Racjonalista - Strona głównaDo treści
Trzecia część nocy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
18-06-2019 08:24Arminius (25555 punktów)Trzecia część nocy
Ocena 1 na 1
Rudolf Weigl był z urodzenia Niemcem, z wyboru Polakiem. Prace nad szczepionką przeciwko tyfusowi rozpoczął już w czasie pierwszej wojny. W czasie drugiej, we Lwowie, stworzył ośrodek produkcji skutecznej szczepionki jak wyżej na bazie hodowli wszy. Szczepionka owa miała znaczenie priorytetowe dla władz niemieckich - w związku z czym osoby z nim związane znajdowały się pod szczególną ochroną, w tym także tak zwani karmiciele wszy.
Na temat osoby Weigla i działalności jego instytutu można znaleźć sporo info w sieci. Ja jednakże zapraszam na film Andrzeja Żuławskiego pt. "Trzecia część nocy". Ojciec reżysera był jednym z owych karmicieli. Weigl zatrudnił w swojej placówce wiele osób spośród polskiej inteligencji - zapewniając im tym samym, dobre zarobki, zwiększone racje żywnościowe oraz ochronę przed ewentualnymi represjami.
Film nie tylko ukazuje w nienajgorszy sposób funkcjonowanie placówki Weigla i atmosferę w niej panującą. Jest - przede wszystkim - studiom rozpaczy człowieka zmuszonego dokonywać w bezlitosnych czasach dramatycznych wyborów. A do tego jako - sui generis - bonus, Teleszyński i młodziutka Małgorzata Braunek. W filmie przez moment ukazuje się postać strzelająca na zapleczu instytutu bakteriologicznego z łuku. To właśnie prof. Weigl. Pasjami uprawiał łucznictwo. Nawet w mrocznych czasach wojny i okupacji.
Życzę zapładniających ducha i intelekt wrażeń!!!


www.cda.pl/video/6494275a
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Chodzą plotki, wprawdzie niepotwierdzone, ale też nie zupełnie niewiarygodne, że wspomnianym przez uż. Arminiusa filmem inspirował się jeden reżyser przy kręceniu jednego innego filmu. Trudno w to uwierzyć, ale to prawdopodobne. Wytrawny kinoman z łatwością odnajdzie bliższe i dalsze korespondencje.

youtu.be/FQF-sJbK2iY


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
19-06-2019 10:29 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)uprawdopodobnienie?
>Trudno w to uwierzyć,

Nawet bardzo trudno.



>ale to prawdopodobne.

Proszę więc to uprawdopodobnić?
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: uprawdopodobnienie?
>>Trudno w to uwierzyć,
>Nawet bardzo trudno.

Dlatego są niewierzący.

>>ale to prawdopodobne.
>Proszę więc to uprawdopodobnić?

Możesz.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
21-06-2019 07:51 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)nie mogę....
>>Proszę więc to uprawdopodobnić?
>Możesz.

Udowadnia - kto jest przy twierdzeniu. Więc to pana zadanie.
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: nie mogę....

>Udowadnia - kto jest przy twierdzeniu. Więc to pana zadanie.

   Widocznie albo przytoczona dewiza jest wadliwa, albo jest wadliwie przytoczona.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
23-06-2019 06:33 
 Ocena 2 na 2
Sashaok5 (37 punktów)
(zablokowany)
>>Udowadnia - kto jest przy twierdzeniu. Więc to pana zadanie.
>    Widocznie albo przytoczona dewiza jest wadliwa, albo jest wadliwie przytoczona.
>
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

Podobał mi się film, bardzo nietypowy, ale naprawdę interesujący.
24-06-2019 09:59 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)onus probandi
>>Udowadnia - kto jest przy twierdzeniu. Więc to pana zadanie.
>    Widocznie albo przytoczona dewiza jest wadliwa, albo jest wadliwie przytoczona.
>
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska



Actori incumbit onus probandi.

Ciężar dowodu spoczywa na powodzie - czyli na tym, kto twierdzi

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365