> Co się według KK działo z duszami ludzi którzy urodzili się i umarli przed czasami Chrystusa ?> Jakie były na ten temat poglądy ?Z wyznania wiary katolickiej wynika, że Chrystus "zstąpił do piekieł" i uwolnił dusze "sprawiedliwych" wszystkich czasów. Różnie natomiast katolicy zapatrują się na to, kim są owi "sprawiedliwi". Najbardziej rozpowszechniony dziś pogląd jest taki, że zbawieni zostali wszyscy ludzie, którzy starali się jakoś zwracać uwagę na dobro innych ludzi. Nie jest to jednak żaden dogmat, tylko prywatne poglądy, wielu ma odmienne. Podobnie nie jest dogmatycznie ustalony los tych, którzy żyli po Chrystusie, ale o nim nie slyszeli, jak również - co współcześnie jest dość istotne - tych, co słyszeli, ale jakoś nie widzieli powodu, żeby uwierzyć. Współcześnie dominującym poglądem jest "ten, tego, nie wiadomo, ale będziemy się modlić, Bóg wszystkich kocha i w ogóle, a teraz pomówmy o czymś innym, na przykład o seksie albo polityce". www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
|