w porównaniu z modelem europejskim jest mi bardzo daleki.
|
|
| | |  | | Grzegorz (5685 punktów) | >>Chodzi o to, że prywatne i płatne nie gwarantuje jakości. >Kto określa tę jakość? Kto ją weryfikuje?
Rozumiem że chciałbyś nie przyjmować do wiadomości faktu że poziom (większości) prywatnych uczelni w Polsce jest niski, i zastąpić to odbiciem piłeczki?
|
|
| | | |  | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >>>Chodzi o to, że prywatne i płatne nie gwarantuje jakości. >>Kto określa tę jakość? Kto ją weryfikuje? >Rozumiem że chciałbyś nie przyjmować do wiadomości faktu że poziom (większości) prywatnych uczelni w Polsce jest niski, i zastąpić to odbiciem piłeczki?
Podejrzewam, że nie uczyłeś się w szkole prywatnej lecz państwowej i teraz osądzasz to co ciebie nie dotyczy. Potrafisz z taką łatwością oceniać ludzi i ich osiągnięcia życiowe w podziale na przynależność i odpłatność szkoły?
Zresztą tu nie o to chodzi. Chodzi o wybór tego czego uczysz się i chodzi o zapłatę za to co dostajesz. Nie ma nic za darmo albo przynajmniej nie powinno być. Wysiłek za wysiłek albo żyjemy w niedobrym świecie, w którym jedni doją a inni są dojeni.
|
|
9 na 9 | TyDraniu (6569 punktów) | Szkoła powinna być obowiązkowa, publiczna i bezpłatna. Ponadto: 1. Przynajmniej raz na 10 lat powinno się zmienić model edukacji. 2. Nauczyciele powinni zarabiać najniższą krajową. 3. Szkoła powinna promować uczenie na pamięć bezwartościowych treści. 4. Nie przywiązywać uwagi do talentów ucznia, uczyć wszystkich na poziomie dopasowanym do najsłabszych. 5. Ignorować zdolności analityczne ucznia, w zamian za to koncentrować się na tematach i wartościach religijnych, vide bip.kurato(*)ulaminKonkursuPapieskiego1.pdf6. Nie uczyć STEM (Science/Technology/Engineering/Mathematics) 7. Egzaminy przeprowadzać za pomocą testów i kluczy odpowiedzi. Cel: Osłabienie potencjału młodzieży w celu ochrony aktualnego reżimu autorytarnego, promowanie posłuszeństwa i przeciwdziałanie kwestionowaniu władzy. Albo:Szkoła powinna być obowiązkowa, publiczna lub prywatna i bezpłatna dla biedniejszych (więcej: najlepsi uczniowie powinni być opłacani). Ponadto: 1. Należy wybrać uznany model edukacyjny, np., brytyjski i tego się trzymać, dopuszczając pewne modyfikacje. Szybko wyciągać wnioski i nie bać się wprowadzania zmian. 2. Nauczyciele powinni być wysoko opłacanymi specjalistami, szanowani i wybierani spośród najlepszych kandydatów. 3. System edukacji powinien służyć wyłonieniu i rozwijaniu nie tylko największych talentów, ale również określeniu mocnych stron każdego ucznia i skierowaniu go na odpowiednią dla niego indywidualną ścieżkę edukacyjną. 4. Uczyć STEM, ale również przedmiotów humanistycznych lub sportu, w zależności od talentu ucznia. 5. Korzystać z technologii; np. niech dzieci na biologii obserwują życie orłów lub gąsienic przez kamery, niech umieją zaprojektować dom, most czy elektrownię wodną do wydruku na drukarce 3d. 6. Program powinien zawierać kurs liderów. Program realizowany na dwóch poziomach: dla każdego i dla wybitnie utalentowanych. Pierwszy poziom zakłada, że każdy może być liderem w swojej skali. Nie tylko może, lecz powinien, bo życie wymaga, by w różnych sytuacjach prowadzić różne działania, projekty. Poziom zaawansowany jest dla tych, którzy w przyszłości mogą zostać przywódcami kraju czy szefami dużych korporacji. Cele: Rozwój talentów każdego ucznia. Spożytkowanie każdego talentu dla dobra kraju. Pierwszy model jest arabski, drugi - singapurski  .
|
|
 | -1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >Albo:Szkoła powinna być obowiązkowa,
Grozić innym ludziom konsekwencjami jeśli nie spełnią obowiązku? Który z ludzi określa obowiązek a który jemu podlega? Który grozi i który jest zagrożony? Kontrola społeczna dla dobra człowieka czy kontrola społeczna dla ujednolicenia człowieka?
>publiczna
Szkoła wszystkich czyli niczyja. Nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności ale ktoś na pewno na tym uwłaszczy się. I uwłaszczenia się nie należy rozumieć jako wydojenia szkoły z kasy ale należy rozumieć jako zdolność narzucenia innym własnej woli.
>i bezpłatna (więcej: najlepsi uczniowie powinni być opłacani).
Co to znaczy bezpłatna? Bezpłatne świadczenie nauczania? Płatność to ponoć tylko odwzajemnienie świadczenia a to świadczenie ma być nieodwzajemnione? Ach ma być odwzajemnione z tym, że delikwent wpierw ma zapłacić podatek a potem urzędnik zdecyduje za niego na co i jak wydać kasę? To jest przecież zakwestionowanie podstaw kapitalizmu, w którym akt zapłaty to akt woli, w którym płacący decyduje jak odwzajemni cudze świadczenie. Taki socjalizm w nauczaniu? Każdemu po równo czy każdemu wg potrzeb?
Dopłacać do uzdolnionych?
>Poziom zaawansowany jest dla tych, którzy w przyszłości mogą zostać przywódcami kraju czy szefami dużych korporacji. >Cele: Rozwój talentów każdego ucznia. Spożytkowanie każdego talentu dla dobra kraju.
Dla dobra kraju? A co to znaczy?
Łączysz kraj z korporacjami i szukasz wspólnego dobra? A może połączysz kraj z jedną korporacją? Niech wszystkie połączą się w jedną a wówczas na czele rządu i jedynej korporacji mogłaby stać jedna osoba - najlepszy z najlepszych. Taki najlepszy z najlepszych tworzyłby jednocześnie system edukacji i ustalał program nauczania.
Czytam cię i od razu wiem, że zmierzamy do istotnie różnych się światów.
|
|
2 na 2 | ZaKotem (8733 punktów) |
> Nie widzę sensu w:> - obowiązku szkolnymJasne, jeśli ktoś uważa, że dziecko ma tylko umieć żebrać, to powinien mieć prawo do korzystania ze swych dzieci w wybrany przez siebie sposób.
|
|
 | 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | > >Nie widzę sensu w:> >- obowiązku szkolnym> Jasne, jeśli ktoś uważa, że dziecko ma tylko umieć żebrać, to powinien mieć prawo do korzystania ze swych dzieci w wybrany przez siebie sposób.>  Urodziłeś to dziecko? Martwiłeś się o nie? Byleś z nim w czasie jego chorób? Wiesz chociaż jak się nazywa? Nawet nie pokazujesz twarzy a jedynie działalność. Miałbym uwierzyć, ze to dziecko cokolwiek obchodzi cię? W życiu! Obchodzi cię tyle co i jego rodzice czyli nic. Jesli jego zwłoki gniją teraz gdzieś w przydrożnym rowie to nawet nie masz o tym pojęcia bo skąd, to tylko zdjęcie z Internetu. Sądzę, że jedyne co cię obchodzi to narzucić innym ludziom własne wartości, żeby upodobnili się do ciebie bo jak przypuszczam ty jesteś ten dobry a inni źli. Skoro masz kompletnie w dupie to dziecko i jego życie pozwól mu żebrać, pozwól mu zdecydować, nie decyduj za niego. Ty chciałbyś decydować za innych nie biorąc za nich żadnej odpowiedzialności - tak się nie da.
|
|
|  | 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) |
>Skoro masz kompletnie w dupie to dziecko i jego życie pozwól mu żebrać, pozwól mu zdecydować, nie decyduj za niego.
Rzecz w tym, że to nie ono decyduje, tylko jego rodzice. Jak to zwykle z dziećmi. Rozumiem, że przymus żebrania bardziej ci się podoba, niż przymus oświaty.
|
|
| |  | 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >>Skoro masz kompletnie w dupie to dziecko i jego życie pozwól mu żebrać, pozwól mu zdecydować, nie decyduj za niego. >Rzecz w tym, że to nie ono decyduje, tylko jego rodzice. Jak to zwykle z dziećmi. Rozumiem, że przymus żebrania bardziej ci się podoba, niż przymus oświaty.
Nie wierzę, że zależy ci bardziej na powodzeniu tego człowieka niż tym, z których krwi i kości powstał i nigdy w to nie uwierzę. Ty po prostu gardzisz jego rodzicami a to tylko kolejny przejaw tej pogardy.
|
|
| | |  | 2 na 2 | ZaKotem (8733 punktów) |
>>Rzecz w tym, że to nie ono decyduje, tylko jego rodzice. Jak to zwykle z dziećmi. Rozumiem, że przymus żebrania bardziej ci się podoba, niż przymus oświaty. >Nie wierzę, że zależy ci bardziej na powodzeniu tego człowieka niż tym, z których krwi i kości powstał i nigdy w to nie uwierzę. Ty po prostu gardzisz jego rodzicami a to tylko kolejny przejaw tej pogardy.
Mozliwe, nie znam się tak bardzo na moich intencjach, jak ty. Lepiej jest, jak ja nimi gardzę i dlatego jest ich mniej, czy lepiej by było, gdybym ich szanował tak jak ty i im na to pozwalał, żeby było takich dzieci jak najwięcej?
|
|
| | | |  | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Lepiej byłoby gdybyś stworzył jego rodzicom możliwość pracy albo raczej, żebyś przestał im pracę uniemożliwiać.
|
|
| | | | |  | 2 na 2 | ZaKotem (8733 punktów) | >Lepiej byłoby gdybyś stworzył jego rodzicom możliwość pracy albo raczej, żebyś przestał im pracę uniemożliwiać.
Czemu ja, a nie ty? Aha, ty jesteś ten dobry, bo tak MÓWISZ, więc ty robić już nic nie musisz. Tylko inni!
|
|
| | | | | |  | -1 na 3 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >Czemu ja, a nie ty? Aha, ty jesteś ten dobry, bo tak MÓWISZ, więc ty robić już nic nie musisz. Tylko inni!
Robię, przekonuję każdego, z kim tylko rozmawiam, że przymus, przemoc i wzajemne groźby to nie jest żadne rozwiązanie i obojętnie czy chodzi o przymus szkolny czy podatkowy, czy służby wojskowej. To nie przystaje do ludzi, którzy obmyślają teorię wszystkiego i próbują skolonizować Marsa. Udajemy wielce oświeconych a zachowujemy się jak zwykłe zwierzęta.
Pozwól człowiekowi samodzielnie decydować o swoim życiu a jeśli popełni błąd i upadnie, pomóż mu się podnieść. Co lepszego od tego mogłoby być do zrobienia? Ułożysz drugiego człowieka na siłę? A gdyby ciebie ktoś tak układał na siłę byłbyś wdzięczny? Chciałbyś takiego karcącego opiekuna nad sobą, który podejmie decyzje za ciebie lecz wyłącznie ty poniesiesz wszystkie konsekwencje tych decyzji? To nie do przyjęcia!
|
|
| | | | | | |  | 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | >> Czemu ja, a nie ty? Aha, ty jesteś ten dobry, bo tak MÓWISZ, >> więc ty robić już nic nie musisz. Tylko inni! > Robię, przekonuję każdego, z kim tylko rozmawiam,
Jaka ideologia, taka 'robota' i 'przekonywanie'. Bez odbioru.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | > nie znam się tak bardzo na moich intencjach, jak tyPlus. Też tak jakoś chyba mam "Pozwól człowiekowi samodzielnie decydować o swoim życiu a jeśli popełni błąd i upadnie, pomóż mu się podnieść"Pomóż - jak niejaki K H-K, który przyjąłby pod swój dach uchodźcę pod pewnymi warunkami: gościu szerzyłby jego system, w którym m.in. nie ma prawa pracy, każdą umowę można zerwać w dowolnym momencie, pożar domu umożliwia jego natychmiastową sprzedaż po wycenie z przed pożaru, godzinka się nie dawaluuje bo tak, a brak kar za ujawnianie tajemnic powoduje w zasadzie nieograniczoną władzę bogatszych nad biedniejszymi.A jak nie szerzyłby, to wynocha. Taka ci to panie pomoc.  Aleluja i do przodu!
krystkon_1976, 28.09.2016: Potrzeby ogromne, zdolności produkcyjne ogromne, zaspokojenie ZERO! Czaisz? Wiesz co to jest? To jest cud w twojej ekonomii, bo w mojej to normalka.
|
|
| | | | |  | -3 na 3 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Przynajmniej robię coś, żeby uchodźca przestał być uchodźcą. Gdyby istniała jedna, jawna i rozproszona księga kapitału z podatkiem od kapitału płaconym bezpośrednio biedocie bez własności, księga której żaden funkcjonariusz żadnego państwa nie mógłby tknąć swoimi łapami to zniknęłoby koryto a wraz z nim walki o koryto a więc nie byłoby przed czym uciekać.
Ale ty zdaje się za nic nie dopuścisz do takiego rozwiązania. Za duże korzyści odnosisz z kłamstw, tajemnic i kombinacji, żeby skazywać się na uczciwą pracę.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|