Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cuda na Orlenie - dziękujcie PiS za to, że Was ... kantuje

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
03-01-2023 01:00Paolo Monstro (6146 punktów)Cuda na Orlenie - dziękujcie PiS za to, że Was ... kantuje
Ocena 4 na 4
Drodzy Polacy,

Dzielę się z Wami obserwacją, która dość dobrze oddaje sposób w jaki jesteście od lat oszukiwani i manipulowani. Przeczytajcie to uważnie i zastanówcie się nad każdym 'prezentem', który dostajecie od tego rządu... bo jeszcze kilka takich prezentów i będziecie jeździli po towary do Niemczech zarabiając połowę ich pensji.
Do rzeczy:

Pod koniec roku 2022 byłem zmuszony odbyć podróż Paryż -> centralna Polska
Po raz 1szy w swoim dość długim już życiu tankując na Orlenie w małej wiosce poza autostradą, w centralnej Polsce zauważyłem, że ceny ropy po ówczesnym kursie EUR (4.64) były:
1. droższe niż we Francji o 20-30gr (tam rząd dotuje paliwa)
2. droższe niż w Belgii - o ok 10-15gr/litrze (tutaj nie ma dotacji do paliwa)
3. tańsze niż w Dolnej Saksoni (okolice Hannoweru) - o ok 5-10gr/litrze
4. +/- takie same jak w Brandenburgii (dawne NRD)

Na przestrzenii ostatnich 6 miesiecy we Francji, Belgii i Niemczech cena paliwa spadła o ok 50centów (2.3PLN) podążając za cenami ropy na światowych rynkach (od jakiegoś czasu kształtują się one na poziomach sprzed wojny). Tymczasem w Polsce ceny paliw nie tylko nie spadły - w listopadzie nastąpił ich wzrost.

Od 1go stycznia 2023 rząd przywraca VAT na paliwa do maksymalnej dozwolonej w UE stawki (23%) wcześniej obiecując, że cena nie wzrośnie w magiczny sposób.
I faktycznie staje się cud - 31 grudnia 2022 nagle spada cena hurtowa paliwa sprzedawanego przez Orlen o 12%, tak, że przypadkowo cena 1 stycznia po podniesieniu VAT jest taka jak przed podniesieniem VAT:

www.money.(*)wzrosly-6851157126740832a.html

Na rynku polskim, po fuzji z Lotosem Orlen jest głównym dostawcą paliwa (inne stacje nie rafinują w Polsce ropy). Jednym słowem Orlen jako dystrybutor paliw ma pozycje monopolisty lub przynajmniej przedsiębiorstwa dominującego na rynku polskim.

Mój komentarz:
1. Historia ekonomii, w przeciwieństwie do propagandy PiSowskiej, pokazuje, że monopol lub dominująca pozycja jednego przedsiębiorstwa prowadzi w nieunikniony sposób do obniżenia jakości i podniesienia cen. Centralne sterowanie prowadzi dodatkowo do obniżenia konkurencyjności i problemów gospodarczych w dłuższej perspektywie (patrz PRL).

2. Polacy przepłacali za paliwo i nadal przepłacają. Cena jednego pracownika we Francji, Belgii czy Niemczech jest 3-4 krotnie wyższa niż w Polsce a jednak stacja francuska, belgijska czy niemiecka może oferować podobną a nawet niższa cenę niż Orlen! Co oznacza, że albo Orlen ma znacznie wyższą marże, albo działa niefektywnie (efekt pozycji dominującej - patrz PRL)

3. PiS w sposób niesłychanie zuchwały oszukuje Polaków. Na giełdzie nie nastąpiło żadne tąpniecie 31 grudnia a jednak cena spadła o 12% w ciągu jednego dnia! Jest więc bardzo prawdopodobne, że od miesięcy PiS (Obajtek na polecenie Jarka) utrzymywał podniesione ceny (zarabiając na tym krocie). Po raz pierwszy w historii III RP Polacy płacili i nadal płacą za paliwo więcej niż Francuzi czy Belgowie!
To jest bulwersujące, ale kłamstwo i nieudolność gospodarcza PiS jest już normą. Nowością jest fakt, że PiS każe sobie za to dziękować!!!! Okazuje się, że podniesienie cen przez wiele miesięcy i łaskawe ich obniżenie tylko po to by znów podnieść poprzez VAT jest .... przysługą dla Polaków! Tak - powinniście dziękować rządowi, bo podniósł Wam ceny już wcześniej i zrekompensował Wam to miłą propagandą w TVP, za którą, nota bene, też zapłaciliście Wy!

Wg tego zakłamanego rządu - ważne jest tylko to, że .... 'ceny nie wzrosły' (pozostały na stabilnym, zawyżonym poziomie).

Pozdrawiam wszystkich umiejących mnożyć i dodawać
Paolo Monstro
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)

> Pozdrawiam wszystkich umiejących mnożyć i dodawać
to jest ekonomia nas, libków niedorozwojków, uczniów genialnego profbalcerowicza i jego wybitnego ucznia drpetru czy innego korwina
gdzie 2+2=4
w raju 2+2=6
dowód;
Polska nie zbankrutowała jak przewidywali w/w geniusze, w 2023r wchodzimy z niższym poziomem zadłużenia niż w 2016, przed 500+ i innymi socjalami

liberalizm (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ) gdzie 2+2=4 to wstecznictwo,
W komunie, wspólnocie, tworzy sie wartosć dodana, wtedy 2+2=6
03-01-2023 14:57 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
>W komunie, wspólnocie, tworzy sie wartosć dodana, wtedy 2+2=6
Póki co 2+2=1 niecały litr paliwa..., słaba ta komuna.

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
03-01-2023 15:11 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>W komunie, wspólnocie, tworzy sie wartosć dodana, wtedy 2+2=6
>Póki co 2+2=1 niecały litr paliwa..., słaba ta komuna.
na początek narodowy socjalizm (słaba komuna)
Duch Prawdy (14787 punktów)
>>>W komunie, wspólnocie, tworzy sie wartosć dodana, wtedy 2+2=6
>>Póki co 2+2=1 niecały litr paliwa..., słaba ta komuna.
>na początek narodowy socjalizm (słaba komuna)
Narodowy - wolne żarty - katolicki, rozbijający jedność Narodu (katolicy, młodsi bracia żydów, strach pomyśleć o nastaniu silnej komuny... 2+2+2+2=0,4 litra).

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
04-01-2023 12:38 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>>>W komunie, wspólnocie, tworzy sie wartosć dodana, wtedy 2+2=6
>>>Póki co 2+2=1 niecały litr paliwa..., słaba ta komuna.
>>na początek narodowy socjalizm (słaba komuna)
>Narodowy - wolne żarty - katolicki, rozbijający jedność Narodu (katolicy, młodsi bracia żydów, strach pomyśleć o nastaniu silnej komuny... 2+2+2+2=0,4 litra).
nie może być komunizmu (prawnie zakazany), to narodowy socjalizm jest OK (mniejsze zło)
liberalizm (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ) to śmierć
widziałem jak ludzie uzyskując "wolność" umierali w kanałach, chodzili po śmietnikach, żebrali, mlode dziewczyny robiły "dobrze" za 20 zł, jak pracodawcy zmuszali do niewolniczej pracy po 12 g dziennie za 3zł/godz i w soboty. Kobiety przestały rodzić z liberalizmu, z niewolnictwa, poniżenia, biedy. LIBERALIZM = NIEWOLNICTWO (gdyby PiS nie ustanowił płacy min na 23zł/godz dalej byłaby 3zł/godz). Tam gdzie liberalizm (indywidualizm, wolność, własność) jest bogiem, panuje ogromna bieda np Afryka, USA i Polska za naszego panowania, nas libków niedorozwojków
Duch Prawdy (14787 punktów)
>LIBERALIZM = NIEWOLNICTWO (gdyby PiS nie ustanowił płacy min na 23zł/godz dalej byłaby 3zł/godz).
Kłamiesz! Koalicja PO-PSL w latach 2008-2012 podniosła minimalne stawki wynagrodzenia średnio o 58,8 %.
>Tam gdzie liberalizm (indywidualizm, wolność, własność) jest bogiem, panuje ogromna bieda np Afryka, USA i Polska za naszego panowania, nas libków niedorozwojków
Głosuj na pis, będziesz miał bogactwo:
racjonalis(*)zczyl-polske-gdy-byl-u-wladzy/

(Jedyną i) Absolutną Prawdą jest (Bezinteresowna) Miłość.
04-01-2023 00:49 
 Ocena 1 na 1
Paolo Monstro (6146 punktów)
>> Pozdrawiam wszystkich umiejących mnożyć i dodawać
>to jest ekonomia nas, libków niedorozwojków, uczniów genialnego profbalcerowicza i jego wybitnego ucznia drpetru czy innego korwina
>gdzie 2+2=4
>w raju 2+2=6
>dowód;
>Polska nie zbankrutowała jak przewidywali w/w geniusze,
Kto prognozował, że Polska splajtuje? Dużo mniejszej gospodarce greckiej plajta zajęła 18 lat. Polsce nie grozi plajta w najbliższych 5-10 latach, pewnym wskaźnikiem tego jest zbywalność i oprocentowanie (coraz droższe) polskich obligacji.

>w 2023r wchodzimy z niższym poziomem zadłużenia niż w 2016, przed 500+ i innymi socjalami
Mylisz się - zadłużenie nieustannie (z wyjątkiem 1go roku rządów PO, gdy PO zwyczajnie okradła Polaków z ich emerytur konfiskując kasę z OFE) rośnie, wbrew temu co opowiada PiS w TVP. Nawet ministerstwo finansów, dopóki jesteśmy w UE, musi takie dane publikować:
www.gov.pl(*)e-sektora-finansow-publicznych

Zwróć uwagę na dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (EDP) na tej stronie rządowej. To dług ukrywany przed społeczeństwem i zauważ jego nagły skok w 2020 roku gdy PiS pożyczył pieniądze samemu sobie.
Teorie, że polski dług maleje to dawno wyświechtane kłamstewko z TVPiS, która czasem po prostu kłamie a czasem manipuluje podając dane względne lub nie ujmujące pełnego długu.

>liberalizm (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ) gdzie 2+2=4 to wstecznictwo,
>W komunie, wspólnocie, tworzy sie wartosć dodana, wtedy 2+2=6
>
Okrągły - ocena gospodarek jest mocno zakłamywana i utrudniana przez setki skomplikowanych procesów, spekulacji, nieodpowiednich statystyk (np. wzrost PKB), propagandy itp .... gospodarka grecka jeszcze rok przed plajtą odnotowała wzrost a głosy, że system musi upaść były traktowane jak czarnowidztwo.

Mimo tego całego chaosu każdy kraj, podobnie jak każde gospodarstwo domowe będzie, na dłuższą metę spełniało podstawowe zasady matematyki, np.:
1. Jeśli wydajesz na konsumpcję więcej niż zarabiasz to splajtujesz
2. Jeśli podnosisz pensje nie zwiększajac wydajnosci to splajtujesz
3. Jeśli masz trwale ujemne saldo wymiany handlowej to splajtujesz
4. Dodruk pieniądza (np.: pożyczenie samemu sobie) nie zwiększa wartości gospodarki ani nie zmniejsza długu (pod warunkiem, że nie masz długu w swojej walucie - patrz USA)
5. Inflacja powyżej 2% jest szkodliwa
6. Zmniejszanie stóp procentowych zwiększy inflację
7. Inwestycja to aktywność ekonomiczna, która ma dodatni zwrot z inwestycji (a nie dowolna budowla czy przekop )
8. Piramida finansowa (np. ZUS) zawali się gdy liczba nowych ofiar jest mniejsza niż liczba beneficjentów
9. itp

Patrząc na sytuację Polski: katastrofa demograficzna, zaprzepaszczenie pracy milionów ludzi w latach 1989-2015, kredyty na konsumpcje, najniższy poziom inwestycji w UE (np. brak nowych elektrowni poza porażkami typu Ostrołęka), marnotrastwo i fatalna dyplomacja. Idę o zakład, że najlepsze czasy Polacy właśnie żegnają. Polska nie splajtuje, ale będzie się nam systematycznie gorzej żyło. Około roku 2030-2032, o ile nie zasilą nas miliony Ukraińców czy innych imigrantów, Polskę czeka zapaść systemu ubezpieczeń społęcznych i blokada i tak już jednego z najgorszych w UE systemów opieki zdrowotnej. Kumoterstwo od 1989 wzmocnione w 2015 przez Misiewiczów i Obajtków skutecznie zabiło innowacyjność tego narodu. Do tego marne perspektywy dla całej Europy, która traci na rzecz Chin i USA (USA właśnie przeforsowało antyunijny pakiet Inflation Reduction Act) spowodują, że Polska w 2035 to zabetonowany na pokolenia zaścianek. Młodzi i ambitni wyjeżdżają a zostają partyjniacy, którzy dymają coraz mniejszą liczbę głupków na kredytach frankowych, paliwie, inflacji itp przekrętach. W przypadku wejścia do UE Ukrainy (o ile to nastąpi, może w 2035-40) Polska przestaje dostawać kasę z UE i jest dostarczycielem siły roboczej do Niemiec czy Holandii, które też coraz gorzej funkcjonują.
Polacy przetrwają - będą oszczędzali, nie będą mieli dzieci (bo nie będzie ich stać), będą pracowali na 2 etaty, czasem coś ukradną albo dorobią 'na czarno' i jakoś to będzie. Jednak marzenia, że wydajność dzisiejszych technologii + inwestycje (których brak) spowodują, że będziemy pracowali mniej i zarabiali więcej ... wg mnie właśnie pryskają.

Mam nadzieję, że się mylę, że wyjaśnij mi jak sfinansujemy ZUS w 2030 ?

Pozdrawiam
Paolo Monstro
Thoter (6650 punktów)

>Patrząc na sytuację Polski: katastrofa demograficzna, zaprzepaszczenie pracy milionów ludzi w >latach 1989-2015, kredyty na konsumpcje, najniższy poziom inwestycji w UE (np. brak nowych >elektrowni poza porażkami typu Ostrołęka), marnotrastwo i fatalna dyplomacja. Idę o zakład, że >najlepsze czasy Polacy właśnie żegnają. Polska nie splajtuje, ale będzie się nam systematycznie >gorzej żyło.

Prawie wszsytko wiemy oprócz najważniejszej rzeczy, ile jest dzisiaj warta Polska ??
Ile będzie warta Polska za, powiedzmy pięć lat ??
DyktaFon (9281 punktów)
>Drodzy Polacy,
>Dzielę się z Wami obserwacją, która dość dobrze oddaje sposób w jaki jesteście od lat oszukiwani i
>manipulowani. Przeczytajcie to uważnie i zastanówcie się nad każdym 'prezentem', który dostajecie od
>tego rządu... bo jeszcze kilka takich prezentów i będziecie jeździli po towary do Niemczech
>zarabiając połowę ich pensji.

A czy to pierwsza taka manipulacja rządzących? Raczej nie. I na pewno nie ostatnia. Ale już się przyzwyczailiśmy i zawsze można nam wytłumaczyć, że to "dla naszego dobra". No więc nie ma co protestować, bo może być tylko gorzej

A przyczyną tego jest monopol państwa (lub raczej pewnej "grupy trzymającej władzę"). Bo kto im zabroni? Przecież nie przeciętny Kowalski, bo zaraz zostanie ogłoszony foliarzem lub antyszczepionkowcem. (Znane i sprawdzone od lat metody, nie trzeba nawet nic kombinować, tylko wykonać starą instrukcję, jeszcze z czasów komuny.)
Zresztą cały schemat monopolizacji państwowej jest dobrze znany i tam, gdzie się udał, tam działa perfekcyjnie. Dobrze o tym wiedzą "grypy trzymające władzę" (specjalnie nie piszę PIS, bo to tylko ostatni przykład, a takich grup było - i pewnie będzie - dużo). I każda taka grupa wie, co ma robić, aby jak najdłużej siedzieć przy korycie.
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że nawet opozycja jest święcie przekonana, że tak musi być i tylko chodzi jej o to, aby w przyszłości to ona dorwała się do tego koryta. A nawet osoby nie zajmujące się na co dzień polityką przekonują mnie, że co państwowe, to dobre dla społeczeństwa (bo państwo to dba o obywateli, nie to, co przebrzydły kapitalista). Jednak nikt nie zauważa tego, że owszem, kapitalista dba o siebie tylko i to jest jasne i zrozumiała. Ale jest to tak zorganizowane, że dopóki temu kapitaliście nie pomaga monopol państwowy, to dopóty on musi konkurować z innymi kapitalistami i dopiero takie coś może być korzystne dla konsumenta.

Czego zrozumienia przez wszystkich życzę z okazji nowego 2023 roku. Oby był lepszy (czego raczej się nie spodziewam...).
04-01-2023 00:38 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)
W Chorwacji wprowadzili święte Euro i...... ludzie na trzeci dzień sie zorientowali, że handel robi ich w ch.uja bo podwyzyl ceny 😂😂

Nie trzeba mieć monopolu i nie trzeba być w rządzie, żeby rżnąć bliźniego swego 😂😂
04-01-2023 09:19 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)
>W Chorwacji wprowadzili święte Euro i...... ludzie na trzeci dzień sie zorientowali, że handel robi ich w ch.uja bo podwyzyl ceny
>Nie trzeba mieć monopolu i nie trzeba być w rządzie, żeby rżnąć bliźniego swego

Ile Chorwacja ma długów ???
04-01-2023 20:02 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>W Chorwacji wprowadzili święte Euro i...... ludzie na trzeci dzień sie zorientowali, że handel robi ich w ch.uja bo podwyzyl ceny 😂😂
>Nie trzeba mieć monopolu i nie trzeba być w rządzie, żeby rżnąć bliźniego swego 😂😂

Z usług handlu można nie korzystać, a przynajmniej wybierać, z czyich usług chce się korzystać. Z usług zamonopolizowanych przez państwo nie da się nie korzystać. Tym bardziej, że niekiedy to "korzystanie" jest przymusowe.
04-01-2023 20:16 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)
>>W Chorwacji wprowadzili święte Euro i...... ludzie na trzeci dzień sie zorientowali, że handel robi ich w ch.uja bo podwyzyl ceny 😂😂
>>Nie trzeba mieć monopolu i nie trzeba być w rządzie, żeby rżnąć bliźniego swego 😂😂
>Z usług handlu można nie korzystać, a przynajmniej wybierać, z czyich usług chce się korzystać. Z usług zamonopolizowanych przez państwo nie da się nie korzystać. Tym bardziej, że niekiedy to "korzystanie" jest przymusowe.
>

Można jeździć autobusem, powiedziałby zielony max. Można mniej ogrzewać, powiedziałby solidarny max. Jak się chce to można.

Ale ja raczej miałem na myśli magiczne możliwości €. Tak samo było w Niemczech. Przed € Hamburger kosztował 2 Marki a po € 2 Euro.

I tak samo będzie w Polsce jeśli Polakom zachce się cudownego euro
Thoter (6650 punktów)

>I tak samo będzie w Polsce jeśli Polakom zachce się cudownego euro

www.money.(*)ukrainy-6749744245857024a.html

"Narodowy Bank Polski poinformował w poniedziałek o udostępnieniu NBU linii swapowej na parze dolar - hrywna do kwoty 1 mld dol. Dzięki temu Ukraina będzie miała większy dostęp do twardej waluty. Wcześniej NBP udzielił Narodowemu Bankowi Ukrainy "swapa" w złotówkach (ok. 4 mld zł). Po rozmowach z Ukraińcami doszło do zmiany polskiej waluty na dolara amerykańskiego."

W Polsce będzie lepiej, już mamy wagon cudownych ukraińskich hrywien. Będziemy mieć papieru fiducjarnego do wyboru i koloru.
W tej chwili w UE drukuje się DZIENNIE prawie 6 mld €. Dług wewnętrzy ponad 8 BILIONÓW €. 21 miesięcy temu był ponad 3 bln €.
DyktaFon (9281 punktów)
>>>W Chorwacji wprowadzili święte Euro i...... ludzie na trzeci dzień sie zorientowali, że handel robi ich w ch.uja bo podwyzyl ceny 😂😂
>>>Nie trzeba mieć monopolu i nie trzeba być w rządzie, żeby rżnąć bliźniego swego 😂😂
>>Z usług handlu można nie korzystać, a przynajmniej wybierać, z czyich usług chce się korzystać. Z usług zamonopolizowanych przez państwo nie da się nie korzystać. Tym bardziej, że niekiedy to "korzystanie" jest przymusowe.
>>
>Można jeździć autobusem, powiedziałby zielony max. Można mniej ogrzewać, powiedziałby solidarny max. Jak się chce to można.
>Ale ja raczej miałem na myśli magiczne możliwości €. Tak samo było w Niemczech. Przed € Hamburger kosztował 2 Marki a po € 2 Euro.
>I tak samo będzie w Polsce jeśli Polakom zachce się cudownego euro

Nie mam zdania co do €. ale pozwolę sobie zauważyć, że jak ktoś traci, to ktoś inny zarabia. Nie ma innej możliwości (chyba, że wysyłamy pieniądze w kosmos...). Więc jeśli na powyższej transakcji hamburgerowej ktoś traci, to i ktoś zarabia. I trzeba się tak ustawić, aby być w tej drugiej grupie No i dodam, że punkt widzenia zależy do punktu siedzenia.
Thoter (6650 punktów)
>nie trzeba nawet nic kombinować, tylko wykonać starą instrukcję, jeszcze z czasów komuny.
>

O jaką instrukcję chodzi ??
Podaj szczegóły.
04-01-2023 19:57 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)
>>nie trzeba nawet nic kombinować, tylko wykonać starą instrukcję, jeszcze z czasów komuny.
>>
>O jaką instrukcję chodzi ??
>Podaj szczegóły.

Szczegóły są ogólnie znane (a przynajmniej tak mi się wydaje). Jeśli ktoś jest niewygodny, to go można nazwać wichrzycielem, spekulantem, Żydem, antyszczepionkowcem itp. I nastawić wrogo głupszą część społeczeństwa. I nic więcej nie trzeba. Społeczeństwo samo go zniszczy. Na ten przykład szczepiona część społeczeństwa nie chciała mieć nic wspólnego z nie szczepionymi, bo to zagrażało ich zdrowiu (oczywiście tak samo, jak kontakt ze szczepionymi, ale o tym się już nie mówiło...). To zupełnie identycznie, jak kiedyś ludzie nie chcieli mieć kontaktu z tymi pochodzenia żydowskiego. Rok 1968, dla przypomnienia.

Nazwałem to "instrukcją", bo schemat jest stały i tylko aktorzy się zmieniają...
Thoter (6650 punktów)
>>>nie trzeba nawet nic kombinować, tylko wykonać starą instrukcję, jeszcze z czasów komuny.
>>>
>>O jaką instrukcję chodzi ??
>To zupełnie identycznie, jak kiedyś ludzie nie chcieli mieć kontaktu z tymi pochodzenia >żydowskiego. Rok 1968, dla przypomnienia.

To jest raczej zupełnie idiotyczne.
Polacy nie chcieli mieć kontaktu z Żydami bo ci stworzyli UB, dużo wcześniej niż w roku 1968. Jak ktoś miał kontakt z żydowskim UB lub NKWD to jego rodzina na kilka pokoleń to zapamięta. To tak dla przypomnienia.
DyktaFon (9281 punktów)
>>>>nie trzeba nawet nic kombinować, tylko wykonać starą instrukcję, jeszcze z czasów komuny.
>>>>
>>>O jaką instrukcję chodzi ??
>>To zupełnie identycznie, jak kiedyś ludzie nie chcieli mieć kontaktu z tymi pochodzenia >żydowskiego. Rok 1968, dla przypomnienia.
>To jest raczej zupełnie idiotyczne.
>Polacy nie chcieli mieć kontaktu z Żydami bo ci stworzyli UB, dużo wcześniej niż w roku 1968. Jak ktoś miał kontakt z żydowskim UB lub NKWD to jego rodzina na kilka pokoleń to zapamięta. To tak dla przypomnienia.
>
Co nie zmienia w żaden sposób wspomnianej przeze mnie wyżej "instrukcji" I można ją uniwersalnie stosować cały czas. Co też namiętnie władze robią.
farmer (22440 punktów)
>>>nie trzeba nawet nic kombinować, tylko wykonać starą instrukcję, jeszcze z czasów komuny.
>>>
>>O jaką instrukcję chodzi ??
>>Podaj szczegóły.
>Szczegóły są ogólnie znane (a przynajmniej tak mi się wydaje). Jeśli ktoś jest niewygodny, to go można nazwać wichrzycielem, spekulantem, Żydem, antyszczepionkowcem itp. I nastawić wrogo głupszą część społeczeństwa.


Tak tylko zapytam która część społeczeństwa jest głupsza w związku z tym co poniżej napisales.

>I nic więcej nie trzeba. Społeczeństwo samo go zniszczy. Na ten przykład szczepiona część społeczeństwa nie chciała mieć nic wspólnego z nie szczepionymi, bo to zagrażało ich zdrowiu (oczywiście tak samo, jak kontakt ze szczepionymi, ale o tym się już nie mówiło...). To zupełnie identycznie, jak kiedyś ludzie nie chcieli mieć kontaktu z tymi pochodzenia żydowskiego. Rok 1968, dla przypomnienia.
>Nazwałem to "instrukcją", bo schemat jest stały i tylko aktorzy się zmieniają...
>

Czyli kto?
05-01-2023 00:51 
 Ocena 3 na 3
Paolo Monstro (6146 punktów)

>.. nawet osoby nie zajmujące się na co dzień polityką przekonują mnie, że co państwowe, to dobre dla społeczeństwa
Zauważ, że idea państwa nie jest zła sama w sobie. Są państwa, które 'źle' działają, albo państwa, które mają 'złe' cele, ale idea nie jest zła z definicji.
Idea państwa to nic innego jak organizacja dużej grupy ludzi. Gdy ta grupa organizuje się by sobie wzajemnie pomagać i osiągnąć efekt synergii to pomysł jest, wg mnie 'dobry'.

Wg mnie Polska działa w sposób bardzo odległy od optimum, ale nie działa [jeszcze] tak źle, by jej istnienie nie miało sensu, ani wartości dodanej dla obywateli Polski. Niestety jednak trend jest negatywny.

Pozdrawiam
Paolo Monstro

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365