Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gdyby nie likwidacja przemysłu, zarabialibyśmy 1/3 więcej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
19-07-2020 11:28Mariusz Agnosiewicz (moderator)Gdyby nie likwidacja przemysłu, zarabialibyśmy 1/3 więcej
Ocena 3 na 3
Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:

"Gdyby nie masowa likwidacja przemysłu po 1989 roku, dziś zarabialibyśmy o 1/3 więcej.
Po 1989 roku zlikwidowano 1675 zakładów przemysłowych, czyli 33 proc. całego majątku, to europejski rekord.
Około 25-30 proc. likwidacji zakładów przemysłowych po 1989 roku można uznać za obiektywnie uzasadnione. Z pozostałych 70-75 proc. jedna trzecia to efekt spekulacji gruntami, a jedną czwartą stanowiły wrogie przejęcia. Niemałą rolę w procesie prywatyzacji odegrało dążenie wąskiej grupy społecznej techników i zarządzających do szybkiego wzbogacenia się.
W obszarze dyskusji nad transformacją polskiego przemysłu po 1989 roku panuje wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że w czasie transformacji zlikwidowano wiele zakładów przemysłowych, które od początku swojego powstania w PRL były błędnie zaprogramowane, często pod kątem przemysłu ciężkiego.
Tymczasem z 1675 zakładów przemysłowych zlikwidowanych w czasach transformacji, 681 zbudowano w PRL, a 994 istniały jeszcze przed 1949 rokiem.
Co więcej, 53 proc. zlikwidowanych zakładów było związanych z przemysłem ciężkim, a 47 proc. z przemysłem konsumpcyjnym.
Podczas gdy Europa Zachodnia w procesie deindustrializacji likwidowała przestarzałe i nierozwojowe zakłady przemysłowe, w Polsce usunięto najnowocześniejszy wówczas przemysł - elektroniczny, informatyczny, zbrojeniowy, chemiczny."

PRL była kolonią sowiecką, lecz nie ma racjonalnych czyli ekonomicznych powodów, by celebrować ustanowienie w jej miejsce państwa neokolonialnego. Budowa państwa suwerennego gospodarczo to praca na całe pokolenie, lecz potrzebna jest ku temu świadomość faktu, że jesteśmy państwem neokolonialnym. Mamy potencjał, musimy mieć też i ambicje.

Marek Piątkowski: "Idealnym przykładem jak mógłby dzisiaj wyglądać polski przemysł bez tej prywatyzacyjnej transformacji są polskie spółdzielnie mleczarskie, które wtedy technologicznie były na podobnym poziomie co reszta gospodarki. Spółdzielnie z racji tego, że były spółdzielniami nie dały się sprywatyzować i dzisiaj w większości są to nowoczesne, dobrze prosperujące zakłady a kilka z nich wyrosło na potentatów na skalę europejską. Polski przemysł mleczarki w dużym stopniu wypiera z polskiego rynku gigantów zachodnich firm:

"Wydawałoby się, że spółdzielnie działające w tej anachronicznej formie prawnej, z zapyziałymi zakładami nie będą miały szans w starciu z globalnymi koncernami. Tak jak tę walkę wcześniej przegrali producenci piwa, słodyczy czy mięsa.
Faktycznie Danone nawet przez kilka lat był liderem rynku. Ale skończyło się to w 2004 roku, kiedy weszliśmy do Unii. Dziś z 1,38 mld złotych przychodów jest dopiero piąty, a dla porównania przychody lidera, Mlekovity, przekraczają 3,8 mld złotych. Gdy w połowie roku Danone ogłosił, że zamyka swój nowoczesny zakład w Warszawie i zwalnia 200 osób, Mlekovita finalizowała właśnie wykup od Hochlandu zakładów w Baranowie, a Polmlek wprowadzał swoje rządy w mleczarni przejętej od Dr. Oetkera."...
www.forbes(*)ranicznych-konkurentow/nrfb2b5
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
>Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:
>"Gdyby nie masowa likwidacja przemysłu po 1989 roku, dziś zarabialibyśmy o 1/3 więcej.
jest dziwne że pozwalaja mu głosic takie poglądy, kapitalistyczny system bez problemu takich kasuje a wielbi poprzez dotacje, drukowanie, nagradzanie, promowanie, filmowanie tylko Balcerowicza i jego uczniów (np partie Petru miliony zł)

>Po 1989 roku zlikwidowano 1675 zakładów przemysłowych, czyli 33 proc. całego majątku, to europejski rekord.
powinniśmy śie chwalic, nareszcie w czymś najlepsi, już widze nagłówki pism, telewizji, parti patoelit, rodacy, dzieki nam jesteśmy najlepsi w europie, wybierzcie nas spadkobierców (PO), podwoimy osiągnięcia, sprzedamy lasy, wody, szpitale, szkoly, wiezienia. Prywatne jest najlepsze -święta prywatność)

>W obszarze dyskusji nad transformacją przemysłu po 1989 roku panuje wiele mitów. Jednym
> jest przekonanie, że w czasie transformacji zlikwidowano wiele zakładów przemysłowych, które od początku swojego powstania w PRL były błędnie zaprogramowane, często pod kątem przemysłu ciężkiego.
Niemiecki przemysł czy Japoński tez był ciężki, to fundament budowli, na nim budujemy nastepne pietra

>Co więcej, 53 proc. zlikwidowanych zakładów było związanych z przemysłem ciężkim, a 47 proc. z
>przemysłem konsumpcyjnym.
brak naszego radioodbiornika, magnetofonu, motoru, auta, lodówki, ... to tworzy tozsamość, identyfikuje. Chce sie napić polskiego piwa i niema, nawet niema naszej wódki, wszystko "niemieckie" Był taki gość co wpóścił krzyżaków na Prusy, czy Żydów katastrofa, Ulice wasze domy nasze, i co mu zrobisz. Patoelity to nasze nieszczescie.

>Podczas gdy Europa Zachodnia w procesie deindustrializacji likwidowała przestarzałe i nierozwojowe zakłady przemysłowe, w Polsce usunięto najnowocześniejszy wówczas przemysł - elektroniczny informatyczny, zbrojeniowy, chemiczny
stoczniowy, cukrowniczy, budowlany

>PRL była kolonią sowiecką,
nie sądzę, wylali za nas wiele krwi, przesuneli granice, wybudowali Palac Kultury , kupywali od nas co wyprodukowaliśmy, dawali rope za półdarmo, to genetycznie nasi bracia tylko inna religia i to ona nas różni (Białorusini to nasi chłopi pańszczyźniani, dobrze sobie radzą bez nas panów)

> jesteśmy państwem neokolonialnym.
trzeba mówić, patoelity tego nie powiedza

>Mamy potencjał, musimy mieć też i ambicje.
ale do czego sa porzebni moi rodacy? do sprzedaży tego co wymysli, wyprodukuje kapital zagraniczny. W PRL i owszem, np do projektowania fabryk które sprzedawalismy za granice a teraz?

>Marek Piątkowski: "Idealnym przykładem jak mógłby dzisiaj wyglądać polski przemysł bez tej
>prywatyzacyjnej transformacji są polskie spółdzielnie mleczarskie, nie dały się sprywatyzować i dzisiaj są to nowoczesne, dobrze prosperujące zakłady potentatów na skalę europejską.
szkoda SPOŁEM, mamy biedronkę, i inne gnidy, nic naszego ot liberalizm (indywidualizm i wolność) pierwszy milion trzeba ukraść

dlatego za liberałów z PO np reprywatyzacja kamienic w W-ie, ogromne przekręty na VAT, wsadzanie do wiezienia za kradzież batona (prawo własności jest święte ale nie dla patoelit)
20-07-2020 12:44 
 Ocena 4 na 4
pawel_wr (4297 punktów)

>dlatego za liberałów z PO np reprywatyzacja kamienic w W-ie, ogromne przekręty na VAT, wsadzanie do wiezienia za kradzież batona (prawo własności jest święte ale nie dla patoelit)
>

W którym więzieniu siedzą vatowscy mafiosi ?
Proszę o konkret , a nie bajdurzenie jaz z telewizji rządowej.

Gdzie są respiratory , za które handlarz bronią wziął 370 mln zł ?
SKOKi - uwłaszczenie pissowskiej nomenklatury - straty 4mld zł,
Okradanie wrocławskiego PCK na 3 mln zł ,
Lista afer pissowskiej sitwy jest długa , długa , długa.....

Trzeba powtarzać patopissowwczykom , może zrozumieją . . . .

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
20-07-2020 17:34 
 Ocena 1 na 1
chudy Rysiek (19905 punktów)
>W którym więzieniu siedzą vatowscy mafiosi ?

Nie sądzę, żeby wyłudzenia VATu były istotnym problemem społecznym.

Sądzę natomiast, że istotnym problemem są wrogie społeczeństwu ideologie prowadzące do zaboru wszelkich zasobów naturalnych i efektów wspólnej pracy przez jedną społeczną klasę zmówionych ludzi.

Nie chodzi o to, że ludzie łamiący normy społeczne czynią zło.
Chodzi o to, że panują złe normy społeczne.
20-07-2020 19:36 
 Ocena 1 na 1
chudy Rysiek (19905 punktów)
>Gdzie są respiratory , za które handlarz bronią wziął 370 mln zł ?
>SKOKi - uwłaszczenie pissowskiej nomenklatury - straty 4mld zł,
>Okradanie wrocławskiego PCK na 3 mln zł ,
>Lista afer pissowskiej sitwy jest długa , długa , długa.....
>Trzeba powtarzać patopissowwczykom , może zrozumieją . . . .

To nie jest dyskusja o rządach PiSu lecz o nagłej utracie zdolności Polaków do samostanowienia.

Nagle staliśmy się niezdolni do trwania i rozwoju bez zagranicznych Panów.

Czy uważasz, że drogą rozwoju i powrotu do roli właściciela jest praca na taśmie i działalność w roli kacyka pod obcym panowaniem?

Chińczycy postawili na join in venture, żadnego obcego kapitału bez chińskiego właściciela i w efekcie chińscy właściciele zaczęli ozyskiwac kontrolę.

A Polacy?

W Chinach Chińczycy brali udział w zgromadzeniach właścicieli przedsiębiorstw, na których uczyli się, decydowali i rozwijali własne zdolności rządzenia.

A ty czego chcesz nauczyć się na cudzej taśmie albo nawet w roli lokaja, którego nie informuje się o żadnych istotnych sprawach a tym bardziej nie pyta o zdanie?

To się określa mianem sprzedania własnych ludzi za kilka srebrników. Beznadzieja.

Jak długo będziesz jeszcze wierzył, że Alphabet Inc.
pl.m.wikipedia.org/wiki/Alphabet_(holding)
powstał, żeby Cię uszczęśliwić?

Mam ci wyjasnic skąd ta nazwa?
Chcą posiąść absolutnie wszystko.
Tyle, że nawet majtki na twoim tyłku nie będą twoje tylko ich, a ty będziesz mógł ich jedynie używać, pod warunkiem, że pozostaniesz podporządkowany.

Ostatnio czytałem artykuł sponsorowany o tym, że wiki to gniota bez żadnej kontroli, przez co wiedza w niej zawarta jest niczym.
Ale "na szczęście" Alphabet Inc. opracowuje już "właściwe" źródło wszelkiej wiedzy, w którym znajdziesz wyłącznie prawdę objawioną.

Sami pchamy się w niewolę a jej początkiem jest niewolnictwo mentalne i głupia wiara, że inni ludzie działają dla naszej korzyści. Otóż oni działają wyłącznie dla własnej korzyści i jeżeli znajdą korzyść w twojej stracie, nie zawahają się jej osiągnąć.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>>dlatego za liberałów z PO np reprywatyzacja kamienic w W-ie, ogromne przekręty na VAT, wsadzanie do wiezienia za kradzież batona (prawo własności jest święte ale nie dla patoelit)
>>
>W którym więzieniu siedzą vatowscy mafiosi ?
>Proszę o konkret , a nie bajdurzenie jaz z telewizji rządowej.
>Gdzie są respiratory , za które handlarz bronią wziął 370 mln zł ?
>SKOKi - uwłaszczenie pissowskiej nomenklatury - straty 4mld zł,
>Okradanie wrocławskiego PCK na 3 mln zł ,
>Lista afer pissowskiej sitwy jest długa , długa , długa.....
>Trzeba powtarzać patopissowwczykom , może zrozumieją . . . .

Na początek proszę Cię merytoryczny język. Chyba rozumiesz, że w emocjach nie bardzo da się sensownie rozmawiać, można co najwyżej się obrzucać błotem, jak często się tu na forum zdarza niestety. Też mam obiekcje do PiSu, bo niezbyt podoba mi się ich działanie wokół węgla, nie jestem wcale pewien, czy finalnie nie okażą się w tym względzie podobni do PO. Niemniej lepiej rozmawiać sine ira et studio.
Wojciech Przytulski (676 punktów)
>>Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:
>>"Gdyby nie masowa likwidacja przemysłu po 1989 roku, dziś zarabialibyśmy o 1/3 więcej.
>jest dziwne że pozwalaja mu głosic takie poglądy, kapitalistyczny system bez problemu takich kasuje a wielbi poprzez dotacje, drukowanie, nagradzanie, promowanie, filmowanie tylko Balcerowicza i jego uczniów (np partie Petru miliony zł)
>>Po 1989 roku zlikwidowano 1675 zakładów przemysłowych, czyli 33 proc. całego majątku, to europejski rekord.
>powinniśmy śie chwalic, nareszcie w czymś najlepsi, już widze nagłówki pism, telewizji, parti patoelit, rodacy, dzieki nam jesteśmy najlepsi w europie, wybierzcie nas spadkobierców (PO), podwoimy osiągnięcia, sprzedamy lasy, wody, szpitale, szkoly, wiezienia. Prywatne jest najlepsze -święta prywatność)

>>PRL była kolonią sowiecką,
>nie sądzę, wylali za nas wiele krwi, przesuneli granice, wybudowali Palac Kultury
>kupywali od nas co wyprodukowaliśmy,
Polska wysyłała do Związku Sowieckiego tony mięsa, a Związek Sowiecki w zamian przyjmował od Polski pociągi z węglem.
>dawali rope za półdarmo,
Żydokomuna oraz ich sowieckie psy trzymały Polaków w zniewoleniu, płacili 8 USD na miesiąc, aby niewolnicy nie zdechli z głodu.
>to genetycznie nasi bracia tylko inna religia i to ona nas różni (Białorusini to nasi chłopi pańszczyźniani, dobrze sobie radzą bez nas panów)
Ruscy to Azjaci, to że mamy wspólnych przodków jako Słowianie, nie zmienia faktów historycznych. To jest obszerny temat, ale tak w wielkim skrócie: W drugim milenium drogi Słowian wschodnich i zachodnich rozeszły się w totalnie inne strony. Ruscy trafili pod mongolską niewolę co przetworzyło ich w turańców, wpływy bizantyńskie w tym religia nałożyły na turański rdzeń cechy bizantyńskie. Polska natomiast została zlatinizowana, a w wyniku kolonizacji, czyli zaborów, rewolucji komunistycznej i nazistowskiej i późniejszych okupacji: żydo-sowieckiej i żydo-nazi-saskiej po 1989 Polska została zbizantynizowana i cofnięta w rozwoju cywilizacyjnym.
>> jesteśmy państwem neokolonialnym.
>trzeba mówić, patoelity tego nie powiedza
>>Mamy potencjał, musimy mieć też i ambicje.
>ale do czego sa porzebni moi rodacy? do sprzedaży tego co wymysli, wyprodukuje kapital zagraniczny. W PRL i owszem, np do projektowania fabryk które sprzedawalismy za granice a teraz?
>>Marek Piątkowski: "Idealnym przykładem jak mógłby dzisiaj wyglądać polski przemysł bez tej
>>prywatyzacyjnej transformacji są polskie spółdzielnie mleczarskie, nie dały się sprywatyzować i dzisiaj są to nowoczesne, dobrze prosperujące zakłady potentatów na skalę europejską.
>szkoda SPOŁEM, mamy biedronkę, i inne gnidy, nic naszego ot liberalizm (indywidualizm i wolność) pierwszy milion trzeba ukraść
>dlatego za liberałów z PO np reprywatyzacja kamienic w W-ie, ogromne przekręty na VAT, wsadzanie do wiezienia za kradzież batona (prawo własności jest święte ale nie dla patoelit)
>
Obawiam się, że nie rozumiesz istoty rzeczy. Polska od ponad 200-u lat jest skolonizowana, a po 1945 na sposób dogłębny, całkowity!! Kolonizatorzy czyli głównie plutokraci, żydokomuna, Ruscy, Naziści, żydo-Sasi i inni wykonują plan masakrowania narodu polskiego. Wymordowanie polskich elit intelektualnych i społecznych w okresie rewolucji komunistycznej i nazistowskiej zostało wykonane przez Nazistów, żydokomunę i Sowietów, było skoordynowane. W Generalplan Ost jest nawet punkt mówiący o tym, że na terenie Polski trzeba przeprowadzić "zmiany społeczne" takie jak przeprowadzono w Rosji. A jakie przeprowadzono w Rosji? A no zmasakrowano większość wyższych warstw społecznych m.in. z pomocą niemieckiego agenta Lenina. Generalplan Ost to lata 40-e W 1945 żydo-Sasi rzucili nas na pożarcie dzikim zwierzętom czyli żydokomunie i Sowietom, a symbolicznie wyraża to konferencja w Jałcie, podczas której Łinston Kościółwzgórze i Franek Różanepole dali nas Stalinowi, choć to było zaplanowane już w latach 30-ch.
Rzut Polaków na pożarcie dzikim zwierzętom służył wychowaniu dwóch pokoleń w zniewoleniu, aby skundlić ich mentalność, aby nie buntowali się jak żydokomuna oraz ich zachodni wspólnicy będą kraść. Żydokomuna, Naziści("Niemcy") żydo-Sasi(Angole i Jankesi) po 1989 ukradli Polakom i Polsce majątek wart kwotę rzędu 1 biliona dolarów(1 000 000 000 000$)!!! I ludzie mogli sobie protestować, ale przeżarcie blisko 100% instytucji państwowych żydokomuną i (post)sowiecką agenturą sprawiło, że różne Lewandowskie, Geremki itp, a także ich sowieckie kundle, kradły i rozdawały za darmo polski przemysł, sektor bankowy, telekomunikacyjny i inne. Żaden prokurator czy sąd nie śmiał ich dotknąć, bo w Polsce kilkadziesiąt % sędziów i prokuratorów to już 2-e i 3-e pokolenie żydokomuny stalinowskiej, a zatem czemu w ogóle się dziwić?. Po 2004 przystąpiono do rozwalania polskiego rolnictwa, co dodatkowo pogłębia stopień skolonizowania, bo nie będąc w stanie wyprodukować jedzenia, które się konsumuje, siłą rzeczy będziemy zależni od kolonizatorów. A do tego dochodzi jeszcze rycie mózgów toksycznymi ideologiami neokomunistycznymi. Oprócz tego od 1989 wyniszcza się polskie górnictwo i wymusza na Polsce kupowanie gazu od Ruskich i żydo-Sasów.
Posłuchaj sobie przy okazji n.p. "Piąty rozbiór Polski":
www.cda.pl/video/19021990
www.cda.pl/video/19022075
www.cda.pl/video/19022148
www.cda.pl/video/19022269

Jesteśmy totalnie skolonizowani, 100% stanowisk decyzyjnych w Polsce to żydokomuna i (post)sowiecka agentura, dzikie zwierzęta, które potrafią tylko żreć, robić kupę i puszczać śmierdzące gazy(n.p. ideologię neokomunistyczną).
pawel_wr (4297 punktów)
>Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:

Czy pan profesorek Andrzej Karpiński pamięta , że w 1976 r. wprowadzono kartki na cukier ?

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
20-07-2020 15:01 
 Ocena-1 na 3
okragly (21676 punktów)
>>Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:
>Czy pan profesorek


>Czy pan profesorek Andrzej Karpiński pamięta , że w 1976 r. wprowadzono kartki na cukier ?
w 76 byli 50 lat przed cywilizacja, dziś w W Brytanii wprowadzono na cukier wyższy VAT (jak na piwo) W PRL nie chcieli żeby biedniejsi stracili, dlatego wprowadzili kartki. Cukier jest narkotykiem, w 3 rp ilość cukrzyków wzrosła o 1 000%, a ile mamy bezzębnych z powodu pruchnicy? najwiecej w europie. Nie mamy wspólnoty, dbanie o siebie nawzajem, mamy liberalizm (indywidualizm i wolność), pierwszy milion trzeba ukraść, liczy sie buisnes, ludzie niech zdychają I zginiemy, za 30 lat bedzie nas tylko 20 mln, z nami zginie religia liberalna, trująca nas ideologia.

w poczuciu wspólnoty z rodakami jestem za kartkami na cukier (ograniczeniem spożywanego cukru) za zdrowiem naszej wspólnoty

szukanie raju, moim celem
20-07-2020 17:25 
 Ocena 1 na 1
chudy Rysiek (19905 punktów)
>>Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:
>Czy pan profesorek Andrzej Karpiński pamięta , że w 1976 r. wprowadzono kartki na cukier ?

Które w swej istocie działają jak pieniądz.
Gdy ich nie masz, niczego więcej nie uzyskasz z wykluczeniem cwaniaków.

Wydrukowana kartka z napisem 2kg mięsa a wydrukowana kartka z napisem 200zł - co za różnica?

Można wywnioskować skąd więcej papieru toaletowego w systemie kapitalistycznym.
Wystarczy porównać tempo pracy magazyniera we współczesnej zachodniej korpo na terenie Polski, z tempem pracy magazyniera w spółdzielni pracy sprzed 40 lat.

Wszystko ma swoją cenę.

Kapitalistyczne stosunki gospodarcze są bez wątpienia wytwórczo efektywniejsze od socjalistycznych stosunków gospodarczych ale mają swoje wady - budzą ludzkie nieszczęścia i nienawiść.
chudy Rysiek (19905 punktów)
>"Gdyby nie masowa likwidacja przemysłu po 1989 roku, dziś zarabialibyśmy o 1/3 więcej.

Nie można zapomnieć, iż swego czasu, wszystko co wywodziło się z PRL było fundamentalnie złe i należało to zburzyć, jak pomniki upadłej kultury.

Mówiono "nieważne czyje, byleby stało się prywatne, bowiem kolektywne, wspólne jest zawsze niedobre".

To było jak poddanie się, oddanie własnej ziemi w cudze posiadanie, utrata tożsamości, utrata godności, oddanie się obcej wierze.

Okazuje się jednak, że cudzy bogowie sprzyjają innym.
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Profesor Andrzej Karpiński z Instytutu Historii PAN i Instytutu Historycznego UW:
>"Gdyby nie masowa likwidacja przemysłu po 1989 roku, dziś zarabialibyśmy o 1/3 więcej.
>Po 1989 roku zlikwidowano 1675 zakładów przemysłowych, czyli 33 proc. całego majątku, to europejski
>rekord.
Opinie prof. historii, nt marko-ekonomii są bardzo ciekawe, jednak poza chronologią wydarzeń nie wiem skąd ten Pan czerpie wiedzę, a potem wyciąga własne wnioski dot. zależności ekonomicznych? Wnioski w tym artykule są głównie opiniami. Np.:
Cytat:
w Polsce usunięto najnowocześniejszy wówczas przemysł - elektroniczny, informatyczny, zbrojeniowy, chemiczny.


Nie w Polsce usunięto, tylko Polacy NIE CHCIELI kupować polskiej elektroniki. Czasem było to uzasadnione: duże PRLowskie zakłady były zacofane w stosunku do konkurencji zachodniej. Dla przykładu 1szzy polski magnetowid (Unitra ZRK MTV-100) trafił do produkcji 'już' w 1986 roku i ważył ... 12kg
Jednak w latach 90-tych powstały nowoczesne firmy, np..: Elemis (nowoczesne telewizory), który mimo przystępnej ceny przegrał z droższy i gorszym jakościowo koreańskim i tajwańskim szajsem typu Otake, Shiwaki i inne nieistniejące już dziaj marki. Do dziś nie rozumiem jak to się mogło stać. Nie kupowaliśmy też polskiego jedzenia - woleliśmy dużo droższy chemiczny soczek z Berlina w plastiku niż polski sok, który dzisiaj możnaby nazwać BIO w porównaniu do tego co znajduje się na rynku. Zamiast Prince Polo kupowaliśmy cukier z olejem palmowym w ładnym papierku itd ...
To Polacy położyli konkurencyjne polskie firmy.



Nie przypominam sobie Polskiego przemysłu informatycznego (ani z dziedziny oprogramowanai ani sprzętu), który był w stanie konkurować jakkolwiek z przemysłem zachodnim - Pan prof. nie raczył wymienić tylko strzela ogólniki?

Jeśli chcesz się podeprzeć czyjąć opinią, to lepiej zapytaj wię o opinię studenta IIgo roku ekonomii.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
20-07-2020 22:34 
 Ocena-1 na 3
chudy Rysiek (19905 punktów)
>Nie w Polsce usunięto, tylko Polacy NIE CHCIELI kupować polskiej elektroniki.

Prawo podazy i popytu to papu dla otumanionych mas.

Państwa dotują swoje przedsiębiorstwa, wspierają kapitałowo, osłaniają je clami, załatwiają pozwolenia, kontrakty w tajnych porozumieniach,takze międzynarodowych, piszą prawo specjalne pod własne firmy.

Pokreślone wykresiki na lekcjach ekonomii odkrywające wielkie prawdy gospodarcze to stek bzdur, po prostu fałsz.

Jak dowodzi współczesna gospodarka popyt i podaż dają się w pełni kontrolować na poziomie władzy centralnej.

Dziś Huawei technologicznym potentatem a jutro rządowa organizacja szpiegowska.

Juz tylko dzieci wierzą w prawa rynku wykładane na ekonomii.
21-07-2020 22:59 
 Ocena 2 na 2
DyktaFon (9281 punktów)

>Juz tylko dzieci wierzą w prawa rynku wykładane na ekonomii.

Właśnie takie jest podejście większości ludzi w Polsce... I dlatego tak wygląda Polska.
22-07-2020 00:37 
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)
>>Nie w Polsce usunięto, tylko Polacy NIE CHCIELI kupować polskiej elektroniki.
>Prawo podazy i popytu to papu dla otumanionych mas.

>Pokreślone wykresiki na lekcjach ekonomii odkrywające wielkie prawdy gospodarcze to stek bzdur, po prostu fałsz.

O jakich konkretnie wykresikach piszesz, że to fałsz? O wszystkich?

>Juz tylko dzieci wierzą w prawa rynku wykładane na ekonomii.

Tia, to samo mówią o medycynie, farmacji, fizyce jądrowej, informatyce, elektronice itd ...
Podobno nikt, poza dziećmi to studiującymi, w te nauki nie wierzy, szkoda to studiować, wystarczy ekspertów typu chudy Rysiek w Internecie zapytać.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
22-07-2020 09:01 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)

>>Juz tylko dzieci wierzą w prawa rynku wykładane na ekonomii.
>Tia, to samo mówią o medycynie, farmacji, fizyce jądrowej, informatyce, elektronice itd ...
>Podobno nikt, poza dziećmi to studiującymi, w te nauki nie wierzy, szkoda to studiować, wystarczy ekspertów typu chudy Rysiek w Internecie zapytać.
medycyna jest sztuką, bardzo mocno podparta nauką, czasem wystarczy znachor, szaman, naprawdę działa
farmacja, fizyka, informatyce, elektronice itd są naukami
ekonomia jest jak historia zaklamana, ma slużyć patoelitom

najlepszy uczeń Balcerowicza, twórca Nowoczesnej powiedział że po 500+ zbankrutujemy, stało sie odwrotnie. Ekonomia jest nauką której zadaniem jest służenie patoelitom, żeby "kulcyki" podwyższyli własność o 100% z 30 000 000 na 60 000 000 w ciągu 10 lat. W USA własność najbogatszych wzrosla o 100%, średnim i biedniejszym nic nie przybiło. My uczymy sie ekonomi z książek z USA (co by było jesli będziemy sie uczyc ekonomi z ksiazek z Chin, Koreii).
Podstawo ekonomi powinna być paleoekonomia jak podstawą pożywienia paleodieta (trzeba wykluczyć np cukier, w raju nie wystepował jak i zboża

szukanie raju, moim celem
22-07-2020 09:33 
 Ocena 3 na 3
Duch Prawdy (14790 punktów)
Księgowość to są działy i przedziały, żeby doły nie wiedziały, gdzie się pieniądze podziały.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
22-07-2020 14:13 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>Księgowość to są działy i przedziały, żeby doły nie wiedziały, gdzie się pieniądze podziały.

Księgowość, to wysunięta placówka Urzędu Skarbowego...
22-07-2020 17:32 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

> Polacy NIE CHCIELI kupować polskiej elektroniki.
import patoelity regulują cłami, wtedy zerowymi, zalali nas

>duże PRLowskie zakłady były zacofane w stosunku do konkurencji zachodniej.
tak samo Koreanskie, Chinskie, cłami sie reguluje import

>Jednak w latach 90-tych powstały nowoczesne firmy, np..: Elemis (nowoczesne telewizory), który mimo przystępnej ceny przegrał z droższy i gorszym jakościowo koreańskim i tajwańskim szajsem typu Otake, Shiwaki i inne nieistniejące już dziaj marki. Do dziś nie rozumiem jak to się mogło stać.
co my kupujemy patoelity regulują cłami, wtedy zerowymi na import np wódki (przez granice przetoczylo sie ogrom alkoholu a nasze gorzelnie zbankrutowały). Nie można słabego panstwa otworzyć na koncerny zagraniczne. Koreanczycy nałożyly ogromne cła, jak poprawili swoja gospodarke, sie otworzyły.

szukanie raju, moim celem
Wojciech Przytulski (676 punktów)
>Nie w Polsce usunięto, tylko Polacy NIE CHCIELI kupować polskiej elektroniki. Czasem było to uzasadnione: duże PRLowskie zakłady były zacofane w stosunku do konkurencji zachodniej. Dla przykładu 1szzy polski magnetowid (Unitra ZRK MTV-100) trafił do produkcji 'już' w 1986 roku i ważył ... 12kg
>Jednak w latach 90-tych powstały nowoczesne firmy, np..: Elemis (nowoczesne telewizory), który mimo przystępnej ceny przegrał z droższy i gorszym jakościowo koreańskim i tajwańskim szajsem typu Otake, Shiwaki i inne nieistniejące już dziaj marki. Do dziś nie rozumiem jak to się mogło stać. Nie kupowaliśmy też polskiego jedzenia - woleliśmy dużo droższy chemiczny soczek z Berlina w plastiku niż polski sok, który dzisiaj możnaby nazwać BIO w porównaniu do tego co znajduje się na rynku. Zamiast Prince Polo kupowaliśmy cukier z olejem palmowym w ładnym papierku itd ...
>To Polacy położyli konkurencyjne polskie firmy.
>Nie przypominam sobie Polskiego przemysłu informatycznego (ani z dziedziny oprogramowanai ani sprzętu), który był w stanie konkurować jakkolwiek z przemysłem zachodnim - Pan prof. nie raczył wymienić tylko strzela ogólniki?
>Jeśli chcesz się podeprzeć czyjąć opinią, to lepiej zapytaj wię o opinię studenta IIgo roku ekonomii.
>Pozdrawiam
>Paolo Monstro
>
Mylisz się, elektronika to była tylko jakaś część polskiego przemysłu i jakieś wzięcie miała, poza tym państwo robiło co mogło aby ją rozwalić i aby się nie rozwijała. Przemysł polski był zdolny do konkurowania ze startującymi wówczas do globalnego wyścigu przemysłami państw azjatyckich jak n.p. Chiny czy Korea Południowa, bo stał na wyższym poziomie niż oni(zwłaszcza niż Chiny), a w niektórych dziedzinach mógł swobodnie konkurować z zachodem(n.p. przemysł ciężki). Poza tym nie uwzględniasz faktu, że nawet jeśli część zakładów była zacofana względem zachodu(ale nie koniecznie względem Chin czy Korei), to i tak można je było udoskonalić, bo Polska miała własne zaplecze konstruktorskie i technologiczne. Tak się robiło i robi we wszystkich innych państwach, które nie są koloniami - inwestuje się i udoskonala. Rozwałka polskiego przemysłu, sektora bankowego, handlu wielkopowierzchniowego i innych sektorów to była oczywiście zaplanowana akcja kolonizatorów, podobnie jak i rozwalenie Jugosławii, która również miała duży potencjał samodzielności ekonomicznej po upadku ZSRR, a dzisiaj zostało z niej kilka małych biednych państewek turystycznych oraz jedna z furtek inwazji islamu na Europę. Po prostu po II WŚ rzucono nas pożarcie żydo-sowieckiej dziczy, aby ta skundliła i wyniszczyła naród polski, czyli dokończyła to co zaczęli Naziści tymi swoimi Einsatzgruppenami, Gestapami, konzentrationlagerami itp. Zarówno żydzi jak i Sowieci wykonali tę robotę skutecznie, przyzwyczaili Polaków do biedy, zniewolenia i po wychowaqniu dwóch pokoleń w tym skundleniu żydzi, żydo-Sasi oraz ich wspólnicy i podwykonawcy Naziści już w latach 80-ch przystąpili do zżerania owoców swojej pracy tzn rewolucji komunistycznej i nazistowskiej, a tych którzy nie dali sobie wyprasować mózgu wygania się za granicę, albo fizycznie eliminuje n.p. poprzez wrabianie w przestępstwa, albo po prostu mordowanie("samobójstwa", "zawały", "wylewy" itd), zniknięcia bez śladu i takie tam. Proste jak budowa cepa. Taki sposób kolonizacji, w którym naród czy lud zniewolony utrzymywany jest w zniewoleniu bez widocznych objawów przemocy fizycznej jak n.p. armia stacjonująca na terytorium okupowanym nazywa się neokolonializmem. Innowacja i nowoczesność. A jeszcze grozi nam perspektywa przelęgnięcia syjonistów na teren Polski, a co za tym idzie dalsze zgnojenie i masakrowanie Polski i Polaków, co by zwolnić Lebensraum dla Izraelitów i zostawić jakąś część "podludzi" na potrzeby parazyta.
Nie zdziwmy się też jeśli żydy, żydo-Sasi(Angole i Jankesi), Naziści, plutokraci i inni kolonizatorzy przy użyciu jakichś tępych narzędzi n.p. banderowców, Ukraińców, "uchodźców", separatystów("Freie Stadt Danzig", "Freie Schleisen") powtórzą scenariusz jugosłowiański, jako sposób na zapewnienie Lebensraumu dla rzeczonych parazytów. Pierwsze wlęgi już w Polsce są, pojawiły się n.p. tajemnicze strzeżone osiedla, pewien syryjski polityk powiedział wprost, że w Polsce operuje ca 40 000 agentów Mossadu. No bo o polskojęzycznych rządach w 2-m, 3-m i pewnie niebawem już 4-m pokoleniu żydokomuny stalinowskiej mówić chyba nie trzeba. Polskojęzyczna żydokomuna była jednym z głównych wykonawców planu Sorosa-Sachsa("plan prof. Balcerka"), osobniki takie jak Janusz Lewandowski, Kuroń, Michnik czy Geremek i cała ta żydokomuna o stalinowskim rodowodzie wraz ze stadem polskojęzycznych sowietów zrobili swoje w temacie kompletnego skolonizowania Polski na polu gospodarczym, a także mają ogromne zasługi w rozsiewaniu sztucznych podziałów pomiędzy Polakami, co nie jest trudne jak się ma blisko 100% wpływu na ustawodawstwo, masmedia i wszystkie inne środki wtłaczania informacji w Polaków.
Nihil novi sub sole.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365