Racjonalista - Strona głównaDo treści
Święta pozornie lub mało religijne

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
28-06-2022 18:59MaxGolonko3 (3459 punktów)Święta pozornie lub mało religijne
Grafiki:

pbs.twimg.(*)XgAI-4_F?format=jpg&name=large

pbs.twimg.(*)XkAAGCDX?format=png&name=small

Podobno Vega i Altair zbliżają się do siebie i co roku z tej okazji w Japoni jest obchodzone święto zwane Tanabata.

Tytułem wstępu:
Przyszłość największych i najjaśniejszych gwiazd.
Czasem zbliżają się do siebie ("wchodzą w związki małżeńskie").
Pozdrawiamy przy okazji pary Tom Cruise i Nicol Kidman, Michael Douglas i Catherine Zeta-Jones.

Obie te gwiazdy (niedalekie faktycznie) zbliżają się do nas, jedna szybciej druga wolniej, więc jest szansa że zbliżają się też do siebie.
Gdybyś znalazł dla Altaira te trzy paramatery co wiki.ang. podała dla Vega to sprawa byłaby już tylko zadaniem z geometrii przestrzennej.

W astronomii przez "zbliżanie" rozumie się często tylko pozorne zbliżenie (na niebie) ale w tym przypadku, i na ogół,
zbliżanie faktyczne i pozorne idą w parze.

'Vega jest najjaśniejszą gwiazdą w północnej konstelacji Liry.
Ma oznaczenie Bayer α Lyrae , które jest zlatynizowane do Alpha Lyrae i w skrócie Alpha Lyr lub α Lyr .
Ta gwiazda jest stosunkowo blisko w odległości zaledwie 25 lat świetlnych (7,7 parseków ) od Słońca
i wraz z Arkturusem i Syriuszem jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w sąsiedztwie Słońca.
To piąta najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie i drugą najjaśniejsza gwiazda na północnej półkuli niebieskiej po Arcturus .
Prędkość promieniowa: -13,9 km/sek.
W galaktycznym układzie współrzędnych
składowe prędkości kosmicznej Vegi wynoszą (U, V, W) = ( -16,1, -6,3, -7,7) km/s , dla prędkości przestrzennej netto równej 19 km/s.'

A może oni tam w Japonii mają tak zaświetlone niebo, że innych (słabszych gwiazd) nie widzą więc
skupiają się w swych popularnych hipotezach i legendach na tym co mają

Jeśli omawiane gwiazdy naprawdę kiedyś dokonają bliskiego "zbliżenia" na niebie to czy z gwiazdozbioru Herkulesa
pozostanie tylko wspomnienie? Otóż nie jest to oczywiste! Kto pomyśli ten zrozumie.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)
Grafika:

pbs.twimg.(*)AIiPOw?format=jpg&name=900x900

Chyba wszystko jasne.

Wega ma roczną paralaksę bardzo małą bo 0.13" a Altair dużą bo aż 195" (wikipedia polska).

Zatem raz w roku są na niebie, kątowo, trochę bliżej. I to świętują ("Tanabata") Japończycy - jako sprzyjające miłości.

W astronomii nowożytnej jako pierwszy przesunięcie paralaktyczne gwiazd próbował mierzyć Tycho Brahe,
początkowo gorący zwolennik poglądów Kopernika (zaobserwowanie tego zjawiska mogło być bezpośrednim dowodem teorii heliocentrycznej).
Nie uzyskawszy pozytywnych rezultatów Brahe uznał, że albo hipoteza Kopernika jest niesłuszna,
albo (biorąc pod uwagę dokładność własnych pomiarów) gwiazdy znajdują się w odległościach ponad 700 razy większych, niż Saturn
(najdalsza znana wówczas planeta) i że w związku z tym muszą być obiektami
o gigantycznych (porównywalnych ze Słońcem) rozmiarach i jasnościach.

To drugie wyjaśnienie uznał za nierealne

Gdyż centrum wszechświata musiało być tam gdzie człowiek ("człowiek to brzmi dumnie"... itp bajery antropocentryczne)
więc gwiazdy nie mogły zdetronizować ani nawet zrównać się ze Słońcem.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365