Problem jest obszerny i wielowątkowy - tak więc przyjęcie formuły sporego uogólniania oraz "tezowania" zagadnień jest jak najbardziej pożądane. 1. Dwaj bracia Stepana Bandery, Wasyl i Aleksander - działacze OUN - trafili w 1941 r. do KL Auschwitz - w ramach represji niemieckich wymierzonych w elity przywódcze ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, po nieudanej próbie powołania przez nie do życia państwa ukraińskiego w czerwcu 1941 r. 2. Wkrótce potem zostali oni poddani prześladowaniu ze strony polskich współwięźniów i jesienią 1942 roku zakończyli życie. 3.Aleksander Bandera, dr nauk społeczno - politycznych rzymskiego uniwersytetu, był żonaty z kuzynką Ciano, szefa włoskiego MSZ. Na wieść o jego śmierci Ciano interweniował u Himmlera, który nakazał przeprowadzić śledztwo w sprawie śmierci Aleksandra. W jego rezultacie skazany na śmierć został polski student z Przemyśla Franciszek Podkulski - którego oskarżono o spowodowanie śmierci Aleksandra. Losy Wasyla potoczyły się - generalnie rzecz ujmując - analogicznie. 4. Fakty jak wyżej są dosyć dobrze znane historykom - profesjonalistom i są generalnie rzecz biorąc uznawane za odpowiadające prawdzie. W celu weryfikacji tez jak wyżej podaję link do wikipedowskich haseł biograficznych Aleksandra i Wasyla Bandery. 5. W świetle faktów jak wyżej, nasuwa się - siłą rzeczy - pytanie, czy polityka prześladowania ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - nie była w jakimś stopniu zdeterminowana śmiercią tych dwóch braci Stepana Bandery? 6. Powszechnie się przyjmuje, iż Stepan Bandera - także przebywający w niemieckich więzieniach i obozach - nie zarządzał ową polityką, jest natomiast współodpowiedzialny za nią w sensie wykreowania ideologii, która ją zakładała. Jednakże intryguje mnie pytanie, czy fakt utraty dwóch braci w 1942 roku ( oraz dodatkowa trauma w postaci utraty ojca w 1941 r. zamordowanego przez Sowietów) nie przełożył się w jakimś stopniu na "usztywnienie" jego stosunku tak do Polaków jak i Sowietów i Niemców. Dotykamy tutaj - generalnie rzecz biorąc - frapującego problemu wpływu na decyzje polityczne traumy natury osobistej, dotykającej znaczącego polityka. Stepan Bandera - co prawda - przebywał w niemieckich ośrodkach odosobnienia - jednakże zważywszy na dobra organizację OUN - nie można wykluczyć, iż miał on kontakt ze światem zewnętrznym, wiedział co się dzieje z jego rodziną oraz miał możliwość przekazania swoich dyrektyw i dyspozycji. pl.wikipedia.org/wiki/Ołeksandr_Banderapl.wikipedia.org/wiki/Wasyl_Bandera |