Mając około 9 lat czytałem książkę Jana Żabińskiego "Jak powstały gady" Najbardziej wstrząsnęła mną grafika z rekonstrukcją Sejmurii(raz jedno z ostatnich zdań w tej książce: Z TYCH GADÓW SSAKOKSZTAŁTNYCH POWSTAŁY SSAKI) - od tego czasu jestem ateistą. Grafika: upload.wik(*)/commons/9/93/Seymouria_BW.jpgSejmuria to rodzaj wymarłych zwierząt o cechach przejściowych pomiędzy płazami a gadami, żyjących w okresie karbonu i wczesnego permu. W ich budowie występowały cechy obydwu gromad. Czaszka podobna była do czaszek płazów tarczogłowych, opatrzona jednak jednym tylko kłykciem potylicznym. Kończyny i pasy przypominały budową te same organy u płazów, ale palce ich opatrzone pazurami przypominały gadzie. Różnica była także zauważalna w budowie zębów, określa się je jako cechę płazów. Połączenie między kręgosłupem a obręczą miednicową miało charakter pośredni; o ile u płazów występuje jeden kręg krzyżowy łączący się z miednicą, a u gadów - co najmniej dwa, sejmuria miała jeden rozwinięty kręg krzyżowy, stykający się z kością biodrową na dużej powierzchni, oraz drugi, przypominający jeszcze budową kręgi ogonowe, ale stykający się z kością biodrową końcem dalszym żebra. Długość ciała ok. 50 cm. Sejmuria uznawana była za ogniwo pośrednie między płazami a gadami, przypuszczano też, że wywodzić się od niej mogły pierwsze gady - kotylozaury. Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne |