Wczoraj minęła 25 rocznica śmierci Bohumila Hrabala. Miała ona w sobie coś pikantnie hrabalowskiego. Hrabal mianowicie , przebywając w praskim szpitalu, miał się pewnego dnia zbyt mocno wychylić z okna, karmiąc gołębie - i wtedy runął w dół. Jednakże wielu uważa, iż nie był to wypadek, że Hrabal celowo odebrał sobie życie. Był już bowiem wtedy w stanie ciężkiej depresji i często wzmiankował o samobójstwie. Wypad przez okno ikony czeskiej literatury- czy to celowy czy przypadkowo - jednoznacznie kojarzy się z praskimi defenestracjami i jako taki tym dosadniej wpasowuje się w hrabalowski styl i hrabalowskie życie. Rocznica śmierci pisarza jest dobra okazją do objerzenia filmu powstałego na kanwie jego książki. Polecam i życzę interesujących wrażeń i przemyśleń. www.cda.pl/video/58480558a |