Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kafka: powieść z kluczem czy osobiste wyznania?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
07-04-2022 03:56hanging_bishop (1112 punktów)Kafka: powieść z kluczem czy osobiste wyznania?
Ocena 1 na 1
Inspiracją Kafki były cykliczne sny tzn. dziejące się w podobnych miejscach i towarzyszące im podobne odczucia. Z całą pewnością "Proces" nie wziął się ze ślęczenia przed pustą kartką a był śniony wielokrotnie. Ciekawy jest też "Pamiętnik znaleziony w wannie" Lema, ale w tym wypadku myślę, że Lem inspirował się Kafką. Genialnie mu to wyszło, takie oniryczne błądzenie naukowca, w celu poznania prawdy ostatecznej (no, wiadomo jak to musiało się skończyć...). Kafka próbował osiągnąć przejrzystość stylu by rozgonić mgłę snu, dlatego wielu ludzi pojmuje jego twórczość jako filozoficzną a ona odnosiła się do odczuć, emocji, nie rozumu. W takich powtarzających się snach są tak jakby skondensowane uczucia np. strach, niepokój, miłość, nienawiść.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
Czasy są takie, że skojarzenia z Lemem nasuwają mi się codziennie.
Tyrania zawsze jest jednak skazana na upadek, bo po prostu nie umie słuchać mądrych porad. Lem przewidział upadek Polskiego Ładu. Odnowa też jej nie pomoże.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365