 |
Młot na czarownice odmitologizowany Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-05-2007 15:19 | Baraban | Młot na czarownice odmitologizowany | Papież Innocenty VIII (1484-1492) wydal zaraz na początku swojego panowania bullę "Summis desiderantes" przeciw czarom i czarownicom. Została wydana ona dla Niemiec. Bulla ta nie stwarzała ani nie poruszała żadnego nowego problemu, gdyż wiara w czary jest tak dawna, jak dzieje ludzkości. Bulla ta nie podawała żadnego dogmatycznego orzeczenia, ale opierając się na przekonaniu o istnieniu demonów i możliwości ich wpływu na życie człowieka, mówiła z ubolewaniem o znacznej liczbie mężczyzn i kobiet w Niemczech, którzy odpadli od wiary katolickiej, wiązali się z szatanem oraz szkodzili ludziom i zwierzętom przez czarnoksięskie praktyki, zaklęcia i rzucanie uroków. Oskarżenia te prawdopodobnie nie były całkowicie bezpodstawne. Osoby te nie były oczywiście "czarownicami" lub "czarnoksiężnikami" w naszym rozumieniu lecz, jak można przypuszczać, średniowiecznymi prekursorami satanizmu. Pogląd ten można uzasadnić praktykowaniem przez nich "czarnych mszy", podczas których dokonywano rytualnego uśmiercania zwierząt (czarnych kozłów, psów lub kotów). Nie można wykluczyć, że zdarzały się również (tak jak we współczesnym satanizmie) pojedyncze przypadki rytualnych mordów popełnianych na ludziach. Papież stwierdzał dalej niewystarczalność działania inkwizytorów świeckich, Henryka Institora w północnych Niemczech i Jakuba Sprengera w Nadrenii. Zachęcał więc ich do energicznego postępowania, wzywał duchownych i świeckich do służenia im pomocą. Nowością w bulli było natomiast oddanie sprawy czarów i czarownic trybunałom inkwizycyjnym (czego wcześniej nie praktykowano). Obaj inkwizytorzy wydali (już po śmierci papieża) komentarz do bulli, zwany "Młot na czarownice", który stał się podręcznikiem postępowania w procesach o czary. Do wszczęcia procesu wystarczyła denuncjacja, podczas przesłuchiwania dopuszczono tortury, oskarżone osoby poddawano nieraz próbie ognia, bądź igieł lub wody (sąd Boży). Uznanych za winnych palono na stosie. Najczęściej jednak Inkwizycja uniewinniała podejrzanych i powściągała zapędy ludności. Jednak już papież Aleksander VI potępił "Młot na czarownice" i uchylił wyroki w procesach o czary. Opierając się na papieskim edykcie, Inkwizycja Hiszpańska przyjęła wykładnię, na mocy której złożenie oskarżenia o czary mogło zostać uznane za herezję - co na długie lata zlikwidowało tam problem czarownic i "odciążona" Inkwizycja Hiszpańska mogła zająć się tym, do czego została powołana - walką z wrogami Korony i burzycielami porządku publicznego (w tym przestępcami kryminalnymi). O dziwo, ten stworzony przez katolików w "ciemnym" Średniowieczu "Młot na czarownice" stał się w "światłym" Odrodzeniu wyrocznią dla protestantów. Zgodnie z zalecanymi w nim procedurami w krajach protestanckich osądzono i skazano setki tysięcy oskarżonych o czary. A działo się to nawet w czasach, kiedy wiara w czary, gusła i zabobony była już od dawna przez Kościół Katolicki uważana za grzech ("czarownice" z Salem). Według szacunków badacza tych zagadnień, Briana B. Levacka, zawartych w książce "Polowanie na czarownice w Europie", w wieku XVI w całej Europie spalono za czary około 300 tysięcy osób, głównie kobiet. Dwie trzecie z nich zginęło w protestanckich landach Niemiec, a około 70 tysięcy w oderwanej od Kościoła Katolickiego Anglii. W istocie właśnie historia renesansowych "polowań na czarownice" może być dowodem, że istnienie Inkwizycji zapobiegło stoczeniu się krajów katolickich w otchłań zbiorowej histerii i masowych morderstw, jak to się stało w tej części Europy, gdzie podobnej wyższej instancji zabrakło.
|
1 2 3 4 5 Dalej..| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Nonsensy zawsze będą miały swoich zwolenników. Przyczyna? Ignorancja + indoktrynacja wyrabiająca otwartość na łykanie bzdur bez popijania. |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | To może lepiej piwo? Mój tatuś zawsze powtarza, że on nie koza, kwiatów jeść nie będzie...  .
--- |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | No to jak w końcu jest z tymi kobietami u Racjonalistów? Poważnie trzeba być zakonnicą? Qurcze, przepadam w przedbiegach.... 
--- |
| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > To może lepiej piwo?Ach ty feministko  - że niby jak facet, to piwo + pilot TV i już jest cały szczęśliwy? > Mój tatuś zawsze powtarza, że on nie koza, kwiatów jeść nie będzie...  Ma rację. |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Przecież dokładnie mówię o tym, że piwo. Czy wspomniałam o pilocie itp.? Spotkaj się ze mną i moimi przyjaciółmi na Szlaku Orlich Gniazd. Będzie nie tylko piwo...  . Spotkasz najwspanialszych ludzi, jakich można sobie wyobrazić! Co Ty na to? Już nie będziesz NIEOBECNY. Wśród takich ludzi się nie da  . Pozdrawiam. P.S. Czy czytają mnie ludzie, o których myślę? Wystarczy uśmiech. Wiem, że sie uśmiechacie 
--- |
| APawłowski (1150 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Spalić was na stosie za nietrzymanie się tematu  |
| Gosia (9452 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Aż dziw, że dziś bez Świętej Inkwizycji Europa nie pogrąża się w masowej histerii i mordach.Cóże Ty za herezje prawisz, Nieszczęsny?! Europa nie pogrąża się w masowej histerii? A postępująca laicyzacja kontynentu, wiodąca umysły społeczeństwa na manowce ateizmu a dusze nieśmiertelne na zatracenie?! Europa nie pogrąża się w mordach?! A te plugawe, liberalne ustawy aborcyjne w większości państw?! Oto do czego doprowadza brak światłego nadzoru Świętej Inkwizycji matki naszej Kościoła.  Może i ma ździebko na sumieniu, ale inni mają więcej i biją murzynów!Przeto nie opowiadaj już głupot, kochanieńki i co prędzej idź złóż wymierny dowód swej skruchy na najbliższej tacy parafialnej.  Z siostrzanym pozdrowieniem to napisałam ja - Jarząbek Wacława |
| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Spalić was na stosie za nietrzymanie się tematu  Eeee tam. Trzymamy się tematu maksymalnie. Udowadniamy wszem i wobec, że czarownice, choć istnieją, to nie zasługują na palenie na stosie  |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | A za co? Czy nie wolno dywagować? A dlaczemu? Proszę o dyspensę... plizzzz 
--- Pan APawłowski też jedzie do Jury? Jak miło. Chwalmy to, co mamy najpiękniejsze w naszym kraju. |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Pewnie, że nie można ICH palić, tym bardziej na stosie. No, bez przesady... Taka sobie, miła (prawda?) rozmowa. Racjonalizm na to nie pozwala?
--- |
| APawłowski (1150 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | W takim razie zapisuję się na to piwo. Pilota nie potrzebuję i tak nie mam nim czego sterować. |
| APawłowski (1150 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Pan APawłowski też jedzie do Jury?Do Jury? Zawsze i w każdej chwili |
| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Spotkaj się ze mną i moimi przyjaciółmi na Szlaku Orlich Gniazd.Uch... łażenie po górach... nie dla mnie. > Spotkasz najwspanialszych ludzi, jakich można sobie wyobrazić! Co Ty na to?Moja wyobraźnia pracuje w zupełnie innych przestrzeniach, ale dziękuję za zaproszenie. Poważnie. > Już nie będziesz NIEOBECNY.Będę. To moja pokuta narzucona mi przez władze portalu - nomen omen - racjonalista.pl. > Pozdrawiam.Ja też. > P.S. Czy czytają mnie ludzie, o których myślę? Wystarczy uśmiech. Wiem, że sie uśmiechacie  Na pewno czytają i się uśmiechają. Nie piszą o tym, bo nie było takiego polecenia ;P |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Cieszę się. Więc do zobaczenia na szlaku... i przy piwie? 
--- |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Szkoda, że nie pójdziesz na Górę Zborów razem z nami. Żałuj, oj żałuj... Nie będzie stosów, nie będzie tortur. Tylko sama przyjemność patrzenia. Sama radość z dojścia. A ja tam sobie podpisze listę obecności, coby kadrowa nie czepiała się... 
--- |
1 2 3 4 5 Dalej..
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|