 |
Krajdunajska suita, czyli ostra bałkanica Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-11-2017 17:51 | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | Krajdunajska suita, czyli ostra bałkanica | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Wera (1540 punktów) | Chyba nie do końca na temat, ale chciałam się przy okazji tańców ludowych pochwalić swoim znaleziskiem - tradycyjny taniec perski solo z tradycyjną muzyką wygrywaną na żywo. Perełka. www.youtube.com/watch?v=1vi5fa2ZLwoPokazałabym też tańce grupowe, ale te dostępne na Yt są albo niskiej jakości, albo mają podkład elektroniczny. Można sobie porównać, jak kokieteria wyglądała w Europie, a jak na Bliskim Wschodzie
|
|
 | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
Niestety, współczesne wykonawstwo folklorystyczne ulega pogoni za poklaskiem widza, spragnionego mocnych i pobudzających wrażeń, przez co giną inne, bardziej tradycyjne aspekty tańca i muzyki - śpiewu i wykonawstwa instrumentalnego, a także stroju. Podobnie jak dzisiejszy oberek, wykonywany przez zespoły pieśni i tańca, niewiele ma wspólnego z grubo ciosanym wiejskim obertasem, tak - przypuszczam - dzieje się też z tradycyjnym folklorem perskim. Także w linkowanych przeze mnie przykładach folkloru bułgarskiego czuć było chłód, jakim publiczność przyjmowała bardziej stylowych, a przy tym wyważonych wykonawców, z gorącym entuzjazmem nagradzając tych bardziej efektownych, ale z pewnością mniej autentycznych w swoich akrobatycznych produkcjach. Ale perska muzyka oczywiście cudowna, o tańcu nie wspominając. 
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
|  | 1 na 1 | Wera (1540 punktów) | > Niestety, współczesne wykonawstwo folklorystyczne ulega pogoni za poklaskiem widza, spragnionego mocnych i pobudzających wrażeń, przez co giną inne, bardziej tradycyjne aspekty tańca i muzyki - śpiewu i wykonawstwa instrumentalnego, a także stroju. Podobnie jak dzisiejszy oberek, wykonywany przez zespoły pieśni i tańca, niewiele ma wspólnego z grubo ciosanym wiejskim obertasem, tak - przypuszczam - dzieje się też z tradycyjnym folklorem perskim. Także w linkowanych przeze mnie przykładach folkloru bułgarskiego czuć było chłód, jakim publiczność przyjmowała bardziej stylowych, a przy tym wyważonych wykonawców, z gorącym entuzjazmem nagradzając tych bardziej efektownych, ale z pewnością mniej autentycznych w swoich akrobatycznych produkcjach.
Częściowo wynika to z tego, że teraz jest więcej do oglądania. Kiedyś człowiek do dyspozycji miał tylko las, gospodarstwo, sąsiadów i zwierzęta hodowlane, więc taka inicjatywa jak skomponowanie muzyki i choreografia tańca była wyjątkowym przeżyciem. Dzisiaj - jedno kliknięcie i można oglądać występy ludzi z całego świata. Dlatego nie tak łatwo przykuć uwagę współczesnego widza.
|
|
| |  | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
W zamian proponuję coś bardziej bułgarskiego, bez nadęcia i z przymrużeniem oka. youtu.be/eFZoKGQNQ-4 Tancerze wprawdzie nie zawsze tak zgrabni i foremni, jak w balecie klasycznym, ale też chyba mają coś ciekawego do powiedzenia. 
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| | |  | 1 na 1 | Wera (1540 punktów) | > W zamian proponuję coś bardziej bułgarskiego, bez nadęcia i z przymrużeniem oka.> youtu.be/eFZoKGQNQ-4> Tancerze wprawdzie nie zawsze tak zgrabni i foremni, jak w balecie klasycznym, ale też chyba mają coś ciekawego do powiedzenia.  Dobrze powiedziane, tancerza #1 zwłaszcza do baletnicy bym nie porównywała
|
|
| | | |  | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
> Dobrze powiedziane, tancerza #1 zwłaszcza do baletnicy bym nie porównywała Jednak w swoim tańcu mówią bardzo wiele o charakterze mieszkańców bułgarskiej Dobrudży. youtu.be/4myzyeCx6Sc
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | To jest bardzo nieeuropejskie, seksistowskie i rasistowskie. Dlaczego taki wyraźny podział na płci w tańcu? Kobiety nie potrafią tak przebierać nóżkami, są gorsze? Poza tym, dlaczego wszyscy performerzy są biali? Taki przekaz może śmiertelnie obrazić drogich nam śniadoskórych Europejczyków. W jaśnie nam panującej UE pokazywanie takich rzeczy powinno być zabronione z urzędu.
|
|
 | 1 na 1 Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | > To jest bardzo nieeuropejskie, seksistowskie i rasistowskie.Dlatego jeszcze trochę dorzucę tego najprawdziwszego krajdunajskiego tańczenia: youtu.be/MxD6bp9D3fYyoutu.be/SBfK4ea6oVwyoutu.be/aUEFWuyzq9Y
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
|  | 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | Bułgarzy to nie są niby etnograficznie ludem słowiańskim, jedynie zeslawinizowanym. Ale to ma moc. Ducha słowiańskiego się czuje wyraźnie.
|
|
| |  | 1 na 1 Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) | > Bułgarzy to nie są niby etnograficznie ludem słowiańskim, jedynie zeslawinizowanym. Ale to ma moc. Ducha słowiańskiego się czuje wyraźnie.Bo to jest duch do czucia wyraźnego, choć tym razem nie z Bułgarii. youtu.be/Rui3lBdBsJU
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| |  | Ignacy Kujawiak (5636 punktów) (zablokowany) |
I jeszcze kopanica, czyli czad po prostu! youtu.be/2acWbCY5IsM
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|