Racjonalista - Strona głównaDo treści
Chusta kobieca... jako symbol feminizmu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
07-09-2021 09:51Arminius (25555 punktów)Chusta kobieca... jako symbol feminizmu
Ocena 2 na 2
Zarówno na stronach ultralewicowych jak i ultraszowinistycznych bardzo często można spotkać się z poglądem (następuje tutaj pikantne "sprowadzenie się" do wspólnego mianownika) iż chusta noszona przez kobiety w kulturze islamu jest widomym przejawem ich upokorzenia i zniewolenia.
Jest to pogląd z gruntu fałszywy - bo tylko w połowie prawdziwy. A wiadomo że pół prawdy to całe kłamstwo. Bo i owszem bywa właśnie tak jak twierdzą ultrasi jedni i drudzy - ale wielokrotnie bywało tak i bywa tak, że jest dokładnie na odwrót, że noszenie chusty przez Muzułmanki jest przejawem buntu, stanowczości i wyzwania rzuconego obowiązującym regułom.
Tak było w Turcji za czasów Ataturka i jego następców - kiedy to władza zwalczała administracyjnymi metodami noszenia chust przez kobiety, tak było, w danej sowieckiej Azji środkowej - kiedy to w ramach kampanii hujum zmuszano kobiety do palenia chust, tak jest i obecnie, np. wśród niektórych Muzułmanek na "Zachodzie", które noszą chustę w celu podkreślenia swej islamskiej tożsamości kulturowej.
Szczególną odmianą sytuacji jak wyżej, szczególna i wielce intrygującą - jest islamski feminizm, czyniący z noszenia chusty jak wyżej narzędzie manifestowania....postawy feministycznej.
Zainteresowanych owym fenomenem odsyłam do podlinkowanego materiału z The New York Times autorstwa Celene Ibrahim, islamskiej feministki, naukowczyni i...kapłanki, mieszkającej w USA.

O noszeniu chusty w kontekście jak zasygnalizowany pisze ona jak następuje:
For me, the headscarf is a way to perform an act of daily devotion and to identify proudly as Muslim. At the same time, the feminist in me sees long, loose clothing as one way for women to guard our bodies against unwelcome gazes and other forms of male chauvinism. It is perhaps hard to convey, but for me, covering also reflects a disposition of inner humility. I personally like the aesthetics of this style of dress and find it very dignified.
(Dla mnie noszenie chusty jest sposobem na wyrażenie mojej pobożności religijnej oraz islamskiej tożsamości, z której jestem dumna. Równolegle, feministyczna część mojej osobowości widzi w długim, luźnym ubraniu jeden ze sposobów kobiety na natarczywe spojrzenia i inne formy męskiego szowinizmu. Trudno to wyrazić ale dla mnie okrywanie się ubraniem odzwierciedla również skłonność do wewnętrznej pokory. Osobiści podoba mi się estetyka tego rodzaju ubioru także dlatego, że należycie chroni godność kobiety".

Jakże trafna opinia. Jakże bardzo....feministyczna.

www.nytime(*)sthetics-and-solidarity-for-me
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
O noszeniu (lub paleniu) chust się nie wypowiadam... Jednak "naukowczyni" mnie powaliła i nie mogę złapać oddechu... Jakby ktoś coś napisał dla ocucenia mnie, to byłbym wdzięczny. Może jakaś ministra by się tu odezwała?
07-09-2021 11:33 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)jądro problemu
>O noszeniu (lub paleniu) chust się nie wypowiadam... Jednak "naukowczyni" mnie powaliła i nie mogę złapać oddechu... Jakby ktoś coś napisał dla ocucenia mnie, to byłbym wdzięczny. Może jakaś ministra by się tu odezwała?

Może być naukowiec, to nie jest istota problemu. Istota tkwi w tym passusie:

"Dla mnie noszenie chusty jest sposobem na wyrażenie mojej pobożności religijnej oraz islamskiej tożsamości, z której jestem dumna. Równolegle, feministyczna część mojej osobowości widzi w długim, luźnym ubraniu jeden ze sposobów kobiety na natarczywe spojrzenia i inne formy męskiego szowinizmu. Trudno to wyrazić ale dla mnie okrywanie się ubraniem odzwierciedla również skłonność do wewnętrznej pokory. Osobiści podoba mi się estetyka tego rodzaju ubioru także dlatego, że należycie chroni godność kobiety".
07-09-2021 11:42 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)Odp: jądro problemu
>>O noszeniu (lub paleniu) chust się nie wypowiadam... Jednak "naukowczyni" mnie powaliła i nie mogę złapać oddechu... Jakby ktoś coś napisał dla ocucenia mnie, to byłbym wdzięczny. Może jakaś ministra by się tu odezwała?
>Może być naukowiec, to nie jest istota problemu. Istota tkwi w tym passusie:
>"Dla mnie noszenie chusty jest sposobem na wyrażenie mojej pobożności religijnej oraz islamskiej tożsamości, z której jestem dumna. Równolegle, feministyczna część mojej osobowości widzi w długim, luźnym ubraniu jeden ze sposobów kobiety na natarczywe spojrzenia i inne formy męskiego szowinizmu. Trudno to wyrazić ale dla mnie okrywanie się ubraniem odzwierciedla również skłonność do wewnętrznej pokory. Osobiści podoba mi się estetyka tego rodzaju ubioru także dlatego, że należycie chroni godność kobiety".

Wiem Ale poprawność językowa jest wskazana niezależnie od tematu wątku... Przynajmniej mnie tak dawnymi czasy uczono. Może do dziś to się zmieniło?
07-09-2021 12:13 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
" Feministka"(?) - Jako muzułmański kapelan Uniwersytetu Tufts , Ibrahim pracuje ze studentami, aby polepszyć ich życie religijne na terenie kampusu.. O sobie i swojej dzialalnosci - "staram się integrować religię z naszymi wydarzeniami społecznymi i mieć element społeczny w naszym programie religijnym".
Tyle o feminizmie pod który lubią się podpiąć islamscy terroryści i polscy Talibowie

>"Dla mnie noszenie chusty jest sposobem na wyrażenie mojej pobożności religijnej oraz islamskiej tożsamości, z której jestem dumna. Osobiści podoba mi się estetyka tego rodzaju ubioru także dlatego, że należycie chroni godność kobiety".
Estetyka wynikająca z kultury w jakiej wyrosła. Czy na gruncie Europejskim powinna się przyjąć?

>Szczególną odmianą sytuacji jak wyżej, szczególna i wielce intrygującą - jest islamski feminizm, czyniący z noszenia chusty jak wyżej narzędzie manifestowania....postawy feministycznej.
Ta postawa wynika przede wszystkim z przywiązania do tradycji i kultury, a w pewnych kregach i mody. Napewno nie jest żadną oznaką feminizmu. Ale skoro już, to....
"Tuż przed swoim pierwszym pokazem spojrzała na zdjęcie kobiety z ludu Ndebele. Oczy tej kobiety... Jakaś siła. Zaczęła zastanawiać się skąd pochodzi ta niewiasta. Po miesiącu przygotowań poleciała do Afryki. Musiała sprawdzić i poczuć to coś zawarte w głosie Khaja Nin i oczach Ndebele. Ania Długołęcka, projektantka inspirująca się kulturą i sztuką afrykańską niedawno gościła w Białymstoku"
[Załącznik]

Afrykańskie kobiety, dla ktorych element ich kultury i tradycji jest równie ważny. Plemię Himba, zamieszkuję północno-wschodnią Namibię. Jest jednym z ostatnich plemion tradycyjnej Afryki. Mieszkają w nim jedne z najpiękniejszych kobiet na Ziemi. Charakteryzują je symetryczne kształty, wydatne usta i gładka skóra, w lekko czerwonym kolorze. Ich kolor, jest elementem rozpoznawczym ludu. Zawdzięczają go mieszance ceglasto-czerwonej orchy, popiołu, tłuszczu i ekstraktu dzikich roślin. Głównie służy zdobieniu ciała, ale stanowi także ochronny pancerz przed promieniami słonecznymi czy pasożytami i insektami.
Znamy twój feminizm i zapewne równie mocno będziesz promował stroje tych kobiet

Ps nie wiem czy to jest akurat plemię Himba. Ale jakie to ma znaczenie. Strój jak kazdy inny. Kwestia tradycji.

07-09-2021 12:26 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Znamy twój feminizm i zapewne równie mocno będziesz promował stroje tych kobiet
>Ps nie wiem czy to jest akurat plemię Himba. Ale jakie to ma znaczenie. Strój jak kazdy inny. Kwestia tradycji.
>

Trochę przewrotnie:
jaka jest różnica między kobietą ubierającą dobrowolnie chustę w Polsce, a Polką ubierającą stanik wśród Himba?

(moja babcia, nigdy nie wychodziła z domu z odkrytą głową, bo mężatce nie wypadało)

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
07-09-2021 12:49 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Polką ubierającą stanik wśród Himba?
Musi feministka.
07-09-2021 14:03 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)nie obrażać Afrykanek
>Afrykańskie kobiety, dla ktorych element ich kultury i tradycji jest równie ważny. Plemię Himba, >zamieszkuję północno-wschodnią Namibię. Jest jednym z ostatnich plemion tradycyjnej Afryki. >Mieszkają w nim jedne z najpiękniejszych kobiet na Ziemi. Charakteryzują je symetryczne >kształty, wydatne usta i gładka skóra, w lekko czerwonym kolorze. Ich kolor, jest elementem >rozpoznawczym ludu. Zawdzięczają go mieszance ceglasto-czerwonej orchy, popiołu, tłuszczu i >ekstraktu dzikich roślin. Głównie służy zdobieniu ciała, ale stanowi także ochronny pancerz >przed promieniami słonecznymi czy pasożytami i insektami.

Między owymi Afrykankami a fotami kobiet zamieszczonymi przez komentatora Maxa jest gigantyczna różnica. Sprowadzanie jednych i drugich do wspólnego mianownika - co pan tutaj usiłujesz czynić - to afront i ...hejt wobec owych Afrykanek. Być może w swym ubóstwie intelektualnym oraz lubieżnym zaślepieniu nie widzi pan tej różnicy - więc ją panu wyłuszczę kawą na ławę.
Kobiety z fot celowo się seksualizują (uprzedmiotawiają i dehumanizują) lub są do tego zmuszone po to aby tacy osobnicy jak pan i komentator Max dawali upust swojej chuci. Z punktu widzenia feminizmu tak postawa jest przekreśleniem godności kobiety i dlatego autentyczny feminizm zwalcza ją radykalnie. Co do Afrykanek ich wygląd jest naturalny, jest to element ich tradycji i obyczajowości.
07-09-2021 16:37 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)Odp: nie obrażać Afrykanek
>Kobiety z fot celowo się seksualizują (uprzedmiotawiają i dehumanizują) lub są do tego zmuszone po to aby tacy osobnicy jak pan i komentator Max dawali upust swojej chuci. Z punktu widzenia feminizmu tak postawa jest przekreśleniem godności kobiety i dlatego autentyczny feminizm zwalcza ją radykalnie. Co do Afrykanek ich wygląd jest naturalny, jest to element ich tradycji i obyczajowości.
Przestań swój umysł onanizować, spójrz na kobiety normalnie, nie przez pryzmat co ma, a co nie ma zakryte. Jesteś chorym, zglodniałym, seksualnym maniakiem.
Widzisz, między nami różnica jest taka, że ty wszystko sprowadzasz do seksu. Z głodu? Podpiąłem się pod polskie kobiece pismo i nigdy by mi nie przyszlo do głowy roztrząsać tego z erotycznego punktu widzenia. Widocznie jakiś uraz masz. Ktos ci musiał dobrze zaje*ać w dziecinstwie kopytem(?).tak nazywasz wstydliwe dla ciebie kobiece narządy?
wspolczesn(*)czach-tej-afrykanki/ar/5581462
A co do samych zdjęć - wpisz arogancie internetowy słowo buszmenka, a znajdziesz wiele fotek przy których jeśli wola możesz się onanizować. Ale tu przecież chodzi o kobiecy ubiur i o kulture, i tradycję....Tak przynajmniej sądziłem, ale być może pomyliłem się - chodzi jak zwykle u ciebie co bys kopytem miedzy slepia nie dostawał i stąd promujesz muzulmanskie kobiece stroje.

Ps
Zamieszczone przeze mnie zdjęcia nie są sposobem na promocję wdzięków kobiet i takiej mody, a próbą pokazania innego typu kobiecych stroi, które niekniecznie muszą mi sie podobać, ale jakiemuś idiocie (kto wie?) przyjdzie do glowy je przenieść na grunt europejski



DLACZEGO TEMATYKA KOBIECA TAK CIEBIE ZAJMUJE?
Twoje poglądy o kobietach mogą zainteresować co najwyzej wyrostka chowanego pod aryjskim butem. Wypuść takiego samopas, to cherbatą się obleje na widok kobiecego krocza.
okragly (21676 punktów)Odp: Chusta kobieca... jako symbol feminizmu
>na stronach ultralewicowych i ultraszowinistycznych spotkać się z poglądem iż chusta noszona przez kobiety w kulturze islamu jest przejawem upokorzenia i zniewolenia, to pogląd fałszywy - bo tylko w połowie prawdziwy ...] noszenie chusty przez Muzułmanki jest przejawem buntu, stanowczości i wyzwania rzuconego obowiązującym regułom.
w Nowym Testamencie w Liście do Koryntian: "Każda kobieta, modląc się z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; [...] Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny. To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. Mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny. Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów".
rozmyślający (88 punktów)
Rzecz przecież jednak nie w tym, że istnieją kobiety, które preferują noszenie chust ( jeśli tak chcą z powodów religijnych/kulturowych ich prawo), ale w tym, że rzesze kobiet są do tego przymuszane, a za próby buntowania się przeciw temu przymusowi są brutalnie sekowane. Ostatecznie przecież idzie o wolność decydowania danej kobiety tej sprawie, a o tym w większości krajów islamu nie ma mowy.
07-09-2021 20:45 
 Ocena 2 na 2
qwery (2864 punktów)
>Rzecz przecież jednak nie w tym, że istnieją kobiety, które preferują noszenie chust ( jeśli tak chcą z powodów religijnych/kulturowych ich prawo), ale w tym, że rzesze kobiet są do tego przymuszane, a za próby buntowania się przeciw temu przymusowi są brutalnie sekowane. Ostatecznie przecież idzie o wolność decydowania danej kobiety tej sprawie, a o tym w większości krajów islamu nie ma mowy.

Jak rozumiem Arminus zakladająć temat nie o tym mowił. Mowił iż chusta powinna być uznana za ok i przez nasze feministki jak i przez naszych narodowców jeśli chcą być konsekwentni. Nic nie mowił zaś o aspekcie przymuszania do tego kobiet w innych obrzarach kulturowych. To osobny temat.
zeniu73 (6483 punktów)
Nie rozumiem. Co chcesz nam powiedzieć? Że chusta jest fajna? Że jest nie symbolem zniewolenia a feminizmu i wolności kobiet? Że jest oznaką wolności wyboru?

A jak ja zacytuję Ci stanowisko innej kobiety, która twierdzi dokładnie odwrotnie to co?

Zacytowaniem zdania jednej kobiety ekstrapolujesz co? To ma być jakiś aksjomatyczny dowód na to, że chusta to jednak nie zniewoleninie bo muzułmanka mieszkająca w wolnym kraju, w którym religianckie pojeby nie zmuszają kobiet do zakrywania twarzy, dobrowolnie nosi chustę?

Niech pojedzie do Afghanistanu, zdejmie chustę i powie brodatym idiotom, że akurat nie ma teraz ochoty na chustę bo jest feministką. Zobaczymy czy chusta to moda czy sposób upokarzania kobiety przez religianckich idiotów.
07-09-2021 20:56 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)aksjomatycznie
>Nie rozumiem. Co chcesz nam powiedzieć? Że chusta jest fajna? Że jest nie symbolem >zniewolenia a feminizmu i wolności kobiet? Że jest oznaką wolności wyboru?

To ta kobieta - Muzułmanka mówi, nie ja. A mówi to:

"Dla mnie noszenie chusty jest sposobem na wyrażenie mojej pobożności religijnej oraz islamskiej tożsamości, z której jestem dumna. Równolegle, feministyczna część mojej osobowości widzi w długim, luźnym ubraniu jeden ze sposobów kobiety na natarczywe spojrzenia i inne formy męskiego szowinizmu. Trudno to wyrazić ale dla mnie okrywanie się ubraniem odzwierciedla również skłonność do wewnętrznej pokory. Osobiści podoba mi się estetyka tego rodzaju ubioru także dlatego, że należycie chroni godność kobiety".

Bardzo klarownie sie wypowiedziała. Ma pan problem ze zrozumieniem Jej przekazu???

>A jak ja zacytuję Ci stanowisko innej kobiety, która twierdzi dokładnie odwrotnie to co?

To nic. Będzie z tego wynikało, że są różne przekazy - a nie tylko jeden, że chusta to symbol zniewolenia kobiety w islamie - jak utrzymują z jednej strony lewacy a z dugiej szowinistyczni nacjoultrasi.



>Zacytowaniem zdania jednej kobiety ekstrapolujesz co?

Ona wyraża stanowisko wielu kobiet islamskich, w tym także religijnych. Jakby pan wiedział co to jest koranizm - to nie zadawałby pan takich głupich pytań.


>To ma być jakiś aksjomatyczny dowód na to, że chusta to jednak nie zniewoleninie bo >muzułmanka mieszkająca w wolnym kraju, w którym religianckie pojeby nie zmuszają >kobiet do zakrywania twarzy, dobrowolnie nosi chustę?

Z Jej punktu widzenia, ktoś kto wypowiada kwestię jak wyżej jest jeszcze większym "pojebem".

>Niech pojedzie do Afghanistanu, zdejmie chustę i powie brodatym idiotom, że akurat >nie ma teraz ochoty na chustę bo jest feministką.

Pańska "błyskotliwa" argumentacja jak wyżej przemawia za tym, żeby ograniczyć się w odpowiedzi na nią do uświadomienia panu, że Afganistan nie jest jedynym krajem muzułmańskim. Wie pan o tym, czy nie???
zeniu73 (6483 punktów)Odp: aksjomatycznie

>"Dla mnie noszenie chusty jest sposobem na wyrażenie mojej pobożności religijnej oraz islamskiej tożsamości, z której jestem dumna. Równolegle, feministyczna część mojej osobowości widzi w długim, luźnym ubraniu jeden ze sposobów kobiety na natarczywe spojrzenia i inne formy męskiego szowinizmu. Trudno to wyrazić ale dla mnie okrywanie się ubraniem odzwierciedla również skłonność do wewnętrznej pokory. Osobiści podoba mi się estetyka tego rodzaju ubioru także dlatego, że należycie chroni godność kobiety".
>Bardzo klarownie sie wypowiedziała. Ma pan problem ze zrozumieniem Jej przekazu???

Dla niej. I co dalej? Poświęcasz jeden wątek dla przedstawienia zdania JEDNEJ muzułmanki i nie chcesz ekstrapolować JEJ zdania na inne muzułmanki. Cały wątek tylko dla reklamy JEDNEJ muzułmanki od siedmiu boleści (traktowanie chusty jako mody w kraju, który za nienoszenie tej chusty nie karze jest delikatnie mówiąc mało interesujące).

>To nic. Będzie z tego wynikało, że są różne przekazy - a nie tylko jeden, że chusta to symbol zniewolenia kobiety w islamie - jak utrzymują z jednej strony lewacy a z dugiej szowinistyczni nacjoultrasi.

Czy kobiety w Arabii Saudyjskiej, które twierdzą to samo sa lewaczkami czy szowinistycznymi nacjoultrasami?

>Ona wyraża stanowisko wielu kobiet islamskich, w tym także religijnych. Jakby pan wiedział co to jest koranizm - to nie zadawałby pan takich głupich pytań.

Wielu? Ilu? Jakieś podpisy są? Czy mam wierzyć na Twoje i jej słowo?

>Z Jej punktu widzenia, ktoś kto wypowiada kwestię jak wyżej jest jeszcze większym "pojebem".

No. Bo znasz jej punkt widzenia.

>>Niech pojedzie do Afghanistanu, zdejmie chustę i powie brodatym idiotom, że akurat >nie ma teraz ochoty na chustę bo jest feministką.
>Pańska "błyskotliwa" argumentacja jak wyżej przemawia za tym, żeby ograniczyć się w odpowiedzi na nią do uświadomienia panu, że Afganistan nie jest jedynym krajem muzułmańskim. Wie pan o tym, czy nie???

Spoko. Niech to zrobi w Arabii Saudyjskiej. Zobaczymy czy tam chusta jest modą.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365