 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-09-2019 09:28 | Arminius (25555 punktów) | Kto kogo robi w trąbę?
1 na 1 | W polskim życiu politycznym doszło ostatnimi czasy do zaistnienia wyjątkowo interesującego fenomenu. Otóż zawsze było tak - przynajmniej w powszechnej opinii - że to politycy robili w trąbę społeczeństwo, naprzód obiecując mu złote góry, a następnie nie spełniając tych obietnic. Od pewnego czasu jest jednak inaczej. To społeczeństwo ( a przynajmniej jego duża część) zaczyna eksploatować polityków, a zwłaszcza polityków PiS będących u władzy. Układ wygenerowany przez obecny obóz rządzący jest taki: mu wam dajemy pieniądze w ramach tzw. "transferów socjalnych" - a wy na nas głosujecie, żeby nie wiem co. I stąd mamy fenomen tak zwanej teflonowości PiS - czyli braku spadu popularności tej partii, pomimo serii ciężko kalibrowych afer. Istnieje bowiem spory segment społeczeństwa, który trwa w układzie jak zarysowany wyżej i dopóki dostaje pieniądze, dopóty będzie na PiS głosował, choćby świat się walił wokół nich. Układ taki - w który występuje także sprzężenie zwrotne, czyli całkowite uzależnienie się obozu władzy od populacyjnych postaw roszczeniowych - jest w moim odczuciu skrajnie patologiczny i niebezpieczny i w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do wieloaspektowego kryzysu państwa. czy ktoś ma inne zdanie na ten temat??? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Układ taki - w który występuje także sprzężenie zwrotne, czyli całkowite uzależnienie się obozu władzy od populacyjnych postaw roszczeniowych - jest w moim odczuciu skrajnie patologiczny i niebezpieczny i w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do wieloaspektowego kryzysu państwa. czy ktoś ma inne zdanie na ten temat??? Bo dobra władza, to ta postępująca wbrew oczekiwaniom społecznym?
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | bywa i tak | >>Układ taki - w który występuje także sprzężenie zwrotne, czyli całkowite uzależnienie się obozu władzy od populacyjnych postaw roszczeniowych - jest w moim odczuciu skrajnie patologiczny i niebezpieczny i w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do wieloaspektowego kryzysu państwa. czy ktoś ma inne zdanie na ten temat??? >Bo dobra władza, to ta postępująca wbrew oczekiwaniom społecznym?
Jeżeli oczekiwania społeczne prowadzą do katastrofy (na przykład gospodarczej) - to tak.
|
|
|  | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: bywa i tak |
>>Bo dobra władza, to ta postępująca wbrew oczekiwaniom społecznym? >Jeżeli oczekiwania społeczne prowadzą do katastrofy (na przykład gospodarczej) - to tak. Oczekiwania to z definicji do niczego nie prowadzą.
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.
|
|
| |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | nadmienienie | >>>Bo dobra władza, to ta postępująca wbrew oczekiwaniom społecznym? >>Jeżeli oczekiwania społeczne prowadzą do katastrofy (na przykład gospodarczej) - to tak. >Oczekiwania to z definicji do niczego nie prowadzą.
Ich realizacja przez - na przykład - władzę, już jednak tak. Nadmieniam, iż nie uprawiamy słownych gier - tylko debatujemy problem.
|
|
| | |  | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: nadmienienie |
>>>>Bo dobra władza, to ta postępująca wbrew oczekiwaniom społecznym? >>>Jeżeli oczekiwania społeczne prowadzą do katastrofy (na przykład gospodarczej) - to tak. >>Oczekiwania to z definicji do niczego nie prowadzą. >Ich realizacja przez - na przykład - władzę, już jednak tak. >Nadmieniam, iż nie uprawiamy słownych gier - tylko debatujemy problem. Tyle, że ten problem ma charakter "słowny": społeczeństwo oczekuje "pozytywnych efektów", a nie żeby "chleb kosztował dwa, paliwo złotówkę i każdy dostał sto złotych ekstra"; katastrofę wywoła wyłącznie ten lub inny konkret, a nigdy "pozytywny efekt".
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | skazani na siebie? | >Tyle, że ten problem ma charakter "słowny": społeczeństwo oczekuje "pozytywnych efektów", a nie >żeby "chleb kosztował dwa, paliwo złotówkę i każdy dostał sto złotych ekstra"; katastrofę wywoła >wyłącznie ten lub inny konkret, a nigdy "pozytywny efekt".
Społeczeństwo ( czy też jego spory segment) oczekuje transferu "gratisowych" pieniędzy, w takiej czy innej formie. I za ten transfer jest w stanie akceptować, tolerować i wybaczać wszystko. O takim modelu debatujemy. O uzależnieniu sprawowania władzy od dawania przez nią pieniędzy. Jest to rodzaj sytuacji typu: "złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma".
|
|
| | | | |  | Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: skazani na siebie? |
Masz jakieś urojenia na temat społeczeństwa. Są to urojenia oczekiwań społecznych wobec państwa. Od tego czegoś, co nazywają państwem, nikt normalny nic nie oczekuje, bo jak oczekuje, to umiera z głodu, zimna i chorób, albo szybko mu przechodzi.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >Tyle, że ten problem ma charakter "słowny": społeczeństwo oczekuje "pozytywnych efektów", a nie żeby "chleb kosztował dwa, paliwo złotówkę i każdy dostał sto złotych ekstra"; katastrofę wywoła >wyłącznie ten lub inny konkret, a nigdy "pozytywny efekt".> Społeczeństwo ( czy też jego spory segment) oczekuje transferu "gratisowych" pieniędzy, w takiej czy innej formie.A drugi spory segment krytykuje ten pierwszy spory segment, powstaje więc pytanie czy spełnieniem takich oczekiwań społecznych będzie transfer czy jego zablokowanie. > Jest to rodzaj sytuacji typu: "złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma".Pewnie. 
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.
|
|
Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Kto kogo robi w trąbę? |
Ale brednie. Chciejstwo i fantastyka odbierają rozum? Wobec paranoi cała psychiatria jest bezradna. Przynajmniej masz ciekawe życie intelektualne.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | prośba | >Ale brednie.
Proszę precyzyjnie nazwać owe brednie po imieniu.
|
|
 | 1 na 1 | Fajnista (2 punktów) | Odp: Kto kogo robi w trąbę? | > Ale brednie. Chciejstwo i fantastyka odbierają rozum? Wobec paranoi cała psychiatria jest bezradna. Przynajmniej masz ciekawe życie intelektualne.Będę równie merytoryczny. Ale brednie pisowskiego oszołoma.  Miłego dnia.
|
|
|  | Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) |
Możesz być merytoryczny nawet krzywo.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
4 na 4 | dżentelmen (2000 punktów) | >...Otóż zawsze było tak - przynajmniej w powszechnej opinii - że to politycy robili w trąbę społeczeństwo, naprzód obiecując mu złote góry, a następnie nie spełniając tych obietnic. >Od pewnego czasu jest jednak inaczej. To społeczeństwo (a przynajmniej jego duża część) zaczyna eksploatować polityków, a zwłaszcza polityków PiS będących u władzy. Układ wygenerowany przez obecny obóz rządzący jest taki: my wam dajemy pieniądze w ramach tzw. "transferów socjalnych" - a wy na nas głosujecie, żeby nie wiem co...
Obraz jaki pan namalował jest skrajnie niepoważny. Czy pana czasem nie boli, że 8 lat rządów PO-PSL nie było wstanie wygenerować tego co generuje będąca u władzy PiS? Tak naprawdę, od 89 roku, nie było żadnych pomysłów, i trudno, aż do roku 2015, znaleźć świadectwo polityki rządowej, która byłaby zbieżna z racją stanu, z interesem narodowym, w takim stopniu, w jakim ma to miejsce właśnie od 4 lat.
"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | co mnie boli? | >Czy pana czasem nie boli, że 8 lat rządów PO-PSL nie było wstanie wygenerować tego co generuje >będąca u władzy PiS?
W ogóle mnie to nie boli. Od kilku lat zamieszczam komentarze na forum - i jeżeli pan sięgnie wstecz, do czasów rządów PO - zauważy pan, iż często byłem krytyczny wobec tamtej ekipy. Jednakże w przypadku obecnej jestem bardziej krytyczny ze względu na jej populizm i demagogię, które są rozdymane do ogromnych rozmiarów. W kontekście debatowanym, problem polega na tym, iż władza daje pieniądze ( transferuje) od tych co nie są jej zawołanymi zwolennikami do tych co są i są w stanie zachowywać się tak jak to naszkicowałem wyżej - to znaczy udzielać jej bezwarunkowego poparcia za płynącą mamonę. W związku z powyższym upowszechnia się w społeczeństwie ( a przynajmniej w sporym jej segmencie, tym "propisowskim") postawa typu "czy się stoi czy się leży...500 złotych się należy. A w zamian nie będziemy się wogóle przejmować - na przykład - "rżnięciem na kasie państwowej" przez marszałka sejmu, który z samolotów państwowych uczynił sobie prywatną linie lotniczą dla siebie i członków swej rodziny. Taki układ jest fatalny. Jeżeli potrwa dłużej - Zakończy się kiedyś wielką zapaścią, kryzysem i degeneracją państwa. Za rządów PO takiej sytuacji nie było. Jak PO dawała w tyłek i był afera z udziałem jej reprezentantów - spadała jej popularność, nie było owej patologicznej teflonowości. Był to układ zdrowy, w przeciwieństwie do obecnego toksycznego.
|
|
|  | Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: co mnie boli? |
No, to sobie pogadałeś.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | gadu gadu... | > No, to sobie pogadałeś.
Jak to na forum.
|
|
|  | 2 na 2 | dżentelmen (2000 punktów) | Odp: co mnie boli? | >W kontekście debatowanym, problem polega na tym, iż władza daje pieniądze (transferuje) od tych co nie są jej zawołanymi zwolennikami do tych co są i są w stanie zachowywać się tak jak to naszkicowałem wyżej - to znaczy udzielać jej bezwarunkowego poparcia za płynącą mamonę.
Absurd. Czy tzw. mafie Vat -owskie, to ci, o których pisze pan, że nie są zawołanymi zwolennikami obecnej administracji?
>Za rządów PO takiej sytuacji nie było. Jak PO dawała w tyłek i był afera z udziałem jej reprezentantów - spadała jej popularność, nie było owej patologicznej teflonowości. Był to układ zdrowy, w przeciwieństwie do obecnego toksycznego.
Za rządów PO powstawały, i trwały tzw. mafie Vat -owskie. Według pana był to układ zdrowy, w przeciwieństwie do obecnego toksycznego?
"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
|
|
| |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | układ był zdrowszy |
>Za rządów PO powstawały, i trwały tzw. mafie Vat -owskie. Według pana był to układ zdrowy, w >przeciwieństwie do obecnego toksycznego?
Tak, układ o którym piszę był zdrowszy. Bo - między innymi - z tego właśnie powodu, PO straciło władzę ( chociaż, o ironio losu, to PO przygotowało projekt przeciwko mafiom vatowskim, wcielony w życie przez PiS), płacąc za swój błąd, to znaczy za zbyt późne zajęcie się sprawą. Zadziałał wówczas mechanizm, który obecnie nie działa (istota mojej argumentacji) - ze względu na totalną degenerację (mamoną) tego segmenty społeczeństwa, które obecnie głosuje na PiS.
|
|
| | |  | 1 na 1 | dżentelmen (2000 punktów) | Odp: układ był zdrowszy | >Tak, układ o którym piszę był zdrowszy. Bo - między innymi - z tego właśnie powodu, PO straciło władzę (chociaż, o ironio losu, to PO przygotowało projekt przeciwko mafiom vatowskim, wcielony w życie przez PiS), płacąc za swój błąd, to znaczy za zbyt późne zajęcie się sprawą. Zadziałał wówczas mechanizm, który obecnie nie działa (istota mojej argumentacji) - ze względu na totalną degenerację (mamoną) tego segmenty społeczeństwa, które obecnie głosuje na PiS.
PiS ma środki na politykę socjalną m. in z odzysku Vat. Pan napisał o mechanizmie, który polega na odbieraniu jednym, tym którzy nie są za PiS, a dawaniu drugim, tym którzy głosują na PiS. Przekręty Vat -owskie uruchomiło, na masową skalę, środowisko PO i PSL, a kiedy sakwy się napełniły, kosztem państwa polskiego, jego obywateli (jak w 90 -tych z masową prywatyzacją, jakie to środowiska, tak na marginesie pytając, wie pan?), wiedząc już, że władza zostanie przez społeczeństwo przekazana środowisku konserwatywno-prawicowemu, podjęto projekt przeciwko tzw. mafiom vatowskim, co zakrawało już na absurd. Działania, jakie podjęło po objęciu władzy Prawo i Sprawiedliwość, nie są wstanie tak naprawdę zagwarantować zwrotu całości zagrabionych pieniędzy, ale efekty mimo to widać, a mechanizmowi tak czy inaczej należało obciąć łeb.
"Trzeba być księciem, by dobrze poznać naturę ludów, a trzeba należeć do ludu, by dobrze poznać naturę książąt". - Niccolò Machiavelli.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|