Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bomby.... choinkowe z Lauscha

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
13-01-2022 08:17Arminius (25555 punktów)Bomby.... choinkowe z Lauscha
Ocena 2 na 2
Wiedza o tym, że choinka bożonarodzeniowa ma...korzenie niemieckie jest dosyć powszechna. Jednakże o tym, iż bombki choinkowe także mają niemiecki rodowód wie już znacznie mniej osób.
Po raz pierwszy pojawiły się na przełomie 16 i 17 wieku w Lauscha, miasteczku w Turyngii, znanym ośrodku hutnictwa szkła. Według legendy hutnik który je zrobił po raz pierwszy był biednym człowiekiem. Nie stać go było na ozdoby naturalne typu jabłka czy orzechy włoskie - postanowił więc je...wydmuchać w szkle. I tak się zaczęło. Tytułem dygresji dodam, iż owe naturalne ornamenta bardziej mi odpowiadają. Ale, de gustibus...
Podlinkowany materiał zawiera arcyinteresujący wykład - ilustrowany szeregiem zdjęć - na temat Lauscha i bombkowego interesu.


www.youtube.com/watch?v=bSYmXvWotn0
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Berzerac (5671 punktów)
>Wiedza o tym, że choinka bożonarodzeniowa ma...korzenie niemieckie jest dosyć powszechna. Jednakże
>o tym, iż bombki choinkowe także mają niemiecki rodowód wie już znacznie mniej osób.
>Po raz pierwszy pojawiły się na przełomie 16 i 17 wieku w Lauscha, miasteczku w Turyngii, znanym
>ośrodku hutnictwa szkła. Według legendy hutnik który je zrobił po raz pierwszy był biednym
>człowiekiem. Nie stać go było na ozdoby naturalne typu jabłka czy orzechy włoskie - postanowił więc
>je...wydmuchać w szkle. I tak się zaczęło. Tytułem dygresji dodam, iż owe naturalne ornamenta
>bardziej mi odpowiadają. Ale, de gustibus...
>Podlinkowany materiał zawiera arcyinteresujący wykład - ilustrowany szeregiem zdjęć - na temat
>Lauscha i bombkowego interesu.
>www.youtube.com/watch?v=bSYmXvWotn0

Prawda. Na Śląsku do dzisiaj na bombki choinkowe mówi się Weihnachtskugel lub Glasskugel.
Tradycja wielkanocnego zajączka Osterhase i dawania przez niego prezentów, również jest niemiecka.
Fedo (7 punktów)
(zablokowany)
Nieustające zainteresowanie wirtualnym wszechświatem gier stale rośnie.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365