 |
Oś niemiecko-rosyjska vs oś polsko-amerykańska Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-04-2017 00:30 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Oś niemiecko-rosyjska vs oś polsko-amerykańska | Niemiecka gazeta "Deutsche Wirtschafts Nachrichten" bije na alarm, że prawdziwe podłoże konfliktu między Niemcami a Polską ma nie tylko gospodarczy, ale i geopolityczny wymiar i sprowadza sie do kwestii, kto będzie głównym hubem gazowym Europy: Niemcy czy Polska. Mówiąc inaczej: czy dominować będzie oś Rosja-Niemcy czy USA-Polska. Cytat:"Spór między Niemcami a Polską na szczycie UE o ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej dotyczył czegoś więcej niż tylko kwestii personalnych. Tak naprawdę chodzi o to, czy w przyszłości w Europie będzie dominowała energetyczna oś rosyjsko-niemiecka czy amerykańsko-polska" - ostrzega niemiecka gazeta "Deutsche Wirtschafts Nachrichten (wydawnictwo Bonnier).
Według gazety planowany przez Polskę korytarz norweski, którego kluczowym elementem ma być tzw. Baltic Pipe "poważnie zagraża pozycji Niemiec".
"Polska chce zostać - w konkurencji do Niemiec - głównym hubem energetycznym Europy i główną platformą dla gazu ziemnego oraz zastąpić rosyjsko-niemiecką oś energetyczną polsko-amerykańską." - czytamy na łamach "DWN". Gazeta sugeruje, że to niepokojące i należy temu za wszelką cenę zapobiec.
"Jeśli Berlinowi nie uda się zwalczyć antyrosyjskiej fobii w UE i postawa reprezentowana przez Polskę oraz Wielką Brytanię weźmie górę, Niemcy wpadną w izolację. Żadne z pozostałych państw Unii bowiem nie wspiera projektu Nord Stream 2 z przekonania. A większość państw ma otwarte rachunki z Niemcami" - lamentuje niemiecka gazeta dalej. Jest to teza bardzo odważna, ale i przerysowana, ponieważ Polska nie przejawia ambicji zostania głównym hubem gazowym Europy, lecz jedynie głównym hubem Europy Środkowej, co jest naturalne z racji położenia i wielkości. Zatem prawdziwa kwestia sprowadza się do pytania, czy Niemcy i Rosja zdominują i rozegrają energetycznie całą Europę, czy też Europie Środkowej, za pośrednictwem Polski i przy pomocy surowców głównie z USA, uda się rozbić próbę dominacji rosyjsko-niemieckiej w naszym regionie. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| KrzysiekP (318 punktów) | Jak twoim zdaniem konstruowana jest oś Polsko Amerykańska w kwestii energetyki? Ciężko dostrzec jakiś ruch w tej kwestii po stronie USA. Owszem Polska intensywnie zabiega o dywersyfikację i osłabienie osi Niemcy - Rosja, ale brak tu udziału USA.
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >Jak twoim zdaniem konstruowana jest oś Polsko Amerykańska w kwestii energetyki?
Na razie jej nie widać, ale jest ona realna, gdy Amerykanie zwiększą wydobycie gazu z łupków i jego konwersję na LNG, po czym zaczną go nam sprzedawać w cenach konkurencyjnych wobec rosyjskich.
Polska dywersyfikacja od dawna ma amerykański podtekst. Decyzja o budowie gazoportu została przez PiS ogłoszona po podróży Kaczyńskiego do Texasu i Waszyngtonu we wrześniu 2006. W tym samym miesiącu ogłoszono projekt Biały Potok czyli dywersyfikację w oparciu o Azerbejdżan, którą Amerykanie wówczas wspierali. Posypało się to wszystko po wyborze Obamy. Jest szansa, że Trump może wrócić w tej kwestii do polityki Busha. Zobaczymy.
|
|
|  | 1 na 1 | PerverserPerser (579 punktów) | >Na razie jej nie widać, ale jest ona realna, gdy Amerykanie zwiększą wydobycie gazu z łupków i jego konwersję na LNG, po czym zaczną go nam sprzedawać w cenach konkurencyjnych wobec rosyjskich.< W tym leży cały szkopuł. Zawsze transport rurociągiem będzie tańszy od transportu tankowcami. Obama namawiał już Europejczyków do zakupu gazu amerykańskiego. Słabością tego gazu jest, że jego cena nie może zejść poniżej kosztów wydobycia, które są o wiele wyższe niż gaz rosyjski, irański czy kuwejcki. Iran i Rosja skutecznie zapobiegły budowie rurociągu przez Syrię do Europy, złoża norweskie nie są zbyt bogate. Dlatego rurociąg z Danii pozwoli na zmuszenie Rosjan do powściągliwości cen oraz zaopatrzenia Polski, krajów bałtyckich, Słowacji, Węgier. Czesi byliby za, mają jednak wątpliwości czy Polska poza planami potrafi też zbudować na czas ten rurociąg, dlatego ne odcinają się od zaopatrzenia przez rosyjski gaz z Niemiec.
Wierzyć jest łatwiej niż wiedzieć.
|
|
| |  | | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >Słabością tego gazu jest, że jego cena nie może zejść poniżej kosztów wydobycia, które są o wiele wyższe niż gaz rosyjski
A skąd to wiadomo, czyż takie informacje nie są objęte tajemnicami handlowymi? W sprzedaży gaz rosyjski często był dużo droższy niż amerykański, zwłaszcza na rynkach, gdzie Gazprom walczy o dominację i monopole, czyli w Europie Środkowej. Oczywiście Rosjanie będą w okresie walki o te monopole obniżać ceny, ale i Amerykanie moga do ceny gazu podejść po troszę politycznie. A moga sobie pozwolić na więcej, i kapitałowo, i technologicznie.
>Iran i Rosja skutecznie zapobiegły budowie rurociągu przez Syrię do Europy
Teoretycznie gaz irański może mieć jeszcze lepszy potencjał do konkurowania z rosyjskim niż gaz amerykański, więc jeśli Rosja dogada się z Ameryką, to my moglibyśmy wtedy z Iranem.
> złoża norweskie nie są zbyt bogate
Chyba żeby je potraktować jako przyczółek do złóż arktycznych.
>czy Polska poza planami potrafi też zbudować na czas ten rurociąg
I to jest zasadnicze pytanie. Choć to nie kwestia potrafienia, lecz potencjału politycznego.
|
|
|  | 1 na 1 | PerverserPerser (579 punktów) | >W tym samym miesiącu ogłoszono projekt Biały Potok czyli dywersyfikację w oparciu o Azerbejdżan, którą Amerykanie wówczas wspierali. Posypało się to wszystko po wyborze Obamy. Jest szansa, że Trump może wrócić w tej kwestii do polityki Busha. Zobaczymy.< Na celowniku Trumpa nie jest Rosja bo USA nie z Rosją ma duży deficyt handlowy. Na celowniku Trumpa jest UE, głównie Niemcy, oraz Chiny. Ostatnio wprowadzone cła na stal dotknęły głównie niemieckich dostawców. Chiny znajdą się na liście po spotkaniu Trumpa z przywódcą chińskim na Florydzie. Ponadto Trump wybrał na sekretarza stanu człowieka z branży, żeby firmy amerykańskie zostały dopuszczone do udziału w źródłach syberyjskich, dostarczając technologii której Rosja nie posiada. Istnieje jeszcze nie rozstrzygnięta sprawa, kto otrzyma koncesje na złoża u wybrzeży Grecji. Zarówno Rosjanie jak i Amerykanie mają realne szanse.
Wierzyć jest łatwiej niż wiedzieć.
|
|
| |  | 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >Na celowniku Trumpa nie jest Rosja bo USA nie z Rosją ma duży deficyt handlowy. Na celowniku Trumpa jest UE, głównie Niemcy, oraz Chiny.
Ale to jeszcze spuścizna Obamy, za którego konflikt z Niemcami/Unią się rozpoczął (sprawy Apple, VW). Podobnie z Chinami. Trump dziedziczy i kontynuuje te konflikty, ale to czym się różni od Obamy to głównie nacisk na pobudzenie krajowej produkcji. Myślisz, że będa się koncentrować na projektach, które będa generować głównie pracę dla Rosjan, bo do tego się sprowadzą syberyjskie projekty Exxona. Jest to możliwe, ale to będzie generalnie kontynuowanie polityki za Obamy. W hasła Trumpa bardziej wpisywałoby się pobudzenie krajowego wydobycia gazu z łupków.
>Ponadto Trump wybrał na sekretarza stanu człowieka z branży, żeby firmy amerykańskie zostały dopuszczone do udziału w źródłach syberyjskich, dostarczając technologii której Rosja nie posiada.
Jakich technologii Rosja nie posiada, której nie może jej zapewnić jej partner Shell?
|
|
2 na 2 | PerverserPerser (579 punktów) | Zacznijmy od tego co to jest za gazeta ta internetowa DWN. Pani Rybińska przetłumaczyła jej artykuł pomijając znane jej z całą pewnością fakty. DWN jest tylko z nazwy "niemiecka". Jest założycielem jest austriacki dziennikarz a właścicielem większościowym szwedzkie wydawnictwo. DWN jest antyamerykańskie, prorosyjskie i specjalizuje się w teoriach spiskowych. Półprawdy są specjalnością DWN. Dlatego trzeba z ostrożnością podchodzić do ich analiz. Polska nie jest w stanie zdominować gazowego rynku europejskiego. Ale jest w stanie przesolić gazową zupę niemiecko-rosyjską.
Wierzyć jest łatwiej niż wiedzieć.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|