 |
Co z niemiecką energetyką? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-03-2017 19:57 | lekkoduch (425 punktów) | Co z niemiecką energetyką? | www.energe(*)a-niemiecki-przemysl-komentarzCytat:Bilansy wszystkich koncernów z wielkiej energetycznej czwórki (E.On, RWE, EnBW, Vattenfall) kolejny rok świecą na czerwono. RWE zamknęło 2016 rok z 5,7 mld euro straty. EnBW jeszcze nie podliczyło zeszłego roku, niemniej nie ma podstaw, aby spodziewać się wyłomu, skoro za pierwsze dwa kwartały odpisy wynosiły 200 mld euro. Szwedzki Vattenfall, dla którego rynek niemiecki jest jednym z głównych obszarów działalności, odnotował około 2,8 mld euro straty. Cytat:Bilansy wszystkich koncernów z wielkiej energetycznej czwórki (E.On, RWE, EnBW, Vattenfall) kolejny rok świecą na czerwono. RWE zamknęło 2016 rok z 5,7 mld euro straty. EnBW jeszcze nie podliczyło zeszłego roku, niemniej nie ma podstaw, aby spodziewać się wyłomu, skoro za pierwsze dwa kwartały odpisy wynosiły 200 mld euro. Szwedzki Vattenfall, dla którego rynek niemiecki jest jednym z głównych obszarów działalności, odnotował około 2,8 mld euro straty. Cytat:- Poprzez więcej konkurencji, efektywności i mechanizmów rynkowych system energetyczny może dopasować się do przyszłości, a dynamika kosztowa ostatnich lat odwrócona. Wraz z EEG 2017 [odnowiona legislacja dot. odnawialnych źródeł energii w Niemczech – przyp. M.S.] został przedstawiona zmiana układu całego systemu: z dala od sztywno określanych przez państwo liczb, na rzecz rozwiązań przetargowych i rynkowego ustalania ceny w drodze konkurencji, co je obniży– tłumaczy dr Baron. Dlaczego Niemcy skazują swoje koncerny na miliardowe straty? Jaka jest rola koncernów energetycznych w obecnej niemieckiej strategii? Wreszcie dlaczego Niemcy rezygnują z atomu i czy faktycznie idą w kierunku "obywatelskich", rozproszonych źródeł energii? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Ciekawostki: Blisko połowa drewna pozyskiwanego w Niemczech trafia do pieców elektrowni jako biomasa. Niektórzy przedstawiciele niemieckiego leśnictwa twierdzą nawet, że Niemcy mają tu jeszcze spore rezerwy.  Ile energii elektrycznej, jaką Niemcy co roku importują, powstaje w zagranicznych elektrowniach atomowych, zwłaszcza francuskich, szwedzkich i czeskich? 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
 | | lekkoduch (425 punktów) | > Ile energii elektrycznej, jaką Niemcy co roku importują, powstaje w zagranicznych elektrowniach atomowych, zwłaszcza francuskich, szwedzkich i czeskich?No chyba nie za wiele? www.energy-charts.de/power.htm
|
|
|  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> No chyba nie za wiele?Nie za wiele, ale całkiem sporo. W menu po lewej na przylinkowanej przez Pana stronie wystarczy zaznaczyć "import, export", by się o tym przekonać naocznie. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
|
|
| |  | | lekkoduch (425 punktów) | > Nie za wiele, ale całkiem sporo.> W menu po lewej na przylinkowanej przez Pana stronie wystarczy zaznaczyć "import, export", by się o tym przekonać naocznie.  Czy te wahania w imporcie i eksporcie szczególnie w miesiącach letnich to efekt OZE? Poza tym ciekawi mnie, kto zarabia na eksporcie, bo Niemcy to jednak największy eksporter w obrębie UE. Dołujące koncerny?
|
|
1 na 1 | Burnham (1149 punktów) | Ostatnio zmarło się Davidowi Rockefellerowi po ponad 100 latach życia, a jego śmierć opłakuje Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. www.fdpa.org.pl/ Jaki interes ma imperium Rockefellera w wspieraniu takiej instytucji w Polsce ? Przede wszystkim, Rockefeller propaguje w Polsce konieczność jak najszybszego zwiększania udziału energii w krajowej gospodarce pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii. Ta idea w Polsce promowana jest przez różnych uczonych powiązanych z tym instytutem. Natomiast jeżeli rzecz się tyczy samego imperium Rockefellera, czyli koncernów naftowych typu Chevron czy Exxonmobil to okazuje się, że sami jakoś specjalnie nie są zainteresowani pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł i nadal stawiają na ropę oraz gaz. Przykładowo Rex Tillerson, poprzedni CEO Exxon Mobil, podczas przemówienia dla udziałowców firmy robił sobie jaja w 2015 roku z propagatorów OZE twierdząc, że ExxonMobil nie stać na celowe wydawanie pieniędzy na nic. www.politi(*)e-mock-renewable-energy-118330 W nieco podobniej narracji, choć o wiele bardziej eufemicznej wypowiadał się Darren Woods, obecny CEO ExxonMobil w tym roku na ważnym zjeździe energetycznym gromadzącym największych graczy. ondemand.c(*)th-darren-woods?autoStart=true Generalnie imperium Rockefellera, owszem mówi o potrzebnie dostosowania się do zmian klimatycznych i kalibracji przemysłu energetycznego, ale rozumie się tam to trochę inaczej; często się podkreśla znaczenie technologii przechwytującej emisję CO2 z ropy czy gazu by ponownie wytworzyć z tych emisji energię. ExxonMobil wydaje na tę technologię od lat grube miliardy dolarów ... nie wiem ile wydaje na tę fundację w Polsce promującą OZE, ale podejrzewam, że sporo mniej. Koncerny naftowe inwestują również duże pieniądze w energię pozyskiwaną z łupków, temat tak umiejętnie zohydzony w Polsce. Chevron od kilku lat wycofuje się z OZE. www.bloomb(*)newable-energy-unit-to-opterraGeneralnie, Standard Oil robi to co robił od zawsze - mówi innym by porzucili ropę i gaz bo się kończy, bo staje się nieopłacalny, itd. - by później ten biznes przejąć. Nie wszyscy, rzecz jasna na ten fortel się nabierali, ale strategia ta do dzisiaj jest skuteczna. W czasie, gdy był boom na poszukiwanie energii w łupkach bo ropa była po 100$ za baryłkę to Europa, głównie za namową Niemiec, stwierdziła, że ten sektor nie ma przyszłości. Obecnie dzięki łupkom USA stały się po wielu wielu latach ponownie eksporterem energii (od nich będziemy przykładowo kupować LNG) dzięki czemu uniezależnili się od sytuacji na Bliskim Wschodzie, a dzięki czemu polityka krajów OPEC nie ma obecnie żadnego przełożenia na ceny ropy (cięcia w produkcji ropy kraje te dokonały pod koniec zeszłego roku i ceny ropy skoczyły o z 47$ do 51$ za baryłkę ... a dzisiaj ropa jest po 48$ za baryłkę). Polityka Niemiec to nie tylko opór wobec łupków, ale również wobec energii z atomu ... choć bardzo mocno zależy im na przymierzu energetycznym z Rosją, stacją benzynową świata. Wysokie koszty energetyczne w Niemczech to koszty OZE bo tyle ta energia kosztuje - na masową skalę w tej części świata jest zupełnie nieopłacalna dzisiaj.
|
|
 | | lekkoduch (425 punktów) | Twoim zdaniem Niemcy przestawiają gospodarkę na OZE, bo zbałamucił ich Rockefeller?
|
|
|  | | Burnham (1149 punktów) | >Twoim zdaniem Niemcy przestawiają gospodarkę na OZE, bo zbałamucił ich Rockefeller?
Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa finansowana przez Rockefellera odnosi się do: a) Niemiec; b) Polski; c) Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|