Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sejmuria to najbardziej przełomowy oragnizm kiedykolwiek rozpoznany!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
15-02-2022 13:27MaxGolonko3 (3459 punktów)Sejmuria to najbardziej przełomowy oragnizm kiedykolwiek rozpoznany!
Ocena 1 na 1
Mając około 9 lat czytałem książkę Jana Żabińskiego "Jak powstały gady"

Najbardziej wstrząsnęła mną grafika z rekonstrukcją Sejmurii

(raz jedno z ostatnich zdań w tej książce:

Z TYCH GADÓW SSAKOKSZTAŁTNYCH POWSTAŁY SSAKI

) - od tego czasu jestem ateistą.

Grafika:
upload.wik(*)/commons/9/93/Seymouria_BW.jpg

Sejmuria to rodzaj wymarłych zwierząt o cechach przejściowych pomiędzy płazami a gadami, żyjących w okresie karbonu i wczesnego permu. W ich budowie występowały cechy obydwu gromad. Czaszka podobna była do czaszek płazów tarczogłowych, opatrzona jednak jednym tylko kłykciem potylicznym. Kończyny i pasy przypominały budową te same organy u płazów, ale palce ich opatrzone pazurami przypominały gadzie. Różnica była także zauważalna w budowie zębów, określa się je jako cechę płazów. Połączenie między kręgosłupem a obręczą miednicową miało charakter pośredni; o ile u płazów występuje jeden kręg krzyżowy łączący się z miednicą, a u gadów - co najmniej dwa, sejmuria miała jeden rozwinięty kręg krzyżowy, stykający się z kością biodrową na dużej powierzchni, oraz drugi, przypominający jeszcze budową kręgi ogonowe, ale stykający się z kością biodrową końcem dalszym żebra. Długość ciała ok. 50 cm. Sejmuria uznawana była za ogniwo pośrednie między płazami a gadami, przypuszczano też, że wywodzić się od niej mogły pierwsze gady - kotylozaury.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)Odp: Sejmuria to najbardziej przełomowy oragnizm kiedykolwiek rozpozna
Kolejną przełomową istotą była Ichtiostega!

Ichtiostega (rybopłaz) - jeden z pierwszych przedstawicieli czworonogów,
forma przejściowa między rybami a płazami.

Grafika:
upload.wik(*)ons/e/ec/Ichthyostega_BW_2.jpg

Siema
MaxGolonko3 (3459 punktów)
To epokowe dzieło

'Jak powstaly gady' Kulczycki Julian, Żabinski Jan

Grafika:

pbs.twimg.(*)WYAUUOUA?format=jpg&name=small

Tu dostępna

www.abeboo(*)Julian-Zabinski/16291109061/bd

i tu

archiwum.a(*)i-i-zabinski-i11114068280.html

Genialna książka. To dzięki niej zostałem ateistą już mając 10 lat.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
MaxGolonko3 (3459 punktów)
Na Darwina!

AGNOS (Hamerlik, Marga, A....) !

Przestań!

Zatrzymaj to rozwolnienie bo portal już cuchnie antysemityzmem i antyszczepionkowym debilizmem!

Weź stoperan! Agnos!!!!!

Arminius wcześnie wykryty jest uleczalny!

Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365