Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dugin.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
16-02-2022 19:17quick (6853 punktów)Dugin.
Ocena 2 na 2
Rosyjski geopolityk Aleksandr Dugin, jest czołowym rosyjskim opiniotwórcą polityki międzynarodowej, i wydarzeń światowych, który swoje opinie wygłasza w rosyjskich resortach siłowych, na uczelniach, i w mediach głównego nurtu. Głosi on m.in tzw. Koncepcję Radykalnego Podmiotu i "czwartą teorię polityczną". Wykorzystując opinię na ten temat pana Leszka Sykulskiego, chciałbym wam przybliżyć nieco sprawę.

"Koncepcja Radykalnego Podmiotu i "czwarta teoria polityczna" Aleksandra Dugina w kontekście bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej"
www.resear(*)twa_Polski_i_Unii_Europejskiej

Co trzeba wiedzieć, Dugin nie tylko uzasadnia postępowanie Rosji, jej politykę zagraniczną, ale jest też osobą o której mówi się, że jest współodpowiedzialnym za wyznaczanie ram i kierunków owej polityki. Polityki, która jest naciskiem na Zachód (w tym na Polskę, również jesteśmy Zachodem), na wszystkich kierunkach geopolitycznych, tak w Ameryce Południowej, jak w kwestiach handlu z Niemcami, tak w sprawach światopoglądowych takich jak problem LGBT, jak i w kwesti rozmieszczenia sił strategicznych na ziemi i w kosmosie. Po bliższym przyjrzeniu się, co prawda powierzchownemu, twórczości i wypowiedziom pana Dugina, mogę stwierdzić, że Rosja ma możliwośći sporego manewru, tym bardziej biorąc pod uwagę Chiny, zarówno w perspektywie krótko jak i średnio czy długookresowej. Oczywiście Chiny w ich rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, rywalizacji, która jest napięciem strukturalnym w architekturze bezpieczeństwa międzynarodowego. Od stopnia tegoż napięcia zależy to, jaki będzie kształt owej architektury bezpieczeństwa w najbliższej przyszłości, która zależy również od Rosji, od tego jakie decyzje będzie podejmować Rosja. Więc może jest tak, że konflikt ukraińsko-rosyjski jest sprawą Rosji, i Zachodowi, w ramach rosyjskiej neutralnosci na linii Waszyngton -Pekin, lepiej jest uznać działania rosyjskie jako poniesienie koniecznej ceny? Jaki rozmiar ma ta cena? Ile Zachód musi ustąpić, i skąd się Zachód musi wycofać, by strona Rosyjska zachowała wstrzemięźliwość w napięciu Chiny-Zachód?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)w nawiązaniu do..
>Rosyjski geopolityk Aleksandr Dugin, jest czołowym rosyjskim opiniotwórcą polityki >międzynarodowej, i wydarzeń światowych, który swoje opinie wygłasza w rosyjskich resortach >siłowych, na uczelniach, i w mediach głównego nurtu.

W nawiązaniu do jak wyżej polecam jak niżej:

"Nadworny geopolityk cara Putina - M. Dugin, pozujący na Sołżenicyna i dyskontujący instytucje rosyjskiego "starczestwa" (starik, stary mnich jako mędrzec pouczający młodych jak żyć) napisał kolejną książkę ( "Putin vs Putin: Vladimir Putin Viewed from the Right"), w której, podobnie jak w poprzednich pracach, eksploatuje -rozłożywszy trochę inaczej akcenty i odcienie - koncept euroazjatycki. Jego istotą jest założenie, iż Rosja nigdy nie była europejska i że w chwili obecnej - a w przeszłości również tak bywało - znajduje się ona pod naporem wrażych żywiołów tallasokratycznych (globalistycznych), które pragną żywioł sensu stricte tellurokratyczny (Rosję) zniszczyć. Dugin prezentuje się jako ojciec teorii jak wyżej. Nie jest to jednakże prawda. Jest ona bowiem de facto amalgamatem ideii słowianofilskich, konceptu Heartlandu McKindera oraz - przede wszystkim - teorii niemieckiego filozofa - teloga politycznego: Carla Schmitta. Schmitt - jeden z czołowych teoretyków prawa III Rzeszy, w swojej pracy: "The Nomos of The Earth" - posługując się symboliką zaczerpniętą z biblii, przeciwstawił tallasokratycznego Lewiatana, tellurystycznemu Behemotowi. Schmitt utrzymywał, iż jednej strony występuje cywilizacja mająca za swój fundament ziemię - ląd - której kultywacja wymaga ciężkiej pracy, cechującej się wzajemną lojalnością i zaufaniem w obrębie danej grupy pracowników - co prowadzi do wykształcenia się silnych więzi rodzinnych, klanowych i trybalnych. Owocem takiej postawy jest plon dzielony sprawiedliwie między żniwiarzy. Schmitt - będący jako Niemiec zatwardziałym orędownikiem Behemota - podkreśla, iż twarda, namacalna ziemia, twardy grunt pod nogami jest poogradzana przez płoty, granice, ściany, domy, zasieki, fosy i inne tego typu konstrukcje ograniczające i dzielące. Z drugiej strony, na drugim biegunie, przycupnął Lewiatan, czyli cywilizacja tallasokratyczna - ludzie morza. W przeciwieństwie do poddanych Behemota, nie jest u nich aż tak bardzo rozwinięta zależność od przestrzeni, prawa, porządku i kierunku. Na morzu nie można orać, nie można też siać, trwałe linie podziału i rozgraniczeń nie mogą być ustanowione. Wóz jadący lądem pozostawia głęboko wyżłobioną koleinę. Statek płynący oceanem - nie pozostawi żadnego śladu. Schmitt zauważa, iż na morzu jest wolność - ale jest to często wolność do uprawiania piractwa, celem zdobycia łatwego i szybkiego łupu. Poddaje on ostrej krytyce ludzi morza - żyjących be ograniczeń narzucanych przez nomos - naturalny porządek rzeczy obowiązujący na lądzie, konstatując finalnie, iż cywilizacje tallasokratyczne pozbawione są zasady naczelnej, organizującej porządek rzeczy. Z poglądami jak wyżej, Schmitt w czambuł krytykował Żydów, których uważał za najwierniejsze sługi Lewiatana. Rzecz ciekawa, iż podobnie o Żydach pisał Jurij Slezkine (żydowski autor, "Żydowskiego wieku", w którym jest multum przyprawiającej o zawrót głowy statystki dotyczącej fenomenu Żydokomuny w Związku Sowieckim), który zwał ich "mercurial type" i przypisywał im rolę "świadczenia usług producentom żywności". Nie dodawał jednakże - być może ze względu na swoją żydowskość, iż wiele z tych usług nie było wcale pożądanych - a raczej wręcz przeciwnie. Dugin przejmuje ów szkicowo zarysowany schemat jak wyżej - i dokonując jego projekcji na dzisiejsze realia - otrzymuje obraz globalistycznego Lewiatana zmagającego się z antyglobalistycznymi Behemotami, z których największym jest Matuszka Rosja. Trafność konceptu jak wyżej pozostawiam do oceny czytelnikom. Tymczasem warto zwrócić uwagę na wielce pikantny szczegół. Otóż wielkim admiratorem konceptów Carla Schmitta jest także....Jarosław Kaczyński. Mamy więc sytuację następującą: Putin (Dugin) i Kaczyński zwalczając się wzajemnie czerpią pełnymi garściami z dorobku tego samego filozofa. Jest to filozof niemiecki, co więcej o proweniencji nazistowskiej. Niemcy zaś (szczególnie w swej emanacji nazistowskiej) są owym prowerbialnym chłopcem do bicia tak dla Kaczyńskiego jak i Putina. Paradoks ów złożony da się jednakże wytłumaczyć stosunkowo łatwo wysoką jakością niemieckich produktów - jak się okazuje nie tylko materialnych, także w sferze szeroko pojętego ducha i ideologii."

www.racjonalista.pl/forum.php/s,738926
quick (6853 punktów)Odp: w nawiązaniu do..
>Dugin przejmuje ów szkicowo zarysowany schemat jak wyżej - i dokonując jego projekcji na dzisiejsze realia - otrzymuje obraz globalistycznego Lewiatana zmagającego się z antyglobalistycznymi Behemotami, z których największym jest Matuszka Rosja. Trafność konceptu jak wyżej pozostawiam do oceny czytelnikom.
Tej sprawy nie można sprowadzać do takiego obrazka. Kwestia politycznego układu sił na świecie, zawsze zajmuje umysły różnej profesji, jest to bowiem sprawa egzystencjalnie fundamentalna, która wymaga realizmu, od tego bowiem zależy bezpieczeństwo międzynarodowe i pokój na świecie. O czym proszę pana traktuje Tukidydes, o czym Sir Halford John Mackinder, czy właśnie Carl Schmitt i jego rodak Karl Haushofer, o czym trakuje Nicholas J. Spykman czy wreszcie Alfred Thayer Mahan? W tych samych przestrzeniach tematycznych, które traktują o wymienionych kwestiach, poruszają się przecież właśnie tacy ludzie jak Zbigniew Brzeziński, Henry Kissinger, George Friedman, czy właśnie Aleksandr Dugin i Sergey Karaganov. Są to przestrzenie tematyczne, w których występuje interes narodowy, racja stanu, bezpieczeństwo i dobrobyt, równowaga sił, harmonia świata, porządek światowy. Ład światowy, jego architektura, jego konstrukcja, tworzona jest przez ciągle ścierające się siły, przy ciągłym naporze wzajemnym tych sił na siebie, równowarzących się wzajemnie. Tylko od konkretnego człowieka zależy to, z jakiej perspektywy zabiera się on do analizowania i syntetyzowania owych zagadnień, w każdym jednym przypadku mamy do czynienia z takim a nie innym opisem sytuacji. Dugin ma wiele racji. Trafnie ujmuje różne kwestie, cechuje go co prawda rosyjskocentryczność, ale to zrozumiałe, bo w każdym innym przypadku, to naturalne, jest tak samo, bo cóż innego cechowało Halforda Mackindera, jak nie Brytyjski punkt widzenia? Faktem jest, że geopolityczny układ sił na świecie cechują tarcia strategicznie globalne, między mocarstwami morskimi a lądowymi, więc nie jest to tajemnicą, jak powiedział Churchill do Stalina, że Wielka Brytania jest stworem morskim, natomiast Rosja to stwór lądowy.

>Otóż wielkim admiratorem konceptów Carla Schmitta jest także....Jarosław Kaczyński. Mamy więc sytuację następującą: Putin (Dugin) i Kaczyński zwalczając się wzajemnie czerpią pełnymi garściami z dorobku tego samego filozofa. Jest to filozof niemiecki, co więcej o proweniencji nazistowskiej. Niemcy zaś (szczególnie w swej emanacji nazistowskiej) są owym prowerbialnym chłopcem do bicia tak dla Kaczyńskiego jak i Putina. Paradoks ów złożony da się jednakże wytłumaczyć stosunkowo łatwo wysoką jakością niemieckich produktów - jak się okazuje nie tylko materialnych, także w sferze szeroko pojętego ducha i ideologii."
Nie śmiał bym tego ujmować w taki sposób. Konceptów Carla Schmitta nie umiejscawiał bym w ramach oryginalnego ideologicznego wynurzenia, tylko te akurat, są czymś w ramach refleksji geopolitycznej, w ramach Schmitt-owskiej analizy-syntezy zagadnień z przestrzenii, o której wyżej trochę już było. Nie tylko pan Jarosław Kaczyński, czy Putin, wyrażają się dla wszystkich jasno, o nazistach. Nazywać nazistów "prowerbialnym chłopcem do bicia jest niepoważne. Zasługują na krytykę każdej skali.


Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku.- Roman Dmowski.
okragly (21676 punktów)Odp: Dugin.
Rosja przez wiele lat była upokarzana, nawet nasze patoelity z wyższością (np nasze niszczenie ich pomnikow) Rosjanie wyzwolili Polske, dali Wrocław, Szczecin, Prusy, Pomoże, a my ich tak nienawidzimy. Putin z prezydentem Chin spotkał się w ostatnich latach 24 razy, nasz ani razu, nawet minister spraw zagranicznych. My odrzuciliśmy Rosję (zachód), jako odrzucona nie lubi nas, upokorzona będzie działać z Chinami

dziwnym że liepiej z Rosją dogadują się Niemcy (wróg śmiertelny 2 wś) Węgry (razem z Niemcami zdobywali Staliningrad) Finowie
17-02-2022 10:15 
 Ocena 4 na 4
farmer (22440 punktów)
> Rosja przez wiele lat była upokarzana, nawet nasze patoelity z wyższością (np nasze niszczenie ich pomnikow) Rosjanie wyzwolili Polske,

Tylko oni mogli sprawić że jeden naród podzielony po wojnie był wstanie wyprodukować Trabanta a drugi BMW.

Polacy mieli pecha i dostali się pod okupację na kilkadziesiąt lat.

Ale czy coś straconego? Bierz Ładę okrągły.

NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.

No ale okrągły z tego co pamiętam to ty wybudowałes dom. Cóż rozumiem .
Życie bloku to troche taka komuna .
No a ty....już się pogubilem
17-02-2022 10:36 
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.

Ciekawe, czy okrągły zna smutną statystykę samobójstw tzn. jakie państwo przodowało w liczbie w latach 80tych.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
17-02-2022 11:14 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.
>Ciekawe, czy okrągły zna smutną statystykę samobójstw tzn. jakie państwo przodowało w liczbie w latach 80tych.
propaganda ma dużą moc rażenia, np idol popełni samobójstwo, mamy fale samobójstw. W Prusach całe wsie kobiet popełnialo samobójstwo, efekt propagandy gebelsa. Zachód w propagandzie jest lepszy, wynika to chyba ze sztuki sprzedawania np lodu eskimosom.
na zachodzie w latach 70 żylo sie lepiej niż dzisiaj, nie bylo liberałów. Poza tym Balcerowicz jest wtórny, i gorszej jakości od orginału, jak wszystko w Polsce. Powinniśmy mieć swoją, polską politykę, jesteśmy inni od anglosasów. PiS to spełnia
18-02-2022 12:03 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Powinniśmy mieć swoją, polską politykę, jesteśmy inni od anglosasów. PiS to spełnia

.. a okrągły jest jak widać podatny na propagandę z dużą mocą rażenia z TV PiS.



Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
18-02-2022 12:43 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>> Powinniśmy mieć swoją, polską politykę, jesteśmy inni od anglosasów. PiS to spełnia
>.. a okrągły jest jak widać podatny na propagandę z dużą mocą rażenia z TV PiS.
>
Poznaniak jest inny od Białostoczanina, Czemu my mamy być anglikami, amerykanami, gdy np nie mamy czarnych niewolnikow (chyba że Ukraińców)
ba, każda rodzina jest inna, to czemu my mamy byc niemcami, francuzami?
czemu Indianie ameryki polnocnej mają być anglosasami? to spowodowalo ich nieszczęście.
W raju plemie 100 km dalej mialo inne wartości, inne wierzenia, inną społeczność, bo bylo inne, przez np warunki terenowe. Narzucanie Afgańczykom demokracji to barbarzyństwo, kim my jesteśmy, bogami? Ich "demokracja" może być o wiele lepsza od naszej, nasza od anglosaskiej
17-02-2022 15:44 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>>NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.
>Ciekawe, czy okrągły zna smutną statystykę samobójstw tzn. jakie państwo przodowało w liczbie w latach 80tych.

pl.m.wikipedia.org/wiki/Republikflucht
Nie mam pojęcia....ale uciekać z raju?
Jedna z niewielu udanych odbyła się 2 października 1961 roku, kiedy 53 osoby z granicznej wsi Böseckendorf - jedna czwarta ludności wsi - uciekły en masse, po czym jeszcze 13 mieszkańców, w lutym 1963 roku[16].
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Czemu akurat ten przykład podajesz?


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
17-02-2022 10:39 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>> Rosja przez wiele lat była upokarzana, nawet nasze patoelity z wyższością (np nasze niszczenie ich pomnikow) Rosjanie wyzwolili Polske,
>Tylko oni mogli sprawić że jeden naród podzielony po wojnie był wstanie wyprodukować Trabanta a drugi BMW.
Amerykanie nie ponosząc żadnych kosztów (20 000 zabitych), podczas 2 wś, opanowali cały świat. 90% pkb świata bylo wytwarzane w USA (dzięki wojnie) Rosjan zgineło 1 000 x więcej, jej miasta, wsie, infrastruktura (zakłady pracy, mosty, tory, zapory, wodociągi) zostaly zniszczone. Po wojnie zyby dobić Rosjan, USA wymyslila żelazną kurtynę, nie wolno bylo handlować z obozem wschodnim tak jak dzisiaj z Iranem
90% pkb musialo wygrać z 4% pkb świata, które wytwarzało ZSRR po wojnie

>Polacy mieli pecha i dostali się pod okupację na kilkadziesiąt lat.
takie byly umowy z Jałty?
dzisiaj jesteśmy pod okupacją USA,mamy wszystko na modłę anglosaską w tym TV, radio, internet. Nawet myślimy jak amerykanie, narzucili nam życie

>Ale czy coś straconego? Bierz Ładę okrągły.
łada jest lux

>NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.
USA finansowało NRF, Koree, Japonie, tak jak dziś finansuje Polskie, Ukrainę, żeby grać na nosie Rosjanom (Koree, Japonie by zwyciężyć chiny komunistyczne)

>No a ty....już się pogubilem
jestem za komuną (odwrotność liberalizmu), tak bylo w raju
uważam że liberałowie to niedorozwojki, zniewolone przez USA, ale tam mają tradycje zniewalania ludzi i kraje
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)

>>NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.
>USA finansowało NRF, Koree, Japonie, tak jak dziś finansuje Polskie, Ukrainę, żeby grać na nosie >Rosjanom (Koree, Japonie by zwyciężyć chiny komunistyczne)

1O marca będzie dokładnie siedemdziesiąta rocznica jak żydobolszewicy złożyli propozycję ZJEDNOCZENIA NIEMIEC. AMERYKANIE TĄ PROPOZYCJĘ ODRZUCILI.
17-02-2022 15:34 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)

>90% pkb musialo wygrać z 4% pkb świata, które wytwarzało ZSRR po wojnie

Powiedz to tym co budowali Martwą Drogę.
Gdyby nie śmierć Stalina to cholera wie ile ludzi by tam poległo.


,,,,Okupacyjne władze radzieckie zarządziły blokadę zachodnich sektorów miasta oraz odcięły do niego dostawy energii elektrycznej. Wobec istnienia zapasów żywności jedynie na 30 dni,,,

Ah ci Amerykanie.

>>Polacy mieli pecha i dostali się pod okupację na kilkadziesiąt lat.
>takie byly umowy z Jałty?
>dzisiaj jesteśmy pod okupacją USA,mamy wszystko na modłę anglosaską w tym TV, radio, internet. Nawet myślimy jak amerykanie, narzucili nam życie


A co. Miliony zesłane na Sybir to jest okupacja a nie że TVN masz hamerykancki.
Qrwa okupacja.

>>Ale czy coś straconego? Bierz Ładę okrągły.
>łada jest lux

No jest. Dlatego jeździsz zachodnim autem...

>>NRD i RFN to idealny przykład jak można komuś spiedolic życie.
>USA finansowało NRF, Koree, Japonie, tak jak dziś finansuje Polskie, Ukrainę, żeby grać na nosie Rosjanom (Koree, Japonie by zwyciężyć chiny komunistyczne)

A ty byś wolał mieszkać w bloku na 4 piętrze ale wybudowałes dom....eh ci Amerykanie co oni robią z ludźmi.

>>No a ty....już się pogubilem
>jestem za komuną (odwrotność liberalizmu), tak bylo w raju
>uważam że liberałowie to niedorozwojki, zniewolone przez USA, ale tam mają tradycje zniewalania ludzi i kraje


Oczywiście . Nie to co kilkadziesiąt milionów ofiar w ROSJI. .może 30 może 20 milionow.

Ah następny co pomylił statki i zamiast Madaganu to do Manhattanu popłynął .
Znaczy własny dom wybudował zamiast kupić sobie mieszkanie w bloku bez windy na 4 piętrze.
17-02-2022 10:34 
 Ocena 5 na 5
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Rosjanie wyzwolili Polske, dali Wrocław, Szczecin, Prusy,
> Pomoże, a my ich tak nienawidzimy

Trudno dozgonnie kogoś kochać za to, że dał nam wolnośc od Hitlera 80 lat temu a później kontrolował, wykorzystywał, ograniczał, straszył, używał do swoich geopolitycznych celów itd.

Emanacją myślenia zakorzenionego w sowieckosci jest życiorys Wojciecha Jaruzelskiego.
Ostatnio stwierdziliśmy z Siostrą, że film o nim byłby znacznie ciekawszy, niż "Gierek" gdzie w zasadzanie niespecjalnie był punkt zaczepienia na robienie filmu.

Gloryfikacja Gierka wyszła tak sobie.

Okrągły - gdyby ktoś zabronił Ci pisać na fR czy kazał pisać jak on chce - zakłądam, że bardzo byś go nie kochał


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
17-02-2022 11:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>> Rosjanie wyzwolili Polske, dali Wrocław, Szczecin, Prusy,
>> Pomoże, a my ich tak nienawidzimy
>Trudno dozgonnie kogoś kochać za to, że dał nam wolnośc od Hitlera 80 lat temu a później kontrolował, wykorzystywał, ograniczał, straszył, używał do swoich geopolitycznych celów itd.
a czy tak nie robi dzisiaj z nami USA?

>Okrągły - gdyby ktoś zabronił Ci pisać na fR czy kazał pisać jak on chce - zakłądam, że bardzo byś go nie kochał
ograniczenia są potrzebne. Twoje cialo gdyby nie mialo ograniczeń bylo by, czym?
liberalizm- indywidualizm, wolność, wlasność- jest dla niedorozwojkow, celem ich zniewolenia przez patoelity, jak chlopów panszczyźnianych

w PRL-u byly najlepsze filmy, teatr, literatura, architektura, nauka, sztuka, byliśmy na miejscu 21 rozwoju, dzisiaj na 32
quick (6853 punktów)
>Rosja przez wiele lat była upokarzana, nawet nasze patoelity z wyższością (np nasze niszczenie ich pomnikow).
Rosja i Rosjanie mają się świetnie, wystarczy spojrzeć na mapę i należy zignorować zachodnią propagandę, a obie tzw. wojny światowe, poczyniły i przyniosły straty każdemu. Natomiast nasze przedstawicielstwa państwowe nazywać patoelitami, to nie trzymać się racjonalizmu. Co pan nazywa niszczeniem pomników?

>Rosjanie wyzwolili Polske, dali Wrocław, Szczecin, Prusy, Pomoże, a my ich tak nienawidzimy.
Nie odczuwam nienawiści do Rosji i Rosjan, ale nie jest racjonalnym mówić czy pisać, że Rosja nas wyzwoliła.

>Putin z prezydentem Chin spotkał się w ostatnich latach 24 razy, nasz ani razu, nawet minister spraw zagranicznych. My odrzuciliśmy Rosję (zachód), jako odrzucona nie lubi nas, upokorzona będzie działać z Chinami
>dziwnym że liepiej z Rosją dogadują się Niemcy (wróg śmiertelny 2 wś) Węgry (razem z Niemcami zdobywali Staliningrad) Finowie.
Stosunki rosyjsko-chińskie to specyficzna sprawa, nam przyświeca zupełnie inna polityka. Natomiast postępowanie Niemiec i Rosji względem siebie ma wymiar bardziej geoekonomiczny, niż geopolityczny. Polityka Węgrów jest nacechowana balansowaniem jak w przypadku Austrii, podobnie rzecz ma się co do Finów. Nasze położenie i nasze działania to zupełnie inna specyfika polityczna. Nie możemy się porównywać do Węgier Austrii czy Finlandii.



Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku.- Roman Dmowski.
18-02-2022 09:48 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Rosja przez wiele lat była upokarzana, nawet nasze patoelity z wyższością (np nasze niszczenie ich pomnikow).
>Rosja i Rosjanie mają się świetnie, wystarczy spojrzeć na mapę
świetnie to się ma Australia, Kanada, żyją z surowców, nigdy nie zostały napadnięte (a same napadały)

>należy zignorować zachodnią propagandę,
ona tworzy nasze myślenie, nie znam innych filozofów, ekonomistów, filmów, muzyki, jezyka, calej narracji niż anglosaska

>obie tzw. wojny światowe, poczyniły i przyniosły straty każdemu.
Polacy "nie mieli" strat, tak jak i Francuzi, Anglicy, nie mówiąc o USA. W Rosji zgineło np 95% 20 latków

>Natomiast nasze przedstawicielstwa państwowe nazywać patoelitami, to nie trzymać się racjonalizmu. Co pan nazywa niszczeniem pomników?
pomników które zostały postawione celem uczczenia krwi przelanej za nas armii która nas wyzwoliła

>>Rosjanie wyzwolili Polske, dali Wrocław, Szczecin, Prusy, Pomoże, a my ich tak nienawidzimy.
>Nie odczuwam nienawiści do Rosji i Rosjan, ale nie jest racjonalnym mówić czy pisać, że Rosja nas wyzwoliła.
to kto? sami w powstaniu warszawskim? Tam zgineło tylko 23 Niemców a Polaków? a jakie zniszczenia materialne. Patoelity wywolaly powstanie bo są patoelitami

>

Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku.- Roman Dmowski.

dlatego powinno się ich nazywać patoelitami
Rosjanie są inteligentni chociażby przez to, że odrzucili antyludzki liberalizm,
18-02-2022 12:06 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Rosjanie są inteligentni chociażby przez to, że odrzucili antyludzki liberalizm,

Byłeś w Rosji? Pracowałem tam niedawno przez 1,5 roku.
Porozmawiajmy.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
quick (6853 punktów)
>>>Rosja przez wiele lat była upokarzana, nawet nasze patoelity z wyższością (np nasze niszczenie ich pomnikow).
>>Rosja i Rosjanie mają się świetnie, wystarczy spojrzeć na mapę
>świetnie to się ma Australia, Kanada, żyją z surowców, nigdy nie zostały napadnięte (a same napadały).
1. Rosja jest większa.
2. Rosja też żyje z surowców.
3. Rosja prowadzi, co jakiś czas wojny i konflikty m.in z powodu tego, że leży gdzie leży, i z powodu tego, że ma wpływy gdzie ma wpływy. Australia i Kanada brały i biorą udział w różnych konfliktach, z racji swoich strategicznych związków z Wielką Brytanią i z USA. Kanada jest w NATO.

>>należy zignorować zachodnią propagandę,
>ona tworzy nasze myślenie, nie znam innych filozofów, ekonomistów, filmów, muzyki, jezyka, calej narracji niż anglosaska.
Pan wybaczy, ale myli pan propagandę z wytworami kultury.

>>obie tzw. wojny światowe, poczyniły i przyniosły straty każdemu.
>Polacy "nie mieli" strat, tak jak i Francuzi, Anglicy, nie mówiąc o USA. W Rosji zgineło np 95% 20 latków.
Każdy poniósł straty, nawet USA poniosło straty strategiczne, między innymi przez to, że rozpadło się Imperium Brytyjskie, tzw. dekolonizacja.

>>Natomiast nasze przedstawicielstwa państwowe nazywać patoelitami, to nie trzymać się racjonalizmu. Co pan nazywa niszczeniem pomników?
>pomników które zostały postawione celem uczczenia krwi przelanej za nas armii która nas wyzwoliła.
17 Września 1939 roku to agresja ZSRS na Polskę. Natomiast później, Armia Czerwona proszę pana przetoczyła się przez nasz kraj czyniąc kontruderzenie na Niemcy, potem została jako okupant w podległej Związkowi Sowieckiemu Polsce. Z sowieckim okupantem, dla którego nasze państwo PRL-u było państwem satelitarnym, Polska prowadziła walkę o wyzwolenie do 1989 roku. Kiedy się to w końcu udało, niech pana nie dziwi usuwanie symboli, które gloryfikowały i gloryfikują okupanta.

>>>Rosjanie wyzwolili Polske, dali Wrocław, Szczecin, Prusy, Pomoże, a my ich tak nienawidzimy.
>>Nie odczuwam nienawiści do Rosji i Rosjan, ale nie jest racjonalnym mówić czy pisać, że Rosja nas wyzwoliła.
>to kto? sami w powstaniu warszawskim? Tam zgineło tylko 23 Niemców a Polaków? a jakie zniszczenia materialne.
Wobec powyższego, mogę jedynie powtórzyć, że Armia Czerwona proszę pana przetoczyła się przez nasz kraj czyniąc kontruderzenie na Niemcy, potem została jako okupant w podległej Związkowi Sowieckiemu Polsce. Z sowieckim okupantem, dla którego nasze państwo PRL-u było państwem satelitarnym, Polska prowadziła walkę o wyzwolenie do 1989 roku.

>>

Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku.- Roman Dmowski.

>dlatego powinno się ich nazywać patoelitami.
Dlatego każdego, który tak twierdzi, należy nazywać nieracjonalnym. Pan Roman Dmowski był racjonalstą.

>Rosjanie są inteligentni chociażby przez to, że odrzucili antyludzki liberalizm.
Proszę pana liberalizm i konserwatyzm są wytworem każdego narodu ziemi. W każdym narodzie jest konserwatyzm i liberalizm.


Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku.- Roman Dmowski.
18-02-2022 20:23 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>>>należy zignorować zachodnią propagandę,
>>ona tworzy nasze myślenie, nie znam innych filozofów, ekonomistów, filmów, muzyki, jezyka, calej narracji niż anglosaska.
>Pan wybaczy, ale myli pan propagandę z wytworami kultury.
każdy Polski film, ksiązka, wystawa, poezja, muzyka, ... jest finansowana przez PiS (ministra kultury)

>>>obie tzw. wojny światowe, poczyniły i przyniosły straty każdemu.
>>Polacy "nie mieli" strat, tak jak i Francuzi, Anglicy, nie mówiąc o USA. W Rosji zgineło np 95% 20 latków.
>Każdy poniósł straty, nawet USA poniosło straty strategiczne, między innymi przez to, że rozpadło się Imperium Brytyjskie, tzw. dekolonizacja.
dzięki rozpadowi Imperium Brytyjskiego powstało Imperium USA

>>>Natomiast nasze przedstawicielstwa państwowe nazywać patoelitami, to nie trzymać się racjonalizmu. Co pan nazywa niszczeniem pomników?
>>pomników które zostały postawione celem uczczenia krwi przelanej za nas armii która nas wyzwoliła.
>17 Września 1939 roku to agresja ZSRS na Polskę.
nie, oni zajeli ziemie rusinskie (przed wojną Polska miała 30% niepolaków). Rok wcześniej Polska napadła z Niemcami na Czechy. Na Polskę napadli póżniej Słowacy z Niemcami

>Natomiast później, Armia Czerwona proszę pana przetoczyła się przez nasz kraj czyniąc kontruderzenie na Niemcy, potem została jako okupant w podległej Związkowi Sowieckiemu Polsce. Z sowieckim okupantem, dla którego nasze państwo PRL-u było państwem satelitarnym, Polska prowadziła walkę o wyzwolenie do 1989 roku. Kiedy się to w końcu udało, niech pana nie dziwi usuwanie symboli, które gloryfikowały i gloryfikują okupanta.
mieliśmy rząd w Angli, czemu nie wydał odezwy, żeby nas nie wyzwalali Rosjanie. Ze sami sie wyzwolimy. Rosjanie zaoszczędzili by miliony litrów krwi

> Armia Czerwona proszę pana przetoczyła się przez nasz kraj czyniąc kontruderzenie na Niemcy, potem została jako okupant w podległej Związkowi Sowieckiemu Polsce.
Amerykanie zostali do dzisiaj w Niemczech, Japoni, Korei, maja 129 baz wojskowych poza USA Dzięki rozpadowi Imperium Brytyjskiego powstało Imperium USA

>>Rosjanie są inteligentni chociażby przez to, że odrzucili antyludzki liberalizm.
>Proszę pana liberalizm i konserwatyzm są wytworem każdego narodu ziemi.
w raju liberałów by wyrzucona ze wspólnoty, umarliby zjedzeni przez lwy szablozębne

liberalizm jest formą zniewalania ludzi, jak dawniej poddaństwo (chłop panszczyźniany). Ogrom Polskich liberałów jest bezdomnych, albo pracownikami za "grosze" w niemczech, angli, wloszech, hiszpani. Zdychaj hamie, mamy wolność, indywidualizm i własność. co mnie obchodzi że nie masz co jeść, gdzie spać, mamy liberalizm, wolność, indywidualizm i własność, kulczyk ma 1000 000 zł na godzine a ty zdyhaj hamie

chciałbym żeby wrócił balcerowicz, tusk, wiecej ludzi by wyjechalo, zmarło, byłoby luźniej, sami emeryci i patoelity, ale na kim by sie pasły?
18-02-2022 20:51 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>każdy Polski film, ksiązka, wystawa, poezja, muzyka, ... jest finansowana przez PiS (ministra kultury)

Każdy polski bochenek chleba jest finansowany przez PiS (ministra piekarstwa)
Każda polska para butów jest finansowana przez PiS (ministra szewstwa)
Każdy polski baran jest finansowany przez PiS (ministra baraniarstwa)

A słyszał mości debil o wstrzymaniu przez PiS finansowania teatru w Krakowie za Dziady Deymka?
A może to nie Deymek? Ale Aristow wiecznie żywy.

Minister kretyństwa z PiSu cię karmi idioto?

> dzięki rozpadowi Imperium Brytyjskiego powstało Imperium USA
I Dolina Muminków

Kończyłeś jakąś szkołę oprócz pomocniczej w Kłodzku?

CZY JA JESTEM NA FORUM RACJONALISTÓW CZY NA WYSPACH BERGAMUTACH!!!!!!!!!!!!!!

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
18-02-2022 21:14 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
?
>CZY JA JESTEM NA FORUM RACJONALISTÓW CZY NA WYSPACH BERGAMUTACH!!!!!!!!!!!!!!


Na forum Racjonalistów.
Gdzie indziej taki bełkot leci na zbity pysk.

Był czas że propagowałem to miejsce ale to było za czasów Jacka Tabisza.
Jeśli trzeba takich metod jak romaro żeby przez tydzień jeden gość zamilkł że swoimi tematami to chyba już czas.


Nazwa miejsca jest chwytliwa ale nic po za tym już nie ma.
Obrona okazała się pyrrusowa. Choć to tylko tydzień ale dla obojga.
Także elo jakby co....choć domaganie się bana to słabe
19-02-2022 09:48 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>każdy Polski film, ksiązka, wystawa, poezja, muzyka, ... jest finansowana przez PiS (ministra kultury)
>Każdy polski bochenek chleba jest finansowany przez PiS (ministra piekarstwa)
jest minister kultury w randze premiera, ma ogromny fundusz na co? na kulture, jesteśmy przez nią zniewoleni, od żłobka, przedszkola, szkoły (minister edukacji, ogromne fundusze) czego produktem jest patointeligencja z niej patoelity z niej patoministry

>Każdy polski baran jest finansowany przez PiS (ministra baraniarstwa)
przez ministra nauki i edukacji i ministra kultury

>A słyszał mości debil o wstrzymaniu przez PiS finansowania teatru w Krakowie za Dziady Deymka?
normalne, na tym polega rola ministra żeby kierowac strumieniem pieniędzy (nie wstrzymal tylko nie dal pieniedzy). Przecież mamy liberalizm -własność, wolność, indywidualizm- czemu minister nie może być wolny, indywidualny i zarządzać swoją (patoelit) własnością?

>Minister kretyństwa z PiSu cię karmi idioto?
chcę raju, liberalizm jest w każdym punkcie programu antyrajski, czy tego nie rozumiesz
raj to antyindywidualizm, antywolność, antywłasność

>Kończyłeś jakąś szkołę oprócz pomocniczej w Kłodzku?
rajską.
Szkoly tworza niewolników (niewolnik pana umieć umiec liczyć jego barany, czy nie zgubił któregoś, pan bylby wściekly i mógł zabic (zwolnić), trzeba umiec znać sie na mapach (jak bedziesz w wojsku przelewal krew za patoelity to zebyś wiedzial gdzie). Szkola jest patoelit, dla szkolenia im niewolnikow)

>CZY JA JESTEM NA FORUM RACJONALISTÓW CZY NA WYSPACH BERGAMUTACH!!!!!!!!!!!!!!
wszyscy jesteśmy ukształtowanymi przez nasze patoelity liberałami, napisz który z naszych bogów jest racjonalny INDYWIDUALIZM? WOLNOŚĆ? WŁASNOŚĆ?
czy tusk, barcerowicz byli / są racjonalni?
jedynym racjonalistą byl chlop, do szkól nie chodzil, nazywal sie Lepper (gnojony przez patoelity)
racjonaliści są nieracjonalni (oprócz cr
18-02-2022 21:28 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)

>liberalizm jest formą zniewalania ludzi, jak dawniej poddaństwo (chłop panszczyźniany). Ogrom Polskich liberałów jest bezdomnych, albo pracownikami za "grosze" w niemczech, angli, wloszech, hiszpani. Zdychaj hamie, mamy wolność, indywidualizm i własność. co mnie obchodzi że nie masz co jeść, gdzie spać, mamy liberalizm, wolność, indywidualizm i własność, kulczyk ma 1000 000 zł na godzine a ty zdyhaj hamie

Może zdradź innym jak tobie udało się wybudować dom.

Dom . Wiadomo nie kupno mieszkania w bloku.
Ja wiem że ten temat cię krępuje bo pisać takie głupoty ze swojego domu to głupia sprawa.
19-02-2022 09:12 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Może zdradź innym jak tobie udało się wybudować dom.
domy w raju były za darmo. Wybuduje rajski dom, każdemu racjonaliście, za darmo
ale racjonalisci są za glupi (nieracjonalni), żeby sobie taki postawić

raj jest niesamowity, to istota człowieczeństwa
a nie kulczyki czy inne patoelity, które hodują sobie nas, bo potrzebują się paść na naszych plecach
19-02-2022 10:28 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>Może zdradź innym jak tobie udało się wybudować dom.
>domy w raju były za darmo. Wybuduje rajski dom, każdemu racjonaliście, za darmo
>ale racjonalisci są za glupi (nieracjonalni), żeby sobie taki postawić

Dlaczego ktoś miałby mieszkać w gorszych warunkach niż ty?

>raj jest niesamowity, to istota człowieczeństwa
>a nie kulczyki czy inne patoelity, które hodują sobie nas, bo potrzebują się paść na naszych plecach
>

Może zdradź innym jak tobie udało kupić sobie dom.
Ile ludzi potrzeba do budowy takiego domu?
To musi dużo kosztować.
Trzeba dobrze zarabiać.

Już był tu taki co latami się głowił nad tym pytaniem.
Aż kiedyś odpowiedział że nie każdy będzie miał dom w jego systemie.

21-02-2022 19:47 
 Ocena 1 na 1
quick (6853 punktów)
>>>>należy zignorować zachodnią propagandę,
>>>ona tworzy nasze myślenie, nie znam innych filozofów, ekonomistów, filmów, muzyki, jezyka, calej narracji niż anglosaska.
>>Pan wybaczy, ale myli pan propagandę z wytworami kultury.
>każdy Polski film, ksiązka, wystawa, poezja, muzyka, ... jest finansowana przez PiS (ministra kultury)
Fakt, że propagandę można rozciągnąć jako sieć informacyjną która dotyczy np. kultury, to w tym miejscu mnie to nie interesuje, ponieważ posługuje się w tym przypadku rozumieniem propagandy jako informacji która jest manipulacją i kłamstwem. Propaganda jako informacja, kierowana celowo, w kogoś (np. Rosjanie), lub w coś (np. liberalizm), posługująca się kłamstwem i manipulacją, mająca budować fałszywy obraz jako prawdziwy, na temat kogoś, lub czegoś. Tak rozumianą propagandę miałem na myśli.

>>>>obie tzw. wojny światowe, poczyniły i przyniosły straty każdemu.
>>>Polacy "nie mieli" strat, tak jak i Francuzi, Anglicy, nie mówiąc o USA. W Rosji zgineło np 95% 20 latków.
>>Każdy poniósł straty, nawet USA poniosło straty strategiczne, między innymi przez to, że rozpadło się Imperium Brytyjskie, tzw. dekolonizacja.
>dzięki rozpadowi Imperium Brytyjskiego powstało Imperium USA.
Jest to nieprawda. USA było już Imperium zanim zaczęła się dekolonizacja, tak terenów Imperium Brytyjskiego, jak i terenów Imperium Francuskiego.
Przez rozpad Imperium Brytyjskiego USA straciło możliwość strategicznej obecności np. na subkontynencie indyjskim, Indie stały się niepodległe. Trudno tego nie nazwać stratą dla USA, patrząc na idące za tym możliwości.

>>17 Września 1939 roku to agresja ZSRS na Polskę.
>nie, oni zajeli ziemie rusinskie...
Pakt Ribbentrop-Mołotow. IV rozbiór Polski. 17 Września 1939 roku to agresja ZSRS na Polskę.
pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polskę

>>Natomiast później, Armia Czerwona proszę pana przetoczyła się przez nasz kraj czyniąc kontruderzenie na Niemcy, potem została jako okupant w podległej Związkowi Sowieckiemu Polsce. Z sowieckim okupantem, dla którego nasze państwo PRL-u było państwem satelitarnym, Polska prowadziła walkę o wyzwolenie do 1989 roku. Kiedy się to w końcu udało, niech pana nie dziwi usuwanie symboli, które gloryfikowały i gloryfikują okupanta.
>mieliśmy rząd w Angli, czemu nie wydał odezwy, żeby nas nie wyzwalali Rosjanie. Ze sami sie wyzwolimy. Rosjanie zaoszczędzili by miliony litrów krwi.
Temu nie wydał nasz rząd odezwy, bo świat dzielił się już na nowe strefy wpływów. Wie pan w jakiej strefie wpływów znalazła się Polska?

>> Armia Czerwona proszę pana przetoczyła się przez nasz kraj czyniąc kontruderzenie na Niemcy, potem została jako okupant w podległej Związkowi Sowieckiemu Polsce.
>Amerykanie zostali do dzisiaj w Niemczech, Japoni, Korei, maja 129 baz wojskowych poza USA.
Nie zmienia to faktu, że Polska była okupowana, pełniąc rolę państwa satelitarnego dla ZSRS.

>Dzięki rozpadowi Imperium Brytyjskiego powstało Imperium USA.
Jest to nieprawda. Poza przykładem Indii, o którym było wyżej, można posłużyć się również przykładem z Afrykii. Wie pan ile miejsc w Afryce jest dogodnych strategicznie, które to miejsca utraciło Imperium Brytyjskie, a które to miejsca byłyby dla Imperium USA dogodnymi strategicznie? Są jeszcze inne niż Indie miejsca w Eurazji, o tak samo istotnym znaczeniu strategicznym.

>>>Rosjanie są inteligentni chociażby przez to, że odrzucili antyludzki liberalizm.
>>Proszę pana liberalizm i konserwatyzm są wytworem każdego narodu ziemi.
>w raju liberałów by wyrzucona ze wspólnoty, umarliby zjedzeni przez lwy szablozębne.
Rozumie pan, że konserwatywnie lub liberalnie wyraża się człowiek, indywidualnie i zbiorowo. Ja jestem konserwatywny, a znam konserwatywnych liberałów na przykład, i co? I nic, racjonalistami są. I nie straszne nam lwy szablozębne.

>liberalizm jest formą zniewalania ludzi, jak dawniej poddaństwo (chłop panszczyźniany).
Myli pan płaszczyzny, wchodząc w narracje o liberalizmie jako ideologi, stąd liberalizm jego izm jak izmy - ideologizmy - ideologie itd. Błąd. A pan Aleksandr Dugin, używa liberalizmu jako worka do obijania, i czyni z niego ideologię, inną co prawda niż nazim czy komunizm, ale ideologię, ponieważ zachodnie mocarswta, takie jak np. Anglia lub Francja, posługiwały się i posługują w swej politycznej praktyce, liebralnym uzasadnianiem swoich ekspansji geopolitycznych.

>Ogrom Polskich liberałów jest bezdomnych, albo pracownikami za "grosze" w niemczech, angli, wloszech, hiszpani. Zdychaj hamie, mamy wolność, indywidualizm i własność. co mnie obchodzi że nie masz co jeść, gdzie spać, mamy liberalizm, wolność, indywidualizm i własność, kulczyk ma 1000 000 zł na godzine a ty zdyhaj hamie
>chciałbym żeby wrócił balcerowicz, tusk, wiecej ludzi by wyjechalo, zmarło, byłoby luźniej, sami emeryci i patoelity, ale na kim by sie pasły?
U nas proszę pana następują zmiany, trzeba być cierpliwym. Odbudowa po PRL-owska wymaga czasu, to się faktycznie dzieje, ale nic nie staje się od razu.


Można bodaj z całą słusznością powiedzieć, że nigdzie nie ma tylu co u nas nieinteligentnych intelektualistów i tylu estetów bez smaku.- Roman Dmowski.

Wróć do listy wątków działu Świat

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365