Kobza ( nie mylić z dudami!!!) przez długo okres czasu była narodowym instrumentem Ukraina - a kobziarze na niej grający i śpiewający dumy cieszyli się wielkim mirem, także jako depozytariusze narodowej tradycji i historii Ukrainy, przekazujący je z pokolenia na pokolenie. I jako tacy stali się oni wrogami bolszewii i rosyjskiego czarnosecinnego nacjonalizmu. Oskarżono ich o promowanie ukraińskiego nacjonalizmu i jako takich potraktowano po bolszewicku jako klasowych wrogów. Kobziarstwo w związku z tym na Ukrainie podupadło - a miejsc kobzy jako najbardziej popularnego instrumentu zaczęła zajmować bandura. Najsłynniejszym ukraińskim kobziarzem był Ostap Weresaj 1803 - 1890, niewidomy maestro kobzy. Jego twórczość i technika wykonywania dum na kobzie stał asię przedmiotem analiz i prac Mu poświęconych. Między innymi analizował je Paweł Czubynski, etnograf - autor słów do hymnu ukraińskiego oraz twórca ukraińskiej muzyki romantycznej Mykoła Łysenko. Ten ostatni poświęcił Mu odrębną monografię. Większość ludzi nie ma pojęcia co to kobza, kobziarstwo i kobziarze. Błędnie, nazwa ta kojarzy im się ze szkocką muzyką. Szczególnie ich zapraszam do obejrzenia podlinkowanego materiału, traktującego o kobziarzu, który grywał na polskich ulicach. www.youtube.com/watch?v=fyohTTa2zOc |