 |
Niemcy obronią Polskę przed zalewem imigrantów Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-11-2016 17:33 | ZaKotem (8733 punktów) | Niemcy obronią Polskę przed zalewem imigrantów
10 na 10 | Unia Europejska od przyszłego roku (o ile komuś się nie odwidzi) wprowadzi ruch bezwizowy z Ukrainą. Dla Polski jest to rzecz istotna, bo oznacza to, że prawdopodobnie większość pracujących w Polsce legalnie i nielegalnie Ukraińców przeniesie się w tym celu na zachód, przede wszystkim do Niemiec. To oznacza wyparowanie setek tysięcy pracowników na najniżej opłacanych stanowiskach. Polska pierwszy raz od... zawsze ma szansę na sytuację "ujemnego bezrobocia", w której niełatwo jest przedsiębiorcy znaleźć nie tylko specjalistę, ale w ogóle kogokolwiek chętnego do pracy. Sytuacja taka "grozi" polskiej gospodarce juz od dwóch, trzech lat. Coraz częściej w mediach obok reklamy produktów i usług pojawiają się reklamy miejsc pracy. Zdarza się, że dwujęzyczne, po polsku i ukrainsku, bo jak dotąd właśnie Ukraińcy zatykali dziury. Zaraz skończy się babci s... no, bezrobocie się skończy. Żadna nowelizacja kodeksu pracy, żadne wzmocnienie PIPów nie działa tak wspaniale na stosunki pracy, jak wolnorynkowa konkurencja o pracownika. Bo od niej nie sposób się uchylić, a zasad rynkowych nie da się ominąć. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców uzależnionych od taniej siły roboczej doznaje cudownego nawrócenia na interwencjonizm. Jeśli jednak politycy nie będą za bardzo przeszkadzać - nadzieja leży w ich niekompetencji, nie w braku chęci - Polska ma szansę na małą rewolucję, zmieniającą stosunki międzyludzkie w sposób porównywalny do końca socjalizmu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | romaro (25211 punktów) | > Dla Polski jest to rzecz istotna, bo oznacza to, że prawdopodobnie większość pracujących w Polsce legalnie i nielegalnie Ukraińców przeniesie się w tym celu na zachód, przede wszystkim do Niemiec. Myślę, że ten proces nie będzie tak bardzo odczuwalny dla Polski. Jednak bariera językowa może być pewnym ograniczeniem. Również większa odległość nie bez znaczenia może być dla wielu Ukraińców. No i co tu dużo mówić, nie wiadomo jak sami Niemcy ich przyjmą. Pamiętajmy, że Europejskie kraje zaczynają się zamykać na obcokrajowców. Ciekawostką jest to, że Włochy, do których dociera mnóstwo uchodźców z Afryki poprzez drogę morską, przyjęły jak dotąd najwięcej wniosków od Ukraińców ze wszystkich krajów Unii Europejskiej (nie licząc Polski). W Niemczech wnioski o azyl złożyło ponad 7 tys. obywateli Ukrainy. Prawie wszyscy dostali odmowę - pozytywna decyzja zapadła tylko wobec 5,3 proc. ukraińskich uchodźców. Oczywiście co innego azyl, a co innego uzyskać zgodę na pracę... Jest jeszcze jedna sprawa, którą nikt nie bierze pod uwagę - w Niemczech jest wiele firm polskich, które werbują Ukraińców. Wiadomo dlaczego. Tak więc ile już pracuje ich tam (na czarno) trudno powiedzieć.
|
|
 | | Frank Holman (5897 punktów) | >Jest jeszcze jedna sprawa, którą nikt nie bierze pod uwagę - w Niemczech jest wiele firm polskich, które werbują Ukraińców. Wiadomo dlaczego. Tak więc ile już pracuje ich tam (na czarno) trudno powiedzieć. 99,99% tych Ukrów pracuje nielegalnie, albowiem uzyskanie prawa do pracy bez zezwolenia w RP, nie jest podstawą do pracy bez zezwolenia za granicą. A te wszystkie firmy werbują Ukrów wyłącznie na tzw. uproszczonych zasadach bezzezwoleniowych obowiązujących wyłącznie w RP, bo żaden inny tryb nie byłby opłacalny.
|
|
4 na 4 | RadRado (1047 punktów) | Pracuję z Ukraińcami, na mojej hali jestem już mniejszością etniczną. Większość jest z środkowej Ukrainy lub wschodniej, więc te kilka kilometrów dalej nie robi na nich wrażenia i tak z rodziną widzą się tylko na urlopach. Co do pracodawców, będą mieli wybór: albo znaleźć sobie 'nowych Ukraińców' z innego kraju, albo podnieść stawki. Ich wybór jest dla mnie oczywisty, więc sam jestem ciekaw czy po opanowaniu podstaw rosyjskiego, nie będę się musiał uczyć mongolskiego czy czegoś równie egzotycznego.
|
|
| VonM (709 punktów) | Nie uważam, żeby był to jakiś większy problem. Jak słusznie zauważył romaro, bariera językowa jest praktycznie nie do przejścia. Większość Ukraińców, zwłaszcza z zachodu bez problemu posługuje się polskim, pomijając fakt że ukraiński jest do polskiego najbardziej podobnym językiem (wbrew przekonaniu nie jest nim czeski), podczas gdy niemiecki to dla Ukraińca nie dość, że inny alfabet, to słownictwo całkiem inne.
|
|
| Frank Holman (5897 punktów) | >Unia Europejska od przyszłego roku (o ile komuś się nie odwidzi) wprowadzi ruch bezwizowy z Ukrainą. Uwaga kluczowa. Zgodnie z unijnym kodeksem wizowym. Ruch bezwizowy jest stricte turystyczny. Co do zasady migrant w ruchu bezwizowym nie może legalnie podejmować pracy. Na tzw. Zachodzie nielegalne zatrudnienie nie jest powszechne. Każdy kraj dowolnie ustala zasady dostępu do rynku pracy, ale pozwolenie na pracę w ruchu bezwizowym raczej nie jest spotykane w UE. Oczywiście .... za wyjątkiem (a jakże) państwa najbardziej nieprzyjaznego dla imigrantów, czyli .... Rzeczypospolitej Polskiej. U nas z ustawy jest prawo pracy w ruchu bezwizowym dla każdego imigranta. PS. I jak już pisałem w innym wątku, dziś ZUS opublikował dane, z których wynika, że płaci go 172 tys. Ukraińców spośród 1-2 mln przebywających/pracujących w RP /nie podano od jakich kwot, ale ja mówię, że są to głównie drobne kwoty/. Ergo - nielegalnie pracuje w RP 80-90% Ukraińców. Nie dodaję nawet żadnego więcej komentarza. PS2. Wczoraj CBŚP wraz z innymi służbami kontrolnymi zatrzymał działalność 1 tylko firmy, gdzie ujawniono 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków pracujących "na czarno". Samo tylko zatrudnienie na czarno 142 Ukrów przy założeniu ze zarabiali pensje minimalną, oznacza ~1,2 mln zł rocznie niezapłaconego ZUSu i podatków, plus 244 polaków - dalsze ~2,5 miliona. Ergo - 1 niewielka kilkusetosobowa firma kradnie rocznie prawie 4 miliony zł. A przecież działają agencje będące własnością samych Ukraińców, organizujące nielegalnie pracę setkom, a czasami tysiącom Ukraińców. To są wylatujące z RP setki milionów, jeśli nie miliardy, rocznie....
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|