Racjonalista - Strona głównaDo treści
Top8

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
18-05-2019 23:42The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Top8
Ocena 4 na 4
"Silmarillion" J.R.R. Tolkien

"Hrabia Monte Christo" Alexandre Dumas

"Król szczurów" James Clavell

"Martin Eden" Jack London

"Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski

"Quo Vadis" Henryk Sienkiewicz

"Rok 1984" George Orwell

"Fabryka oficerów" Hans Hellmut Kirst

Te osiem książek zrobiło na mnie szczególne wrażenie. A co Wy byście polecili? (abym skompletował top10 U mnie jest tak, że więcej czasu trwają poszukiwania, niż czytanie.
Aktualnie czytam: "Komu bije dzwon" Ernest Hemingway, "Na południe od Brazos" Larry McMurty, "Dzieje Rzymu" Max Carry i Howard Hayes Scullard. Co sądzicie o stanie czytelnictwa w Polsce? (bo z badań wynika, że ponad 60% nie przeczytało w tym roku ani jednej książki).
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Karol Szalony Dumasa.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Iznogud (314 punktów)
Silmarilion jest koszmarkiem, najlepiej napisany jest "hobbit"

Heller "Bóg wie" i "paragraf 22"
Jeskow "ostatni władca pierścienia"
Huovinen "Hycler"
Piasecki "zapiski oficera armii czerwonej"
Forsyth "psy wojny"
Pratchett "nacja", humanistom wyksztalciuchom polecam tomy "nauki świata dysku"
Herbert pięcioksiag "diuny"
Ziemkiewicz "polactwo", ale brońcie bogowie i demony otwierać "krótki lot motyla bojowego"


Nie rozumiem tych wszystkich kłótni między fundamentalnymi chrześcijanami a naukowcami o wyższość religii nad nauką. Ten spór zakończył się przecież z chwilą zamontowania pierwszego piorunochronu w kościele.
23-05-2019 23:50 
 Ocena 1 na 1
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
"Silmarillon" jest koszmarkiem ze względu na ilość nazw własnych Za "Paragraf 22", "Psy wojny" i "Diunę" się już zabierałem, ale ze względu na brak czasu, odłożyłem na później (tym niemniej są na mojej liście oczekujących). Dzięki za resztę propozycji.
Wera (1540 punktów)
Kilka propozycji:

Król Lear, Makbet i Szekspir ogólnie;
Zbrodnia i kara;
Prowadzący umarłych - Liao Yiwu;
Światu nie mamy czego zazdrościć - Barbara Demick;
Faraon - Bolesław Prus (i ekranizacja);
Śmierć w Wenecji - Thomas Mann;
Przemiana - Kafka;
Paradise Lost - Milton;
Canterbury Tales - Chaucer;
Książki Wojciecha Cejrowskiego;
The Picture of Dorian Gray - Oscar Wilde;
Wichrowe Wzgórza;

więcej grzechôw na ten moment nie pamiętam.
23-05-2019 23:42 
 Ocena 1 na 1
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Dzięki.
-jad- (18783 punktów)
Mam nadzieję, że skompletujesz chociaż 50. Będzie z czego czerpać. Całkiem niedawno rozmyślałem o podobnym wątku i oto jest. Brawo

(Nie lubię Tolkiena)

>"Król szczurów" James Clavell

>"Rok 1984" George Orwell

Również mój top.

Polecam:

-"Sto lat samotności"- G.G. Marquez

-"Kula"- M. Crichton

-"Paragraf 22"- jak kolega wcześniej

-"Trylogia husycka"- Sapkowskiego. Chyba niedoceniana trochę, bo przyćmiona Wiedźminem.

-"Ruda Sfora"- Maja Kossakowska

-"Z głowy"- Janusz Głowacki

-"Koniec człowieka"- F. Fukuyama

-"Świat według Garpa"- John Irving

-"Rzeźnia numer pięć"- Kurt Vonnegut

Te przypominają mi się teraz jako pierwsze. Ich cechą wspólną jest to, że mi się bardzo podobały
ale też to, że w ogóle pamiętam, o czym były.
Przeczytałem cały stos takich, których nie pamiętam w ogóle. Dlatego mój poziom czytelnictwa spada


lp.2o@1daj
23-05-2019 23:37 
 Ocena 2 na 2
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Mógłbym podać top50, ale te osiem zrobiło na mnie szczególne wrażenie (pomijam naukowe i popularnonaukowe).

Dzięki za propozycje, kilka z nich przeczytałem, o kilku słyszałem, a o kilku nawet nie słyszałem (-"Kula"- M. Crichton

-"Ruda Sfora"- Maja Kossakowska

-"Z głowy"- Janusz Głowacki)

Może rozszerze to do top50 (bo jeżeli miałbym dać top10 to sporo by ucierpiało).
24-05-2019 00:40 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)

>Może rozszerze to do top50 (bo jeżeli miałbym dać top10 to sporo by ucierpiało).

Dla mnie ważne, że każdy rzuci jakieś propozycje, coś co będzie można sprawdzić.
Jako dzieciak chodziłem do biblioteki i brałem wszystko jak leci. Czaaasem trafiło się coś fajnego. Wtedy miałem na to czas ale teraz mi go szkoda na czytanie gniotów. Mam rodzinę, pracę, internet, vod, smartphona i xboxa
Szkoda czasu na daremne książki.

lp.2o@1daj
25-05-2019 20:06 
 Ocena 2 na 2
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
>Jako dzieciak chodziłem do biblioteki i brałem wszystko jak leci. Czaaasem trafiło się coś fajnego. Wtedy miałem na to czas ale teraz mi go szkoda na czytanie gniotów. Mam rodzinę, pracę, internet, vod, smartphona i xboxa
>Szkoda czasu na daremne książki.

No właśnie, o to chodzi. Jak czytać, to coś dobrego. Kiedyś ludzie mieli większą wprawę w pisaniu (głównie chodzi o XIX i XX wiek). To były wyżyny.
25-05-2019 22:20 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)
> Kiedyś ludzie mieli większą wprawę w pisaniu (głównie chodzi o XIX i XX wiek). To były wyżyny.

Bo teraz pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej ale nie o to chodzi....

lp.2o@1daj
14-06-2019 20:57 
 Ocena 2 na 2
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Przeczytałem "Kulę" i muszę przyznać, że trochę namieszała mi w głowie. Niby wszystko się wyjaśniło na końcu, a jednak wątpliwości pozostają... Chociaż liczyłem na jakieś hard SF. Podobały mi się dialogi z Jerrym.
14-06-2019 22:14 
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)
>Chociaż liczyłem na jakieś hard SF.

Jeśli chodzi o dobre książki, to gatunek jest sprawą drugorzędną

>Podobały mi się dialogi z Jerrym.

Chociaż tyle. Heh. Też mi się podobały.


lp.2o@1daj
farmer (22440 punktów)

>"Król szczurów" James Clavell
>"Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski
>"Quo Vadis" Henryk Sienkiewicz
>"Rok 1984" George Orwell
>"Hrabia Monte Christo" Alexandre Dumas
>Te osiem książek zrobiło na mnie szczególne wrażenie. A co Wy byście polecili? (abym skompletował

"Mdłości" Jean-Paul Sartre może dlatego że przeczytałem to w podstawówce tak jak powyższe . Króla szczurów pożyczył mi kolega w szkole podstawowej również. Sentyment



23-05-2019 23:07 
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)
>> Króla szczurów pożyczył mi kolega w szkole podstawowej również. Sentyment

A mi koleżanka, też w podstawówce razem z Rzeźnią 5. Kilka lat później poznaliśmy się lepiej. To dopiero sentyment
Może lepiej tego nie polecać; może te książki nie są wcale tak dobre jak mi pamięć podpowiada...

lp.2o@1daj
23-05-2019 23:23 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>>> Króla szczurów pożyczył mi kolega w szkole podstawowej również. Sentyment
>A mi koleżanka, też w podstawówce razem z Rzeźnią 5. Kilka lat później poznaliśmy się lepiej. To dopiero sentyment
>Może lepiej tego nie polecać; może te książki nie są wcale tak dobre jak mi pamięć podpowiada...

Ale wówczas....dla mnie to niemal 30 lat wstecz. Wtedy pożyczało się wszystko....radziecką grę jajka amerykańskie katalogi ze sklepów kasety z muzyką. Nie zapomnę jak ojciec zapytał się mnie czy ja tego słucham gdy trzymał kasetę IRON MAIDEN i patrzył na okładkę. A książki czytane w wieku nastu lat a dziś to jednak różnica.

To jak oglądanie filmu zrobionego na podstawie ksiązki. Zbieram się do Przebudzenia Lewiatana Jamesa S.A. Coreya na podstawie której nakręcono THE EXPANSE ale nie wiem czy to dobry pomysł.
23-05-2019 23:39 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)

>Ale wówczas....dla mnie to niemal 30 lat wstecz.

U mnie tyle samo.

>IRON MAIDEN

Miałem ich całą kasetografię wydaną do odejścia Bruce'a. Jego książkę też zresztą czytałem. Podobała mi się ale polecić raczej nie mogę.

>To jak oglądanie filmu zrobionego na podstawie ksiązki.

Paragraf 22 miał kiedyś bardzo słabą ekranizację. Teraz jest jakaś nowsza, której nie oglądałem. Może fajna.

Ale ekranizacja książki "Kula" Michaela Crichtona, mimo że z dobrą obsadą i efektownie zrobiona, jest najgorszą ekranizacją jaką widziałem. Po prostu pomija najważniejsze w książce sprawy a bez nich jest bez sensu.

Nie czytałem Przebudzenia chyba ale może warto spróbować. Może być jak z tą Kulą...

lp.2o@1daj
farmer (22440 punktów)

>Ale ekranizacja książki "Kula" Michaela Crichtona, mimo że z dobrą obsadą i efektownie zrobiona, jest najgorszą ekranizacją jaką widziałem. Po prostu pomija najważniejsze w książce sprawy a bez nich jest bez sensu.
>Nie czytałem Przebudzenia chyba ale może warto spróbować. Może być jak z tą Kulą...


KULA leciała niedawno w TV.
Wczoraj był film o Jesse Jamesie....wikipedia życiorys...aha
24-05-2019 00:20 
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)

>KULA leciała niedawno w TV.

Oglądałeś?
Zastanawiałeś się jakim sposobem ten koleś wlazł w końcu do środka i czego się tam dowiedział?

Jeśli nie daje ci to spać po nocach, to polecam książkę

lp.2o@1daj
24-05-2019 00:33 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>KULA leciała niedawno w TV.
>Oglądałeś?
>Zastanawiałeś się jakim sposobem ten koleś wlazł w końcu do środka i czego się tam dowiedział?

Oglądałem...podziwiałem babkę co się zachwycała meduzami zamiast spier...uciekać . Ale skoro pominęli taką kwestie jak przejście i co tam znalazł to lipa.
okragly (21676 punktów)
ja nie czytam. Jakbym potrafił, napisałbym o raju, byłby bestseler (temat nie wyeksploatowany i ciekawy) a jakbym mial talent dostałbym nagrodę jobla

szukanie raju, moim celem
Wera (1540 punktów)
Jeszcze kilka propozycji:

To kill a mockingbird - Harper Lee;
The ones who walk away from Omelas;
Who's afraid of Virginia Woolf (i ekranizacja z 1966 z Elizabeth Taylor);
The Great Gatsby;
Stary człowiek i morze - Hemingway;
Syzyfowe prace, Ludzie bezdomni - Żeromski;
Wiersze Emily Dickinson;
Self-Reliance - Ralph Waldo Emerson;
Trędowata - Mniszkówna (i film z 1979);
Middlesex - Jeffrey Eugenides;
Inny świat - Herling-Grudziński;
Anna Karenina;
Dama kameliowa;
Szkarłatna litera - Hawthorne;
Książę - Machiavelli;
Mały książę;

Wszystko fajne.
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
"Ja Klaudiusz" Robert Graves
"Czarodziejska góra" Thomas Mann
"Ojciec chrzestny" Mario Puzo
"Robot" Adam Wiśniewski
"Limes inferior" Janusz Zajdel
"Cylinder van Troffa" Janusz Zajdel
"Cała prawda o planecie Ksi" Janusz Zajdel
"Solaris" Stanisław Lem
"Niezwyciężony" Stanisław Lem
"Iliada" Homer
"Odyseja" Homer
"Dzień Szakala" Frederick Forsyth
"The Spy Who Came in from the Cold" John le Carre
"Wyspa doktora Moreau" H.G. Wells
"Trzech muszkieterów" Alexandre Dumas
"Robinson Crusoe" Daniel Defoe
"Obcy" Albert Camus
"Dżuma" Albert Camus
"Koriolan" William Shakespeare
"Kupiec wenecki" William Shakespeare
"Tytus Andronicus" William Shakespeare
"Juliusz Cezar" William Shakespeare
"Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" Philip K. Dick
"Ubik" Philip K. Dick
"Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Philip K. Dick
"Człowiek z Wysokiego Zamku" Philip K. Dick
"Działa Nawarony" Alistair MacLean
"20 000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusz Verne
"Potop" Henryk Sienkiewicz
"451 stopni Fahrenheita" Ray Bradbury
Twórczość H.P. Lovecrafta i Roberta E. Howarda
"Biesy" Fiodor Dostojewski
Cykl "Fundacja" Izaak Asimov
"Folwark zwierzęcy" George Orwell
"Komu bije dzwon" Ernest Hemingway
"Tajemnicza wyspa" Juliusz Verne
"Bunt żołnierzy" Hellmut Kirst
"Sześć grobów do Monachium" Mario Puzo
"Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursula Le Guin
"Piknik na skraju drogi" Bracia Strugaccy
"Metro 2033" Dmitrij Głuchowski
"Saga o Wiedźminie" + opowiadania Andrzej Sapkowski
"Władca pierścieni" J.R.R. Tolkien
"Hobbit" J.R.R. Tolkien
...
-jad- (18783 punktów)

>"Limes inferior" Janusz Zajdel

Jedyny audiobook, jaki w życiu przesłuchałem. Akurat tak się złożyło, że czytać nie mogłem ale słuchać tak. Na początku trochę ciężko się na tym skupić a do samego końca drażnił mnie akcent i tempo lektora ale jakoś poszło. Fajne. Szczególnie jeśli się zastanowić do czego autor tu pije.

A może ktoś jeszcze coś?

lp.2o@1daj
26-05-2019 14:03 
 Ocena 2 na 2
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Straszna komuna była, a audiobooki nagrywali dla niewidomych. Trochę tego jest. Zajdel moim zdaniem niedoceniony (słabe tłumaczenia lub ich brak). Jeszcze "Paradyzja" dobra.

"Lot nad kukułczym gniazdem" Ken Kesey
"Skazani na Shawshank" Stephen King
"Zdolny uczeń" Stephen King
"Egipcjanin Sinuhe" Mika Waltari
"Portret" Mikołaj Gogol
"Cyberiada" Stanisław Lem
"Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
"Wariant drugi" Philip K. Dick
"Raport mniejszości" Philip K. Dick
"Pozytonowy detektyw" Izaak Asimov
"Pies Beskervillow" Arthur Conan Doyle
"Studium w szkarłacie" Arthur Conan Doyle
"Ziemia obiecana" Władysław Reymont
"Transatlantyk" Witold Gombrowicz
"Szczur" Witold Gombrowicz
"Moby Dick" Herman Melville
...
-jad- (18783 punktów)
>Straszna komuna była, a audiobooki nagrywali dla niewidomych.

Racja. Przypomniałeś mi, że jednak przesłuchałem ich dużo więcej. Mój dziadek był ślepy i wypożyczał książki na kasetach magnetofonowych.

>"Skazani na Shawshank" Stephen King
>"Zdolny uczeń" Stephen King

Jeśli King to "Wielki marsz". Mój top jeden jeśli chodzi o tego autora

Niestety trochę mnie zniesmaczył jakiś czas temu rodząc gniota o Mrocznej wieży, rewolwerowcu itp. bzdurach, które jakoś zupełnie do mnie nie przemawiają. Tu wyjątkowo, ekranizacja była znacznie lepsza od książki. Moim skromnym zdaniem.

>"Egipcjanin Sinuhe" Mika Waltari
>"Portret" Mikołaj Gogol
>"Cyberiada" Stanisław Lem
>"Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
>"Wariant drugi" Philip K. Dick
>"Raport mniejszości" Philip K. Dick
>"Pozytonowy detektyw" Izaak Asimov
>"Pies Beskervillow" Arthur Conan Doyle
>"Studium w szkarłacie" Arthur Conan Doyle
>"Ziemia obiecana" Władysław Reymont
>"Transatlantyk" Witold Gombrowicz
>"Szczur" Witold Gombrowicz
>"Moby Dick" Herman Melville
>...

Aż z ciekawości odnalazłem stary wątek "Poleć książkę". Było tam tego całkiem sporo. Większości jeszcze nie przeczytałem.
Moje zaległości rosną...


lp.2o@1daj
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Ja mam takie zaległości, że czasem mnie to przeraża. Staram się nadrabiać. Zobaczę ten wątek.
TyDraniu (6569 punktów)
Wspomnienie o przeszłości Ziemi - Cixin Liu

Czarne Oceany; Lód - Dukaj Jacek

1Q84 - Murakami Haruki

Odyseja kosmiczna - Clarke Arthur C.

Przestrzeń objawienia - Reynolds Alastair

Mroczne materie - Pullman Phillip

Archiwum burzowego światła - Sanderson Brandon

Trylogia ryfterów - Watts Peter
26-05-2019 14:42 
 Ocena 3 na 3
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
>Wspomnienie o przeszłości Ziemi - Cixin Liu

Słyszałem o "Problemie trzech ciał"...

>Czarne Oceany; Lód - Dukaj Jacek

Lubię SF, ale Dukaja jeszcze nic nie przeczytałem.

>1Q84 - Murakami Haruki

Hmm... słyszałem.

>Odyseja kosmiczna - Clarke Arthur C.

Oglądałem filmy, ale książki też chętnie przeczytam.

>Przestrzeń objawienia - Reynolds Alastair
>Mroczne materie - Pullman Phillip

Muszę się zapoznać.

>Archiwum burzowego światła - Sanderson Brandon

Ten sam problem co z "Diuną". Obszeeerne. Ale mam zamiar się wziąć.

>Trylogia ryfterów - Watts Peter

Mam "Slepowidzenie".
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
A znacie jakieś dobre podręczniki do geometrii i algebry? Dla laika najlepiej, sama teoria, bez zadań Tudzież coś filozofii matematyki. Muszę pomęczyć mój humanistyczny umysł.
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
"Syreny z Tytana" Kurt Vonnegut - prześmiewcze, dziwaczne dziełko
"Nowy wspaniały świat" Aldous Huxley - klasyk, zawsze aktualny
"Buszujący w zbożu" J.D. Salinger - zrobił na mnie osobliwe wrażenie
"Prometeusz skowany" Ajschylos - rozwinięcie mitu o Prometeuszu
Komedie Arystofanesa - dobrze znać ówczesne realia wojny peloponeskiej
Platon "Dialogi" - dla mnie ciężki był Fajdros
Sashaok5 (37 punktów)
(zablokowany)
>"Syreny z Tytana" Kurt Vonnegut - prześmiewcze, dziwaczne dziełko
>"Nowy wspaniały świat" Aldous Huxley - klasyk, zawsze aktualny
>"Buszujący w zbożu" J.D. Salinger - zrobił na mnie osobliwe wrażenie
>"Prometeusz skowany" Ajschylos - rozwinięcie mitu o Prometeuszu
>Komedie Arystofanesa - dobrze znać ówczesne realia wojny peloponeskiej
>Platon "Dialogi" - dla mnie ciężki był Fajdros
Wszystko związane z filozofią zawsze było dla mnie trudne. Potrzebujesz pewnego sposobu myślenia.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365