 |
"Wychowywanie" młodzieży. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-06-2007 08:46 | Jarek Kubaszewski | "Wychowywanie" młodzieży. | Zapewne wiele osób słyszało o najnowszym projekcie MEN-u. Codzi o zapędy modyfikacyjne lektur szkolnych. Fakt, katalog tych lektur jest przeładowany i zapewne dałoby się skreślić tę czy tamtą pozycję, a jeśli chodzi o inne to wystarczy gdy one będą omówione przez nauczyciela (może jakieś fragmenty tekstu), natomiast nie należy skreślać takich pozycji jak Gombrowicz, Dostojewski, Gothe czy Kafka a zamiast tego wpisywać tam Dobraczyńskiego-przedwojenny członek faszyzującego SN, okupacyjnej, nacjonalistycznej i skrajnie prawicowej Tajnej Organizacji Wojskowej, posła na Sejm PRL w okreśie najczarniejszych lat stalinowskich i przewodniczącego PRON-obejmującego wasalne wobec władz komunistycznych grupy społeczne (w okresie stamu wojennego). Ale był działaczem katolickim i pewnie to zadecydowało. Czy to jest wzór dla młodziży? Postuluje się także wpisanie dzieł JPII - którego zasługi dla literatury są mierne. P.S. Tak na marginesie to brakuje jeszcze "dzieł" Macieja Giertyha - o tym jak to świat został stworzony przz Bozię  Pozdrawiam. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| plodzien (7378 punktów) | >......natomiast nie należy skreślać >takich pozycji jak Gombrowicz, Dostojewski, Gothe czy Kafka> Historia zatacza koła. Przypomina mi to dawne czasy u sąsiadów, gdzie teoria względności była błędna po prostu z tego powodu, że jej twórca był Żydem. I tak samo w tych przypadkach: - Dostojewski - bo Rusek, no i za Polakami raczej nie przepadał. - Goethe - co prawda wielki poeta ale też naukowiec. W trakcie analizy wierszy mogłoby wyjść na jaw, że jeden z pionierów ewolucjonizmu. Lepiej o nim nie wspominać bo mogłoby się wydać, że nie zgadzał się z ojcem ministra, - Kafka - Żyd. Pozdrawiam
|
|
 | Michał Stanislawkiewicz (1358 punktów) (zablokowany) |
>Historia zatacza koła. Przypomina mi to dawne czasy u sąsiadów, gdzie teoriamogłoby wyjść na jaw, że jeden z pionierów ewolucjonizmu. Lepiej o nim niewspominać bo mogłoby się wydać, że nie zgadzał się z ojcem ministra,< >Kafka - Żyd.<
W ten nurt też wpisał się autor wątku pan Kubaszewski, który nic nie mówi o jakości pisarstwa Dobraczyńskiego, ale czepia się jego osoby:
"a zamiast tego wpisywać tam Dobraczyńskiego-przedwojenny członek faszyzującego SN, okupacyjnej, nacjonalistycznej i skrajnie prawicowej Tajnej Organizacji Wojskowej, posła na Sejm PRL w okreśie najczarniejszych lat stalinowskich i przewodniczącego PRON-obejmującego wasalne wobec władz komunistycznych grupy społeczne (w okresie stamu wojennego). Ale był działaczem katolickim i pewnie to zadecydowało. Czy to jest wzór dla młodziży?"
Reasumując - autor beletrystyki może być grafomanem, jedyne kryterium dopuszczające dzieło autora to "bycie wzorem dla młodzieży". No to po kiego grzyba małolaty mają jeszcze czytać wypociny "wzorów"? Przy takim założeniu wystarczą ich życiorysy...
|
|
|  | | plodzien (7378 punktów) | >W ten nurt też wpisał się autor wątku pan Kubaszewski, który nic nie mówi o jakości pisarstwa Dobraczyńskiego, ale czepia się jego osoby:> Ja tam gotów jestem wpisać się w nurt piewców twórczości Dobraczyńskiego, ale ewentualnie obok a nie zamiast Kafki, Dostojewskiego czy Goethego. Pozdrawiam
|
|
| |  | | Motyl | Popieram głosy sprzeciwiające sie wprowadzeniu do kanonu "dzieł" JP II...Trzeba naprawdę dużo samozaparcia i nie wiem czego jeszcze ,aby uznać te jego grafomańskie wypociny za coś wartościowego! Zadałem sobie trud i trochę poczytałem te jego "dzieła" - żenada, banały, jakieś górnolotne zapędy - beznadzieja...Kościół posiada z pewnością mnóstwo innych, ciekawszych i bardziej wartościowych autorów, jeśli już Romek koniecznie chce podlizać się czarnym...
|
|
|  | | Gosia (9452 punktów) | Nie sądziłam, ze kiedyś przyznam Ci rację, a tu proszę... Chylę czoła. W takim ujęciu, Dostojewski też nie jawi się jako wzór do naśladowania. Dobraczyński według mnie, nie jest zbyt lotnym pisarzem, a nawet ociera się o grafomaństwo i to jest dla mnie ważniejsze, od jego życiorysu.
Pozdrawiam.
|
|
| |  | | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) | Dostojewski, Gosiu, też nie jawi się swym życiorysem jako wzór do naśladowania...Współcześni uważali go właśnie za grafomana. Gdyby car Wszechrusi nie kazał złamać mu szpady nad głową, kto wie, co byśmy dziś o nim sądzili.
A Dobraczyński - to kwestia pewnych układów. Fakt, minionych. Kiedyś starano się nie podawać mu ręki.
|
|
|  | | APawłowski (1150 punktów) | Za tego Dobraczyńskiego pewno ktoś poleci ze stołka w MEN. Zrobił sobie jaja z szefa. Albo, inne wytłumaczenie, jak w pewnym dowcipie: Bush młodszy rozmawia o nowej wojnie: - zrobimy wspaniałą kampanię powietrzną, następnie pójdą siły lądowe, zabijemy jakieś 100 tyś żołnierzy i dentystę - Jak to dentystę? ktoś się spyta - a nie mówiłem że nikogo nie będzie interesowało 100 tys zabitych
|
|
| Patty Matheson (2087 punktów) | Że Atrakcyjnemu Romkowi takie bzdury do głowy przychodzą, to się wie. Ale ciekawi mnie, kto z "ekspertów" polonistyki i dydaktyki za tym stoi...
>Postuluje się także wpisanie dzieł JPII - którego zasługi >dla literatury są mierne.
Ale skoro w szkołach teraz czas Pokolenia JotPeDwa [Yo!], to niech poanalizują teksty swojego idola. Żeby chociaż wiedzieli, za kim właściwie rzędem się opowiadają.
>Tak na marginesie to brakuje jeszcze "dzieł" Macieja >Giertyha - o tym jak to świat został stworzony przz Bozię
Nie podawać głupich pomysłów!
Pozdrawiam.
|
|
 | | plodzien (7378 punktów) | >Że Atrakcyjnemu Romkowi takie bzdury do głowy przychodzą, to się wie. Ale ciekawi mnie, kto z "ekspertów" polonistyki i dydaktyki za tym stoi...> Człowiek jest zwierzęciem stadnym, więc bywa, że nawet jeśli myśli odmiennie - to często przed zajęciem stanowiska zerknie na samca alfa. Czyż skazano by Tatarczuka i Barabasza na śmierć, gdyby nie "sugestie" Chmielnickiego? To niepokojące zjawisko przybiera w naszym kraju na sile. Technika węża boa. Najpierw niedostrzegalnie wytworzyć taką aurę. - w tv ksiądz w co drugim programie jako ekspert, - każde nieszczęście w szkole wytłumaczyć cywilizacją śmierci, bezbożnictwem, niedostatecznym przestrzeganiem właściwych wartości. Gdy grunt zostanie tak przygotowany - eksperci z polonistyki choćby mądrzy, ale niespecjalnie odważni będą kalkulować co właściwie opłaca się powiedzieć. I wówczas czas na frontalny atak. Przykład z lekturami świadczy, że mamy do czynienia właśnie z tym etapem. Wąż bez dalszych ceregieli przystępuje do otwartego duszenia.
Pozdrawiam
|
|
|  | | Patty Matheson (2087 punktów) | Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której Dostojewski krążyłby w podziemiu i byłby czytany uczniom potajemnie na lekcjach przez co rozsądniejszych polonistów.
|
|
 | | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) | Nie łamcie się, dziewczyny (to do Gosi i Patty), nie jest źle. Nawet jest lepiej.
Podczas spotkań autorskich w szkołach zetknąłem się już z "samowolką" katechetów i nawet polonistów, nakazujących czytanie arcydzieł papieża, różnej formy zresztą. Świątobliwych i literackich. Ponieważ od dawna zwykłem z takich spotkań wypraszać nauczycieli, mogę z czystym sumieniem wyciągnąć wniosek: nie jest źle. Nawet jest dobrze, że właściwa opinia wśród młodzieży zyska obowiązkową podstawę. Gdyby Giertych zechciał jeszcze dzieło swego tatusia wprowadzić do lektur...
Młodzież zawsze miała zdrowy instynkt robienia na złość. Zaś swojej władzy ze szczególną przyjemnością.
|
|
| mefta (480 punktów) | Trudno jest kontrolować coś, czego się nie rozumie. Kto wie może "zlikwidowani" pisarze ukryli jakiś szyfr i nawołują społeczeństwo przeciw obecnej władzy? Zatem cza likwidować "szkodliwe jednostki". pozdrawiam
Niezgłębione są pokłady ludzkiej niekumacji...
|
|
 | | Patty Matheson (2087 punktów) | A w logo Coca-cola jest ukryty antyislamski przekaz. A na budynku Zintegrowanego Centrum Studenckiego PWr zakodowano "brajlem" antykościelne treści... [ www.pwr.wr(*)leria_zdjec/zcs2/ZCS1du__e.jpg ] Swoją drogą, widziałam ostatnio zdjęcia, na których jakiś ksiundz święci kamień węgielny tejże budowli. Nie odpuszczą, muszą wszędzie się wcisnąć, choćby duchem. Tylko czekać aż wprowadzą oboiązkową religię na studiach.
|
|
|  | | mefta (480 punktów) | wierzejski rulezz: wiadomosci(*)og.onet.pl,214325151,blog.htmlkatowany za pomocą "bełkotu" Gombrowicza... a nie mówiłam, niech teraz płaci ten Gombrowicz, że za jego sprawą znęcano się nad wojtusiem  Poza tym jp2 pisał prostym językiem i nie wydziwiał jego może zrozumieć kazdy a Gombrowicz zmusza do myślenia. pozdrawiam
Niezgłębione są pokłady ludzkiej niekumacji...
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|