Racjonalista - Strona głównaDo treści
Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
05-12-2017 15:17Mariusz Agnosiewicz (moderator)Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
Ocena 5 na 5
Firma Autosan nie tylko zaczęła się dźwigać z upadku, ale i po raz pierwszy zdobywa rynek niemiecki - na autobusy elektryczne. O zaniepokojeniu tą sytuacją w niemieckich kręgach rządowych pisze berliński Tagesspiegel.

Cytat:
Autosan niedawno wygrał przetarg MON na dostawę 28 autobusów dla polskiego wojska, a teraz wyprodukowane przez polską spółkę autobusy elektryczne trafią na rynek niemiecki.

Autosan chce być jak Ursus, który rośnie na specjalistę od elektrycznych autobusów? Oto sanocka spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisała z niemiecką firmą ebe EUROPA umowę na dostawę pierwszych czterech sztuk niskopodłogowych autobusów miejskich. Pojazdy mają trafić do odbiorcy do końca marca 2018 roku.

- Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny - dla Autosana to pierwsza po wielu latach przerwy umowa eksportowa i pierwszy kontrakt obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne - stwierdził Michał Stachura, prezes Autosan sp. z o.o. - Dotychczas w 185-letniej historii firmy nasze pojazdy nie jeździły po niemieckich drogach - dodał i podkreślił, że zawarty kontrakt pokazuje również, że zakup Autosanu przez rząd był dobrą decyzją. - Chodzi nie tylko o wymiar społeczny, że ludzie mają prace, ale także wymiar ekonomiczny, że firma będzie dobrze zarabiała - zaznaczył.

Czym od przyszłorocznej wiosny będą podróżować pasażerowie w Niemczech? Firma z Sanoka wyprodukuje 12-metrowe niskopodłogowe autobusy Sanciti 12LF, które będą wyposażone w akumulatory firmy BMZ oraz najnowszą wersję osi napędowej firmy ZIEHL-ABEGG z zamontowanymi w piastach kół silnikami. Będą też odzyskiwać energię z układu hamulcowego. Klimatyzację i ogrzewanie pojazdów zasili pompa ciepła. Liczba miejsc pasażerskich: siedzących 26-40, stojących 58-79, ogółem 98-105.

Prezes Autosanu mówił, że pierwsza umowa na elektryczne autobusy to dopiero początek współpracy z firmą z Niemiec. - W dalszych planach mamy umowę na ok. 25 pojazdów, oczywiście najpierw musimy dostarczyć te cztery autobusy i wówczas będziemy rozmawiać o kolejnych zamówieniach - oświadczył Stachura.

Słowa te potwierdził dyrektor sprzedaży ebe Europa Udo Riess, który dodał, że jego firma liczy na współpracę z sanocką spółką.

- Szukaliśmy wiarygodnego partnera, który będzie zdolny terminowo dostarczyć na rynki europejskie produkt wysokiej jakości. Takiego partnera znaleźliśmy w Sanoku i mam nadzieję, że to dopiero początek dobrej współpracy - stwierdził Udo Riese, dyrektor handlowy ebe EUROPA i dodał, że rynek europejski w tym segmencie jest wymagający, ale jeśli Autosan spełni normy jakościowe i cenowe to ma szanse na "mocną na nim obecność".

Riess zapowiedział również, że na początku 2018 roku przyjedzie do Sanoka z klientami z innych niemieckich miast.

Przedstawiciele spółki z Sanoka twierdzą, że Autosan trzyma już w garści zamówienia na ponad 100 pojazdów, które mają trafić do odbiorców w 2018 r.

auto.dzien(*)yczne-autobusy-do-niemiec.html

Tymczasem w berlińskim Tagesspiegel czytamy:

Cytat:
Urzędujący burmistrz Berlina, Michael Mueler (SPD) skrytykował sytuację, że jak dotąd na ulicach niemieckich miast nie pojawiły się żadne taksówki elektryczne wyprodukowane w Niemczech. Dotyczy to również autobusów elektrycznych, które powinny być czym prędzej zakupione. W większych ilościach mogą je jednak dostarczyć jak na razie jedynie producenci zagraniczni, na przykład z Polski. Trzeba zatem uważać, aby nie tworzyć tego rodzaju programów wsparcia, z których korzyści odnosiliby producenci zagraniczni - słychać z kręgów rządowych. Niemieccy producenci samochodów muszą się zatem pospieszyć, jeśli chcą być uwzględnieni w rozpisanych już przetargach.

www.tysol.(*)niczni-producenci-np-z-Polski-

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 Dalej..
romaro (25211 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
>Cytat:
...Udo Riese, dyrektor handlowy ebe EUROPA i dodał, że rynek europejski w tym segmencie jest wymagający, ale jeśli Autosan spełni normy jakościowe i cenowe to ma szanse na "mocną na nim obecność"

Czyli za wcześnie by odtrąbić sukces, zwłaszcza mając w pamięci euforię gdy Samsung miał otworzyć produkcję baterii u nas. Jak się skończyło?
"Strategiczne dla rozwoju branży inwestycje omijają Polskę. Węgry właśnie zgarnęły wartą 2,7 mld zł inwestycję w budowę fabryki akumulatorowy do samochodów elektrycznych. Jest to kolejna okazja, która przeszła Polsce koło nosa, ponieważ mniejsza, warta 1,5 mld zł inwestycja Samsunga w produkcję baterii także trafiła do Węgrów."
Mieliśmy stać się liderem Europy, ale na dziś zaliczamy klęskę za klęską w tej branży.
crowdmedia(*)opy-kleska-rzadowej-strategii/

#2
05-12-2017 16:19
 0 na 2
finerbijk (17282 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
Lepiej żeby tego tak nie nagłaśniali. Bo jeszcze będą bojkotować te autobusy (bo polskie) i ostentacyjnie ich unikać. Podjedzie taki na przystanek, a Szkop pomyśli "polnische Bus? Nicht fahre!".
Niemcy jak wiadomo snobują się, że mają najlepsze produkty na świecie, w motoryzacji szczególnie. Jak ludzie będą unikać tych pojazdów to więcej nie kupią.

#3
05-12-2017 16:49
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi romaro
>Czyli za wcześnie by odtrąbić sukces

Sukces to będzie wtedy, gdy polskie firmy będą produkowały własną technologię, kiedy będą produkowane polskie silniki i baterie.

Ignacy Kujawiak (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi Mariusz Agnosiewicz

>Sukces to będzie wtedy, gdy polskie firmy będą produkowały własną technologię, kiedy będą produkowane polskie silniki i baterie.

Na razie jednak polskie firmy konkurują głównie korzystną relacją jakość - cena, czyli dobrze i tanio montują do kupy to, co inni wymyślili i wyprodukowali w częściach. A burmistrz Berlina niech się nie martwi - prawie cała wartość dodana z tego interesu i tak wyląduje ostatecznie w Niemczech.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

#5
06-12-2017 14:48
 Ocena 2 na 2
Irracja (4721 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
>Cytat:
Autosan niedawno wygrał przetarg MON na dostawę 28 autobusów dla polskiego wojska...


... raczej został "zmuszony do wygrania". Pierwotnie Autosan nie był zainteresowany przetargiem na autobusy dla polskiego wojska. Powód dość prozaiczny. Po prostu, Autosan nie produkował (wtedy jeszcze) autobusów w tym segmencie. Wtedy nastąpiła "interwencja kół rządowych" i Autosan został "przymuszony' do wzięcia udziału w przetargu. Niestety, spóźnił się ze złożeniem oferty, przypuszcza się, że nawet celowo. I znów następuje "interwencja kół rządowych". Przetarg unieważniono i rozpisano następny. Tym razem obniżono warunki przetargu, aby Autosan mógł (musiał) "wygrać" przetarg. To typowy przekręt. Sprawę komentowano w mediach.
dorzeczy.p(*)utosan-spoznil-sie-celowo.html
www.transp(*)przetarg-dla-wojska-56801.html

>Cytat:
... a teraz wyprodukowane przez polską spółkę autobusy elektryczne trafią na rynek niemiecki.
>Autosan chce być jak Ursus, który rośnie na specjalistę od elektrycznych autobusów?


... i bardzo dobrze, że ma ambitne plany. Dobrze też, że może wygrywać przetargi zagraniczne i zaistnieć na rynku międzynarodowym. Polska myśl techniczna nie należy do ostatnich. A raczej wręcz odwrotnie, jest w czołówce..

>Cytat:
Urzędujący burmistrz Berlina, Michael Mueler (SPD) skrytykował sytuację, że jak dotąd na
>ulicach niemieckich miast nie pojawiły się żadne taksówki elektryczne wyprodukowane w Niemczech.
>Dotyczy to również autobusów elektrycznych, które powinny być czym prędzej zakupione. W większych
>ilościach mogą je jednak dostarczyć jak na razie jedynie producenci zagraniczni, na przykład z
>Polski. Trzeba zatem uważać, aby nie tworzyć tego rodzaju programów wsparcia, z których korzyści
>odnosiliby producenci zagraniczni - słychać z kręgów rządowych. Niemieccy producenci samochodów
>muszą się zatem pospieszyć, jeśli chcą być uwzględnieni w rozpisanych już przetargach.


... nie dziwię się tej wypowiedzi. Każdy by chciał widzieć sukcesy rodzimego przemysłu, Niemcy również. To naturalne i nie powinno nikogo dziwić, a tym bardziej skłaniać do jakiejś krytyki...

... ciekawszy jest jednak podtekst tej wypowiedzi, przeczący PiS-owskiemu twierdzeniu o antypolskości Niemiec i Europy. Niemcy, po sprawie przetargu polskiego MON, na autobusy dla wojska dobrze wiedzą, iż Autosan ma wsparcie polskiego rządu. A to niedopuszczalne w tego rodzaju przetargach. Konkurować mają firmy, a nie państwa. Sami o to walczyliśmy. Dlatego padło określenie "program wsparcia" (w domyśle "wsparcia państwowego"). Mogliby więc ten przetarg anulować. Lecz narazili by się na następne zarzuty "kaczystów" o dyskryminację Polski. Mimo to, i tak w świat poszła wiadomość, że rząd polski to "oszuści". Wcześniej czy później, odbije się to również na Autosanie, a zapewne i na innych polskich firmach. PiS i polski MON wyświadczyli Autosanowi (i nie tylko) "niedźwiedzią przysługę"...

P.S. Ciekawe kiedy PiS zacznie się chwalić międzynarodowymi efektami własnego oszustwa. Oczywiście dyskretnie przemilczając swój udział w "aferze z przetargiem MON". Są do tego zdolni...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...

#6
07-12-2017 12:13
 Ocena 2 na 2
wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi Irracja
>P.S. Ciekawe kiedy PiS zacznie się chwalić międzynarodowymi efektami własnego oszustwa. Oczywiście dyskretnie przemilczając swój udział w "aferze z przetargiem MON". Są do tego zdolni...

Zwłaszcza do przemilczania (uporczywego) tego, o czym wszyscy w miarę dobrze
wiedzą, a reszta to wypiera

Ale że treposany wrócą do łask, w czymś krzepi. Może ordynariat polowy (monopolowy?)
się przejedzie - choćby na skórce od banana. A, nie, wróć. Znów byłby "zamach".

#7
07-12-2017 12:19
 Ocena 2 na 2
wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi finerbijk
Myślę, że napisy "przyjechałem z Polski na lawecie" albo
"Polnische Wirtschaft ", ew. "Odszkodowanie z Tannenberg"
spowodowałoby, że jeździliby i to z szerokim uśmiechem na gębach

finerbijk (17282 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi wwnf
>Myślę, że napisy "przyjechałem z Polski na lawecie" albo
>"Polnische Wirtschaft ", ew. "Odszkodowanie z Tannenberg"
>spowodowałoby, że jeździliby i to z szerokim uśmiechem na gębach
Myślę, że to ostatnie mogłoby dać najlepszy efekt. Jeszcze można by spróbować "Wir entschuldigen für den 2. Krieg".

wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi finerbijk
>>Myślę, że napisy "przyjechałem z Polski na lawecie" albo
>>"Polnische Wirtschaft ", ew. "Odszkodowanie z Tannenberg"
>>spowodowałoby, że jeździliby i to z szerokim uśmiechem na gębach
>Myślę, że to ostatnie mogłoby dać najlepszy efekt. Jeszcze można by spróbować "Wir entschuldigen für den 2. Krieg".

Ale za Becka czy za Dolasa?

#10
08-12-2017 09:23
 Ocena 3 na 3
diogenes (42753 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi romaro
>za wcześnie by odtrąbić sukces...

Jasne. I to nie tylko w tej jednej kwestii. Zwłaszcza, że generalnie (rząd) PiS traktuje Niemcy per noga... Frankfurter o właśnie zdymisjonowanej premier Szydło:

Cytat:
Jej stosunek do niemieckiego rządu był lodowaty.


www.faz.ne(*)lo-tritt-zurueck-15330231.html

Rząd Morawieckiego postrzegany jest natomiast jako "mocniej mieszający się do gospodarki". Ale musi budzić zdziwienie fakt, że premier rządu, który otrzymuje poparcie parlamentu, idzie w odstawkę. To polityczne tło wzajemnych relacji PiS - Niemcy, które nie wiadomo, jak będą się rozwijała w przyszłości. Co do kontraktu Autosanu... Konkurencja nie śpi (Holandia, Volvo, Deimler, Chiny...). W tej chwili autobusy elektryczne są mniej więcej dwukrotnie droższe od tradycyjnych: tej różnicy miasta niemieckie nie odważą się przerzucić na ich klientów; potrzebne są dodatkowe rozwiązania. Udział w zanieczyszczeniu środowiska autobusów tradycyjnych jest, jak się okazuje, mniejszy, niż się spodziewano.

www.spiege(*)ig-zu-aufwendig-a-1138185.html

www.deutsc(*)de.html?dram:article_id=395189


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#11
08-12-2017 10:06
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi finerbijk
>Niemcy jak wiadomo snobują się, że mają najlepsze produkty na świecie...

Być może nie jest to tylko subiektywna opinia:

Cytat:
Określenie pochodzenia "Made in Germany" jest wiodącym na świecie stemplem jakości. Świadczy o tym indeks made-in-country 2017, który sporządził urząd statystyczny Statista na bazie sondażu ponad 43000 konsumentów z 52 krajów...


www.welt.d(*)-Made-in-Germany-so-liebt.html

Link do Statista+metodologia badań:

de.statista.com/page/Made-In-Country-Index



Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#12
08-12-2017 11:47
 Ocena 1 na 1
TyDraniu (6569 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi diogenes
>>Niemcy jak wiadomo snobują się, że mają najlepsze produkty na świecie...
>Być może nie jest to tylko subiektywna opinia:
> Cytat:
Określenie pochodzenia "Made in Germany" jest wiodącym na świecie stemplem jakości. Świadczy o tym indeks made-in-country 2017, który sporządził urząd statystyczny Statista na bazie sondażu ponad 43000 konsumentów z 52 krajów...


Sondaże służą do analizy rozwoju infekcji memetycznej, a nie do wyłonienia obiektywnych faktów. Ten mem jakości mógł być zaszczepiony w latach 80-tych, teraz już niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie...

#13
08-12-2017 12:13
 Ocena 3 na 3
finerbijk (17282 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi diogenes
>Określenie pochodzenia "Made in Germany" jest wiodącym na świecie stemplem jakości.

A przy tym oszukują na emisjach z das Auto i do mniej wartościowych krajów posyłają produkty gorszej jakości i droższe pod tymi samymi markami co u siebie.

finerbijk (17282 punktów)Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi wwnf
>Ale za Becka czy za Dolasa?

Za polskie obozy zagłady.

wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
Odp: Autosan wygrywa przetarg w Niemczech, rząd DE zaniepokojony
W odpowiedzi finerbijk
Bereza istotnie była haniebna, ale pod zagładę bym tego nie podpinał.

1 2 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365