Oddajmy głos księdzu z USA:
www.google(*)g=AOvVaw03WB9Pm-1f-mo9GP4xCUaUDlaczego ludzie nie wierzą w Boga?
Cóż, z wielu powodów. Oto niektóre:
1. Dorastanie w rodzinie bez wiary
W jednym z badań 32% ateistów stwierdziło, że dorastali w domu z rodzicami, którzy nie wierzyli w Boga. Wyrwanie się z nastawienia, które zostało zakorzenione we wczesnym okresie życia, może być trudne.
2. Przestań wierzyć w nauki religijne
Z drugiej strony ponad 60% ateistów wychowało się w domach chodzących do kościoła, ale w pewnym momencie utracili wiarę. Czemu? Podejrzewam, że nigdy nie powiedziano im, dlaczego wierzymy , a jedynie powiedziano im, żeby wierzyli. Nie zostali doprowadzeni do uznania swojej wiary za własną.
3. Doświadczenia w College'u
Ludzie, którzy tracą wiarę, często robią to na studiach. Czemu? Może to wynikać z kontaktu z ludźmi, którzy wierzą w inne rzeczy lub profesorem, który atakował wiarę w Boga, a osoba, która dorastała w kościele, może być zdezorientowana i zastanawiać się, czy nie była głupia, ponieważ kiedykolwiek wierzyła.
4. Wyzwania intelektualne
Intelektualne pytania dotyczące wiary często zaczynają się między latami liceum i college'u i mogą trwać w nieskończoność. W obliczu pytań, na które nie ma odpowiedzi, osoba może przyjąć, że wiara, w którą wierzy, jest nieodpowiednia lub nieistotna.
Niektóre pytania mają solidne intelektualne odpowiedzi, ale osoba, która nie może znaleźć tych odpowiedzi, może łatwo odwrócić się od swojej wiary. Przykładami takich pytań mogą być:
"Jeżeli Bóg miłuje, dlaczego na świecie jest tyle zła?"
"Jeśli Bóg stworzył świat w sześć dni, co z ewolucją i dinozaurami?"
"Dlaczego dobry Bóg miałby posyłać ludzi do piekła?"
5. Wyzwania emocjonalne
Przekonałem się, że brak wiary w Boga często wiąże się bardziej z wyzwaniami emocjonalnymi niż z przyczynami intelektualnymi. Dlaczego ludzie tracą wiarę? Niektórzy odwracają się, ponieważ Bóg nie odpowiedział na ważną modlitwę ani nie uratował ich przed konsekwencjami złej decyzji. Mogli zostać zranieni przez kościół lub odrzuceni przez obłudnych chrześcijan. Jedno z badań wykazało, że wielu najbardziej znanych ateistów dorastało bez ojca. Uwierzenie w dobrego i kochającego niebiańskiego Ojca może być trudne, gdy ma się nieprzyjemne doświadczenia lub może brak ojca.
6. Pragnąc jedności
Kiedy wierzący spotyka kogoś z innego pochodzenia religijnego, może czuć się nieswojo, broniąc swojej wiary. Mogą zastanowić się nad poprzednimi dyskusjami lub debatami na temat religii. To napięcie może doprowadzić ich do wniosku, że najlepiej byłoby, gdyby wszystkie religie były jednakowo prawdziwe lub gdyby żadna nie była prawdziwa.
7. Pragnienie niezależności moralnej
Miałem kilku niewierzących przyjaciół, którzy byli gotowi dyskutować o Bogu i słuchać dowodów. Z biegiem czasu mogłem pomóc objawić Boga . Przyznali, że nie mogą racjonalnie zaprzeczać istnieniu Boga ani tego, że Jezus naprawdę był Jego Synem, który przyszedł na ziemię, aby nas zbawić. Pozostali ateistami, którzy nie zaakceptowali Jezusa jako swojego Zbawiciela. Czemu? Niestety, nie chcieli ugiąć kolan przed Bogiem i dać Mu moralnego autorytetu w swoim życiu. Chcieli dalej robić to, co robili, bez ingerencji Boga. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać na temat Jezusa.
8. Kwestie dotyczące seksu
Ankiety mówią nam, że wśród ludzi, którzy odeszli od kościoła i swojej wiary: 19% stwierdziło, że nadużycia seksualne popełniane przez duchownych były istotnym powodem tego. Dla wychowanych katolików liczba ta wynosiła 32%. Jeszcze częściej, 29% (i 39% wychowanych katolików) stwierdziło, że opuściło kościół z powodu negatywnych nauk i traktowania gejów i lesbijek. To jest coś, o czym powinniśmy pomyśleć: wielu nie chce zostać chrześcijanami, ponieważ chcą być kochającymi ludźmi i wierzą, że chrześcijanie są zbyt podli i krytyczni.
9. Polityka
Przez lata cyniczni ludzie odrzucali kościół z powodu przekonania, że chrześcijanie są zbyt zaangażowani w politykę. W ostatnim roku kwestia ta pogorszyła się wykładniczo. Ludzie nie tylko trzymają się z dala od kościoła z powodu polityki, ale teraz także opuszczają kościół z powodu polityki. W rzeczywistości uważa się, że 14% amerykańskich chrześcijan opuściło swoje kościoły w wyniku wyborów w 2016 roku. Wielu uważa, że chrześcijanie przedkładają kwestie polityczne nad charakter, ponieważ ich poparcie dla polityków jest postrzegane jako niemoralne. To spowodowało kryzys wiary dla wielu i daje kolejny powód, dla którego ci, którzy są już poza wiarą, nie są zainteresowani przybyciem.
Ja (MaxGolonko)
nie wierzę z powodów podanych tutajwww.racjonalista.pl/forum.php/s,855336
a też dlatego,
że jako osoba bardzo mądra i bardzo inteligentna (o czym świadczą moje wyniki
w szkole i na uczelni i w pracy) miałem wyjątkową okazję starannie i długo przemyśleć to wszystko jak razu pewnego miałem gips i urlop dziekański.
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne