Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dżingiel, dżingel (ang. jingle = dzwonienie, brzęczenie)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
20-05-2020 22:06farmer (22440 punktów)Dżingiel, dżingel (ang. jingle = dzwonienie, brzęczenie)
Ocena 1 na 1
Na kanwie wydarzeń z Trójką przypomniał mi się dżingiel aczkolwiek nie jestem pewien.

Oryginał
Eduard Artemyev - Siberiade theme (1979)
www.youtube.com/watch?v=-c5Wx8pjdtU

I przeróbka w 1:18 oddaje to o co mi chodzi.
OAKENFOLD -Resurrection
youtu.be/53ybZxJt2u0?t=73


Oryginał to koniec lat 70. Ja mam wrażenie że słyszałem to jako jingle gdzieś pod koniec lat 80?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Nie Śpie Co Noc (338 punktów)
(zablokowany)

   Dżingle były wielką nadzieją twórców muzycznych na zwrócenie uwagi publiczności. Kompozytorzy muzyki rozrywkowej sądzili, że dodanie dżingli do utworów uczyni je atrakcyjniejszymi słuchowo. Niektóre utwory wręcz kipią od dżingli, i rzeczywiście wpadają w ucho. Trzeba jednak pamiętać, że tylko część populacji jest wrażliwa na dźwięki i muzykę. Dużo ludzi nie lubi muzyki i jej dźwięków, preferując ciszę i normalne tło dźwiękowe otoczenia. Hipnotyzujące podprogowo i aktywizujące uwagę dżingle również nie są powszechnie lubiane. Czasami można odnieść wrażenie, że twórcy, którzy często sięgali po dżingle, pokładali w tym efekcie zbyt duże nadzieje. Muzyka jest przyjemna dla niektórych, ale większości ludzi nic po niej nie zostaje w głowie. Muzyka to towar niszowy i luksusowy. Ludzie, którzy nie lubią niepotrzebnie się pobudzać emocjonalnie i motorycznie, wręcz jej unikają. W Polsce szczyt dżinglomanii w muzyce przypadł na przełom lat 80/90-tych XX w. Zostało po tej erze kilka dżinglowych utworów, które zyskały pewną popularność. Czy ktoś za to zapłaci? Sądząc po losach muzyków i ich sytuacji finansowej, nie zdarza się to często.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365