W wątku zatytułowanym "Yad Vashem w obronie Abramowicza - to nie fejk!!!!!!!" (
www.racjonalista.pl/forum.php/s,875055) podniesiony został problem niebywale skandalicznego żądania wystosowanego przez Instutut Yad Vashem w Izraelu - zwolnienia od sankcji Roamna Abramowicza, Żyda, rosyjskiego oligarchy współodpowiedzialnego za putinowskie zbrodnie na Ukrainie.
Prorysyjskie, proputinowksie stanowisko Izraela, przejawia się także winnej sferze - daleko bardziej istotnej i mającej wpływ na życie każdego z nas. Otóż istnieje możliwość zawarcia dealu naftowego z Iranem, który pozwoliłby na primo zneutralizowanie znaczenia rosyjskiej ropy oraz wyhamowanie galopujących cen tego surowaca. Przeciwko temu dealowi jest oczywiście Rosja oraz jej największy sojusznik , także w tym względzie, Izrael.
W załączonym materiale weryfikacyjnym znajduje się następujący passus:
"Iranian officials criticised Russia’s intervention, saying “the Russians put this demand on the table at the Vienna talks two days ago. There is an understanding that by changing its position in [the] Vienna talks, Russia wants to secure its interests in other places. This move is not constructive for [the] Vienna nuclear talks.”
"Russia also has a short-term strategic interest in scuppering or postponing the deal. Iran produces more than 2m barrels of oil a day, and if these supplies were able to reach the markets, the upward surge in prices would be slowed.
Russia, a large-scale oil producer, wants to drive the oil price up to turn the screw on western economies but also to boost its own revenues.
Israel, a fierce opponent of a revived nuclear deal, will be the only major country privately welcoming Russia’s actions."
W tłumaczeniu na j. polski: "
"Irańscy oficjele skrytykowali poczynania Rosji podkreślając, że Rosjanie wystąpili ze swoimi żądaniami dwa dni temu. Co oznacza że zmieniając swoje stanowisko w rozmowach wiedeńskich, Rosja chce zabezpieczyć swoje interesy w innych miejscach. Taki posunięcie nie jest konstrukcyjne dla negocjacji wiedeńskich dotyczących dealu nuklaernego i naftowego. Rosja ma strategiczny i krótkofalowy interes w opóźnieniu zawarcia dealu naftowego z Iranem przez Zachód. Iran produkuje ponad 2 mln baryłek dziennie ropy naftowej i jeżeli te zasoby byłyby w stanie dotrzeć na rynek, wzrost cen ropy zostałby spowolniony. Rosja, wielki producent ropy chce podkręcać jej ceny żeby dokręcić śruby zachodnim gospodarkom oraz zwiększyć swoje zyski. IZRAEL, ZACIEKŁY OPONENT DEALU MIĘDZY ZAHCODEM I IRANEM BĘDZIE JEDYNYM ZNACZĄCYM PAŃSTWEM, PO CICHU WITAJACYM ROSYJSKIE Z WIELKIM ZADOWOLENIEM".
Izrael prezentując stanowisko jak wyżej opowiada się za primo bardzo wysokimi cenami paliwa w krajach Zachodu (pamiętajcie o tym jak zapłacicie za litr benzyny np. 14 złotych) i wespół z Rosją może być odpowiedzialny za wygenerowanie kryzysu paliwowego, secundo, zabezpieczając swoją polityką( "ZACIEKŁY OPONENT DEALU MIĘDZY ZAHCODEM I IRANEM")zyski Rosji ze sprzedaży ropy - będzie współodpowiedzialny za zbrodnie popełniane przez Moskali na narodzie ukraińskim.
www.thegua(*)demand-for-sanctions-exemption