Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mojżesz, Jah i Morze Czerwone

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
12-08-2022 20:48Wisniowka (2 punktów)Mojżesz, Jah i Morze Czerwone
Ocena 1 na 1
Chciałam podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone. Mojżesz zawdzięcza Bogu rozstąpienie się wód i wychwala Boga Jahwe. Tymczasem ciekawe jest czy mit o Mojżeszu i Izraelitach nie został połączony z egipskim bogiem Jah, który symbolizuje księżyc. Czy to tylko mi przychodzi do głowy, że morski odpływ spowodował ukazanie się mielizny przez którą Izraelici przetupali sobie na drugi brzeg, po czym przypływ spowodował zalanie mielizny? W następstwie Mojżesz dziękował Bogu Jah za uratowanie Izraelitów... A jak wiadomo księżyc jest odpowiedzialny za pływy morskie...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2908 punktów)
>Chciałam podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone.
>Mojżesz zawdzięcza Bogu rozstąpienie się wód i wychwala Boga Jahwe. Tymczasem ciekawe jest czy mit o
>Mojżeszu i Izraelitach nie został połączony z egipskim bogiem Jah, który symbolizuje księżyc. Czy to
>tylko mi przychodzi do głowy, że morski odpływ spowodował ukazanie się mielizny przez którą
>Izraelici przetupali sobie na drugi brzeg, po czym przypływ spowodował zalanie mielizny? W
>następstwie Mojżesz dziękował Bogu Jah za uratowanie Izraelitów... A jak wiadomo księżyc jest
>odpowiedzialny za pływy morskie...

W języku hebrajskim 'księżyc' - wymawia się 'jareah', poza tym w hebrajskiej Torze nie ma czegoś takiego jak 'morze czerwone' jest wyraźnie napisane 'jam suf', co w tłumaczeniu na język polski znaczy 'morze sitowia'. Morze Czerwone to wymysł tych co na potrzeby bibli tłumaczyli hebrajską Torę i powstał z tego 'Stary Testament'.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365