Nie wprowadzam w żaden błąd! Nie napisałem że teleskop zwierciadlany jest lunetą. I nie napisałem że trzeba koniecznie mieć refraktor (lunetę) apochromatyczny. Moim zdaniem jak się chce "coś mieć" na wyjeździe (z innych powodów) do ewentualnej obserwacji nieba to wystarczy poręczny monokular - ten ma świetne parametry IMHO (sic!) Źrenica wyjściowa 5mm czyli wysoka jasność - jak w typowej lornetce do astronomii. Jest to zarazem świetny pomysł na prezent. www.astrok(*)ar-celestron-outland-6x30.htmlMiłego dnia (i nocy) p.s. Na astro-hobby znam się bardzo dobrze i wątek ma poziom naukowy i nawet może warto przenieść go do działu "Nauka" lub "O wszystkim ..."
|