Racjonalista - Strona głównaDo treści
Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) - ku chwale Panów!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
27-12-2020 16:59Hamerlik Konopka (19903 punktów)Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) - ku chwale Panów!
Ocena 1 na 1
>wyodrębniona administracyjnie część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorstwa zlokalizowane w SSE mogą otrzymać m.in. pomoc publiczną w postaci zwolnień podatkowych.
pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna_strefa_ekonomiczna

Popularna w okresie transformacji ustrojowej instytucja, która ewoluował w tysiące pochodnych instytucji, które aktualnie organizują nam życie gospodarcze a których istnienia i funkcjonowania często nie jesteśmy nawet świadomi.

Instytucja, która rozwiązywała ponoć problem strukturalnego bezrobocia
>Bezrobocie strukturalne - bezrobocie, które powstaje na tle strukturalnych rozbieżności między podażą pracy i popytem na pracę. W Polsce bezrobocie strukturalne pojawiło się wraz z restrukturyzacją podstawowych branż przemysłu takich jak górnictwo, hutnictwo, przemysł włókienniczy, a także na skutek likwidacji PGR-ów.
pl.wikipedia.org/wiki/Bezrobocie_strukturalne

Głupi lud potrzebował zagranicznego Pana, najlepiej amerykańskiego, niemieckiego francuskiego lub angielskiego, żeby Pan powiedział mu, co ma robić, żeby przetrwać, bo głupi lud samodzielnie nie był w stanie generować żadnej wartości dodanej.

Zastanawiam się co byłoby gdyby zamiast zwolnień podatkowych i dotacji państwowych z podatków od pracy i chleba dla zagranicznych Panów, od zobowiązań biurokratyczno-podatkowych zwolnić zwykłych ludzi i udostępnić im terytorialne zasoby do wykorzystania, bez konieczności pytania o zgodę wielkomiejskich Panów i sekretarzy państwowych?

Czy w takich warunkach nadal panowałoby bezrobocie strukturalne i czy głupi lud wciąż nie potrafiłby sobie uprawić marchwi ani kozy wyhodować?

Czytałem i widziałem wiele filmów dokumentalnych o tym, że ludzie posiadający dostęp do zasobów terytorialnych i nie posiadający Panów, żyją dostatnio i szczęśliwie, nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Ostatnio widziałem taki film opisujący życie ludzi w Tybecie.

Czy bieda z nędzą pojawiają się tam, gdzie pojawiają się Panowie i ich panowanie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Paolo Monstro (6146 punktów)
>>wyodrębniona administracyjnie część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być
>prowadzona na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorstwa zlokalizowane w SSE mogą otrzymać
>m.in. pomoc publiczną w postaci zwolnień podatkowych.
>pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna_strefa_ekonomiczna
>Popularna w okresie transformacji ustrojowej instytucja, która ewoluował w tysiące pochodnych
>instytucji, które aktualnie organizują nam życie gospodarcze a których istnienia i funkcjonowania
>często nie jesteśmy nawet świadomi.
>Instytucja, która rozwiązywała ponoć problem strukturalnego bezrobocia
>>Bezrobocie strukturalne - bezrobocie, które powstaje na tle strukturalnych rozbieżności między
>podażą pracy i popytem na pracę. W Polsce bezrobocie strukturalne pojawiło się wraz z
>restrukturyzacją podstawowych branż przemysłu takich jak górnictwo, hutnictwo, przemysł
>włókienniczy, a także na skutek likwidacji PGR-ów.
Solidarność, która przejęła władzę po upadku PRLu była niezdolna do rządzeniem czymkolwiek (zwyczajnie nie mieli wykształcenia ekonomicznego i wiedzy z zakresu działania wolnego rynku - włączając w to Balcerowicza) i uzależniona od zachodnich mocodawców - wprost sponsorowana przez CIA w okresie PRLu - dzisiaj nazwalibyśmy ich agentami obcego wywiadu.

Argumentem za zlikwidowaniem PGRów, co było najgłupszym ekonomicznie posunięciem Solidarności, była ocena samego Lecha Wałęsy, którego opinia miała oczywiście istotne znaczenie bo był ... elektrykiem w stoczni.

Amerykanie wykorzystali Solidarność do obalenia ZSRR, ale Ameryka nigdy nie była i nie jest sentymentalna, co widzimy po Trumpie, który mimo rzekomej 'przyjaźni' z Polską (którą karmi nas PiS) wprowadził cła na polską stal. Solidarność była pionkiem, który miał przynieść zyski. I przyniósł, mamy status wasala, który zmienia ustawy (np. ustawa o IPN) na polecenie z USA. Walczymy z własnymi sojusznikami w interesach (UE) na polecenie Trumpa bo to sprzyjało strategii USA. Czego spodziewałeś się po upadku PRLu? Że umorzą nam długi i pomogą zarabiać? Pionek wykonał swoją robotę to się go ostrzygło.

Teraz PiS zwala winę na ... spisek PRLu, że rzekomo sam się obalił i w spisku z USA oskubał Polaków. Prawda jest taka, że naiwność i zwyczajny brak wiedzy, którą reprezentuje również PiS i ekipa z której się PiS i PO wywowodzą doprowadziła do wszystkich błędów transormacji. Z drugiej strony Polacy byli jako naród zwyczajnie zbyt naiwni by przeprowadzić transormacje unikając strategicznych błędów. Solidarność, PiS, PC, KLD, UW czy inne partie reprezentowały tylko to co prezentował ten naród - wiarę w cuda i naiwne postrzeganie świata.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
27-12-2020 18:30 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>wiarę w cuda i naiwne postrzeganie świata.
>Pozdrawiam
>Paolo Monstro

Przede wszystkim, jak dowiodla historia, prawo rzymskie służyło wyłącznie Rzymianom. Przekonały się o tym wszystkie rzymskie kolonie.

Przyjęcie obcej ideologi za fundament własnego rozwoju jest błędem fałszywego założenia.

Rozwojowi może przysłużyć się tylko własna idea.

Rzymanie nauczyli się zabierać dzieci lokalnych przywódców na wychowanie, które po kulturowej asymilacji i uczycnieniu z nich obywateli Rzymu drugiej kategorii odsyłali do domów jako wlodarzy rzymskiej własności.
Paolo Monstro (6146 punktów)
>>wiarę w cuda i naiwne postrzeganie świata.
>>Pozdrawiam
>>Paolo Monstro
>Przede wszystkim, jak dowiodla historia, prawo rzymskie służyło wyłącznie Rzymianom. Przekonały się o tym wszystkie rzymskie kolonie.
Nie mieszałbym do tego starożytnego Rzymu, czasy mocno się zmieniły i przykład jest najprawdpodobniej nieadekwatny.

>Przyjęcie obcej ideologi za fundament własnego rozwoju jest błędem fałszywego założenia.
Taką ideologię wybrało polskie społeczeństwo, mamy takie tendencje od kilkuset lat, włączając w to religię, której wdrażanie, często siłą, trwało kilkaset lat, a dzisiaj udajemy, że Polacy są 'od zawsze katolikami'.

>Rozwojowi może przysłużyć się tylko własna idea.
Aby stworzyć własną ideę trzeba rozumieć świat tak by ta idea uwzględniała realia - Polacy w 1989 roku umieli tylko naiwnie kopiować.
Zarządzanie narodem musi uwzględniać jego potencjał - nie wygrasz z profesjonalną armią dysponując grupką dzieci. Dlatego, być może, kopiowanie było najlepszym z możliwych rozwiązań w 1989?
Żebyśmy chociaż kopiowali skutecznie i uniknęli upadku państwa prawa, korupcji i przestępczości.

Nikt tego dzisiaj nie powie otwarcie, bo byłoby to przyznaniem się do błędów, w tym ekipy aktualnie rządzacej, która nadal popełnia podobne błędy jak w 1989 roku, ale wg mnie Polacy w 1989 roku nie byli w stanie zarządzać swoim państwem w taki sposób by zmaksymalizować swoje szanse. Przeciwnie Polacy popełnili wiele katastrofalnych błędów, które do dzisiaj są widoczne. PiS dokłada nam teraz podział społeczeństwa, starając się odnaleźć 'tamtych winnych', przykrywając prawdę o tym, że winnymi tych błędów jest 'naczelnik' i jego otoczenie.

W tym jednym PiS różni się od porzedników - znacznie skuteczniej wykorzystuje słabości tego narodu na swoją korzyść i jednocześnie na zgubę Polaków. Poprzednicy wprowadzali jakąś poprawę, wolno i nieudolnie, ale kolejne ekipy tworzyły lepiej funkcjonujące państwo. Doczekaliśmy się mechanizmu przetargów, konkursów na urzędników, jakiejś niezależności prokuratury i sądów - jak jakiś polityk 'wpadł' to szedł siedzieć lub przynajmniej był wyrzucany (np. Rywin, Nowak czy Chlebowski). PiS wrócił do 1989 - zlikwidował konkursy, uzależnił prokuraturę od polityki, uzależnił sądy a koleżków wyciągnie z więzienia i mianuje ich ministrami ds przestrzegania prawa..

Pozdrawiam
Paolo Monstro
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Nie mieszałbym do tego starożytnego Rzymu, czasy mocno się zmieniły i przykład jest najprawdpodobniej nieadekwatny.

A ja wmieszałem i widzę w tym mlodzikow współczesnych "elit" na zagranicznych uczelniach, którzy następnie wchodzą w rolę zarządów zagranicznych korpo w miejscach narodzin.

>PiS dokłada nam teraz podział społeczeństwa, starając się odnaleźć 'tamtych winnych', przykrywając prawdę o tym, że winnymi tych błędów jest 'naczelnik' i jego otoczenie.

A ja widzę, że teraz Ty starasz się podzielić społeczeństwo oskarżając i to obficie niezgodnych z Tobą o zło.

Ktokolwiek przypisuje zło innym ten dzieli.

Ja też to robię.
Dzielę społeczeństwo na roboli i kapitalistow, na młodych i starych.

Robie to świadomie i z wyboru.

Chcę nastroić młodych roboli do walki ze starymi kapitalistami o swoje.
Chcę też zmiękczyć rurę starym kapitalistom.
Chcę żeby poczuli, że podporządkowanie i żarty powoli kończą się.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Ktokolwiek przypisuje zło innym ten dzieli.
Ale tylko rządzący na dzieleniu korzystają.

cr
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Ktokolwiek przypisuje zło innym ten dzieli.
>Ale tylko rządzący na dzieleniu korzystają.

Chodzi o to, żeby nie dac się podzielić a także o to, żeby nie dać sobą rządzić.

Nie można więc nikomu uwierzyć, że inni są źli.

Inni nie są źli, inni są inni.
To alternatywa dla życia.
Przez życie mozna przejść na tysiące różnych sposobów i każdy z nich jest dobry.

Żeby nie dać innym sobą rządzić przede wszystkim należy opanować własną złość i strach.

Przez nieopanowane złość i strach oddajemy innym nad sobą kontrolę.

Opanowany człowiek w określonej sytuacji zawsze zachowa się tak samo.
Nieopoanowany będzie zmieniał swoje zachowanie zależnie od woli panującego nad nim człowieka.

Uczucia strachu i złości to przymioty umysłów niewolniczych.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Opanowany człowiek w określonej sytuacji zawsze zachowa się tak samo.
To szarley jest bardzo opanowany: na okrągło powiela te same kalumnie.


cr
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Opanowany człowiek w określonej sytuacji zawsze zachowa się tak samo.
>To szarley jest bardzo opanowany: na okrągło powiela te same kalumnie.

W poniżeniach i pogardzie jest niezwykle konsekwentny.
W ogóle jest dość opanowany. Ustawicznie dąży do własnych celów tak jak ja.
27-12-2020 21:40 
 Ocena 3 na 3
Gigo (484 punktów)
> Solidarność, która przejęła władzę po upadku PRLu była niezdolna do rządzeniem czymkolwiek (zwyczajnie nie mieli wykształcenia ekonomicznego i wiedzy z zakresu działania wolnego rynku - włączając w to Balcerowicza) i uzależniona od zachodnich mocodawców - wprost sponsorowana przez CIA w okresie PRLu - dzisiaj nazwalibyśmy ich agentami obcego wywiadu.


Podobna sytuacja zaistniala wcześniej w Chile, Argentynie, potem w Iraku i kilku państwach Afryki. Opisała to Naomi Klein w "Doktryna szoku". Chicagowska szkoła ekonomiczna M.Friedmana przy wsparciu światowego żandarma US Army wykreowała nową religię ekonomiczną, dzięki której światowe koncerny bogacą się, podążając z "pomocą" krajom dotkniętym kryzysem społecznym.

Wiara w życzliwość i bezinteresowną pomoc ze strony USA jest w RP równie silna i nienaruszalna, jak zaufanie do KK. Niezgodność z faktami? Tym gorzej dla faktów! "Czucie i wiara silniej mówia do mnie, niż mędrca szkiełko i oko"
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Chicagowska szkoła ekonomiczna M.Friedmana przy wsparciu światowego żandarma US Army wykreowała nową religię ekonomiczną, dzięki której światowe koncerny bogacą się, podążając z "pomocą" krajom dotkniętym kryzysem społecznym.
>Wiara w życzliwość i bezinteresowną pomoc ze strony USA jest w RP równie silna i nienaruszalna, jak zaufanie do KK. Niezgodność z faktami? Tym gorzej dla faktów! "Czucie i wiara silniej mówia do mnie, niż mędrca szkiełko i oko"

Chciałbym zaproponować rozwiązania polskie, nowość w szkołach ekonomicznych.

- publicznie jawna księga kapitału
- rozproszony zapis i kolektywna kontrola nad księgą kapitału
- podatek wyłącznie od własności
- podatek określany w jawnej demokracji bezpośredniej
- podatek przekazywany w zasadniczej części bezpośrednio z portfeli właścicieli do portfeli osób bez mienia
- zaszyfrowanie portfeli
- kreacja ujemnego pieniądza wyłącznie w państwowym systemie pieniężnym
- ograniczenie kreacji ujemnego pieniądza do wartości wszystkich posiadłości
- koszt ujemnego pieniądza wyłącznie w podatku od własności

i tak zaczyna kształtować się wyzwolenie spod władzy zagranicznych właścicieli, o których nie wiadomo kim właściwie są i jakie są ich intencje.
szarley (54913 punktów)
Twoje postulaty są powszechnie znane. Brakuje tylko jednego : UZASADNIENIA

Zamiast tego są ucieczki kłamstwa manipulacje i zaprzeczanie rzeczywistości

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Twoje postulaty są powszechnie znane. Brakuje tylko jednego : UZASADNIENIA
>Zamiast tego są ucieczki kłamstwa manipulacje i zaprzeczanie rzeczywistości

Transparentnosc wymusza wyższa kulturę, wymusza uwzględnienie cudzych potrzeb.

Najgorsze zdarzenia dzieją się zawsze w tajemnicy. Tajemnice służą rozwojowi zła.

Zachwanie przez każdego człowieka cząstki posiadłości w kapitalizmie jest niczym posiadanie prawa głosu w demokracji.

Można innych ludzi pozbawić prawa głosu, można innych ludzi pozbawić wszelkich posiadłości, można innym odebrać wszelką władzę nad własnym życiem jak uczynili to Niemcy wobec Gastarbeiterow ale to jest ZŁO!
szarley (54913 punktów)
I znów usunięcie mojej odpowiedzi

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>I znów usunięcie mojej odpowiedzi

Gdzie, co, jakiej wypowiedzi?
Kto usunął?

Aaaa
To taka alegoria dla pogardy?

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365