Racjonalista - Strona głównaDo treści
Moralność

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
28-08-2019 01:52ololessa (187 punktów)Moralność
Heja, Co sądzicie o moralności:
Czy może istnieć obiektywna moralność między jednostkami jeśli zostałaby dokładnie zdefiniowana?
Jak powinna być zdefiniowana moralność?
Liczą się czyny czy ich skutki i dlaczego?
Czy istnieje coś moralnego nieopartego na współczuciu?
Czy jesteśmy zobligowani do wegetarianizmu?
Przeszkadzają wam jakieś niemoralne praktyki tolerowane i powszechne w współczesnym społeczeństwie?
Co sądzicie o dylemacie wagonika?
(Streszczenie:
W 3 robotników jedzie rozpędzony wagonik mający zamiar zmieść ich z powierzchni Ziemi lecz możesz użyć przekładni zmieniając kurs wagonika na 1 robotnika. Co robisz i Dlaczego?
[osobiście do tej chwili sądziłem że istotne by było czy to twoim zadaniem jest naciskanie tej przekładni lecz teraz nie mogę znaleźć dla tego żadnego uzasadnienia więc wymazuje to z pamięci]
Wariant 2
W 3 robotników jedzie rozpędzony wagonik mający zamiar zmieść ich z powierzchni Ziemi lecz możesz
zepchnąć grubą osobę na tor która zatrzyma wagonik. Co robisz i Dlaczego?)
Liczą się czyny czy ich skutki i dlaczego? [tak drugi raz bo przeczytanie tego przed i po trochę zmienia postać rzeczy I guess]
Co jest punktem wokół którego powinna orbitować moralność? Czy po prostu jest to pojęcie zbędne?
Co sądzicie o imperatywie kategorycznym?
(postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem.)
Jakieś obiekcje co to moralnego relatywizmu?

Temat ten jest długi i zagmatwany. Sam nie do końca mam poukładane myśli w tej materii, więc liczę na wasze szare komórki druszki moje

(PS: jak można w najszybszy możliwy sposób ukrócić myśl że moralność ma ta która powszechnie panuje ma jakikolwiek związek z istnieniem jakiegoś magicznego bytu?)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365