Racjonalista - Strona głównaDo treści
System trynitarny w religiach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
24-03-2019 10:19Al-qatoleek (13 punktów)System trynitarny w religiach
Ocena 2 na 2
System trynitarny, czyli Bóg w trzech osobach, podobno występuje nie tylko w religii chrześcijańskiej. Kiedyś natknąłem się na wzmiankę, że występuje też we wczesnych wierzeniach egipskich. ok III w. n.e.
Próbuję znaleźć informacje na temat systemu trynitarnego w innych religiach. Zna ktoś przykłady?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kulmin (4007 punktów)
>System trynitarny, czyli Bóg w trzech osobach, podobno występuje nie tylko w religii
>chrześcijańskiej. Kiedyś natknąłem się na wzmiankę, że występuje też we wczesnych wierzeniach
>egipskich. ok III w. n.e.
>Próbuję znaleźć informacje na temat systemu trynitarnego w innych religiach. Zna ktoś przykłady?

W mitologii babilońskiej panteon bóstw jest dzielony na święte triady. W mitologii greckiej Erynie stanowią triade, w rzymskiej furie. Idea boskiej trójcy jest znacznie starsza od chrześcijaństwa.

en.wikipedia.org/wiki/Triple_deity

Są też inne systemy: w zaratusztrianizmie Ahura Mazda, jako jedność, posiada sześć wcieleń, emanacji.
24-03-2019 12:38 
 Ocena 1 na 1
Al-qatoleek (13 punktów)
Witaj,
Nie chodziło mi o triady bóstw, to politeizm. To zupełnie co innego niż Trójca. Nie chodziło mi także o emanacje, to też coś innego. Chodzi o Boga występującego w trzech odmiennych osobach (metafizycznie - jeden byt w trzech osobach), nie emanacjach.

Próbuję dociec skąd w chrześcijaństwie wzięła się idea Trójcy Świętej określona dogmatem dopiero 325 lat po Chrystusie. Kiedyś trafiłem na jakieś informacje wskazujące na Egipt. Amon-Re, albo coś w tych okolicach.

Informacje, które kiedyś znalazłem zostały niestety usunięte.
Zastanawia mnie skąd wziął się ten pomysł w chrześcijaństwie.

Jeśli to jest kwestia objawienia, to szukam jakiegoś źródła tego objawienia.
24-03-2019 13:13 
 Ocena 2 na 2
Kulmin (4007 punktów)
>Witaj,
>Nie chodziło mi o triady bóstw, to politeizm. To zupełnie co innego niż Trójca. Nie chodziło mi także o emanacje, to też coś innego. Chodzi o Boga występującego w trzech odmiennych osobach (metafizycznie - jeden byt w trzech osobach), nie emanacjach.

Triada to dokładnie to samo co Trójca. Nawet wg SJP.
Erynie w trzech bóstwach uosabiają jeden byt - zemste. Idea jest taka sama.
A Ahura Mazda w jednym bycie stanowi sześć osób/emanacji.

>Próbuję dociec skąd w chrześcijaństwie wzięła się idea Trójcy Świętej określona dogmatem dopiero 325 lat po Chrystusie. Kiedyś trafiłem na jakieś informacje wskazujące na Egipt. Amon-Re, albo coś w tych okolicach.

No to napisałem Ci skąd. Chrześcijańska Trójca Święta to zaadaptowana na gruncie biblii, idea triady/trójjedności znana i stosowana przez m.in. takie mitologie jak babilońska, czy grecka.
Ta idea ewoluowała w czasie, najpierw w religiach politeistycznych, a później w monoteistycznych.

Poczytaj link:
Cytat:
In ancient Egypt there were many triads:

-the Osirian (or Abydos) triad of Osiris (husband), Isis (wife), and Horus (son),[48]
-the Theban triad of Amun, Mut and Khonsu
-the Memphite triad of Ptah, Sekhmet and Nefertem
-the Elephantine triad of Khnum (god of the source of the Nile river), Satet (the personification of the floods of the Nile river), and Anuket (the Goddess of the nile river).


>Informacje, które kiedyś znalazłem zostały niestety usunięte.
>Zastanawia mnie skąd wziął się ten pomysł w chrześcijaństwie.
>Jeśli to jest kwestia objawienia, to szukam jakiegoś źródła tego objawienia.

Chrześcijaństwo to zbitka starszych religii i kultów. Mnóstwo czerpie z zaratusztrianizmu, np idee życia po śmierci, piekło, zbawienie, idee mesjasza, stworzenie świata w siedem dni.
Z mitologii ugaryckiej, w której bóg stwórca nosi nazwę "El" pochodzi nazwa biblijnego boga stwórcy - Elohima.
Drobner (19539 punktów)
> Cytat:
In ancient Egypt there were many triads:
> -the Osirian (or Abydos) triad of Osiris (husband), Isis (wife), and Horus (son),[48]
> -the Theban triad of Amun, Mut and Khonsu
> -the Memphite triad of Ptah, Sekhmet and Nefertem
> -the Elephantine triad of Khnum (god of the source of the Nile river), Satet (the personification of the floods of the Nile river), and Anuket (the Goddess of the nile river).


Ks. Rodzaju 1.2:

והארץ היתה תהו ובהו וחשך על־פני תהום ורוח אלהים מרחפת על־פני המים
Wəhā'āreṣ hāyəṯāh ṯōhû wāḇōhû wəḥōąeḵ 'al-pənê ṯəhôm wərûaḥ 'ĕlōhîm məraḥep̱eṯ 'al-pənê hammāyim.
Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.

Rzeczownik rûaḥ - tłumaczony jako 'duch' (albo 'tchnienie', 'wiatr') - w hebrajskim jest rodzaju żeńskiego!
Należałoby tłumaczyć 'Duszyca Boża'.
Wówczas zgodność z Trójcami Egipskimi jest całkowita: tata, mama, synek...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Duch Prawdy (14790 punktów)
>System trynitarny, czyli Bóg w trzech osobach,
>Zna ktoś przykłady?
pl.wikipedia.org/wiki/Trimurti


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
24-03-2019 13:44 
 Ocena 1 na 1
Al-qatoleek (13 punktów)
O, to dobre, dzięki.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365