 |
Młot na czarownice odmitologizowany Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-05-2007 15:19 | Baraban | Młot na czarownice odmitologizowany | Papież Innocenty VIII (1484-1492) wydal zaraz na początku swojego panowania bullę "Summis desiderantes" przeciw czarom i czarownicom. Została wydana ona dla Niemiec. Bulla ta nie stwarzała ani nie poruszała żadnego nowego problemu, gdyż wiara w czary jest tak dawna, jak dzieje ludzkości. Bulla ta nie podawała żadnego dogmatycznego orzeczenia, ale opierając się na przekonaniu o istnieniu demonów i możliwości ich wpływu na życie człowieka, mówiła z ubolewaniem o znacznej liczbie mężczyzn i kobiet w Niemczech, którzy odpadli od wiary katolickiej, wiązali się z szatanem oraz szkodzili ludziom i zwierzętom przez czarnoksięskie praktyki, zaklęcia i rzucanie uroków. Oskarżenia te prawdopodobnie nie były całkowicie bezpodstawne. Osoby te nie były oczywiście "czarownicami" lub "czarnoksiężnikami" w naszym rozumieniu lecz, jak można przypuszczać, średniowiecznymi prekursorami satanizmu. Pogląd ten można uzasadnić praktykowaniem przez nich "czarnych mszy", podczas których dokonywano rytualnego uśmiercania zwierząt (czarnych kozłów, psów lub kotów). Nie można wykluczyć, że zdarzały się również (tak jak we współczesnym satanizmie) pojedyncze przypadki rytualnych mordów popełnianych na ludziach. Papież stwierdzał dalej niewystarczalność działania inkwizytorów świeckich, Henryka Institora w północnych Niemczech i Jakuba Sprengera w Nadrenii. Zachęcał więc ich do energicznego postępowania, wzywał duchownych i świeckich do służenia im pomocą. Nowością w bulli było natomiast oddanie sprawy czarów i czarownic trybunałom inkwizycyjnym (czego wcześniej nie praktykowano). Obaj inkwizytorzy wydali (już po śmierci papieża) komentarz do bulli, zwany "Młot na czarownice", który stał się podręcznikiem postępowania w procesach o czary. Do wszczęcia procesu wystarczyła denuncjacja, podczas przesłuchiwania dopuszczono tortury, oskarżone osoby poddawano nieraz próbie ognia, bądź igieł lub wody (sąd Boży). Uznanych za winnych palono na stosie. Najczęściej jednak Inkwizycja uniewinniała podejrzanych i powściągała zapędy ludności. Jednak już papież Aleksander VI potępił "Młot na czarownice" i uchylił wyroki w procesach o czary. Opierając się na papieskim edykcie, Inkwizycja Hiszpańska przyjęła wykładnię, na mocy której złożenie oskarżenia o czary mogło zostać uznane za herezję - co na długie lata zlikwidowało tam problem czarownic i "odciążona" Inkwizycja Hiszpańska mogła zająć się tym, do czego została powołana - walką z wrogami Korony i burzycielami porządku publicznego (w tym przestępcami kryminalnymi). O dziwo, ten stworzony przez katolików w "ciemnym" Średniowieczu "Młot na czarownice" stał się w "światłym" Odrodzeniu wyrocznią dla protestantów. Zgodnie z zalecanymi w nim procedurami w krajach protestanckich osądzono i skazano setki tysięcy oskarżonych o czary. A działo się to nawet w czasach, kiedy wiara w czary, gusła i zabobony była już od dawna przez Kościół Katolicki uważana za grzech ("czarownice" z Salem). Według szacunków badacza tych zagadnień, Briana B. Levacka, zawartych w książce "Polowanie na czarownice w Europie", w wieku XVI w całej Europie spalono za czary około 300 tysięcy osób, głównie kobiet. Dwie trzecie z nich zginęło w protestanckich landach Niemiec, a około 70 tysięcy w oderwanej od Kościoła Katolickiego Anglii. W istocie właśnie historia renesansowych "polowań na czarownice" może być dowodem, że istnienie Inkwizycji zapobiegło stoczeniu się krajów katolickich w otchłań zbiorowej histerii i masowych morderstw, jak to się stało w tej części Europy, gdzie podobnej wyższej instancji zabrakło.
|
1 2 3 4 5 Dalej..| Gosia (9452 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Gosiu, masz jakiś problem zdrowotny? Nie mów tylko, że Twój lekarz strajkuje...! Może jakiś przepisik na przeziębienie? Racjonaliści powinni sobie pomagać, nie zdawać się na "ślepy los", prawda?
--- |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Moim zdaniem Święta Inkwizycja ma teraz zupełnie inne oblicze, takie po botoksie i innej ingerencji chirurga plastycznego. Nie będziemy wolni, jeśli o swoje swobody nie będziemy walczyć. Zawsze znajdzie się taki ktoś, kto będzie chciał mieć władzę nad naszymi umysłami (i nie tylko). Pozdrawiam.
--- |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | W takim razie jesteś najfajniejszym facetem, z którym spotkam sie w Jurze. 
--- |
| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Może jakiś przepisik na przeziębienie?Są dwa przepisy, oba równie skuteczne, ale tylko jeden przyjemny: 1) iść do łóżka i zastosować okłady z kobiecych piersi (hardcorowcy twierdzą, że tylko z młodych), 2) przedawkować witaminę "C", której zdrowotnych właściwości nikt nigdy nie sprawdzał odkąd Pasteur (chyba) stwierdził, że pomaga. |
Michał Stanislawkiewicz (1358 punktów) (zablokowany) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany |
> Są dwa przepisy, oba równie skuteczne, ale tylko jeden przyjemny:<> 1) iść do łóżka i zastosować okłady z kobiecych piersi<Są dwa przyjemne. Ten drugi to sok z dziurawca. Najlepiej osiemnastoletniego  |
| Ocykan (3528 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Aż dziw, że dziś bez Świętej Inkwizycji Europa nie pogrąża się w masowej histerii i mordach.No nie, rozczulający jesteś... A ofiary działań wojennych w latach 1939-1945? A 6 milionów zamordowanych Żydów? A ofiary stalinizmu (w tym miliony ofiar głodu na Ukrainie), że nie wspomnę o takim "drobiazgu" jak mord na polskich oficerach? A ofiary czystek etnicznych na terenach byłej Jugosławi? A lista jest mocno niepełna.
Na nic zda się metoda, gdy nie ma narzędzi - nic po racjonalizmie, gdy rozumu braknie. |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | I tu się nie zgodzę, bo zawsze mówię to, co myślę... można mnie nie lubić. Trzeba wziąć 3/4 szklanki wina wytrawnego, dodać 1/4 szklanki wody ( in wino weritas, in aqua sanitas), dodać łyżeczkę cukru, gruby plaster cytryny, trzy goździki i szczyptę cynamonu. Wszystko podgrzać do temperatury wrzenia, ale nie gotować. Podawać zaraz po przyrządzeniu. Potem tylko łóżko!!! Gosiaczku, nie wybieraj piersi, nawet gdyby miały być młode!!! Powinny być innej płci ... i tyle 
--- |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Panie Michale.... ja Pana nie poznaję...? Przepis jak ta lala, no, no. 
--- |
| APawłowski (1150 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Szkoda, że nie pójdziesz na Górę Zborów razem z nami.> Żałuj, oj żałuj...Niestety, na Górze Zborów nie zbierały się czarownice, nazwa ma zupełnie inne pochodzenie. |
| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Panie Michale.... ja Pana nie poznaję...?> Przepis jak ta lala, no, no.  Nie zrozumiałaś. Że antysemita i komuch, to nie znaczy, że gej. Po prostu prawdziwy katolik, dla którego "dziurawiec", to tyle co "kobieta", "dziewczyna". |
| nieobecny | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | > Trzeba wziąć 3/4 szklanki wina wytrawnego, dodać 1/4 szklanki wody ( in wino weritas, in aqua sanitas), dodać łyżeczkę cukru, gruby plaster cytryny, trzy goździki i szczyptę cynamonu.No dobra, a może być też 3/4 litra, ale wina obojętnie jakiego? > Wszystko podgrzać do temperatury wrzenia, ale nie gotować.Grzanie wina jest jak chłodzenie koniaku. > Podawać zaraz po przyrządzeniu.Czyli po pozbyciu się korka! > Potem tylko łóżko!!!No jasne!!! > Gosiaczku, nie wybieraj piersi, nawet gdyby miały być młode!!! Powinny być innej płci ... i tyle  Popieram - powinny być innej płci. |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Dobra, prawdziwy katoliku, który poznać Jury nie chcesz... masz plusa i już!!!
--- Oczywiście w domyśle  |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | Mam nadzieję, że o tym usłyszę. Teraz cieszę się, że podpiszę listę. I nieważne, co o tym sądzą inni. Mnie tak jest dobrze... 
--- |
| J.Szulc (5723 punktów) | Odp: Młot na czarownice odmitologizowany | A Pan Michał dostanie swojego. ... plusa, oczywiście. Nie obchodzi mnie czy antysemita, czy inny czort. Puenta była dobra, więc o co chodzi?
--- |
1 2 3 4 5 Dalej..
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|