Racjonalista - Strona głównaDo treści
Autokefalia dla Ukrainy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
12-10-2018 10:16Arminius (25555 punktów)Autokefalia dla Ukrainy
Ocena 3 na 3
Synod prawosławny w Stambule - pod przewodnictwem patriarchy ekumenicznego Bartłomieja - duchowego przywódcy wszystkich prawosławnych na świecie, zadecydował o przyznaniu autokefalii ukraińskiemu prawosławiu. Decyzja owa jest bardzo ważnym sukcesem dyplomatycznym Ukrainy, zmagającej się z rosyjską agresją - umożliwi bowiem istotne ograniczenie wpływów rosyjskiego prawosławia na terenie Ukrainy, pełniącego - de facto - rolę piątej kolumny działającej na korzyść Moskwy. Decyzja patriarchatu stambulskiego doprowadziła do ostrego kryzysu w relacjach z Rosją - porównywanego przez Moskwę do wielkiej schizmy z roku 1054.

Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.


"KIEV/ISTANBUL (Reuters) - Ukraine secured approval on Thursday to establish an independent church in what Kiev says is a vital step against Russian meddling in its affairs, but the Russian clergy fiercely opposes as the biggest split in Christianity for a thousand years.

At a three-day synod presided over by the Ecumenical Patriarch in Istanbul, seat of the global spiritual leader of roughly 300 million Orthodox Christians, endorsed Ukraine’s request for an “autocephalous” (independent) church.
The synod will “proceed to the granting of Autocephaly to the Church of Ukraine,” a statement said.
The synod took several decisions to pave the way for Ukraine to set up its church, including rehabilitating a Ukrainian patriarch excommunicated by the Russian Orthodox Church for leading a breakaway church in the early 1990s.
In retaliation, the Russian Orthodox Church said it would break eucharistical relations with the Ecumenical Patriarchate, Interfax news agency quoted a spokesman as saying."

uk.reuters(*)m-russian-church-idUKKCN1ML2QK
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
To bardzo źle.
Arminius (25555 punktów)dla kogo?
>To bardzo źle.

Dla Rosji czy Ukrainy?
Kulmin (4007 punktów)Odp: dla kogo?
>>To bardzo źle.
>Dla Rosji czy Ukrainy?

Dla Polski
15-10-2018 13:55 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)dlaczego?
>>>To bardzo źle.
>>Dla Rosji czy Ukrainy?
>Dla Polski

Dlaczegóż dla Polski???
12-10-2018 18:23 
 Ocena 1 na 1
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: dla kogo?
>>To bardzo źle.
>Dla Rosji czy Ukrainy?

Źle. Tak ogólnie. Bardzo źle.
okragly (21676 punktów)Odp: Autokefalia dla Ukrainy
>Decyzja owa jest bardzo ważnym sukcesem dyplomatycznym Ukrainy, zmagającej się z
>rosyjską agresją - umożliwi bowiem istotne ograniczenie wpływów rosyjskiego prawosławia na >terenie Ukrainy, pełniącego - de facto - rolę piątej kolumny działającej na korzyść Moskwy. >Decyzja patriarchatu stambulskiego doprowadziła do ostrego kryzysu w relacjach z Rosją
Byłoby korzystnie, gdyby pasterze polskich owieczek, ogłosili autokefalie od Rzymu.

www.okragledomy.com/ksiazeczka.pdf
szarley (54913 punktów)
>Byłoby korzystnie, gdyby pasterze polskich owieczek, ogłosili autokefalie od Rzymu.

Dla kogo korzystne?

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
salek (4701 punktów)
>Byłoby korzystnie, gdyby pasterze polskich owieczek, ogłosili autokefalie od Rzymu.

To niestety (albo może - na szczęście) niewykonalne.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365