Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mały dylemat.....

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
18-03-2007 15:40Donilewicz (5 punktów)Mały dylemat.....

------|----MOCNA-------|-----------MOCNA-----------------|
-----------------| TAK | NIE |
SŁABA-|----------------|---------------------------------|
--TAK------- Naukowiec | Człowiek z ulicy , ksiądz |
SŁABA-|----------------|---------------------------------|
--NIE |--------??????? | Szaman , pseudo naukowiec |
------|----------------| --------------------------------|
witam wszystkich serdecznie
mój mały dylemat dotyczy zasady racjonalności , wiadomą jest fakt ,iż słaba zasada racjonalności dotyczy intersubiektywności zaś mocna sposobów uznawania przekonań. W takim razie według w/w schematu kogo drodzy Państwo umieścilibyście w miejscu gdzie wstawiłem znaki zapytania? Jaka osoba według was spełnia MOCNĄ zasadę racjonalności a nie spełnia SŁABEJ?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego dylematu. Przy czym zakładam , iż mocną zasadę racjonalności spełnia tylko wiedza naukowa.
Pozdrawiam serdecznie
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Tofik (5585 punktów)
Ja bym wstawiła ateistę. Uważam, że ateiści są mocno zagłębieni w racjonalizm (raczej nie odstają od sceptyzmu)

"...cóż szczęście dać może nietrwałe, skoro snem jest całe..."
Głąbiński (3538 punktów)
>...
>zakładam , iż mocną zasadę racjonalności spełnia tylko wiedza naukowa.

Założenie błędne: określenie "racjonalizm" dotyczy nie zakresu posiadanej wiedzy, lecz sposobu posługiwania się tą wiedzą. Rozumujący poprawnie, odnoszący się krytycznie do autorytetów i przesądów istnieli również w czasach, gdy znana nam wiedza naukowa nie istniała, istnieją również obecnie także wśród ludzi niewykształcownych, a zarazem można podać przykłady ludzi posiadających znaczny zasób wn., których trudno zaliczyć do racjonalistów. Inna jest sparawa, że wykształcenie, a tym bardziej praca naukowa, sprzyjają wyrobieniu umiejętności posługiwania się umysłem.

Stach M. G.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365