Racjonalista - Strona głównaDo treści
mc^2 - czy to aby nauka?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
05-01-2017 20:42Hermene (72 punktów)
(zablokowany)
mc^2 - czy to aby nauka?
Ja tam nie znam się za bardzo na tych relatywistycznych... kalamburach,
ale jeden dzieciak w szkole podał mi taki motyw:

E = mc^2 - i cóż to jest?

W ramach teorii pracy-energii mamy wzorek w stylu:
dE = Fdx

ale przecież odkryto że (chyba Newton):
F = ma

więc teraz raptem mamy:
dE = ma dx

ale znowu:
a = dv/dt

zatem składamy to znowu:

dE = m dv/dt dx

ale teraz wychodzi nam: dx/dt co jest przecież v wedle rachunków fizyki

zatem teraz stoimy już na tym:
dE = m vdv

nie wiem czy teraz gdzieś wykładają takie wzory, ale za moich czasów nauczano że:
xdx = 1/2 x^2

tym samym wychodzi tu:
F = 1/2 m v^2
co jest chyba nadal zwane energią kinetyczną.

Tylko że to nie specjalnie zgadza się z tym mc^2.

Niemniej ten uczeń łatwo to uzasadnił... niech zgadnie ktoś jak on to zrobił?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Abdullah (1241 punktów)

>Niemniej ten uczeń łatwo to uzasadnił... niech zgvadnie ktoś jak on to zrobił?

Widząc kreatywne użycie formalizmów zapisu równań różniczkowych jako zwykłych czynników w mnożeniu i dzieleniu (czyli tez w pewnym sensie mnożeniu) najprawdopodobniej brakiem matury z matematyki.
Jacholek (5699 punktów)
>xdx = 1/2 x^2
Zapis bez sensu, brak symbolu całkowania --> dwója z matematyki
>tym samym wychodzi tu:
>F = 1/2 m v^2
To miałoby być E a nie F, ujemny punkt za niechlujność zapisu
>co jest chyba nadal zwane energią kinetyczną.
>Tylko że to nie specjalnie zgadza się z tym mc^2.
Nie zgadza się bo po drodze zostało przyjęte (milczące) założenie że masa jest niezmienna, co jest prawdziwe tylko w mechanice klasycznej !
>Niemniej ten uczeń łatwo to uzasadnił... niech zgadnie ktoś jak on to zrobił?
Nic nie uzasadnił bo został popełniony podstawowy błąd, jak wyżej. Proszę zrobić sobie powtórkę z mechaniki relatywistycznej pl.wikiped(*)a_teoria_względności

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365