Racjonalista - Strona głównaDo treści
gnój

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
27-01-2023 16:57okragly (21676 punktów)gnój
koński, kurzy, krowi, nawóz (placek) kosztuje 1040 zł/tone,
czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
>czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?
Trudno powiedzieć. Ale jeżeli miałbym porównywać w obrębie jednego gatunku, to świnisz na tym forum na równi z Thoterem. Kiedyś obu was za darmo wywieziono by stąd.
szarley (54913 punktów)
>koński, kurzy, krowi, nawóz (placek) kosztuje 1040 zł/tone,
>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?

Z. Tuchołka, W. Misterski
Obornik i komposty
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1953

Dostępna w Bibliotece Uniwersytetu warmińsko - mazurskiego w Olsztynie i w Bibliotece śląskiej (reszty bibliotek nie chce mi się przekopywać, UMK w Toruniu prowadzi Katalog rozproszony bibliotek polskich

karo.umk.pl/Karo/


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
28-01-2023 09:51 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>koński, kurzy, krowi, nawóz (placek) kosztuje 1040 zł/tone, czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?
>Obornik i komposty Z. Tuchołka, W. Misterski Dostępna w Bibliotece
wiesz ale nie powiesz, czemu?
28-01-2023 19:13 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
>>>koński, kurzy, krowi, nawóz (placek) kosztuje 1040 zł/tone, czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?
>>Obornik i komposty Z. Tuchołka, W. Misterski Dostępna w Bibliotece
>wiesz ale nie powiesz, czemu?

Wiem i powiedziałem
Pokazałem Ci drogę do biblioteki

Tuchołka wie więcej ode mnie, więc ucz się od niego


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
29-01-2023 09:13 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>koński, kurzy, krowi, nawóz (placek) kosztuje 1040 zł/tone, czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?
>>>Obornik i komposty Z. Tuchołka, W. Misterski Dostępna w Bibliotece
>>wiesz ale nie powiesz, czemu?
>Wiem i powiedziałem
>Pokazałem Ci drogę do biblioteki
chcę rybę, nie wędkę
29-01-2023 11:06 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>Pokazałem Ci drogę do biblioteki
>chcę rybę, nie wędkę

To chciej.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza
Fekalia są ryzykowne sanitarnie, więc wymagają przekompostowania, a pod warzywa, a zwłaszcza jarzyny, chyba i w tej postaci niewskazane.

cr
Thoter (6650 punktów)
>>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza
>Fekalia są ryzykowne sanitarnie, więc wymagają przekompostowania, a pod warzywa, a >zwłaszcza jarzyny, chyba i w tej postaci niewskazane.

Odchody zwierząt hodowlanych są wylewane na pola. Zawierają chemię, którą teraz faszeruje się nieszczęśliwe zwierzaki, by osiągnąć jakiś zysk.
29-01-2023 10:02 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza
>>Fekalia są ryzykowne sanitarnie, więc wymagają przekompostowania, a pod warzywa, a >zwłaszcza jarzyny, chyba i w tej postaci niewskazane.
>Odchody zwierząt hodowlanych są wylewane na pola. Zawierają chemię, którą teraz faszeruje się nieszczęśliwe zwierzaki, by osiągnąć jakiś zysk.
roślina rosnąc pobiera z ziemi co jej potrzebne, stresuje się, jak nie ma tam potrzebnej jej do wzrostu składników

np z kanalizacji dowiadujemy sie ile, gdzie, jakie, narkotyki są używane
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Odchody zwierząt hodowlanych są wylewane na pola. Zawierają chemię, którą teraz faszeruje się nieszczęśliwe zwierzaki, by osiągnąć jakiś zysk.

Earth
Bevölkerung: 7.888.408.686
datacommons.org/place/Earth

330 Kilogramm isst eine Person in Deutschland pro Jahr
www.foodjo(*)eutschland_pro_jahr_20414.html

Załóżmy, że przeciętnych człowiek je tyle co w Niemczech czyli 60kg mięsa i 15kg ryb rocznie.

Czyli licząc tak na szybko potrzeba około 500 mln ton mięsa rocznie a tak kreska populacji nie wygląda jakby miała ulec nagłemu załamaniu bez wojny atomowej.

No i jak sobie to wyobrażasz dalej bez chemii?

Załóżmy, że człowiek przeciętnie waży 70kg zakładając, że Ci z Afryki zaniżają ciężar przeciętny, który podnoszą Ci z Ameryki Pn. co daje podobny wynik do ilości mięsa zjadanego przez ludzi rocznie 550 mln ton ludzkiego mięsa.

Niech mi ktoś powie, że przy takim potencjalne żywieniowym nie rozwinie się jakiś pasożyt, jakiś wróg naturalny, który zacznie ludzi pożerać? W ewolucji zwierząt każdy potencjał znajdował wreszcie uwolnienie w postaci rozwoju wroga naturalnego.

Co niezwykłe wróg naturalny nierzadko wykluwał się z tego samego gatunku.
pl.wikipedia.org/wiki/Orka_oceaniczna
Pożywienie: duże zwierzęta morskie (także inne delfiny), również wielkie walenie

youtu.be/5VCiU1osa3w
29-01-2023 09:34 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza
>Fekalia są ryzykowne sanitarnie,
ptak jak zrobi na maskę auta, zostaje plama, tak żre, a mimo to sa idealne do nawożenia

Na stepach rosła trawa, zjadali kopytne, z ich kup czarnoziem. U nas byly lasy, brak kup, dlatego mamy piaski
29-01-2023 10:50 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

> Na stepach rosła trawa, zjadali kopytne, z ich kup czarnoziem.
pl.wikipedia.org/wiki/Proces_darniowy

cr
29-01-2023 16:14 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>> Na stepach rosła trawa, zjadali kopytne, z ich kup czarnoziem.
>pl.wikipedia.org/wiki/Proces_darniowy
było tak;
na wiosne tylko trawa urosła 5 cm, przychodziły trawożercy, obgryzały co smakowitsze części, max 10%, reszte zadeptują kopytami, sikając i robiąc kupę, trawa gniła, ale po 1 m-cu wschodziła nowa, świeża, przychodziło bydło i jw, i tak w ciągu sezonu 5 X. Na Ukrainie czarnoziem podobno ma 4m (podobnie na preri USA)

w tym czasie niedoceniane dżdżownice mieszają materiał i obieg składników pokarmowych (trawę zaciągają w głąb) gleby.. Ważne też króliki, myszy, krety, mrówki i inne
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>> Na stepach rosła trawa, zjadali kopytne, z ich kup czarnoziem.
>>pl.wikipedia.org/wiki/Proces_darniowy
>było tak;
>na wiosne tylko trawa urosła 5 cm, przychodziły trawożercy, obgryzały co smakowitsze części, max 10%, reszte zadeptują kopytami, sikając i robiąc kupę, trawa gniła
Ani gnicie, ani te kopytne nie są najistotniejsze.
pl.wikipedia.org/wiki/Czynniki_glebotwórcze

cr
30-01-2023 00:27 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>> Na stepach rosła trawa, zjadali kopytne, z ich kup czarnoziem.
>>>pl.wikipedia.org/wiki/Proces_darniowy
>>było tak;
>>na wiosne tylko trawa urosła 5 cm, przychodziły trawożercy, obgryzały co smakowitsze części, max 10%, reszte zadeptują kopytami, sikając i robiąc kupę, trawa gniła
>Ani gnicie, ani te kopytne nie są najistotniejsze.
>pl.wikipedia.org/wiki/Czynniki_glebotwórcze
tak współcześni rolnicy amatorzy (zawodowcy używają nawozów) tworzą próchnicę, wpuszczają na wydzielony kwartał łąki stado baranów, ono przez 2 dni skubie trawę reszta zostaje powalona i gnije, po miesiącu wyrasta nowa i tak 5 X w sezonie

gdyby nie było kopytnych trawa urośnie do 1m i uschnie, poza tym wyrosną drzewa i będzie las, tak jest na nieużytkach czy w bieszczadach, kiedyś spasali owce dzisiaj leży odłogiem i zarasta lasem (samosiejki)
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>tak współcześni rolnicy amatorzy (zawodowcy używają nawozów) tworzą próchnicę, wpuszczają na wydzielony kwartał łąki stado baranów, ono przez 2 dni skubie trawę reszta zostaje powalona i gnije
Czasem coś zgnije, ale głównie butwieje.

cr
30-01-2023 11:48 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>tak współcześni rolnicy amatorzy (zawodowcy używają nawozów) tworzą próchnicę, wpuszczają na wydzielony kwartał łąki stado baranów, ono przez 2 dni skubie trawę reszta zostaje powalona i gnije
>Czasem coś zgnije, ale głównie butwieje.
musiałem do wiki, a tam; butwienie ma charakter enzymatyczny i następuje w wyniku działalności saprotroficznych bakterii i grzybów. dotyczy głównie materiału roślinnego (zwłaszcza celulozy i lignin), podczas gdy białka i węglowodany ulegają głównie rozpadowi gnilnemu i fermentacji.
ale potocznie mówimy że np siano zgniło
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>potocznie mówimy że np siano zgniło
No ale przecież nie mówimy o sianie.

cr
01-02-2023 09:18 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>potocznie mówimy że np siano zgniło
>No ale przecież nie mówimy o sianie.
youtube.com/shorts/iX6ckRMiG_8?feature=share
Jak buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
www.youtube.com/watch?v=r74AzePBTik
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
A ja zauważam, że mało co w tym procesie jest gniciem.


cr
01-02-2023 14:50 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
>A ja zauważam, że mało co w tym procesie jest gniciem.
to o co tam chodzi? gospodarz owce zostawia na małej kwaterze przez 2 dni, by zdeptałty trawę (już się nie podniesie) polały uryną i kupą po czym przepedza na następną. Mówi że owiec działalność jest więcej warta niż ich mięso i wełna (tu zapewne przesadził)
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
>>A ja zauważam, że mało co w tym procesie jest gniciem.
>to o co tam chodzi?
O to, co się dzieje z kompostem.

>gospodarz owce zostawia na małej kwaterze przez 2 dni, by zdeptałty trawę (już się nie podniesie) polały uryną i kupą po czym przepedza na następną.
Zwierzęta muszą jeść, więc to są straty.

>Mówi że owiec działalność jest więcej warta niż ich mięso i wełna (tu zapewne przesadził)
Może nie ma smykałki do interesów.


cr
02-02-2023 10:44 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
>>>A ja zauważam, że mało co w tym procesie jest gniciem.
>>to o co tam chodzi?
>O to, co się dzieje z kompostem.
jest napisane że kompost to nawóz organiczny, z resztek roślinnych Za fermentację odpadków są odpowiedzialne mikroorganizmy - w wyniku tlenowego rozkładu wzbogacają ich strukturę o cenne składniki odżywcze.
aby uzyskać kompost o wymaganym poziomie substancji odżywczych ważna proporcja składników materiału bogatego w węgiel i azot (25:1). Kompost trzeba regularnie podlewać byczymi silami

>>gospodarz owce zostawia na małej kwaterze przez 2 dni, by zdeptałty trawę (już się nie podniesie) polały uryną i kupą po czym przepedza na następną.
>Zwierzęta muszą jeść, więc to są straty.
to co zjedza przerabiają na nawóz warty 1000 zł/tonę. Taka krowa ma 3 żołądki, i cały układ pokarmowy, wielkie fabryki chemiczne drogocennego gówna
z krowiej fabryki chemicznej wydobywają się gazy, wszystkie krowy (bakterie) produkuje w ilości na potrzeby naszych aut i na ogrzewania domów

to jest patent

>>Mówi że owiec działalność jest więcej warta niż ich mięso i wełna (tu zapewne przesadził)
>Może nie ma smykałki do interesów.
sprzedać obrotowca to trzeba miec smykałkę, ale mięso czy runo owcze? wchodzisz na giełdę i sprzedajesz
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
>>>>A ja zauważam, że mało co w tym procesie jest gniciem.
>>>to o co tam chodzi?
>>O to, co się dzieje z kompostem.
>jest napisane że kompost to nawóz organiczny, z resztek roślinnych Za fermentację odpadków
Fermentacja to też zły typ, co już wiesz, bo sam gdzieś tu napisałeś, że idzie o butwienie.

>>>Mówi że owiec działalność jest więcej warta niż ich mięso i wełna (tu zapewne przesadził)
>>Może nie ma smykałki do interesów.
>sprzedać obrotowca to trzeba miec smykałkę, ale mięso czy runo owcze? wchodzisz na giełdę i sprzedajesz
W tej smykałce idzie nie o dokonanie sprzedaży, a o jej opłacalność.

cr
02-02-2023 14:39 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>>>>Mówi że owiec działalność jest więcej warta niż ich mięso i wełna (tu zapewne przesadził)
>>>Może nie ma smykałki do interesów.
>>sprzedać obrotowca to trzeba miec smykałkę, ale mięso czy runo owcze? wchodzisz na giełdę i sprzedajesz
>W tej smykałce idzie nie o dokonanie sprzedaży, a o jej opłacalność.
W tej smykałce idzie nie o dokonanie sprzedaży, a o poczucie szczęścia
o poczucie szczęścia
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>Mówi że owiec działalność jest więcej warta niż ich mięso i wełna (tu zapewne przesadził)
>>>>Może nie ma smykałki do interesów.
>>>sprzedać obrotowca to trzeba miec smykałkę, ale mięso czy runo owcze? wchodzisz na giełdę i sprzedajesz
>>W tej smykałce idzie nie o dokonanie sprzedaży, a o jej opłacalność.
>W tej smykałce idzie nie o dokonanie sprzedaży, a o poczucie szczęścia
Nie udawaj Greka, Twój gospodarz porównuje wartości różnych pożytków z owiec, a Ty sam piszesz o ich sprzedaży.

cr
03-02-2023 19:08 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

> gospodarz porównuje wartości różnych pożytków z owiec, a Ty sam piszesz o ich sprzedaży.
mówi, że wartość gnoju którą owca produkuje, jest więcej warta niż ona sama.
może być ze wartość gnoju który ja produkuje jest wiecej warta niż ja sam, dlatego chce go spieniężyć
jestem gorszy od barana?
a nie, że muszę za jego odbiór płacić
06-02-2023 22:03 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>jestem gorszy od barana?
No ale to już ustaliliśmy.


cr
06-02-2023 22:31 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>jestem gorszy od barana?
>No ale to już ustaliliśmy.
pamiętam, jestem świnią
01-02-2023 16:37 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>buduję czarnoziem, by zamienić jałową ziemię w raj
>A ja zauważam, że mało co w tym procesie jest gniciem.
zapomniałem trawa butwieje
29-01-2023 18:02 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza
>Fekalia są ryzykowne sanitarnie, więc wymagają przekompostowania, a pod warzywa, a zwłaszcza jarzyny, chyba i w tej postaci niewskazane.
nauka.uj.edu.pl pisze o wykorzystaniu ludzkich odchodów w rolnictwie -
Kompostowanie odchodów radykalnie ogranicza ich szkodliwość zdrowotną, a stosowanie w uprawach, w których rolnicy wykorzystują tylko nadziemne części roślin może znacząco pomóc w regeneracji gleb i doprowadzić do wyraźnego wzrostu plonów.
maurice_ (747 punktów)

Płacisz za odbiór nawozu czy za kanalizację?
29-01-2023 09:11 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>Płacisz za odbiór nawozu czy za kanalizację?
że niby płace tylko za rury i ich utrzymanie?
29-01-2023 13:09 
 Ocena 1 na 1
maurice_ (747 punktów)

>że niby płace tylko za rury i ich utrzymanie?

Inna umowa - inna infrastruktura. Skoro płacisz za kanalizację, a nie z odbiór fekaliów, to nie powinieneś mieć do nikogo pretensji.
okragly (21676 punktów)
>koński, kurzy, krowi, nawóz (placek) kosztuje 1040 zł/tone,
>czemu ja musze płacić za odbiór mojego gnoju? czy moja kupa gorsza od końskiej, kurzej, czy innej świni?
toaleta za 22 tys, do spopielania kupy w piekarniku.
www.youtube.com/watch?v=Ed4PmlXXeGQ
03-02-2023 20:20 
 Ocena 1 na 1
maurice_ (747 punktów)

>toaleta za 22 tys, do spopielania kupy w piekarniku.
>www.youtube.com/watch?v=Ed4PmlXXeGQ

Wychodzi drożej niż spłukiwanie nieczystości wodą. Ale jak już zainwestujesz w nową infrastrukturę, to być może znajdzie się odbiorca tak spreparowanych odchodów.
06-02-2023 22:35 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>toaleta za 22 tys, do spopielania kupy w piekarniku.
>>www.youtube.com/watch?v=Ed4PmlXXeGQ
>Wychodzi drożej niż spłukiwanie nieczystości wodą. Ale jak już zainwestujesz w nową infrastrukturę, to być może znajdzie się odbiorca tak spreparowanych odchodów.
w oczyszczalni ścieków spalają, popiół pakuja w big bagi, klienci odbierają, ale do czego, nie wiem

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365