W zeszłym roku Chiny wprowadziły na orbitę pierwszy moduł swojej stacji kosmicznej Tiangong, czyli "Niebiański Pałac". Do końca roku planuje dodać więcej modułów, takich jak laboratorium naukowe Mengtian. W przyszłym roku uruchomią teleskop kosmiczny o nazwie Xuntian. Poleci w pobliżu stacji kosmicznej i zadokuje do niej w celu serwisowania i uzupełniania paliwa. Tiangong będzie miał własną moc, napęd, systemy podtrzymywania życia i pomieszczenia mieszkalne. Na tym ambicje Chin się nie kończą. Za kilka lat chce pobrać próbki z asteroid w pobliżu Ziemi. Do 2030 r. zamierzają umieścić swoich pierwszych astronautów na Księżycu i wysłać sondy do pobierania próbek z Marsa i Jowisza. CIEKAWE JAK SOBIE TO WYOBRAŻAJĄ: "Z JOWISZA" - spaść na Jowisz łatwo. Wznieść się trudno www.bbc.com/news/world-asia-china-61511546Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne |