Racjonalista - Strona głównaDo treści
Papież chrystusowy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
28-11-2017 08:29Arminius (25555 punktów)Papież chrystusowy
Ocena 2 na 2
Papież Franciszek przybył z wizytą do Birmy (Myanmar) i odbył już rozmowy z przywódcą junty wojskowej - która de facto rządzi krajem. Powszechnie uważa sie, iż w trakcie pobytu w Birmie, papież podniesie kwestię prześladowań mniejszości islamskiej Rohingya - jakie na masową skalę od lata tego roku prowadzi birmańska armia. Do chwili obecnej około 600 tysięcy Rohingya uciekło przed represjami do sąsiadującego z Birmą Bangladeszu.
Sytuacja jaka zaistniała jest swoiście paradoksalna (a może tylko pozornie paradoksalna?). Oto papież, głowa kościoła katolickiego, przybywa do Buddystów aby prosić ich by przestali prześladować Muzułmanów. Jest coś z ducha ewangelicznego chrześcijaństwa w takiej postawie papieża. Coś z przesłania zawartego w słowach: "Nie ma Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety, gdyż wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie".

"Pope Francis has met Myanmar's military chief, as he begins the first papal visit to a country widely accused of ethnic cleansing of Rohingya Muslims.Gen Min Aung Hlaing denied any "religious discrimination" in a military campaign in Rakhine state.
Officials in the Buddhist-majority country are watching closely to see how the Pope responds to the crisis.
He has been urged by governments and rights groups to pressure them over their treatment of the Rohingyas.
More than 600,000 Rohingya have fled Myanmar (also called Burma) for neighbouring Bangladesh since August when deadly attacks on police posts by Rohingya militants prompted a military crackdown in Rakhine state."

www.bbc.com/news/world-asia-42132594
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

finerbijk (17282 punktów)
Papa Francisco już może zadziwić tylko twierdzeniem, że boga nie ma. Trochę mi nawet żal tych katolików, że czują się wydymani i wewnętrznie rozdarci. Słuchać hierarchów czy swojego sumienia? Na szczęście ateiści nie mają papieża.
Arminius (25555 punktów)causa finita?
Trochę mi nawet żal tych katolików, że czują się wydymani i wewnętrznie rozdarci. Słuchać hierarchów czy swojego sumienia? Na szczęście ateiści nie mają papieża.

Roma locuta, causa finita?
finerbijk (17282 punktów)Odp: causa finita?
>Roma locuta, causa finita?
Prius
28-11-2017 13:37 
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)
>Trochę mi nawet żal tych katolików, że czują się wydymani i wewnętrznie rozdarci. Słuchać hierarchów czy swojego sumienia? Na szczęście ateiści nie mają papieża.
>Roma locuta, causa finita?

... Roma locuta, causa finita parafraza homilii Augustyna związana z kontrowersją pelagiańską. W V wieku Pelagiusz twierdził, że los człowieka determinuje tylko "wola boska" a jego los (człowieka) jest z góry ustalony. Augustyn twierdził inaczej. Przy okazji wyszło, że to kościół (Rzym) decyduje o wszystkim. No i mamy kościół który uważa się za ważniejszego od "Boga". I do dzisiaj kościół nie chce się wyrzec tej pozycji. Ciekawe jak się to ma do I przykazania Dekalogu?...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Arminius (25555 punktów)czy pasuje?
>>Trochę mi nawet żal tych katolików, że czują się wydymani i wewnętrznie rozdarci. Słuchać hierarchów czy swojego sumienia? Na szczęście ateiści nie mają papieża.
>>Roma locuta, causa finita?
>... Roma locuta, causa finita parafraza homilii Augustyna związana z kontrowersją pelagiańską. W V wieku Pelagiusz twierdził, że los człowieka determinuje tylko "wola boska" a jego los (człowieka) jest z góry ustalony. Augustyn twierdził inaczej. Przy okazji wyszło, że to kościół (Rzym) decyduje o wszystkim. No i mamy kościół który uważa się za ważniejszego od "Boga". I do dzisiaj kościół nie chce się wyrzec tej pozycji. Ciekawe jak się to ma do I przykazania Dekalogu?...

Ale Franciszek nie pasuje tak całkiem do tego schematu jak wyżej?
28-11-2017 14:26 
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)Odp: czy pasuje?
>>Ale Franciszek nie pasuje tak całkiem do tego schematu jak wyżej?

... dlatego ma obecnie w kościele więcej krytyków i wrogów niż pochlebców, o przyjaciołach nie wspominając. Rydzyk należy do przeciwników Franciszka...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365