Racjonalista - Strona głównaDo treści
Krajdunajska suita, czyli ostra bałkanica

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
28-11-2017 17:51Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
Krajdunajska suita, czyli ostra bałkanica
Oczywiście wystilizowana i wyestetyzowana, jak to współczesny folklor:
youtu.be/rrZ6Ucuz2Yo

Ale, choć takie ładne, że aż nie do uwierzenia, miło popatrzeć i posłuchać:
youtu.be/ysLF7Ij-QiY
youtu.be/1A6MZfgnFDg
youtu.be/WqkLXtjJvi4

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wera (1540 punktów)
Chyba nie do końca na temat, ale chciałam się przy okazji tańców ludowych pochwalić swoim znaleziskiem - tradycyjny taniec perski solo z tradycyjną muzyką wygrywaną na żywo. Perełka.

www.youtube.com/watch?v=1vi5fa2ZLwo

Pokazałabym też tańce grupowe, ale te dostępne na Yt są albo niskiej jakości, albo mają podkład elektroniczny.

Można sobie porównać, jak kokieteria wyglądała w Europie, a jak na Bliskim Wschodzie
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

   Niestety, współczesne wykonawstwo folklorystyczne ulega pogoni za poklaskiem widza, spragnionego mocnych i pobudzających wrażeń, przez co giną inne, bardziej tradycyjne aspekty tańca i muzyki - śpiewu i wykonawstwa instrumentalnego, a także stroju. Podobnie jak dzisiejszy oberek, wykonywany przez zespoły pieśni i tańca, niewiele ma wspólnego z grubo ciosanym wiejskim obertasem, tak - przypuszczam - dzieje się też z tradycyjnym folklorem perskim. Także w linkowanych przeze mnie przykładach folkloru bułgarskiego czuć było chłód, jakim publiczność przyjmowała bardziej stylowych, a przy tym wyważonych wykonawców, z gorącym entuzjazmem nagradzając tych bardziej efektownych, ale z pewnością mniej autentycznych w swoich akrobatycznych produkcjach.
   Ale perska muzyka oczywiście cudowna, o tańcu nie wspominając.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
28-11-2017 21:02 
 Ocena 1 na 1
Wera (1540 punktów)
>    Niestety, współczesne wykonawstwo folklorystyczne ulega pogoni za poklaskiem widza, spragnionego mocnych i pobudzających wrażeń, przez co giną inne, bardziej tradycyjne aspekty tańca i muzyki - śpiewu i wykonawstwa instrumentalnego, a także stroju. Podobnie jak dzisiejszy oberek, wykonywany przez zespoły pieśni i tańca, niewiele ma wspólnego z grubo ciosanym wiejskim obertasem, tak - przypuszczam - dzieje się też z tradycyjnym folklorem perskim. Także w linkowanych przeze mnie przykładach folkloru bułgarskiego czuć było chłód, jakim publiczność przyjmowała bardziej stylowych, a przy tym wyważonych wykonawców, z gorącym entuzjazmem nagradzając tych bardziej efektownych, ale z pewnością mniej autentycznych w swoich akrobatycznych produkcjach.

Częściowo wynika to z tego, że teraz jest więcej do oglądania. Kiedyś człowiek do dyspozycji miał tylko las, gospodarstwo, sąsiadów i zwierzęta hodowlane, więc taka inicjatywa jak skomponowanie muzyki i choreografia tańca była wyjątkowym przeżyciem. Dzisiaj - jedno kliknięcie i można oglądać występy ludzi z całego świata. Dlatego nie tak łatwo przykuć uwagę współczesnego widza.
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

   W zamian proponuję coś bardziej bułgarskiego, bez nadęcia i z przymrużeniem oka.

youtu.be/eFZoKGQNQ-4

   Tancerze wprawdzie nie zawsze tak zgrabni i foremni, jak w balecie klasycznym, ale też chyba mają coś ciekawego do powiedzenia.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
28-11-2017 21:28 
 Ocena 1 na 1
Wera (1540 punktów)
>    W zamian proponuję coś bardziej bułgarskiego, bez nadęcia i z przymrużeniem oka.
>youtu.be/eFZoKGQNQ-4
>    Tancerze wprawdzie nie zawsze tak zgrabni i foremni, jak w balecie klasycznym, ale też chyba mają coś ciekawego do powiedzenia.

Dobrze powiedziane, tancerza #1 zwłaszcza do baletnicy bym nie porównywała
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

>Dobrze powiedziane, tancerza #1 zwłaszcza do baletnicy bym nie porównywała

   Jednak w swoim tańcu mówią bardzo wiele o charakterze mieszkańców bułgarskiej Dobrudży.

youtu.be/4myzyeCx6Sc

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
finerbijk (17282 punktów)
To jest bardzo nieeuropejskie, seksistowskie i rasistowskie. Dlaczego taki wyraźny podział na płci w tańcu? Kobiety nie potrafią tak przebierać nóżkami, są gorsze? Poza tym, dlaczego wszyscy performerzy są biali? Taki przekaz może śmiertelnie obrazić drogich nam śniadoskórych Europejczyków. W jaśnie nam panującej UE pokazywanie takich rzeczy powinno być zabronione z urzędu.
30-11-2017 18:38 
 Ocena 1 na 1
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
>To jest bardzo nieeuropejskie, seksistowskie i rasistowskie.

Dlatego jeszcze trochę dorzucę tego najprawdziwszego krajdunajskiego tańczenia:

youtu.be/MxD6bp9D3fY
youtu.be/SBfK4ea6oVw
youtu.be/aUEFWuyzq9Y

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
30-11-2017 18:48 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
Bułgarzy to nie są niby etnograficznie ludem słowiańskim, jedynie zeslawinizowanym. Ale to ma moc. Ducha słowiańskiego się czuje wyraźnie.
01-12-2017 18:37 
 Ocena 1 na 1
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
>Bułgarzy to nie są niby etnograficznie ludem słowiańskim, jedynie zeslawinizowanym. Ale to ma moc. Ducha słowiańskiego się czuje wyraźnie.

Bo to jest duch do czucia wyraźnego, choć tym razem nie z Bułgarii.
youtu.be/Rui3lBdBsJU


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)

I jeszcze kopanica, czyli czad po prostu!

youtu.be/2acWbCY5IsM


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365