Racjonalista - Strona głównaDo treści
Płaca minimalna i rekurencja wzrostu kosztów utrzymania

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
02-03-2022 09:29fagunekel (2 punktów)Płaca minimalna i rekurencja wzrostu kosztów utrzymania
Ocena 1 na 1
Nie jestem zbyt zorientowany w ekonomii, ale wydaje mi się, że coś, co wydaje się często pomijane w dyskusji na temat podwyższenia płacy minimalnej, to to, że spowodowałoby to wzrost kosztów życia (ponieważ prawie wszystko podniosłoby się po cenie minimalnej wycieczka).

Wydaje mi się, że większość pracowników nadal skorzystałaby na podwyżce płac, ale wydaje się również, że istnieje pewne równanie różniczkowe niezbędne do zapewnienia, że ​​płaca będzie musiała zostać podniesiona do takiego stopnia, który faktycznie dodałby siłę nabywczą / wartość do niskich dochodów pracownik.

Wszelkie dyskusje lub linki do solidnych zasobów na ten temat byłyby bardzo mile widziane, dziękuję za poświęcony czas!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sztejkat (4743 punktów)
>(...)podwyższenia płacy minimalnej, to to, że spowodowałoby to wzrost kosztów życia(...)
>(...)o cenie minimalnej wycieczka(...)

Nie rozumiem: "wycieczka"?

>(...)większość pracowników nadal skorzystałaby na podwyżce płac(...)

Wzrost płacy minimalnej to nie to samo co wzrost płacy.

>(...)że spowodowałoby to wzrost kosztów(...)

Ten fragment byłby prawdziwy, moim zdaniem, tylko gdyby faktycznie większość pracowników skorzystała by na podwyżce płacy minimalnej. Bo oznaczałoby to, że większość zarabiała płacę minimalną. Wtedy, rzeczywiście, w krótkim czasie na rynku pojawiłoby się więcej pieniędzy i faktycznie ceny mogłyby wzrosnąć. Mogłyby, ale nie musiały. Wszystko zależałoby od tego, jaki procent kosztów wytworzenia dóbr stanowiłyby płace tych osób oraz od tego na ile zmieniłby się balans między popytem, a podażą. Wydaje się, że raczej na pewno nie wpłynęłoby to na koszt luksusowych jachtów, ale kto wie...

Jeżeli natomiast tylko niewielki odsetek pracowników zarabia płacę minimalną, wtedy wpływ ekonomiczny jej wzrostu będzie minimalny. Czym innym jest jednak efekt polityczny i dla niego warto władzy podnieść płacę minimalną szczególnie wtedy, kiedy niewielu pracowników się na nią załapuje.

Tomasz Sztejka
okragly (21676 punktów)
>Płaca
czemu place nie maja kształtu krzywej Gausa?

to znaczy, najwięcej jest średników, klasa średnia, zarabiaja średnio. a tych co zarabiaja minimalnie jest tyle samo co maksymalnie,
Może nasz forumowy balcerowicz, geniusz ekonomi racjonalnej? wytlumaczy.
golemsena (2 punktów)
>Nie jestem zbyt zorientowany w ekonomii, ale wydaje mi się, że coś, co wydaje się często pomijane w
>dyskusji na temat podwyższenia płacy minimalnej, to to, że spowodowałoby to wzrost kosztów życia
>(ponieważ prawie wszystko podniosłoby się po cenie minimalnej wycieczka).
>Wydaje mi się, że większość pracowników nadal skorzystałaby na podwyżce płac, ale wydaje się 10.0.0.0.1 192.168.1.254
>również, że istnieje pewne równanie różniczkowe niezbędne do zapewnienia, że ​​płaca
>będzie musiała zostać podniesiona do takiego stopnia, który faktycznie dodałby siłę nabywczą /
>wartość do niskich dochodów pracownik.
>Wszelkie dyskusje lub linki do solidnych zasobów na ten temat byłyby bardzo mile widziane, dziękuję
>za poświęcony czas!

I got this....

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365