Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Noce w białej poświacie"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
13-11-2021 11:43romaro (25211 punktów)"Noce w białej poświacie"
Ocena 3 na 3
W wieku 80 lat zmarł Graeme Edge, poeta, współzałożyciel i perkusista brytyjskiego zespołu prog- i pop-rocka Moody Blues. Założony w 1964 roku, Moodies cieszyli się długowiecznością dzięki akceptacji sztuki ponownego odkrywania: Days of Future Passed z 1967 roku jest uważany za jeden z najlepszych albumów koncepcyjnych w historii rocka, z kuszącymi, orkiestrowymi hitami, takimi jak "Nights in White Satin" i "Evening".
W 2018 roku Graeme Edge został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Jest to galeria sław i muzeum. Dokumentuje historię muzyki rockowej oraz artystów, producentów, inżynierów i innych wybitnych postaci, które wpłynęły na jej rozwój.
Stworzył we współpracy z profesorem Brianem Grovesem pierwszy elektroniczny bęben , a utwór "Procession" - z wydanego w 1971 roku albumu Every Good Boy Deserves Favor - jest jednym najdziwniejszych utworów i to w nim zaprezentowano pionierską pracę elektronicznego zestawu perkusyjnego Graeme'a Edge'a

W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie Moody Blues na Facebooku, Hayward upamiętnił swojego przyjaciela i kolegę z zespołu od prawie pięciu dekad. "To bardzo smutny dzień. Po części brzmienie i osobowość Graeme'a są obecne we wszystkim co zrobiliśmy razem i na szczęście będzie to żyło dalej". Lodge dodał na swoim osobistym koncie na Twitterze: "Dla mnie był Białym Orłem Północy ze swoją piękną poezją, przyjaźnią, miłością do życia i unikalnym stylem bębnienia, który był maszynownią Moody Blues".

"Noce w białej poświacie" albo "Noc w białej satynie" przepiękny utwór Justina Haywarda, gitarzysty i wokalisty zespołu. W pełnej wersji utworu po jego zakończeniu zostaje odczytany wiersz pt. Late Lament Graeme'a Edge'a.
Do mnie bardziej przemawia pierwsze tłumaczenie - urzekający, zjawiskowy fenomen dnia polarnego, który występuje na Północy - "Noce w białej poświacie".
www.youtube.com/watch?v=2DWN5GwCiDM jest to krótka wersja utworu

A tutaj pełna wersja Remastered. Jest wersją, którą pamiętam, a która może być mniej znana.
www.youtube.com/watch?v=gqaiS-sDQyY
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Berzerac (5671 punktów)
>W wieku 80 lat zmarł Graeme Edge, poeta, współzałożyciel i perkusista brytyjskiego zespołu prog- i
>pop-rocka Moody Blues.
>www.youtube.com/watch?v=gqaiS-sDQyY
>
Piękny utwór. Niestety, im jesteśmy starsi, tym też szybciej ubywać będzie "proroków z naszych gniewnych lat" Takie życie. Po takich ludziach przynajmniej zostanie muzyka, którą mam nadzieję wciąż będą odkrywać następne pokolenia.
13-11-2021 16:31 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Piękny utwór.
Jeden z moich ulubionych.
Dwa utwory których tytuły mylą mi się ZAWSZE - Nights in White Satin i "A Whiter Shade of Pale" (Bielszy odcień bieli) Procol Harum
Przy okazji - mam nadzieję, że będziesz zaskoczony, a jak nie to i tak warto posłuchać tej wersji jeszcze raz. Lubię wstawiać mniej znane wersje....
youtu.be/hUxsrmQAesg

youtu.be/PY1fcGFpv9w
14-11-2021 11:29 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Dwa utwory których tytuły mylą mi się ZAWSZE - Nights in White Satin i "A Whiter Shade of Pale" (Bielszy odcień bieli) Procol Harum
>Przy okazji - mam nadzieję, że będziesz zaskoczony, a jak nie to i tak warto posłuchać tej wersji jeszcze raz. Lubię wstawiać mniej znane wersje....
>youtu.be/hUxsrmQAesg
>youtu.be/PY1fcGFpv9w
>
Mnie muzyka przywołuje wspomnienia. Kojarzy się ze szczególnymi momentami w mym życiu. Tak jest w przypadku utworu Procol Harum. Kawałek jak najbardziej wybitny i uznany a nienawidzę go. Po prostu źle mi się kojarzy. Mogę być fanem jakiejś konkretnej kapeli, a w jej repertuarze będzie utwór, którego nie potrafię słuchać, bo przywołuje złe wspomnienia.

Generalnie muzyka jest jedną z niewielu rzeczy, które mnie wzruszają. Zauważyłem, że z upływem lat staję się coraz bardziej sentymentalny. Kilkanaście lat temu nic nie było w stanie mnie "ruszyć" Teraz z wiekiem staję się coraz bardziej "miętki"

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365