Taki rozkład ciemnej materii w DM wywnioskowano z szeregu zjawisk wynikających z jej grawitacyjnego oddziaływania na całą plejadę gwiazd DM (obieg centrum) oraz ze zjawiska występujące gdy galaktyka karłowata mija lub mijała DM (podkradanie gwiazd). Ten kształt nie jest kwestionowany (to pewnik). Pozdrawiam Max (ateista) p.s. Do tematu ciemnej energii dojdziemy z czasem, chyba że ktoś ma coś treściwego to proszę!
|