Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wilk gromniczny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
02-02-2019 21:32Arminius (25555 punktów)Wilk gromniczny
Ocena 2 na 2
Wyszła matka boska drugiego lutego, ze świecą, doglądać, czy aby przypadkiem zasiewu oziminy nie odkryło spod śniegu. I jaka przygoda ją spotkała - wiersz poniższy Wam opowie.

"Szła Najświętsza przez bór Panienka,
miała płaszcz błękitny, białą sukienkę
i szło wilczysko chytre, przyczajone, przemarznięte, za Panną Świętą.
Wilka szukali z kłonicami,
jak go znajdą, kości mu połamią:
zeżarł zeszłej zimy cielę białe, prześliczne
w samą Gromniczną!
Spotykają chłopi świętą podróżną,
zdejmowali czapki, patrzą - na próżno:
„Wybacz nam, pani wspaniała,
czyś wilka nie widziała?
Zjadł o­n sierotce Jasi jagnię chude,
zagryzł wołu w stajni i psy po budach.
Wielka twa łaska, Matko, straszna jego ohyda,
więc nam go wydaj!”
„Anim go szukała, ani go wydam.
Patrzcie lepiej po sercach, to się wam przyda,
bo tam to właśnie, a nie wśród ścieżyn,
wilk leży!”
Poszły rosłe chłopiska milcząc do chałup.
Ogląda się Panienka po śniegu białym,
ogląda się wszędzie, aż spod płaszcza jej milczkiem
wylazł łeb wilczy!„A tuś mi, dławco jagniąt bezbronnych?
Katom cię wydać byłabym skłonna,
tylko że nad twą wilczą niedolą
serce mnie boli.
Skoroś sam znalazł moją opiekę
zostań już przy mnie, bo gdzie uciekniesz!
Będziesz mi za to roztropnie służył
zimą w podróży.”
Odtąd chodzi wilk z Matką Najświętszą wiernie
przez śniegi puste, zawiane ściernie,
pełniąc śród nocy mroźnych i długich
różne posługi.
A kiedy jasną gromnicą świeci
Panna przeczysta pośród zamieci,
tuż i Gromniczny Wilk za swą panią
jarzy ślepiami."

Kazimiera Iłłakowiczówna, Wilk gromniczny
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Wyszła matka boska drugiego lutego, ze świecą
Dzień Świstaka również przypada drugiego lutego.

>A kiedy jasną gromnicą świeci
> Panna przeczysta pośród zamieci,
> tuż i Gromniczny Wilk za swą panią
>jarzy ślepiami."
To jest jakaś metafora lutowej sytuacji astronomicznej, czy "tylko tak"?

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
03-02-2019 11:46 
 Ocena 3 na 3
Duch Prawdy (14790 punktów)
>>Wyszła matka boska drugiego lutego, ze świecą
>Dzień Świstaka również przypada drugiego lutego.
Dzień Borsuka, Dzień Niedźwiedzia, Dzień Wilka...
>>A kiedy jasną gromnicą świeci
>> Panna przeczysta pośród zamieci,
>> tuż i Gromniczny Wilk za swą panią
>>jarzy ślepiami."
>To jest jakaś metafora lutowej sytuacji astronomicznej, czy "tylko tak"?
Połowa zimy, borsuki wychodzą z nor, niedźwiedzie śpią, wygłodniałe wilki są w rui, podchodzą pod domostwa, są szczególnie agresywne w lutym. Gromnica - grom - piorun (Perun) ma odstraszyć wilki, gdy błyskawica schodzi na Ziemię wtedy ślepia wilków się jarzą. 2 luty - starosłowiańskie święto pośrednie obrócenia się czasu w kierunku wiosny - śpiące niedźwiedzie obracają się na drugi bok...
Matka Boża Gromniczna pożyczyła se to świnto łot "pogan"...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
03-02-2019 20:13 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)świstak gromniczny?
>>Wyszła matka boska drugiego lutego, ze świecą
>Dzień Świstaka również przypada drugiego lutego.

Niech Pani podrzuci jakiś wiersz o świstaku...gromnicznym???
04-02-2019 00:45 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: świstak gromniczny?

>>>Wyszła matka boska drugiego lutego, ze świecą
>>Dzień Świstaka również przypada drugiego lutego.
>Niech Pani podrzuci jakiś wiersz o świstaku...gromnicznym???
Amerykański Dzień Świstaka zaistniał w kulturze za sprawą znanego filmu.

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
04-02-2019 05:23 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)
>Amerykański Dzień Świstaka zaistniał w kulturze za sprawą znanego filmu.
Odwrotnie, jeszcze filmów nie kręcono, a w kulturze był Dzień Świstaka.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
04-02-2019 06:41 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Amerykański Dzień Świstaka zaistniał w kulturze za sprawą znanego filmu.
>Odwrotnie, jeszcze filmów nie kręcono, a w kulturze był Dzień Świstaka.
No tak, dość że w tym przypadku nawet jeśli nie ma wiersza, jest ten film.

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
04-02-2019 10:21 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)
>No tak, dość że w tym przypadku nawet jeśli nie ma wiersza, jest ten film.
Nie odniosłem się do tamtego przypadku, tylko do kolejności zaistnienia w kulturze.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
04-02-2019 10:41 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>odniosłem się [...] do kolejności zaistnienia w kulturze.
No i dlatego niczego w Twojej wypowiedzi nie zanegowałam.


Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
04-02-2019 11:45 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)
>>odniosłem się [...] do kolejności zaistnienia w kulturze.
>No i dlatego niczego w Twojej wypowiedzi nie zanegowałam.
Nie napisałem, że coś zanegowałaś, dlaczego o tym piszesz?

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
04-02-2019 11:53 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>odniosłem się [...] do kolejności zaistnienia w kulturze.
>>No i dlatego niczego w Twojej wypowiedzi nie zanegowałam.
>Nie napisałem, że coś zanegowałaś, dlaczego o tym piszesz?
O jakim "tym"?

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
04-02-2019 11:57 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)
>>>>odniosłem się [...] do kolejności zaistnienia w kulturze.
>>>No i dlatego niczego w Twojej wypowiedzi nie zanegowałam.
>>Nie napisałem, że coś zanegowałaś, dlaczego o tym piszesz?
>O jakim "tym"?
O tym, że niczego w mojej wypowiedzi nie zanegowałaś.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365