 |
Badania naukowe nad mediumizmem. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-10-2017 09:25 | horuss (114 punktów) (zablokowany) | Badania naukowe nad mediumizmem.
1 na 1 | Co sadzicie nad badaniem naukowym fenomenu mediumizmu? ,,Badacze zastosowali metodę potrójnie ślepej próby, która zapewnia 3 poziomy zabezpieczenia przed wpływem niepożądanych czynników na wynik badania. Pierwszy poziom zapewniał, że medium uczestniczące w badaniu nie posiadało żadnych wiadomości na temat zmarłych (oprócz imienia), z którymi mało się komunikować ani żadnych danych na temat ich rodzin lub osób żyjących, które chciały nawiązać kontakt. Drugi poziom - zastąpienie osoby, która chciała się kontaktować ze zmarłym - niezależnym eksperymentatorem pośredniczącym przy kontaktach z medium. Eksperymentator nie znał informacji na temat kontaktującego się i zmarłego. Wprowadzenie pośrednika przy kontaktach miało wyeliminować czynnik potencjalnego "zimnego odczytu" czyli sytuacji, kiedy medium może odczytywać informacje o zmarłym na podstawie świadomego lub nieświadomego zachowania osoby kontaktującej się. Zastosowanie tej metody eliminuje także telepatię (odczytanie przez medium myśli osoby kontaktującej się ze zmarłym) jako jedno z wyjaśnień zjawiska. Trzeci poziom zabezpieczenia badania (oślepienia) - osoby, które kontaktowały się ze zmarłymi miały za zadanie ocenić wynik komunikacji, dostarczony przez medium. Ocena takiego wyniku nazwana jest tutaj scoringiem. Osoba wykonująca scoring, dostawała dwa zestawy odpowiedzi, nie wiedząc który z nich zawierał informację otrzymaną od jego bliskiego zmarłego. Uczestnicy badania: W badaniu uczestniczyło ośmiu studentów Uniwersytetu Arizona, którzy pełnili rolę komunikujących się ze swoimi bliskimi - zmarłymi. W doświadczeniach wzięło udział także ośmioro mediów, które wcześniej ujawniły zdolność do przekazywania dokładnych danych o osobach zmarłych. Procedura potrójnie ślepej próby: Informację o każdym ze zmarłych (z którym planowano się komunikować) były zbierane przez asystenta, który w późniejszym etapie nie kontaktował się z mediami. Opisy te były następnie przez asystenta układane w pary, w celu optymalizacji różnic pod względem wieku, fizycznego wyglądu, opisu osobowości, powodu śmierci, hobby opisanych zmarłych. Czterech zmarłych rodziców połączono z czterema zmarłymi rówieśnikami tej samej płci, co w sumie stanowi cztery pary badawcze. Warto zauważyć, że procedura ta "oślepia" oceniających wynik komunikacji (wykonujących scoring) poprzez połączenie w pary zmarłych tej samej płci a jednocześnie optymalizuje możliwość zróżnicowania wykonywanej oceny dwóch scorowanych przypadków komunikacji. Komunikacje ze zmarłymi Każde z ośmiu mediów przeprowadziło po dwie komunikacje: po jednym dla każdego z danej pary. Każda z czterech par była zatem komunikowana przez dwa różne media, co daje w sumie osiem komunikacji dla par badanych przypadków. Medium nie otrzymywało żadnych informacji o zmarłym, oprócz imienia tej osoby - co pozwalało medium na skoncentrowaniu się na odpowiednim zmarłym. Odpowiednio wcześniej komunikujący się członek rodziny prosił zmarłego o kontakt z medium; prośba ta mogła być wyrażona za pomocą myśli, słownej prośby lub modlitwy. Przy każdej komunikacji uczestniczył pośredniczący eksperymentator, który nie znał żadnych informacji na temat osób komunikujących się . Udział eksperymentatora w trakcie kontaktu był potrzebny, aby medium czuło się bardziej komfortowo (zazwyczaj media dokonują komunikacji w obecności osób zainteresowanych kontaktem). Studenci nieobecni uczestniczący w eksperymencie nie znali wyników komunikatu aż do momentu oceny wyników (scoringu). Pośredniczący eksperymentator zadawał także pytania medium (podane poniżej). By zoptymalizować warunki badania, komunikacja eksperymentator; medium odbywała się poprzez telefon w ustalonym wcześniej terminie. Każde posiedzenie; komunikacja, składało się z trzech części: Etap ustanowienie kontaktu ze Zmarłym w tej części eksperymentator podawał medium imię zmarłego. Eksperymentator prosił medium o uzyskanie jakichkolwiek informacji od zmarłego. Procedura pytań na temat życia; w tej części eksperymentator zadawał medium szereg określonych pytań na temat fizycznego wyglądu, osobowości, hobby oraz przyczyny śmierci zmarłego. Etap komunikacji zwrotnej; eksperymentator pytał czy zmarły ma jakieś pytania, komentarze czy prośby dla bliskiego. który się z nim komunikuje.,, www.portal(*)mizmu-w-instytucie-windbridge/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
5 na 5 | Arminius (25555 punktów) | w manierze pseudonaukowej? | > www.portal(*)mizmu-w-instytucie-windbridge/Wiele wskazuje na to, iż instytucja jak wyżej przyobleczona w barwy ochronne mające pozorować jej naukowy charakter - uprawia typową pseudonaukę. Współwłaścicielem owego "instytutu" jest niejaka Julie Bischel - spirytystka twierdząca, iż ma dowody na to, iż media mogą się kontaktować z martwymi. "Hi folks, Has anyone heard of Julie Beischel? Well she appears to be a spiritualist who has claimed "evidence" that mediums can contact the dead. She is the co-owner of a psychic organisation called The Windbridge Institute that can be found here: www.windbridge.org/index.htm" www.skepticforum.com/viewtopic.php?t=21439
|
|
 | 1 na 1 horuss (114 punktów) (zablokowany) | Odp: w manierze pseudonaukowej? | > >www.portal(*)mizmu-w-instytucie-windbridge/> Wiele wskazuje na to, iż instytucja jak wyżej przyobleczona w barwy ochronne mające pozorować jej naukowy charakter - uprawia typową pseudonaukę.Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
|
|
|  | 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | na takiej: | > >>www.portal(*)mizmu-w-instytucie-windbridge/> >Wiele wskazuje na to, iż instytucja jak wyżej przyobleczona w barwy ochronne mające pozorować jej naukowy charakter - uprawia typową pseudonaukę.> Na jakiej podstawie tak twierdzisz?Na podstawie info zawartych na stronie internetowej Windbridge Institute oraz opinii o nim na stronie sceptyków. Poza tym na polu rzekomych kontaktów mediumicznych ze zmarłymi dokonywano i dokonuje się ogromnej ilośći fałszerstw. Wielki Houdini ujawnił wiele z nich: "Houdini vs. the Spiritualists The death of Houdini's mother focused his attention on the thriving business of spirit mediumship, or the contacting of the dead. Whether Houdini was genuinely outraged at the victimization of the bereaved, or whether he simply saw an opportunity to capitalize on public interest, Houdini spent the last 13 years of his life in a highly publicized battle with the spiritualists. Using his knowledge of illusion, Houdini was able to duplicate the ghostly apparitions, noises and mysterious levitations produced by the working mediums and their "spirits". His "exposures" became so popular with his audiences that they took up more than a third of his regular program. Coached by the famous psychic Anna Eva Fay, Houdini cleverly became, in his way, the most famous "spiritualist" of all. In 1926, he testified at Hearings on Fortune Telling held in the House of Representatives before the Subcommittee on Judiciary of the District of Columbia. Houdini's book, A Magician Among the Spirits, was published two years earlier. In this work he exposed many of the prominent mediums of his time." www.houdinitribute.com/spiritualism.html
|
|
7 na 7 | 4poryroku (951 punktów) | Odp: Badania naukowe nad mediumizmem. | A idź Pan w cholerę i malarie. Masz jakiś ezomerytoryczny paraliż? Wklejasz ten bezmyślny syf z oczekiwaniem na co? Potrzebujesz potwierdzenia? Ależ proszę. Duchy istnieją, świat pozagrobowy również. A teraz zgiń, przepadnij maszkaro!
|
|
4 na 4 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Co sadzicie nad badaniem naukowym fenomenu mediumizmu? Tak, ja w ramach tego namysłu zastanawiam się czemu ludzie usilnie chcą się kontaktować ze zmarłymi ludźmi, a nie dociekają, jak by im z zaświatów zachrumkała zjedzona w wielkanocnej kiełbasie świnia, albo jeszcze lepiej, jak zaszeleściłyby duchy lata temu zbutwiałych liści z parku.
To, co myślisz, ma wartość dla Ciebie, bo daje Ci szansę ustalenia JAK JEST.
|
|
 | 2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | >>Co sadzicie nad badaniem naukowym fenomenu mediumizmu? >Tak, ja w ramach tego namysłu zastanawiam się czemu ludzie usilnie chcą się kontaktować ze zmarłymi ludźmi, a nie dociekają, jak by im z zaświatów zachrumkała zjedzona w wielkanocnej kiełbasie świnia, albo jeszcze lepiej, jak zaszeleściłyby duchy lata temu zbutwiałych liści z parku.
No właśnie! A czy saprofitom objawiają się zjedzone przez nich saprofagi? I wreszcie: komu/czemu mogą objawić się martwe saprofity?
"Nie ma sprawiedliwości na tym świecie". (Autora nie pamiętam.)
Drobner, oburzony!
|
|
 | 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) |
>Tak, ja w ramach tego namysłu zastanawiam się czemu ludzie usilnie chcą się kontaktować ze zmarłymi ludźmi, a nie dociekają, jak by im z zaświatów zachrumkała zjedzona w wielkanocnej kiełbasie świnia, albo jeszcze lepiej, jak zaszeleściłyby duchy lata temu zbutwiałych liści z parku.
Bo do tego trzeba mieć wymaksowany level summoningu. Duchy ludzi, jako bardziej podobnych do spirytysty, wywoływać łatwiej, a poza tym łatwo można się z nimi porozumieć. A to wielka rzadkość mieć i zdolności mediumiczne, i jednocześnie zdolność rozmawiania z kasztanowcami.
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Duchy ludzi [...] łatwo można się z nimi porozumieć. No ale kto za kryterium doboru rozmówców miałby obierać łatwość porozumienia, ten powinien raczej z żywymi rozmawiać, a prędzej z żywą świnią można się porozumieć niż z ludzkim umarlakiem.
To, co myślisz, ma wartość dla Ciebie, bo daje Ci szansę ustalenia JAK JEST.
|
|
|  | 2 na 2 olson (9993 punktów) (zablokowany) | > A to wielka rzadkość mieć i zdolności mediumiczne, i jednocześnie zdolność rozmawiania z kasztanowcami.E tam, po grzybach to normalne
|
|
| |  | 1 na 1 | 4poryroku (951 punktów) |
> E tam, po grzybach to normalne  Próbowałeś? Zawsze miąłem ochotę ale jakoś odwagi brak. Ciekawe też jest wykorzystanie psylocybiny w uzależnieniach. Czytałem też ale nie pamiętam gdzie więc nie wiem na ile to jest wiarygodne, o trwałych zmianach osobowości po takim tripie. www.crazyn(*)ozg-grzybkach-halucynogennych/
|
|
| | |  | 1 na 1 olson (9993 punktów) (zablokowany) | Nie próbowałem. Na szczęście  Właśnie te trwałe zmiany odstraszają. Też się bałem, że wezmę i mi tak zostanie. Logika się wtedy zaburza, zwiększa się podatność na sugestie pochodzące z zewnątrz lub z własnych myśli, a mocno rośnie kreatywność, wyobraźnia, ciągi skojarzeń itd. Próbowałem tego jak jeszcze było legalne w Polsce i wystarczy. Można z tego wyciągnąć istotne i ważne poznawczo wnioski, zrozumieć od środka jak wyglądają mechanizmy wiary, czym jest mistyka itd, ale można też wpaść w jakieś dziwne wierzenia.
|
|
 | horuss (114 punktów) (zablokowany) |
> Tak, ja w ramach tego namysłu zastanawiam się czemu ludzie usilnie chcą się kontaktować ze zmarłymi ludźmi, a nie dociekają, jak by im z zaświatów zachrumkała zjedzona w wielkanocnej kiełbasie świnia, albo jeszcze lepiej, jak zaszeleściłyby duchy lata temu zbutwiałych liści z parku.Jeśli o to pytasz to według spirytyzmu jak najbardziej według Spirytyzmu istnieją również duchy zwierząt www.portal.spirytyzm.pl/za-teczowym-mostem-4/
|
|
|  | 2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> według Spirytyzmu istnieją również duchy zwierzątW razie czego łatwiej będzie to i owo odszczekać... 
To, co myślisz, ma wartość dla Ciebie, bo daje Ci szansę ustalenia JAK JEST.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|