Piasek jest materialem, którego zastosowanie jest wielorakie. W budownictwie, drogownictwie, hutnictwie szkła, przemysle turystycznym....Lista mogłaby być bardzo długa. W zasadzie fakt dostępności do tego surowca wydaje się być czymś tak oczywistym, iż zazwyczaj wogóle nie zastanawiamy się nad jego zasobami. A tymczasem jest to cora zwiększy problem. Piasek z dobra lokalnego stał się surowcem którym handluje się globalnie, jego wartość na przestrzeni ostatnich 25 lat wzrosła 6 - krotnie. Są państwa ( Wietnam) cierpiące na ostry deficyt piasku - co przekłada się na opóźnienia inwestycyjne, piasek jest powodem konfliktów między państwami oraz przedmiotem lukratywnego handlu uprawianego nielegalnie przez piaskowe mafie. Jego zaś nadmierna eksploatacja w wielu państwach - doprowadziła do szkód w przyrodzie (zanik piaszczystych ławic na brzegach azjatyckich rzek skutkiem nadmiernej eksploatacji doprowadził - na przyklad - do spadku populacji gawjala). Zainteresowanych piaskiem - odsyłam do podlinkowanego materiału. Nie ma w nim nic na temat piasku w Polsce. Kto ma na ten temat ciekawe info - niech się nim podzieli. "Sand traditionally has been a local product. However, regional shortages and sand mining bans in some countries are turning it into a globalized commodity. Its international trade value has skyrocketed, increasing almost sixfold in the last 25 years. Profits from sand mining frequently spur profiteering. In response to rampant violence stemming from competition for sand, the government of Hong Kong established a state monopoly over sand mining and trade in the early 1900s that lasted until 1981. Today organized crime groups in India, Italy and elsewhere conduct illegal trade in soil and sand. Singapore's high-volume sand imports have drawn it into disputes with Indonesia, Malaysia and Cambodia." theconvers(*)ing-a-global-sand-crisis-83557 |